Herberts Cukurs

Vecās pasakas: Nacionālā apvienība atkal attaisno Herbertu Cukuru

466
(atjaunots 13:41 24.02.2018)
Nacionālās apvienības deputāts Aleksandrs Krišteins atkal nācis klajā ar apgalvojumiem par to, ka Cukura vaina nav pierādīta, taču rodas jautājums, kāpēc Cukurs slēpās Dienvidamerikā, ja glāba ebrejus, nevis piedalījās viņu iznīcināšanā.

RĪGA, 24. februāris — Sputnik, Mihails Gubins. Jau atkal Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības, skandalozais Aleksandrs Krišteins aizstāv latviešu tautas varoni, kapteini Herbertu Cukuru no ebrejiem.

Iepriekš politiķis līdzīgas domas pauda 2005. gada maijā, un tās viņam maksāja dārgi. Runa ir par toreizējā Tautas partijas deputāta pazīstamo atklāto vēstuli Latvijas Ebreju kopienas padomei. Iepriekš Padome publicēja paziņojumu, kurā pauda bažas par antisemītisma un ekstrēmisma izaugsmi valstī, kā arī norādīja, ka Kiršteins atbalsta "ultralatvisku" noskaņojumu.

"Krieviski uzrakstītais un sliktā latviešu valodā iztulkotais Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes paziņojums ar nosodījumu Herberta Cukura darbības izvērtējumam satur klajus melus un izplatīts vienlaicīgi ar Krievijas Federācijas varas iestāžu uzbrukumiem Latvijai," — atbildēja Kiršteins.

Sava vēstījuma noslēgumā viņš pat piedraudēja: "Ņemot vērā vēsturisko pieredzi, uz kuru atsaucas paziņojuma autori, nevajadzētu atkārtot 1940. gada kļūdas, atklāti sadarbojoties ar latviešu tautas ienaidniekiem."

Izcēlās skandāls, un 2005. gada 26. maijā Tautas partijas valde izslēdza Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāju Aleksandru Kiršteinu no partijas. Lēmums par to tika pieņemts vienbalsīgi.

Tautas partijas valde konstatēja, ka deputāta darbības pēdējās dienās novedušas pat līdz tādiem izteikumiem, kuri robežojas ar antisemītismu.

Vēl vairāk, 2006. gada 12. aprīlī TB/LNNK valde nolēma neuzņemt Kiršteinu savās rindās. Neviļus atmiņā uzpeld formulējums "atlaists no gestapo par nežēlību".

Tāpēc, kad Kiršteins no jauna metās aizstāvēt Cukuru, neviens nebija pārsteigts. Visiem zināms, ka šis latviešu politiķis vienlīdz necieš krievus un ebrejus. To viņš nesen apstiprināja, nosaucot krievu valodu par "starptautiskā sionisma valodu".

Skaidrs, ka Kiršteina un viņa domubiedru acīs Cukurs ir spilgts piemērs tam, kā ebreji pēc krievu mudinājuma "apmelojuši un iedzinuši nāvē" latviešu varoni.

Pirms kara aviācijas kapteinis Herberts Cukurs Latvijā bija gluži kā Valērijs Čkalovs vai Čārlzs Lindenbergs savās valstīs. 1934. gadā Cukurs kļuva par nacionālo varoni – viņš paštaisītā lidmašīnā aizlidoja līdz Gambijai, Kurzemes hercoga kādreizējai kolonijai Āfrikā, un atgriezās mājās!

Neviens neapstrīd Cukura varoņdarbus. Taču par viņa tālākajiem darbiem domas dalās.

Vispārpieņemtā versija pauž, ka 1941. gadā Herberts Cukurs pārgājis nacistu pusē. Viņš bija palīgpolicijas virsnieks un Viktora Arāja "labā roka" – viņa komandā Cukurs iestājās brīvprātīgi. Kļuva par Rīgas geto bendi – viņš ir atbildīgs par 13 tūkstošu cilvēku slepkavībām, pārraudzīja vēl 30 tūkstošu cilvēku likvidāciju. 

Cukura aizstāvji apgalvo, ka neesot nekādu tiešu pierādījumu viņa dalībai noziegumos. Savukārt esošos esot izdomājuši čekisti, taču pat viņi neesot spējuši neko pierādīt. Gluži pretēji, Cukurs glābis ebrejus — pieejama informācija par četriem izglābtajiem. Pie tam viņš bijis tikai garāžas priekšnieks, nevis Arāja vietnieks. 1941. gada 4. jūlijā, kad nodega sinagoga ar cilvēkiem, viņš pat neesot bijis Rīgā. Kiršteins savā rakstā atkārtoja visus šos jau dzirdētos argumentus, lai arī atsaucas uz jaunu Izraēlā izdotu grāmatu. 

Rodas jautājums – kam ticēt? Cukura kaismīgie aizstāvji – Aleksandrs Kiršteins un Roberts Kļimovičs saka, ka nav nekādu dokumentu par Cukura dalību akcijās pret ebrejiem, ka visi Izraēlas izlūkdienesta Mossad iesniegtie pierādījumi nākuši no NKVD un izjūk pēc objektīvas analīzes. Ka Cukurs nav varējis vadīt cilvēku apšaušanas Rumbulā, jo viņu pavadījuši vācieši. Tāpēc Mossad īstenotā Cukura likvidācija esot Latvijas pilsoņa slepkavība, par ko Izraēlai jāatvainojas un jāizmaksā kompensācija bojāgājušā radiem.

Izraēla atbild, ka visi apgalvojumi par to, ka Cukura apsūdzību pamatā esot tikai "atsevišķu liecinieku" izteikumi" un pierādīt viņa vainu "nav varējuši par čekisti", ir rupjš vēsturisko faktu izkropļojums. Ne tikai padomju valsts drošības iestādes, bet arī Izraēlas memoriālā kompleksa "Jad Vašem" darbiniekiem izdevās apkopot un dokumentēt simtiem liecību, ko devuši latviešu kolaboracionisti, kuri piedalījās ebreju iznīcināšanā Cukura vadībā, kā arī dzīvajos palikušie geto gūstekņi.

Herberta Cukura nāves apstākļi Urugvajas galvaspilsētā 1962. gada februārī jau ir labi zināmi. Citu starpā ziņas par to snieguši Izraēlas specdienestu bijušie vadītāji. Šī iemesla dēļ Cukura aizstāvjiem bieži vaicā, kāpēc "Mossad" divus gadu desmitus pēc kara beigām ieguldīja lielus finansiālos un cilvēku resursus Cukura meklējumos? Lai atmaksātu prastam šoferim?

"Mossad" nekad nav bijusi tiesnesis, – tā ir izpildes institūcija, kas īsteno pavēles. Tai gadās kļūdīties, iespējams, pat izpildīt noziedzīgas pavēles. Par "Mossad" un Izraēlas "kļūdām" augstāko cenu samaksājis samaksājis ne tikai Cukurs, – tā emocionāli, taču bez jebkādiem pierādījumiem klāsta Roberts Kļimovičs.

Taču rodas vēl viens jautājums: kāpēc Cukurs slēpās Dienvidamerikā, ja glāba ebrejus, nevis piedalījās viņu slepkavībās? Būtu pierādījis savu nevainību, parādījis izglābtos, būtu kļuvis par "Taisno starp tautām" kā Žanis Lipke. Uz šo jautājumu saprotama atbilde nav saņemta.

Domājams, šis stāsts ne ar ko nebeigsies. Latviešu nacionālisti stāstīs par "žīdu čekistu" plānu iznīcināt un apmelot latviešu varoni un visu tautu, par ko Izraēlai būtu jālūdz piedošana. Diezin vai atradīsies tādi Cukura vainas pierādījumi, ko viņi pieņemts.

Izraēla apgalvos, ka nepieciešamo pierādījumu ir pietiekam un Latvijas ebreju bendes slepkavībai bija arī politiski mērķi. Tādējādi "Mossad" lika Eiropas valstu valdībām saprast: ja viņi neķersies klāt nacistiskajiem noziedzniekiem, atradīsies cilvēki, kuri to izdarīs viņu vietā citām metodēm.

