ABLV

Bloomberg: banku krīze Latvijā jautājumos un atbildēs

357
(atjaunots 10:20 24.02.2018)
Kas bijis, kā būs, kā radīsies sirdsmiers – aģentūra Bloomberg saviem lasītājiem skaidro banku krīzi Latvijā.

RĪGA, 22. februāris — Sputnik. Viena no lielākajām bankām Latvijā apsūdzēta par Ziemeļkorejas naudas atmazgāšanu, Latvijas Bankas prezidents aizturēts sakarā ar apsūdzību korupcijā — par to, kā attīstījies finanšu skandāls un ko gaidīt tālāk, stāsta Bloomberg.

Kā saistīta Latvija un Ziemeļkoreja?

13. februārī ASV Finanšu ministrija paziņoja, ka trešā lielākā kredītiestāde Latvijā, banka ABLV par sava biznesa pamatu padarījusi naudas atmazgāšanu. FM paziņoja, ka banka kļuvusi par ēsmu organizētai nozeidzībai, korumpētām personām un tiem, kas vēlējušies izvairīties no sankciju sekām, ieskaitot Ziemeļkorejas kodolprogrammu.

Pēc tam klienti sākuši pamest ABLV, bet Eiropas Centrālā banka (ECB) lika Latvijai iesaldēt aizdomās turētās bankas maksājumus. ABLV noraidīja visas apsūdzības, paziņoja, ka spers soļus naudas atmazgāšanas novēršanai un solīja strādāt kopā ar ASV Finanšu ministriju.

Kāpēc tika aizturēts Latvijas Bankas prezidents?

Ilmāru Rimšēviču, ECB valdes locekli, uz 48 stundām aizturēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs sakarā ar apsūdzībām par kukuļa izspiešanu un saņemšanu. Par ķīlas naudu brīvībā izlaistais Rimšēvičs šīs apsūdzības noraidīja kā mēģinājumu viņu diskreditēt. Viņš atteicās atkāpties no amata, lai arī uz šo soli aicināja prezidents, finanšu ministre un Saeimas spīkere.

Tāpat Rimšēvičs izvirzīja vairākas atbildes apsūdzības pret vairākām bankām, tostarp arī Norvik Banku, kuras īpašnieks viņu apsūdzēja par izspiešanu. Rimšēvičs nosauca šīs apsūdzības par melīgām.

Kā tas varēja notikt?

Latvija, pēcpadomju valsts ar lielu krievvalodīgo mazākumtautību, ieguva neatkarību 1991. gadā un iestājās ES 2004. gadā. Jau sākotnēji tās bankas kļuva par skaidrās naudas magnētu. Tas gan sekmēja valsts banku sektora attīstību, taču tādas grupas kā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (ESAO) jau sen pauda bažas par naudas atmazgāšanas risku un banku darbības vājo kontroli.

Skaidrās naudas pieplūdums pastiprinājās 2012. gadā, kad ekonomiskās problēmas Kiprā lika bagātajiem ieguldītājiem no bijušās PSRS meklēt alternatīvu ārzonu. 2015. gadā Latvija daļēji apturēja šo tendenci 2015. gadā, kad sāka censties iestāties ESAO — daļa banku tika sodītas, dažas tika slēgtas. Pērn ārvalstu ieguldījumu skaits samazinājās par ceturto daļu.

Cik slikta ir Latvijas banku reputācija?

Pēdējo divu gadu desmitu laikā valstī izcēlušies vairāki lieli banku skandāli. Latvijas bankas tika apsūdzētas par dalību naudas atmazgāšanā, kas 2015. gadā tika nolaupīta Moldovas banku sistēmā, par 20 miljardu dolāru izvešanu no Krievijas laikā no 2010. līdz 2014. gadam, par korupcijas skandālu ar Skandināvijas telekomunikāciju kompāniju.

Šajos skandālos bija arī upuri. Trasta Kommercbanka, kas tika apsūdzēta par naudas izvešanu no Krievijas, tika slēgta 2016. gadā, lai arī noliedza visas apsūdzības. Privatbank tika piespriests sods 2 milj. eiro apmērā par piedalīšanos Moldovas shēmā. Pērn piecas Latvijas bankas piekrita samaksāt sodu par to, ka nav savākušas pietiekamu informāciju par transakcijām ar Ziemeļkoreju saistītos darījumos.

Kā tas ietekmēja Latviju?

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola paziņoja, ka Latvijas Bankas vadītāja aizturēšana un skandāls ap ABLV negatīvi ietekmējuši valsts reputāciju. Latvijas FM mainījusi savu kredītu stratēģiju un tuvākajā laikā atturēsies no refinansēšanas operācijām.

Aģentūras "Moody" un "Standard and Poor" piešķīra Latvijai kredītreitingu līmenī A3 (septītais augstākais vērtējums). Zviedrijas banka SEB, kuras filiāle Latvijā ir viena no lielākajām valstī, uzskata, ka finanšu tirgus Latvijā ir "stabils".

Kādus soļus spērusi ECB?

ECB instruēja Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK) par to, ka nepieciešams noteikt moratoriju ABLV — bankai uz laiku liegts izpildīt maksājumus. Tāds pasākums veikts pirmo reizi ECB vēsturē.

Kāds būs ECB moratorija efekts?

Maksājumu apturēšana ir pretrunīgs pasākums, jo potenciāli tas var kaitēt bankas kontraģentiem. 2015. gadā, kad Austrija apturēja maksājumus Heta Asset Resolution, kompānijai, kas bija radīta izputējušas bankas darbības noslēgšanai, vācu kreditori cieta nopietnus zaudējumus, vienam pat bija nepieciešama finansiāla palīdzība.

Pie tam ES bankas dod priekšroku elastīgiem pasākumiem, piemēram, moratorijam, jo tas ļauj ekonomēt laiku un neļauj kreditoriem bēgt no problemātiskās bankas, novedot to līdz bojāejai. Pašlaik banku likumi ES neļauj tās varasiestādēm ieviest tādus liegumus tieši, taču tādas tiesības ir vietējām iestādēm.

Kas notiks ar banku?

ECB nebūtu pieprasījusi moratoriju, ja situācija nebūtu nopietna. Depozīti nav vienīgais finansēšanas avots, taču darbam bankai ir nepieciešama klientu un kontraģentu uzticība. Ārkārtas gadījumos ECB var atzīt bankas par bankrotējušām vai tuvām bankrotam, un tas nozīmē, ka tās pāriet eirozonas atbildībā.

Apsūdzības par naudas atmazgāšanu parasti izskata valsts varasiestādes, taču lēmums par to, vai bankai atņemt licenci, paliek ECB ziņā. Jebkurā gadījumā ASV Finanšu ministrija var slēgt ABLV piekļuvi ASV finanšu sistēmai, kas nodarīs bankai nopietnu kaitējumu.

357
Temats:
Baņķieru nedienas Latvijā (92)
Pēc temata
"ABLV Bank" noraidījusi ASV apsūdzības naudas atmazgāšanā
Latvijas bankai ABLV Bank slēgta pieeja ASV finanšu sistēmai
Jurkāns: kas zog miljardus un kāpēc Latvijai vajadzīgi "VDK maisi" un "Valodas draugs"
Lācis, foto no arhīva

Lācis saplosījis govi fermera saimniecībā

11
(atjaunots 15:55 08.08.2020)
Lācis apmeties Alūksnes novadā un izposta dravas. Tagad tas ticis klāt pat saimnieka govij, ko pēc uzbrukuma nācies nokaut.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Iedzīvotāji aizvien biežāk novēro lāču valsts teritorijā. Dažkārt tikšanās ar ķepaiņiem tomēr sagādā nevis jaukas fotogrāfijas sociālajos tīklos, bet gan īstas šausmas.

Aizvadītajā nedēļā kādā zemnieku saimniecībā Alūksnes novadā notika ļoti nepatīkams incidents BВ.lv. Saimniecības īpašniekiem tas beidzies ar govs zaudējumu.

Saimniece Iveta pastāstīja: apkaimē visi zināja, ka kaut kur turpat klīst lācis. Dzīvnieks jau bija sapostījis dravu kaimiņos. Tomēr šoreiz lāča klātbūtni izjutusi arī viņa pati.

No rīta lopu aplokā sieviete ieraudzīja paralizētu govi ar nagu plēstām brūcēm. Tās skaidri liecināja – uzbrucis plēsīgs zvērs. Pie tam Iveta konstatēja, ka runa ir tieši par lāci.

Plēsējs bija uzbrucis vislielākajai govij, taču tā no rīta vēl bija dzīva, lai arī glābt to vairs nebija iespējams. Paralizēto dzīvnieku saimnieki bija spiesti nokaut gaļā.

Pie tam sarunā Iveta norādīja, ka risinājuma zemniekiem, kuri spiesti dzīvot kaimiņos ar bīstamo plēsēju, nav – lāči ir aizsargājami dzīvnieki.

Lācis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

11
Tagi:
Latvija, lācis
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Pandēmijas dēļ tukšajā Tallinā ienākuši lāči
Krievijas lācis ticis Valgas varasiestāžu rokās
Stacionārs fotoradars Juglas ielā Rīgā, foto no arhīva

Autovadītājiem pastāstīja, izvairīties no dubulta soda

10
(atjaunots 15:40 08.08.2020)
Tagad sods par CSN pārkāpumu jāapmaksā mēneša laikā, tomēr, lai paspētu laikus, jāpārliecinās, vai kompetentie dienesti var ar jums sazināties.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Autovadītājus aicina aktualizēt savu kontaktinformāciju Ceļu satiksmes drošības direkcijas vietnē, lai savlaicīgi saņemtu informāciju par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu, vēsta lsm.lv.

No jūlija sākuma spēkā stājušies jaunie noteikumi, kas paredz: sods jānomaksā mēneša laikā, pretējā gadījumā tas tiks nodots piedziņai tiesu izpildītājiem. Šajā gadījumā nāksies samaksāt jau par trešo daļu vai pat divkārt vairāk, turklāt nav svarīgi, kā fiksēts pārkāpums.

Lai izvairītos no liekiem izdevumiem, vajag savlaicīgi saņemt informāciju par piespriesto sodu un apmaksāt to. CSDD pārstāve Ieva Bērziņa iesaka autoīpašniekiem reģistrēties direkcijas portālā un norādīt aktuālu elektronisko adresi, kurp tiks nosūtītas ziņas par pārkāpumiem. Autovadītājs var šeit uzzināt arī visu informāciju par sevi un palūgt izsūtīt atgādinājumu par sodu.

Ieva Bērziņa norādīja, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēks saņemtu informāciju par piespriesto sodu un varētu to operatīvi apmaksāt 30 dienu laikā.

Latvijas Tiesu izpildītāju asociācijas vadītājs Andris Spore atzīmēja, ka pagaidām esot grūti teikt, kā jaunie noteikumi ietekmējuši autovadītājus, jo laiks kopš to stāšanās spēkā nav ilgs.

Viņš pastāstīja, ka 30 dienu termiņš tiek skaitīts nevis no CSN pārkāpuma brīža, bet gan no lēmuma pieņemšanas dienas par soda piespriešanu.

Saskaņā ar jauno likumu, tiek sasaukta neliela sēde policijā, kur lieta tiek izskatīta. Tikai pēc tam tiek pieņemts lēmums, atklāja Spore.

Iepriekš vēstīts, ka jūlija sākumā spēkā stājās arī citi grozījumi. Piemēram, tagad pārkāpumi tiek summēti (agrāk lielākais pārsvēra mazāko). Pie tam virkne naudas sodu par braukšanu alkohola reibumā un bēgšanu no policijas ir būtiski izauguši, bet tāds pasākums, kā administratīvais arests ir svītrots.

10
Tagi:
Ceļu satiksmes drošības direkcija, CSN, sods
Pēc temata
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Valsts policija: pieļaujamās alkohola koncentrācijas asinīs samazināšana nepalīdzēs
Fotoradari Latvijā filmēs pārkāpējus no aizmugures
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts
ASV prezidents Donalds Tramps, foto no arhīva

Mediji pastāstīja, Instagram kļūme palīdzēja Trampam priekšvēlēšanu cīņā

0
(atjaunots 16:29 08.08.2020)
Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu.

RĪGA, 8. augusts - Sputnik. Sociālais tīkls Instagram pēc tehniskas kļūmes algoritmu darbā vismaz divus mēnešus, pieprasot ar ASV prezidentu Donaldu Trampu saistītus tēmturus, nerādīja saturu, kas saistīts ar viņā domājamo konkurentu vēlēšanās Džo Baidentu, vēsta RIA Novosti, atsaucoties uz portālu Buzzfeed.

Sociālā tīkla algoritmiem ir jāstrādā tā, lai tēmturu meklēšanas rezultātā platforma piedāvātu lietotājam ar norādīto tēmu saistītu saturu. Portāls pastāstīja, ka šonedēļ, pieprasot tēmturi #JoeBiden un citas ar Baidenu saistītas tēmas, sociālais tīkls demonstrēja arī "protrampa" saturu. Tomēr, pieprasot tēmas, kas saistītas ar Trampu, Instagram demonstrēja tikai noteiktus tēmturus, piemēram, #MAGA vai #Trump.

Portāls atzīmēja: tas nozīmē, ka, pieprasot ar Baidenu saistītus tēmturus, lietotāji varēja iepazīties arī ar "pretēja satura vēstījumu", savukārt tēmturi, kas saistīti ar Trampu, to nepiedāvāja.

Sociālā tikla oficiālā pārstāve Rakija Veina nosauca šo starpību meklējumu rezultātos par kļūmi.

"Tehniskas kļūdas rezultātā pēc dažiem pieprasījumiem netika parādīti (ar tiem) saistītie tēmturi. Problēmas izvērtēšanas laikā mēs esam atslēguši šo funkciju," viņa teica.

Viņa norādīja, ka problēma skārusi vairākuis tūkstošus tēmturus. Viņa neprecizēja, cik ilgu laiku bija vērojama kļūda un kāpēc tā skārusi ar Trampu saistītos tēmturus, taču nav skārusi saturu, kas saistīts ar Baidenu.

Instagram ir bezmaksas lietotne fotogrāfiju un videoierakstu apmaiņai ar sociālā tīkla elementiem, ļauj uzņemt fotogrāfijas un video, pielietot filtrus un izplatīt tās ar sava servisa un citu sociālo tīklu starpniecību. Tā pieder kompānijai Facebook.

0
Tagi:
sociālie tīkli, prezidenta vēlēšanas, ASV
Pēc temata
ASV gatavojas valsts apvērsumam pēc vēlēšanām
Donalds Tramps: kongresa vidustermiņa vēlēšanu rezultāti ir "satriecoši panākumi"
Trampa izredzes tikt pārvēlētam kūst acu priekšā
Ar Trampu saistīta kompānija iejaukusies vēlēšanās visā pasaulē