Dārzeņi

Zemnieki ir sašutuši: dzīvnieku aizstāvji māca bērnus kļūt par vegāniem

96
(atjaunots 09:27 23.02.2018)
Dzīvnieku aizstāvji no organizācijas "Dzīvnieku brīvība" stāsta skolēniem par vegānu pārtikas priekšrocībām, izsaucot Latvijas fermeru sašutumu.

RĪGA, 23. februāris — Sputnik. Zemnieki pauž aizdomas, ka dzīvnieku tiesību aizstāvji aicina skolēnus atteikties no gaļas uzturā, vēsta Latvijas radio 4 programma "Doma laukums".

Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome saņēmusi virkni sūdzību no vecākiem par to, ka organizācija "Dzīvnieku brīvība" lasa skolās lekcijas, kurās aģitē bērnus atteikties no gaļas un kļūt par vegāniem.

"Mani mulsina tas, ka cilvēki staigā pa skolām, stāsta bērniem, ko viņiem darīt, ko nedarīt, kā izturēties, ko ēst. Mums ir Produktu padome Zemkopības ministrijas paspārnē, kur mēs risinām visus jautājumus: kādiem produktiem jābūt galdā skolā, bērnudārzā, kādam tajos jābūt cukura, sāls sastāvam, kadam jābūt gaļas saturam cīsiņos. Bet tagad viņi nāk un stāsta, ka bērniem jāēd salāti. Man tas šķiet nepareizi," — pastāstīja padomes vadītājs Edgars Treibergs.

Vienlaikus paši organizācijas pārstāvji apgalvo, ka nevienu neaģitē, lai arī patiešām uzskata, ka cilvēkiem būtu jāatsakās no gaļas. Vienkārši stāsta par to, cik kaitīga planētai ir lopkopība.

"Mēs lasām lekcijas par vides aizsardzību, par dzīvnieku ētiku un dzīvnieku jautājumiem. Visa mūsu informācija ir zinātniski pamatota. Mēs stāstām par veģetārismu un vegānismu, taču šīs ziņas apstiprina starptautiskās veselības aprūpes organizācijas, kuras uzskata, ka tāds uztura stils var būt veselīgs un risināt dažas veselības problēmas. Mēs stāstām par lopkopību, kas nodara kaitējumu apkārtējai videi. Tā ir pārbaudīta informācija, mēs neko neizdomājam, ne uz ko neaicinām. Mēs vienkārši stāstām, lai bērniem būtu šīs zināšanas un viņi paši varētu izvēlēties," — saka organizācijas pārstāve Maija Krastiņa.

Putnu fabrika. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Мальгавко

"Dzīvnieku brīvības" pārstāvji nesaprot, kāpēc vecāki sūdzas zemniekiem, nevis pašai organizācijai vai Izglītības ministrijā. Pēc viņu domām, zemnieki vienkārši cenšas viņus nomelnot. Fermeri nenoliedz, ka organizācijas darbība viņiem pamatīgi apnikusi.

"Nepietiek ar to, ka viņi staigā pa mūsu fermām, izlaiž brīvībā kažokzvērus, — es domāju, nāktos piesaistīt arī policijas uzmanību šiem darboņiem. Man ir piedāvājums: lai viņi paši paņem bankā aizņēmumu un parāda, kā strādāt laukos. Viena maza grupa nevar visu laiku uzspiest savu ideoloģiju. Lai cilvēki paši izvēlas, ko viņi ēdīs, ko neēdīs, kādus dzīvniekus turēs mājās, kādus — ne, kādus dzīvniekus turēs fermās, kādā skaitā. Mums ir Eiropas Savienības normas, saskaņā ar kurām mēs tos turam," — uzsvēra Edgars Treibergs.

Zemnieki nosūtījuši virkni vēstuļu atbildīgajiem dienestiem, tostarp policijai, ar prasību novērtēt organizācijas darbību. Tiesa, Valsts izglītības satura centrs par tādām sūdzībām neko nav dzirdējis.