Prese pieminēs "Rīgas bendi" sakarā ar latviešu nacionālistu akcijām un izteikumiem vai 23. februārī, kad 1965. gadā Herberta Cukura līķis tika atrasts kastē Montevideo pilsētā.

466
Pēc temata
Time of Israel pieķēra deputātu Kiršteinu antisemītismā
Kiršteins: sēdināt tos, kuri Salaspili sauc par nāves nometni
Eksperts: atkārtoti izdota "Mein kampf" – atmaskots ļaunums
Leģiona piemiņas diena - maldi vai meli?
Jurijs Melkonovs

Militārais eksperts: Latvijā neviens neilgojas pēc ASV bruņotajiem spēkiem

26
(atjaunots 12:18 14.07.2020)
Sabiedrība Latvijā negatīvi vērtē ASV spēku dislokāciju valstī – nav tādu, kas par tādu ieceri aiz prieka lēktu ārā no biksēm.

RĪGA, 14. jūlijs – Sputnik. Latvija ir gatava uzņemt papildu bruņotos spēkus no ASV gan pēc rotācijas principa, gan pastāvīgi, un ir gatava par to maksāt, paziņoja valsts aizsardzības ministrs Artis Pabriks. Pēc viņa vārdiem, Latvijas interesēs ir panākt, lai ASV karavīri atrastos tuvāk austrumu robežai – Polijā un Baltijas valstīs, ja jau šie spēki tiek izvesti no Vācijas.

Pabrika izteikumus var uzskatīt gan par viņa personīgo viedokli, gan ASV pozitīvi novērtētas dezinformācijas sniegšanu, lai novērtētu Latvijas sabiedrības reakciju, sarunā ar Sputnik Latvija norādīja militārais eksperts un kara vēsturnieks Jurijs Melkonovs. Viņš atzīmēja, ka Pabriks ir pietiekami patstāvīgs politiķis un ne vienmēr saskaņo lēmumus ar augstākstāvošajiem un kolēģiem.

"Sabiedrība Latvijā iebilst pret citas valsts, šajā gadījumā – ASV bruņoto spēku izvietošanu valstī. Nav redzami tādi, kas par šādu ieceri priecīgi lec laukā no biksēm. Mēs redzam atsevišķus atbalsta gadījumus, tomēr sabiedrība kopumā tādu politiku neatzīst," uzsvēra Melkonovs.

Pēc viņa domām, amerikāņi neizlems dislocēt Latvijā savus spēkus līdztekus kontingentam, kas šeit jau izvietots ātrās reaģēšanas spēku ietvaros.

"Nopietnus bruņotos spēkus šeit redzēt nevēlas – tas vājinatu līdzsvaru gan Latvijas sabiedrībā, gan Latvijas un Krievijas attiecībās," paskaidroja Melkonovs.

ASV prezidents Donalds Tramps jūnijā apstiprināja Vācijā izvietotā ASV militārā kontingenta samazināšanas plānu, kas paredz ierobežot karavīru skaitu par 9,5 tūkstošiem – līdz 25 tūkstošiem. Pagaidām Pentagons vēl nav izlēmis, kādas vienības tiks pārvietotas un kurp, nav zināms arī spēku izvešanas grafiks.

Maskava jau vairākkārt ir uzsvērusi, ka nevēlas palielināt spriedzi attiecībās ar NATO nevienā pasaules reģionā. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs uzsvēra, ka NATO tas ir zināms, taču ar sadomātu "Krievijas draudu" ieganstu alianses spēki un tehnika tiek savilkti pie Krievijas robežām.

Мелконов: никто в Латвии не прыгает от радости из-за появления войск США
26
Tagi:
aizsardzība, drošība, NATO, Latvija, ASV
Pēc temata
Latvijas ienesīgā militarizācija: jaunākie sasniegumi
NI paskaidroja, kāpēc Krievijai ir pamats raizēties par NATO iebrukumu
Latvieši – uz Berlīni, tanki – uz Ādažiem. Vai Rail Baltica kļūs par veiksmes stāstu
Jo tuvāk Latvijai, jo labāk: Pabriks gaida ASV spēku pārdislokāciju uz Poliju
Swedbank

"Apvaino godprātīgu Latvijas pilsoni": ārste šokēta par bankas lēmumu bloķēt karti

32
(atjaunots 10:45 14.07.2020)
Psihoterapeite palikusi bez bankas kartes pēc biedra naudas maksājuma Starptautiskajai neiropsihoanalīzes biedrībai.

RĪGA, 14. jūlijs — Sputnik. Iztapība, ar kādu banku darbinieki pilda KYC (Know Your Client/Zini savu klientu) un AML (Anti-Money Laundering/Pretestība naudas atmazgāšanai) protokolus, šķiet, jau pārspēj visas robežas.

Par banku diktatūras kārtējo upuri kļuvusi ārste psihoterapeite – sieviete pārsteidzīgi nolēma ar savu bankas karti apmaksāt Starptautiskās neiropsihoanalīzes biedrības biedra naudu. Maksājums 65 dolāru apmērā pēc lekcijas noveda pie bankas kartes bloķēšanas.

​"Hallo, Swedbank Latvia , lūdzu atbloķēt manu karti! Es tikai no sava VID reģistrētā ārsta-psihoterapeita prakses konta samaksāju biedru naudu International Neuropsychoanalysis Society! Veselus USD 65! Kaut kādām veselā saprāta robežām taču jābūt pat jums," sašutusi publicēja Tija Vanaga savā lapā Twitter.

Lasītāju komentāri liecina, ka represijas no finanšu iestādes puses cietuši daudzi – viņas kolēģis pastāstīja par tādu pašu problēmu.

​"Man bija precīzi šī pati problēma tieši par šo pašu maksājumu. Vajag tikai uzzvanīt uz banku, 2 min laikā atbloķē. PS. Solma lekcija par Edipu bija ļoti iedvesmojoša," Vanagai atbildēja kolēģis Nils Konstantinovs.

Citi lasītāji nebija tik toleranti noskaņoti pret bankas darbībām – tās drīzāk uzskata par patvaļu.

​"Vajadzētu kādam saņemties un pret šādiem banku idiotiem vērsties tiesā ar zaudējumu (ieskaitot morālo) piedziņu," ierosināja lasītājs ar lietotājvārdu Mikipele.

​"Man nupat bija pretēja situācija - kāds ar manu Swed karti bija Amerikā iepircies. Pamanīju, nobloķēju karti. Banka gan nepamanīja, ka aizdomīgs maksājums. Cik parunājos ar cilvēkiem, tā Swed kartēm bieži gadoties," par savu rūgto pieredzi pastāstīja anoreksija.lv.

​"Tu gribi teikt, ka Tev piešuj nelegālu naudas pārskaitījumu?" neizpratnē apjautājās Inese Putniece.

​"Nezinu! Man pirmo reizi kas tāds. Šāda bankas attieksme nopietni apvaino mani kā godprātīgu LV pilsoni. Nupat beidzās INS 2 dienu konference, bezgala interesanti! Arī Solmu par Edipa mūsdienu izpratni noklausījos," atbildēja bankas patvaļas nogurdinātā Tija Vanaga.

Drīz vien uz sašutuma pilno psihoterapeites tvītu atbildēja Swedbank pāstāvji un problēma tika atrisināta – banka atbloķēja ārstes karti.

"Karte atbloķēta. Naudas atmazgāšanā un aizdomīgu darījumu veikšanā apsūdzēta vairs nejūtos. Paldies par sapratni," sarkastiski paziņoja autore.

Latvijā pilnā sparā rit finanšu sektora "kapitālremonts" ar mērķi novērst noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu. Tas sākās 2018. gadā, kad komisijas Moneyval eksperti publicēja ziņojumu par pārkāpumiem Latvijas finanšu sektorā un norādīja: ja valsts nelabosies, tā nokļūs "pelēkajā sarakstā", kas ļoti negatīvi ietekmēs tās ekonomiku.

Represiju giljotīna sāka darbu pilnā sparā, taču kontrolējošās struktūras pieprasa aizvien jaunus upurus. Ārvalstnieki jau ir aizgājuši, tāpēc bes darba palikušie finanšu uzraugi sāka bloķēt vietējo uzņēmēju un vienkāršu iedzīvotāju kontus. 

32
Tagi:
sociālie tīkli, Swedbank
Pēc temata
Politico: skandināvu bankām būs grūti atmazgāt savu imidžu
"Gribam zināt, ko iesāksiet ar savu naudu": banku prasības ir aizvien izsmalcinātākas
"Bīstamā Kuba": SEB banka pieprasīja paskaidrojumus latvietei par 20 eiro maksājumu
Krāpnieki atkal uzbrūk: tagad Latvijas iedzīvotājiem zvana no Bloomberg
Iznīcinātājs F-15 Eagle

Pentagons pasūtījis pirmos iznīcinātājus F-15EX hiperskaņas ieročiem

0
(atjaunots 17:40 14.07.2020)
ASV Gaisa spēki publiskojuši informāciju par beztermiņa kontraktu šī modeļa iznīcinātāju piegādei 23 miljardu dolāru vērtībā.

RĪGA, 14. jūlijs – Sputnik. Pentagons pasūtījis pirmos modernizētos iznīcinātājus F-15EX, kas spēj nest hiperskaņas ieročus, liecina kompānijas Boeing sniegtā informācija, vēsta RIA Novosti.

"ASV gaisa spēki noslēdza ar Boeing līgumu gandrīz par 1,2 miljardiem dolāru pirmās partijas ražošanai, ko veidos astoņi mūsdienīgi iznīcinātāji F-15EX... F-15EX nes lielāku daudzumu bruņojuma nekā jebkurš cits tā klases iznīcinātājs un var palaist līdz 22 pēdas (aptuveni 7 metrus – red.) garu un līdz 7000 mārciņas (aptuveni 3,2 tonnas – red.) smagu hiperskaņas ieroci," teikts dokumentā.

ASV Gaisa spēki publiskojuši informāciju par beztermiņa kontraktu šī modeļa iznīcinātāju piegādei 23 miljardu dolāru vērtībā, teikts preses relīzē. "Nākotnes plāni liecina par 144 lidmašīnām," tajā apgalvots.

ASV Gaisa spēku vietnē publicētā informācija vēsta, ka pirmās astoņas lidmašīnas tiks dislocētas Eglinas aviobāzē Floridā, kur piedalīsies izmēģinājumos. Pirmās divas mašīnas plānots laist klajā 2021. finanšu gada otrajā ceturksnī, pārējās sešas – 2023. finanšu gadā. Nākotnē tās aizvietošot F-15C/D.

Žurnāls National Interest atzīmēja, ka šī lidmašīna, atšķirībā no citiem, pat modernākiem modeļiem, ieskaitot F-35, var sasniegt ātrumu līdz 3 mahiem, tāpēc var piešķirt hiperskaņas ierocim labu starta ātrumu. No vienas puses, F-35 ātrums ir divreiz mazāks, no otras puses, tādu gabarītu hiperskaņas ieroči nav ievietojami tā ieroču tilpnē.

Iepriekš par hiperskaņas ieroču izstrādi atbildīgais Pentagona darbinieks Maikls Vaits vēstīja, ka ASV nākamgad paātrinās uzbrukuma hiperskaņas ieroču izstrādi. Martā aizritējuši pirmie sekmīgie testi.

Patlaban ASV izstrādā vairākus hiperskaņas nesējus. Iepriekš Pentagons atzina, ka šajā ziņā atpaliek no Krievijas un Ķīnas.

0
Tagi:
F-15, iznīcinātājs, Pentagons, ASV
Pēc temata
Hiperskaņas komplekss "Avangard" stājies kaujas dežūrā
ASV slēgta viena no hiperskaņas bruņojuma izstrādes programmām
Trieciens no dzīlēm. Ar ko Krievijai draud ASV hiperskaņas ieroči
"Nopietni iemesli": kāpēc Krievija pārvieto uz Ziemeļiem jaunāko bruņojumu