Dārzeņi

Zemnieki ir sašutuši: dzīvnieku aizstāvji māca bērnus kļūt par vegāniem

94
(atjaunots 09:27 23.02.2018)
Dzīvnieku aizstāvji no organizācijas "Dzīvnieku brīvība" stāsta skolēniem par vegānu pārtikas priekšrocībām, izsaucot Latvijas fermeru sašutumu.

RĪGA, 23. februāris — Sputnik. Zemnieki pauž aizdomas, ka dzīvnieku tiesību aizstāvji aicina skolēnus atteikties no gaļas uzturā, vēsta Latvijas radio 4 programma "Doma laukums".

Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome saņēmusi virkni sūdzību no vecākiem par to, ka organizācija "Dzīvnieku brīvība" lasa skolās lekcijas, kurās aģitē bērnus atteikties no gaļas un kļūt par vegāniem.

"Mani mulsina tas, ka cilvēki staigā pa skolām, stāsta bērniem, ko viņiem darīt, ko nedarīt, kā izturēties, ko ēst. Mums ir Produktu padome Zemkopības ministrijas paspārnē, kur mēs risinām visus jautājumus: kādiem produktiem jābūt galdā skolā, bērnudārzā, kādam tajos jābūt cukura, sāls sastāvam, kadam jābūt gaļas saturam cīsiņos. Bet tagad viņi nāk un stāsta, ka bērniem jāēd salāti. Man tas šķiet nepareizi," — pastāstīja padomes vadītājs Edgars Treibergs.

Vienlaikus paši organizācijas pārstāvji apgalvo, ka nevienu neaģitē, lai arī patiešām uzskata, ka cilvēkiem būtu jāatsakās no gaļas. Vienkārši stāsta par to, cik kaitīga planētai ir lopkopība.

"Mēs lasām lekcijas par vides aizsardzību, par dzīvnieku ētiku un dzīvnieku jautājumiem. Visa mūsu informācija ir zinātniski pamatota. Mēs stāstām par veģetārismu un vegānismu, taču šīs ziņas apstiprina starptautiskās veselības aprūpes organizācijas, kuras uzskata, ka tāds uztura stils var būt veselīgs un risināt dažas veselības problēmas. Mēs stāstām par lopkopību, kas nodara kaitējumu apkārtējai videi. Tā ir pārbaudīta informācija, mēs neko neizdomājam, ne uz ko neaicinām. Mēs vienkārši stāstām, lai bērniem būtu šīs zināšanas un viņi paši varētu izvēlēties," — saka organizācijas pārstāve Maija Krastiņa.

Putnu fabrika. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Мальгавко

"Dzīvnieku brīvības" pārstāvji nesaprot, kāpēc vecāki sūdzas zemniekiem, nevis pašai organizācijai vai Izglītības ministrijā. Pēc viņu domām, zemnieki vienkārši cenšas viņus nomelnot. Fermeri nenoliedz, ka organizācijas darbība viņiem pamatīgi apnikusi.

"Nepietiek ar to, ka viņi staigā pa mūsu fermām, izlaiž brīvībā kažokzvērus, — es domāju, nāktos piesaistīt arī policijas uzmanību šiem darboņiem. Man ir piedāvājums: lai viņi paši paņem bankā aizņēmumu un parāda, kā strādāt laukos. Viena maza grupa nevar visu laiku uzspiest savu ideoloģiju. Lai cilvēki paši izvēlas, ko viņi ēdīs, ko neēdīs, kādus dzīvniekus turēs mājās, kādus — ne, kādus dzīvniekus turēs fermās, kādā skaitā. Mums ir Eiropas Savienības normas, saskaņā ar kurām mēs tos turam," — uzsvēra Edgars Treibergs.

Zemnieki nosūtījuši virkni vēstuļu atbildīgajiem dienestiem, tostarp policijai, ar prasību novērtēt organizācijas darbību. Tiesa, Valsts izglītības satura centrs par tādām sūdzībām neko nav dzirdējis.

"Neesam saņēmuši nekādas sūdzības. Šo stāstu uzzinājām no medijiem. Kamēr neesam to pārbaudījuši, varam teikt tikai to, ka visai informācijai, kas tiek sniegta skolās, jāatbilst likuma normām. Ir virkne kritēriju, kas norādīti likumā. Piemēram, informācijai un materiāliem, kas tiek pasniegti skolēniem, jābūt atbilstošai bērnu uztverei, jābūt zinātniski pamatotiem. Katrai mācību iestādei ir jāpārbauda, vai lekcijas atbilst prasībām," — pastāstīja dienesta pārstāve Jana Veinberga.

Sivēni kūtī
© Sputnik / Дмитрий Дубинский

Ja vecākiem parādījušās kādas pretenzijas pret lekcijām, ko skolās lasa uzaicinātas personas, viņiem par to jāpaziņo skolas direktoram, nevis jāstāv malā, atgādināja VISC.

"Par skolas darbību atbild direktors. Viņam ir jāseko, kas un kādas lekcijas lasa viņa skolā, vai tās atbilst likumam. Ja vecākiem ir sūdzības vai piezīmes, ir jāvēršas pie direktora. Ja problēmu neizdodas atrisināt ar viņu, vajadzētu griezties pašvaldībā. Tādas lietas nevar ignorēt," — paskaidroja Veinberga.

VISC plāno izsaukt organizācijas "Dzīvnieku brīvība" pārstāvjus un pieprasīt paskaidrojumus.

94
Pēc temata
Veterinārais dienests pārbaudīja putnu fermas pēc ziņojumu saņemšanas par pārkāpumiem
Bez izņēmumiem: Saeima teikusi savu galavārdu dzīvnieku aizliegšanā cirkā
Zvērīgs cirks: laimīgi dzīvnieki pret dzīvnieku aizstāvjiem
Dīvans, foto no arhīva

Latvija atjaunojusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma jāievēro pašizolācija

4
(atjaunots 11:03 08.08.2020)
Latvijas Slimību profilakses un kontroles centrs, bīstoties no jauniem Covid-19 uzliesmojumiem, atjaunojis valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma jāievēro divas nedēļas ilga pašizolācija.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Pašizolācija Latvijā ir jāievēro, atgriežoties no valstīm, kurās koronavīrusa infekcijas līmenis pārsniedz 16 gadījumus uz 10 000 iedzīvotāju.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) iekļāvis atjaunotajā sarakstā 17 Eiropas Savienības un Eiropas ekonomiskās zonas valstis. Starp tām ir Luksemburga, Rumānija, Spānija, Beļģija, Bulgārija, Malta, Zviedrija, Šveice, Čehija, Nīderlande, Portugāle, Islande, Francija, Polija, Horvātija, Austrija un Kipra.

Tāpat divas nedēļas nāksies pasēdēt mājās pēc Monako, Andoras, Sanmarīno, Austrālijas, Marokas un Kanādas, kā arī Krievijas un Baltkrievijas apmeklējuma vai tranzīta caur šīm valstīm.

Vakar Latvijā veikti 2137 koronavīrusa testi, fiksēti seši jauni infekcijas gadījumi.

SKPC informēja, ka trīs inficētie kontaktējušies ar citiem slimniekiem, viens atgriezies no Polijas, vēl viens gadījums saistīts ar Covid-19 uzliesmojumu Murjāņu sporta ģimnāzijā, par sesto inficēto informācija vēl tiek precizēta.


4
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Gamaleja centrā pastāstīja par vakcīnas pret Covid-19 izmēģinājumiem uz bērniem
Pēc dažām dienām Krievijā tiks reģistrēta pirmā vakcīna pasaulē pret koronavīrusu
"Vakcīnu sacīkstes": Rietumos apsūdz Krieviju
Vai visiem pietiks: pasaules bagātākās valstis jau izpērk vakcīnu pret Covid-19
Lāči

Divi lāči: aculiecinieks nofilmējis ķepaiņu rotaļas Valkas novadā

6
(atjaunots 07:43 08.08.2020)
Divi lācēni kāpelēja pa kokiem un mielojās ar ogām. Tā viņi nokļuvuši sociālo tīklu lasītāju uzmanības lokā.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Latvijā būtiski augusi brūno lāču populācija, un iedzīvotāji aizvien biežāk sastop ķepaiņus mežā un par rod iespēju tos nofotografēt vai nofilmēt.

Sanitas Āboliņas lapā Facebook publicēts video ieraksts ar diviem lācēniem, kuri rotaļājas Valkas novadā. Dzīvnieki kāpelē pa kokiem un mielojas ar mellenēm.

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

6
Tagi:
dzīvnieki, lācis, Latvija
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Strenču apkaimē sēņotāji mežā sastapa lāci
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu