Latvijas Banka

Rimšēvičs ir oficiāli aizturēts, taču finanšu sistēmu tas neapdraud

42
Pēc Māra Kučinska sacītā, gan viņš, gan finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola seko līdzi tam, lai Latvijas Banka "pilnvērtīgi un kvalitatīvi pildītu visas šai iestādei uzticētos pienākumus".

RĪGA, 19. februāris – Sputnik. Aizturētā statusa piemērošana pret Latvijas Bankas vadītāju Ilmāru Rimšēviču, kuru sestdien aizturēja antikorupcijas birojs (KNAB), nav iedragājusi premjerministra Māra Kučinska (ZZS) un valdības uzticību pret antikorupcijas tiesu. Šobrīd nav nekādu pazīmju, kuri liecinātu par draudiem Latvijas finanšu sistēmai.

"Šobrīd ne man, ne kādai citai amatpersonai nav nekāda pamata iejaukties KNAB darbā. Iestāde strādā profesionāli un precīzi. Tiklīdz KNAB vadība uzskatīs par iespējamu sniegt informāciju sabiedrībai par izmeklēšanas gaitu, tā nekavēsies to darīt," — norādīja valdības vadītājs savā preses paziņojumā.

Viņš uzsvēra, ka Ministru Kabinets pilnībā uzticas birojam un ir gatavs sniegt tam daudzpusēju atbalstu, nepieļaujot mēģinājumus ietekmēt izmeklēšanas gaitu. Pēc Kučinska sacītā, gan viņš, gan finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola seko līdzi tam, lai Latvijas Banka "pilnvērtīgi un kvalitatīvi pildītu visas šai iestādei uzticētos pienākumus".

Šodien tiks sasaukta Latvijas valdības ārkārtas sēde. Pats Latvijas Bankas vadītājs ceturtdien un piektdien atradās ārvalstīs. Trešdien pirms ierašanās Latvijā viņš pa telefonu paziņoja Latvijas Televīzijai, ka viņam nav tiesību neko komentēt. Pēc atlidošanas uz Rīgas lidostu Latvijas Bankas prezidents iekāpa advokāta Saulveža Vārpiņa mašīnā un devās uz KNAB, kur arī pavadīja ilgu laiku līdz naktij, pēc kā tika aizvests kopā ar advokātu izmeklēšanas darbības turpināšanai.

Bezprecedenta Latvijas Bankas vadītāja Ilmāra Rimšēviča aizturēšana kaitē Latvijas reputācijai, tādēļ ārkārtīgi svarīgi ir ne vien ļaut tiesībsargājošajām iestādēm tikt galā ar situāciju, bet arī pirmajām valsts amatpersonām operatīvi jāuzstājas ar paskaidrojumiem, paziņoja Latvijas Radio politologs Ivars Ījabs. Kučinska paziņojums izskanēja gandrīz diennakti pēc ziņām par kratīšanu pie Ilmāra Rimšēviča.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola un premjerministrs Māris Kučinskis (abi ir ZZS pārstāvji) iepriekš atturējās no komentāriem. Pēc Kučinska paziņojuma Reizniece-Ozola paziņoja par preses konferences sasaukšanu svētdien, plkst. 15:00.

Politologs Ivars Ījabs uzskata, ka tieši savlaicīga oficiālo amatpersonu uzstāšanās, ņemot vērā apstākļus, būtu ārkārtīgi vēlama. Jo runa ir par kratīšanu pie valsts centrālās bankas vadītāju un viņa aizturēšanu – tas bojā Latvijas imidžu ārvalstu acīs.

"Šī nav tā reize, kad tur varētu būt kaut kādi politiski vēstījumi vietā. Bet es gribētu domāt, ka gan finanšu ministre, gan premjers apzinās situācijas nopietnību, jo nacionālās bankas prezidents ir viena no atslēgas figūrām jebkuras valsts ekonomikā. Jaukšanās izmeklēšanā šajā gadījumā nebūtu vēlama, bet skaidrs, ka no premjera un no finanšu ministres būtu nepieciešams skaidrs signāls, ka viņi kontrolē situāciju, ka viņi zina, kas notiek, un ka mēs varam justies droši attiecībā gan pret monetāro politiku, gan pret Latvijas Bankas nākotni," — paziņoja Ījabs.

Antikorupcijas biroja pārstāve Laura Dūša paziņoja žurnālistiem, ka pagaidām birojs nekādus papildus komentārus nesniegs.

42
Pēc temata
Latvijas ekonomika neuzlabosies, ja sēdēsim rokas klēpī salikuši, uzskata Rimšēvičs
Neizmantotu iespēju laiks: Rimšēvičs apkopojis 2016. gada rezultātus
Viņķele, Kariņš, Levits

Politologs: Kariņa konflikts ar Viņķeli iesēja paniku sabiedrībā

6
(atjaunots 08:57 02.12.2020)
Latvijas iedzīvotāji nejūt, ka valdībai ir kaut kāds skaidrs plāns, taču zina, ka premjerministram ir konflikts ar Veselības ministrijas vadītāju.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Ieviešamo ierobežojumu neskaidrība un konflikti valdībā rada Latvijas sabiedrības noskaņojumā panikas elementu, paziņoja radio Baltkom ēterā Latvijas Universitātes profesors, politologs Juris Rozenvalds.

Premjerministra Krišjāņa Kariņa ārkārtas uzrunu tautai svētdien draudzīgi izkritizēja gan par panikas sēšanu, gan par konkrētu piedāvājumu trūkumu.

Pēc Rozenvalda domām, runa nav pašā premjera uzstāšanās reizē – rodas iespaids, ka Kariņam nav noteikta plāna nākotnei un viņš pietura pie pavasara stratēģijas, kura nostrādāja pirmā Covid-19 viļņa laikā.

"Tāda izjūta, ka Kariņš pats īsti neiztēlojas, ko viņš grib darīt, taču demonstrē stingru pozīciju. Man liekas, tas ir turpinājums valdības pieejai, kura nospēlēja pozitīvu lomu pavasarī. Taču pēc tam viņi atslābinājās, un vasaras mēneši tika palaisti vējā. Vismaz šobrīd nevar just, ka valdībai ir kaut kāds skaidrs plāns. Protams, tā kaut ko dara, taču viss ir atkarīgs no tās. Skaidrs, ka nedrīkst viņiem pārmest visu, bet ir izjūta – ko pieminēja arī premjers – ne visi pasākumi ir saprotami," sacīja Rozenvalds.

Politologs atzīmēja, ka noteiktu ierobežojumu neskaidrības dēļ Latvijas iedzīvotāji var sākt krist panikā, jo nesaprot, ko un kādu iemeslu pēc no viņiem pieprasa valdība.

"Man joprojām nav skaidrs, kāpēc frizieris var elpot man pakausī, bet ja kādai dāmai ir nepieciešams iztaisīt manikīru, viņa nekādā gadījumā nevar to izdarīt. Šīs neskaidrās lietas ne pārāk labi ietekmē sabiedrību. Rodas zināms panikas elements," sacīja viņš.

Viņš piebilda, ka šie noskaņojumi saasinājās līdz ar premjera un Latvijas veselības ministres Ilzes Viņķeles konfliktu. Novembra sākumā Kariņš paziņoja, ka nav apmierināts ar Veselības ministrijas vadītājas darba tempu un ka viņa pārāk daudz paļaujas uz cilvēku "labo gribu".

6
Tagi:
Krišjānis Kariņš, Ilze Viņķele, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Veselības ministrija sagatavojusi bezprecedenta vakcinācijas plānu
Šuplinska uzstājas pret ziemas brīvlaika pagarināšanu sākumskolas klasēm
Latvijā izgudrots koronavīrusa ātrais tests, kurš atšķiras no jau pastāvošajiem
Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus
 Lidosta Rīga

Rīgā rekonstruēs lidostu NATO karaspēku apkalpošanas nolūkos

10
(atjaunots 07:17 02.12.2020)
Otrdien, 1. decembrī, Latvijas valdība atbalstīja vairāk nekā pusmiljona eiro ieguldīšanu lidostas "Rīga" rekonstrukcijai, lai tā spētu apkalpot NATO lidmašīnas un militāro sastāvu.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Aizsardzības ministrijas Preses nodaļā paskaidroja, ka, lai atbilstoši valsts aizsardzības koncepcijā noteiktajam nodrošinātu piemērotus resursus, infrastruktūru un teritorijas, kas nepieciešamas uzņemošās valsts atbalsta sniegšanai, ir jāturpina darbs pie infrastruktūras pielāgošanas militārajām prasībām, raksta BВ.lv.

Lai Latvija spētu sniegt uzņemošās valsts atbalstu NATO sabiedroto spēkiem miera laikā vai krīzes laikā, ir svarīgi nodrošināt noteiktus resursus, teritoriju un infrastruktūru, kā arī sniegt nepieciešamo piekļuvi valsts ostām, autoceļiem un lidostām.

Šajā jautājumā īpaša nozīme ir Rīgas lidostai, kurai ir stratēģiski nozīmīga loma gan no uzņemošās valsts atbalsta puses, gan citu uzdevumu izpildē, kas saistīti ar valsts aizsardzību.

Aizsardzības ministrija un VAS "Starptautiskā lidosta "Rīga"" nonāca pie secinājuma, ka ir jāveic lidostas teritorijas rekonstrukcija, lai nodrošinātu tās spējas pieņems sabiedroto militāros gaisa kuģus. Un šim mērķim ir jāpiešķir papildu finansējums.

Vakar valdība slēgtā plenārsēdē atbalstīja lēmumu par to, ka lidostas infrastruktūras rekonstrukcijas darbiem no Aizsardzības ministrijas 2020. gada budžeta tiks piešķirts finansējums 530 000 eiro apmērā.

10
Tagi:
karaspēks, NATO, lidosta Rīga
Pēc temata
Nariškins: uz Baltkrievijas Rietumi izmēģina Krievijas "sašūpošanas" metodes
Latvijas aizsardzība pieprasa savilkt jostas ciešāk: AM saņems vairāk nekā 2% no IKP
Putins pastāstīja par "pirmo triecienu" un Krievijas iespējām izmantot kodolieročus
Varēs uzņemt trīs vilcienus ar 300 tankiem: Rail Baltica aprīkos laukumus NATO