Ministru Kabinets

Latvijā opozīcija uzskata, ka ir nobriedis jautājums par valdības atkāpšanos

58
(atjaunots 09:59 20.02.2018)
Parakstu vākšana par ekonomikas ministra Arvila Ašeradena demisiju sakarā ar OIK varētu pāriet opozīcijas prasībā atkāpties visai Latvijas valdībai, iemesls tam ir pēdējie skandāli ar Latvijas Bankas vadītāju un ABLV banku.

RĪGA, 20. februāris — Sputnik. Opozīcija, kura savākusi parakstus par ekonomikas ministra Arvila Ašeradena demisiju, pēc notikumiem ar Latvijas Bankas vadītāja aizturēšanu un ASV Finanšu ministrijas pretenzijām pret ABLV Bank uzskata par iespējamu aizdomāties par visas valdības atlaišanu, vēsta Latvijas Radio 4 raidījums "Atvērtais jautājums".

Iepriekš valdības opozīcijas pārstāvji solīja iniciēt Arvila Ašeradena demisiju, ja Ekonomikas ministrija nespēs rast risinājumu situācijai ar elektroenerģijas cenu kāpumu: obligātās iepirkuma komponentes (OIK) finansēšanas modeļa izmaiņu dēļ dažos gadījumos rēķini palielinājušies līdz 60%.

"Opozīcija savākusi parakstus par ekonomikas ministra demisiju. Tas bija ceturtdien. Es domāju, ka pēc brīvdienu notikumiem, sestdien un svētdien, traģēdijas mērogs kļuvis daudz lielāks. Mums patiešām ir jāsāk domāt par valdības atlaišanu," paziņoja Saeimas deputāts no "Saskaņas" partijas Sergejs Potapkins.

Atgādināsim, Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs tiek turēts aizdomās par kukuļa pieprasīšanā un pieņemšanā 100 tūkstošu eiro apmērā. Piektdien, 16, februārī, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieki veica kratīšanu Rimševiča darba kabinetā un pie viņa mājās. Sestdien Centrālās bankas vadītājs pavadīja vairāk nekā astoņas stundas Biroja ofisā, pēc kā tika ievietots izmeklēšanas izolatorā. Pēc Rimšēviča advokāta sacītā, Latvijas Bankas vadītāja draugs samaksājis 100 tūkstošu eiro drošības naudu.

Iepriekš tika ziņots, ka KNAB uzsācis pārbaudi sakarā ar medijos izskanējušo informāciju par kukuļa izspiešanu no lielākā Latvijas privātās bankas Norvik Banka akcionāra Grigorija Guseļņikova. Biznesmenis apgalvo, ka neesot devis kukuļus un tieši tādēļ FKTK pastiprināja prasības pret Norvik banku, cenšoties piespiest banku kļūt par maksātnespējīgu un radīt pamatu tās pārņemšanai un licences atņemšanai. Vēlāk kļuva zināms, ka Valsts policija uzsākusi kriminālprocesu pēc Norvik bankas iesnieguma.

Pirms dažām dienām Latvijā izveidojās skandāls, kas saistīts ar apsūdzībām naudas atmazgāšanā attiecībā pret ABLV Bank. Finanšu noziegumu novēršanas tīkls FinCEN, kurš atrodas ASV Finanšu ministrijas pakļautībā, 13. februārī paziņoja, ka tur aizdomās Latvijas ABLV Bank par naudas atmazgāšanu, un piedāvāja bloķēt tās korespondenta kontus dolāros. Pamatojoties uz FinCEN paziņojumu sanāk, ka banka bijusi saistīta ar Ziemeļkorejas ieroču programmu. Tāpat FinCEN paziņojumā teikts, ka Latvijas ABLV Bank vadība uzpirka ierēdņus, kad viņu augstā riska biznesam draudēja ar tiesībaizsardzības rīcību.

Bankā savukārt paziņoja, ka amerikāņu apsūdzības pamatā ir nepamatota un nepatiesa informācija. Bankā uzsvēra, ka nekad nav devuši kukuļus amatpersonām. Ar savām apsūdzībām FinCEN nodarījis ievērojamu kaitējumu bankas reputācijai, atzīmēja ABLV Bank. Banka vērsusies Latvijas tiesībsargājošajās iestādēs — Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā un Valsts policijā — ar lūgumu pārbaudīt FinCen apgalvojumus.

Pēc ekonomikas ministra Arvila Ašeradena sacītā, amerikāņu speciālisti plāno tuvāko divu nedēļu laikā atbraukt uz Latviju, lai izskaidrotu ABLV Bank atklātos pārkāpumus.

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), izpildot Eiropas Centrālās bankas (ECB) instrukciju, 18. februārī ārkārtas sēdē nolēma uz laiku noteikt maksājumu ierobežojumus ABLV Bank, aizliedzot īstenot debeta operācijas klientu kontos jebkurā valūtā. ECB norāda, ka šis lēmums ir nepieciešams, lai sniegtu ABLV Bank pietiekamu laiku radušās situācijas stabilizēšanas pasākumu īstenošanai.