"Neesam saņēmuši nekādas sūdzības. Šo stāstu uzzinājām no medijiem. Kamēr neesam to pārbaudījuši, varam teikt tikai to, ka visai informācijai, kas tiek sniegta skolās, jāatbilst likuma normām. Ir virkne kritēriju, kas norādīti likumā. Piemēram, informācijai un materiāliem, kas tiek pasniegti skolēniem, jābūt atbilstošai bērnu uztverei, jābūt zinātniski pamatotiem. Katrai mācību iestādei ir jāpārbauda, vai lekcijas atbilst prasībām," — pastāstīja dienesta pārstāve Jana Veinberga.

Sivēni kūtī
© Sputnik / Дмитрий Дубинский

Ja vecākiem parādījušās kādas pretenzijas pret lekcijām, ko skolās lasa uzaicinātas personas, viņiem par to jāpaziņo skolas direktoram, nevis jāstāv malā, atgādināja VISC.

"Par skolas darbību atbild direktors. Viņam ir jāseko, kas un kādas lekcijas lasa viņa skolā, vai tās atbilst likumam. Ja vecākiem ir sūdzības vai piezīmes, ir jāvēršas pie direktora. Ja problēmu neizdodas atrisināt ar viņu, vajadzētu griezties pašvaldībā. Tādas lietas nevar ignorēt," — paskaidroja Veinberga.

VISC plāno izsaukt organizācijas "Dzīvnieku brīvība" pārstāvjus un pieprasīt paskaidrojumus.

96
Pēc temata
Veterinārais dienests pārbaudīja putnu fermas pēc ziņojumu saņemšanas par pārkāpumiem
Bez izņēmumiem: Saeima teikusi savu galavārdu dzīvnieku aizliegšanā cirkā
Zvērīgs cirks: laimīgi dzīvnieki pret dzīvnieku aizstāvjiem

"Mēs radām jaunu krīzi": bizness sit trauksmes zvanu budžeta projekta dēļ

22
(atjaunots 16:24 25.11.2020)
Tik sarežģītā laikā radikālas nodokļu izmaiņas – tas ir teju noziegums, uzskata mazā biznesa īpašniece Stella Trusa, kurai pēc nodokļu pacelšanas nāksies slēgt firmu; tādu kā viņa būs daudz, brīdina Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera.

RĪGA, 25. novembris – Sputnik. Trešdien, 25. novembrī, Saeima turpina darbu pie nākamā gada budžeta projekta. Viena no lielākajām uzņēmēju organizācijām – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) – dēvē to par brāķi. LTRK uzskata, ka nodokļu izmaiņas sevišķi sāpīgi iesitīs mazajiem uzņēmējiem, kuriem jau tā klājas smagi koronavīrusa krīzes dēļ, vēsta LTV.

Latvijā joprojām nav precīzas statistikas par to, cik uzņēmumu bankrotēja koronavīrusa krīzes dēļ. Lai arī valdība ir paplašinājusi un pagarinājusi atbalsta pasākumus, daudziem no tiem, kas vēl turas virs ūdens, klāsies smagi jaunā budžeta dēļ, kurš paredz nodokļa sloga pieaugumu mazajam biznesam.

"Tādā laikā vispār nekādas nodokļu reformas! Kaut ko mainīt krasi – tas ir pat tā kā noziegums!  Nu, pagaidiet gadu divus un tad skatīsimies!" paziņo SIA "Alfa kravu kontrole" īpašniece Stella Trusa.

Viņa jau šobrīd atrodas uz bankrota robežas. Viņas firma nodarbojas ar tranzītkravu kontroli ostās un muitas noliktavās. Nodokļu pacelšanu uzņēmums nepārdzīvos: pandēmijas dēļ tas jau tā ir pazaudējis pusi klientu, savukārt darbinieku skaits samazināts līdz minimumam.

"Tagad mēs esam palikuši divi. Un pēc jaunā projekta iznāk tā, ka es varēšu tikai viena strādāt. Protams, es viena nevarēšu strādāt. Es taisīšu uzņēmumu ciet," saka Trusa.

Saskaņā ar viņas aprēķiniem, citas izejas neesot. Ja vēl pērn mēneša peļņa sastādīja aptuveni 1000 eiro, tad šobrīd tie ir vien 300 eiro uz diviem darbiniekiem.

"Kādi nodokļi vēl var būt papildus, kādi? Es nevaru ne veselības apdrošināšanu nopirkt ne sev, ne savam darba biedram!" uzsver uzņēmēja.

LTRK prognozē, ka uzņēmējus, kuri var nokļūt šādā situācijā, būs daudz.

"Mēs varam pateikt, ka sīkajam biznesam īpašā mikrouzņēmuma nodokļa režīmam "de facto" – tā ir likvidācija. Jo likmes celšana, dažādi citi ierobežojumi, aizliegums izmantot šo režīmu sabiedrībām ar ierobežotu atbildību nozīmēs, ka liela daļa šo statusu vienkārši izbeigs.

Jāsaka, ka liela daļa vienkārši pāries ēnu zonā. Un otra daļa, es domāju, paliks bezdarbnieku rindās.

Un šeit ir tā dīvainākā situācija, ka, no vienas puses, mums vajadzētu darīt visu, lai bezdarba apjomu mazinātu, un to mēģina darīt ar dažādiem Covid-19 atbalsta rīkiem. Bet patiesībā mēs radām jaunu krīzi. Jo pilnīgi skaidrs, ka ar šo regulējumu bezdarbnieku rindas tikai palielināsies," pārliecināts LTRK priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, uzņēmēji sagaida tālāku situācijas pasliktināšanos tuvākajos mēnešos.

22
Tagi:
budžets
Pēc temata
Ļoti interesanti, bet nesaprotami: kāpēc Saeima ir spiesta balsot par "brāķētiem" likumiem
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad
"Katrs dzīvo savā Latvijā": skolnieks un Latvijas lepnums uzrunāja Levita kungu
Dzīres krīzes laikā: kādiem ierēdņiem tomēr pacels algas 2021. gadā
Oļegs Burovs

Burovs: Rīga būvēs tiltus un ceļus, ja saņems ES naudu

17
(atjaunots 16:17 25.11.2020)
Rīgas dome cer saņemt no Eiropas fondiem gandrīz 2 miljardus eiro. Pozitīvas Briseles atbildes gadījumā, galvaspilsētas transporta infrastruktūru sagaida izrāviens.

RĪGA, 25. novembris – Sputnik. Teorētiskajos remonta un būvniecības plānos Rīgā ir iekļauti 12 tilti un ceļu pārvadi, taču pašlaik būvdarbi notiek tikai trīs objektos. Vairums tiltu Latvijas galvaspilsētā ne tikai netiek remontēti, bet pat netiek projektēti. Rīgas budžets nākamgad ir samazināts par 40 miljoniem eiro, un pilsēta ir ierobežota iespējās patstāvīgi finansēt lielus projektus.

Kopš Rīgas domes jaunā sasaukuma darba sākuma nav pagājis tik daudz laika, lai varētu runāt par pilsētas problēmu risināšanu, pateica Sputnik Latvija bijušais Rīgas mērs, deputāts no partijas "Gods kalpot Rīgai" Oļegs Burovs.

"Problēmas ar transporta infrastruktūru Rīgā pastāv. Ja daudzas pilsētas īpašumā esošās ēkas ir savestas kārtībā, tad ar ceļiem un tiltiem problēmas ir acīmredzamas. Esošā Rīgas domes vadība pirms vēlēšanām solīja pilsētai daudz Eiropas naudas. Dome apkopoja pieprasījumus un iesniedza pieteikumu 1,9 miljardu eiro apmērā. Jautājums – kas no tā reāli aizies līdz Rīgai," prāto Burovs.

Pēc viņa sacītā, ja Rīga saņems Eiropas naudu, notiks noteikts izrāviens attiecībā uz jauniem transporta infrastruktūras projektiem.

"Tā, piemēram, ir Austrumu maģistrāle, kura ir apvedceļa prototips, kā arī Rīgas un Rīgas rajona savienošanas projekti… Taču daudzi skatās uz finansējuma perspektīvu pesimistiski un nedomā, ka nauda tiks piešķirta," atzīmēja Burovs.

Pilsētvides un satiksmes jautājumus pārvaldošais Rīgas vicemērs Vilnis Ķirsis apgalvo, ka jaunā domes vadība liek lietā visas pūles, lai atrastu līdzekļus galvaspilsētas aktuālo problēmu atrisināšanai.

Буров: Рига будет строить мосты и дороги, если получит деньги из ЕС
17
Tagi:
Oļegs Burovs, nauda, ceļi, Rīga
Pēc temata
Latvijas valsts ceļus vēlas nodot privātuzņēmumu rokās
Elksniņš: ostas stāv, tranzīts izsīcis, bet Latvijas varasiestādes iedzen valsti ellē
Latvijas IeM pieprasa no valdības 200 miljonus eiro ekoloģijai
Pūce aizgāja, viņa reforma palika: cik tai tiks iztērēts nākamgad

ES Zāļu aģentūra sākusi sarunas ar vakcīnas "Sputnik V" ražotāju

0
(atjaunots 07:29 26.11.2020)
Eiropas Komisijas rīcībā vēl nav datu par Krievijā izstrādāto vakcīnu pret koronavīrusu.

RĪGA, 26. novembrisSputnik. Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) sākusi pārrunas ar Krievijas koronavīrusa vakcīnas "Sputnik V" ražotāju, sarunā ar ziņu aģentūru RIA Novosti pastāstīja Eiropas Komisijas oficiālais pārstāvis.

"Ar aģentūru EMA sazinājies izstrādātājs, tagad viņi sākuši pirmo sarunu posmu," viņš pastāstīja.

Pie tam RIA Novosti sarunbiedrs precizēja, ka EMA nav saņēmusi pieteikumus "Sputnik V" pārdošanai Eiropas tirgū.

Pēc viņa vārdiem, Eiropas Komisijas rīcībā pagaidām nav datu par Krievijā izstrādāto vakcīnu.

Viņs piebilda, ka EMA sagatavos rekomendācijas, kas tiks publicētas organizācijas vietnē.

Iepriekš Krievijas Tiešo investīciju fonda vadītājs Kirils Dmitrijevs informēja, ka 22. oktobrī organizācija iesniegusi pieteikumu preparāta apstiprināšanai Eiropas medicīnas asociācijā, un pieļāva, ka būtu iespējama tā ražošana Vācijā.

Vakcīna "Sputnik V"

Augusta sākumā Krievijas Veselības ministrija reģistrēja pirmo vakcīnu pasaulē Covid-19 profilaksei, ko izstrādāja Gamaleja vārdā nosauktā Nacionālā epidemioloģijas un infekciju centra speciālisti sadarbībā ar Tiešo investīciju fondu. Vakcīnai tika izmantota labi izpētītā cilvēka adenovīrusa vektora platforma. Tā ieguva nosaukumu "Sputnik V"

Vasarā preparāts sekmīgi pārvarēja divas izmēģinājumu stadijas ar brīvprātīgajiem 18-60 gadu vecuma grupā. Rezultātā viņiem izveidojās imūnatbilde un antiķermenīši pret SARS-CoV-2.

Mēģinājumu nākamā fāze sākās septembrī. Līdz ar Krieviju preparāta pētījumi notiek AAE, Venecuēlā, Indijā un Baltkrievijā.

Vakcīnas klīnisko pētījumu otrā starpposmu analīze demonstrēja efektivitāti 91,4% apmērā 28. dienā pēc pirmās injekcijas un vairāk nekā 95% - 42. dienā.

Trešajā pētījumu stadijā piedalās 40 tūkstoši brīvprātīgo. Viņu vidū pirmo injekciju saņēmuši vairāk nekā 22 tūkstoši cilvēku, vēl 19 tūkstoši saņēmuši abas injekcijas.

Novembrī Rūpniecības un tirdzniecības ministrija informēja, ka Maskava apspriež ar Budapeštu vakcīnas ražošanu Ungārijā. Valstī jau tiek veidotas ražošanas platības.

0
Tagi:
vakcīna, Krievija, Eiropas Komisija, Eiropas Savienība
Pēc temata
Ārsts pastāstīja par cilvēku vecumā virs 60 gadiem reakciju uz vakcīnu "Sputnik V"
Krievijā atklāti dati par vakcīnas "Sputnik V" efektivitāti
PVO pārstāve informēja, ka Krievija pieteikusi vakcīnas "Sputnik V" sertifikāciju