Tikmēr Latvijas Banka pieņēmusi lēmumu piešķirt ABLV Bank kredītu 97,5 miljonu eiro apmērā apmaiņā pret vērtspapīru ieķīlāšanu. Latvijas Bankā uzsvēra, ka šajā darījumā finanšu tirgū nekādā veidā netiek izmantoti valsts budžeta līdzekļi, savukārt ieķīlāto vērtspapīru vērtība ievērojami pārsniedz aizdevuma summu.    

58
Pēc temata
Pavisam aptrakuši: iedzīvotājus šokējuši rēķini par elektrību
Zemnieku elektrības rēķinus apspriedīs ministra sapulcē
Neatkarības gadi iemācījuši Latvijas iedzīvotājiem taupīt elektrību
LU

Latvijas augstskolas pārgājušas pie attālinātām studijām

4
(atjaunots 16:48 26.10.2020)
Praktiskās nodarbības Latvijas augstskolu stundentiem joprojām notiks klātienē, tomēr lekcijas būs organizētas attālināti.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. No šīsdienas līdz 15. novembrim mācību process augstākajās mācibu iestādēs būs daļēji attālināts, vēsta Tvnet.

Šo lēmumu valdība pieņēma aizvadītās nedēļas nogalē, jo nesenie Covid-19 izplatības gadījumi valstī cita starpā saistīti ar augstskolu studentiem.

Grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai pieņemti ar mērķi ierobežot studentu pulcēšanos.

Mācību process augstskolās būs daļēji attālināts – lekcijas notiks attālināti, bet iemaņu iegūšanai nozīmīgas praktiskās nodarbības ļauts organizēt klātienē, ievērojot stingrus drošības pasākumus.

Attālinātās mācības sākušās arī skolu vecākajās klasēs, tomēr skolēniem nodrošināta iespēja tām sagatavoties.

Slimību profilakses un kontroles dati liecina, ka augstākais Covid-19 izplatības līmenis konstatēts mācību iestādēs un bērnu kolektīvos, otro vietu ieņem saslimušo ģimenes locekļi un kontaktpersonas.

4
Tagi:
augstākā izglītība, izglītība, koronavīruss
Pēc temata
Šuplinska aicina skolas atgriezties pie tālmācībām
Skolotāji aizvien biežāk slimo ar Covid-19
Latvijas skolotāji pieprasa valsts kompensācijas par izdevumiem attālinātajam darbam
Liepājas skolas nelabprāt pāriet pie tālmācībām
Banku karte

Interneta pirkumu epidēmija: ko iedzīvotāji visbiežāk pērk tīmeklī

4
(atjaunots 16:47 26.10.2020)
Pēc stingro ierobežojumu periodā, kad pirkumi internetā bija piespiedu pasākumus, iedzīvotājiem tomēr saglabājies ieradums visu iegādāties tīmeklī, liecina bankas Citadele dati.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Dati, kas apkopoti par pirkumiem internetā 2020. gadā, liecina, ka iepirkšanās tīmeklī ir sasniegusi kolosālus apmērus, tomēr mainījies pirkumu sortiments, atzīmēja banka "Citadele".

Karantīnas laikā Latvijā bija populāri gandrīz visu iegādāties attālināti, internetā. Agrāko pieprasījumu, piemēram, naktsmītņu un aviobiļešu rezervāciju nomainīja parasti ikdienas sadzīves pirkumu.

Par stabilu nišu kafejnīcām un restorāniem kļuva ēdienu piegāde mājās. Septembrī ēdienu piegādes pasūtījumu skaits pārsniedza pavasarī sasniegtos rādītājus, vēsta Press.lv.

Bankas "Citadele" speciālisti atzīmēja, ka pavasarī pāreja pie interneta pirkumiem bija piespiedu lieta, ņemot vērā ārkārtejo situāciju valstī, bet tagad šī tendence saglabājusies ērtību un komforta labad. Pircēji ir pieraduši, ka iespējams droši iegādāties pārtiku, apģērbu, sadzīves iekārtas, neapmeklējot veikalu.

Uzņēmēji ir uztvēruši šīs tendences un tagad plašak piedāvā visu informāciju elektroniskā formātā, kā arī paplašinājuši iespējas iegādāties preces un pakalpojumus internetā.

Bankas "Citadele" karšu un norēķinu operāciju nodaļas vadītājs Andris Lazdiņš norādīja, ka uzņēmēji sākuši plašāk interesēties par e-komerciju. Domājot par konkurenci ar starptautiskajiem interneta veikaliem, firmas Latvijā sākušas būtiski mainīt biznesa formātu, kļūst pieejamākas un ērtākas Latvijas iedzīvotājiem.

Jāpiebilst, ka šī gada pavasarī aviobiļešu iegāde Latvijā sarukusi 20 reizes, vairākkārt mazinājusies mitekļu rezervēšana. Naktsmītņu pieprasījuma nelielo lejupslīdi sekmēja iekšzemes tūrisma saglabāšanās, kā arī braucieni uz kaimiņvalstīm.

4
Tagi:
internets
Pēc temata
Latvijā atļauts pasūtīt zāles ar piegādi uz mājām: kā tas darbojas
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Piegāde kaut vai pusnaktī: kā Covid-19 izmainījis pārtikas pasūtīšanu tiešsaistē Latvijā
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

0
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

0
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā