Cienījama vecuma vīrietis

Gulbenes novads pārvēršas par "pensionāru zemi"

176
(atjaunots 08:37 16.02.2018)
XIX gadsimtā lauku skolas Gulbenes novadā nācās pastāvīgi paplašināt – bērnu skaits auga. XXI gadsimtā šajās skolās durvis ver veco ļaužu pansionāti.

RĪGA, 16. februāris — Sputnik. Lauku skolas Gulbenes novadā viena pēc otras pārvēršas par veco ļaužu pansionātiem, stāsta TVNet.

Druvienas skola darbu sāka tālajā 1824. gadā. Pēc kara, 1951. gadā bērnu skaits bija tik liels, ka skolu nācās pārcelt uz Druvienas muižas lielo kungu māju. Pirms 17 gadiem skolā mācījās 150 bērni, tagad — 13. Gadiem ilgu skolu ir mēģinājuši glābt, taču nesekmīgi.

Līgo pagastā skolas vietā tagad ir pansionāts, kurā vietas tika aizņemtas vienā mirklī. Jaungulbenes profesionālās vidusskolas vietā tagad ir veco ļaužu pansionāts ar 90 vietām. Tāpat noticis ar 1870. gadā nodibināto Daukstu skolu — XXI gadsimtā bērnu vietā ēkā ir sastopami cienījama vecuma cilvēki. Druvienā iedzīvotāju skaits nekad nav bijis liels, pašlaik šeit dzīvo aptuveni 500 cilvēki, taču vairāk nekā trešā daļa viņu vidū ir pensionāri.

"Gulbenes novads kļūst par pensionāru zemi. Nav valstiska mērķa attīstīt lauku teritorijas. Runas par to, ka cilvēku nav — visi brauc prom, ir tukšas, ja nekas netiek darīts, lai motivētu cilvēkus palikt. Mums ir sajūta: paši vainīgi, ja dzīvojam laukos. Ja vēl atrodamies te, tātad esam lūzeri," — saka Druvienas skolas direktore Velga Černoglazova.

Turpmāk mazie Druvienas iedzīvotāji mācīsies Tirzas vai Lizuma pagasta skolās. Atlikuši skolēni jau sen mācījās kaimiņu pagastos un Gulbenē.

Šurp neatgriežas

"Ja atskatāmies vēsturē, redzam, ka kopš skolas izveides 19. gadsimtā ik pēc desmit gadiem radās nepieciešamība paplašināt skolu, jo bērnu bija aizvien vairāk," — stāsta Černoglazova.

Muižas kungu māju, kas piemērota skolas vajadzībām, viņa dēvē par "savu skolu". Viņa te strādā 23 gadus, no tiem 11 gadus — par direktori. Kopš 2005. gada bērnu skaits strauji sāka sarukt, tāpēc visi bija gatavi tam, ka skolu slēgs. Vissāpīgāk šīs pārmaiņas skars četrus skolotājus un piecus tehniskos darbiniekus.

Druvienieši cer, ka ēkā izdosies saglabāt izglītības un amatniecības centru. Vairāki jauni vecāki vēlas skolas telpās izveidot alternatīvās izglītības iestādi, taču ir skaidrs, ka muižas ēkas uzturēšana un atjaunošana izmaksās dārgi.

"Darba vietu tikpat kā nav, bet algas un ceļu stāvoklis liedz braukt uz darbu kaimiņpilsētās. Eiropā ir normāli braukt uz 100 kilometru attālu darbu, bet mēs to nevaram atļauties," — skaidro pagasta vadītājs.

Apmēram trešā daļa pagasta iedzīvotāju ir cilvēki vecumā no 40 līdz 60 gadiem, tikpat liels ir pensionāru skaits. Viņu bērni studē vai strādā ārzemēs un Druvienā atgriezties neplāno. Tāpēc pagastā ir ļoti maz bērnu un pusaudžu vecumā līdz 18 gadiem, tāpat kā gados jaunu vecāku.

Pieprasījums rada piedāvājumu

Kopš 1925. gada Litenes pamatskola atrodas Litenes muižas ēkā. 1944. gadā Litenes sešgadīgā pagastskola pārtapa par vidusskolu. Tagad skolā mācās tikai 20 bērnu, tāpēc izglītības iestāde tiks slēgta, un bērniem nāksies braukāt uz Gulbenes vai Stāmarienas skolu.

"Laukos demogrāfiskā bedre ir vairāk manāma," — uzskata Litenes pagasta pārvaldnieks Vilnis Lapiņš.

Atšķirībā no Druvienas, kur ceļu faktiski nav, uz Liteni ved gludi asfaltēti ceļi, attālums līdz Gulbenei, Alūksnei un Balviem nav liels — aptuveni 20 kilometri. Pagastā saglabājies bērnudārzs. Cilvēku te ir vairāk nekā Druvienā — tūkstotis. Tomēr 250 viņu vidū ir sociālās aprūpes centra iemītnieki.

Skolas telpu pārbūvi pansionāta vajadzībām Lapiņš uzskata par racionālu, jo tā pakalpojumi ir pieprasīti. Tiklīdz aprūpes centrs ver durvis, tas nekavējoties piepildās ar klientiem.

176
Pēc temata
Latvija kļūst par "veco ļaužu zemi"
Latgale, SOS! Kā izmirst Latvijas reģions ar lielāko krievu tautības iedzīvotāju skaitu
Anda Līce: sabiedrība kopumā ar dziļi degradējusies
ANO eksperti: vecu cilvēku skaits pieaugs trīskārt
 Fotoradars

Meteostacijas uz Latvijas autoceļiem pārvērsīs radaros: orģinālajiem nav naudas

10
(atjaunots 18:18 23.10.2020)
Satiksmes ministrija grasās visā valstī izveidot ierīču tīklu, kuras pilda fotoradaru funkcijas, iesaistot autoceļu meteostacijas.

RĪGA, 23. oktobris – Sputnik. Satiksmes ministrijas jaunā koncepcija paredz ceļu satiksmes dalībnieku kontroles un uzraudzības uzlabošanu ar jau esošās infrastruktūras starpniecību. Fotoradaru vietā piedāvāts izmantot meteostacijas uz Latvijas autoceļiem, pa priekšu uzstādot speciālu programmnodrošinājumu, vēsta Press.lv.

Koncepcija tika izskatīta 22. oktobrī Ceļu satiksmes drošības padomes sēdē.

Ministrija grasās visā valstī izveidot ierīču tīklu, kuras veic fotoradaru funkciju: izmēra ātrumu, pārbauda tehniskās apskates vai OCTA polises esamību pēc auto numurzīmes un tā tālāk. Turklāt, kā atzīmēja Satiksmes ministrijā, šim nolūkam netiek plānots attīstīt fotoradaru tīklu, bet gan iesaistīt meteostacijas, kuras ir uzstādītas uz Latvijas autoceļiem. Meteostacijas jau ir aprīkotas ar videokamerām, pēc ierēdņu ieceres, tās tikai ir jānodrošina ar speciālu programmnodrošinājumu, kurš, būtībā, pārvērsīs tās jau esošo fotoradaru analogos.

"Parasto" radaru iekārtošanai naudas šobrīd nepietiek, atzina satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Pērn stacionārie fotoradari piereģistrēja 302 638 pārkāpumus, kas ir par 28 691 pārkāpumu vairāk, nekā pirms gada. Tostarp pērn fotoradari piefiksēja vairāk nekā 3000 automobiļu bez OCTA, šogad, saskaņā ar septembrī apkopotajiem datiem, jau ir 1061. 2019. gadā radari atklāja pusotru tūkstoti mašīnu bez tehniskās apskates, šogad – 673.

10
Tagi:
fotoradari, radari, ceļi
Pēc temata
CSDD: tuvākajā laikā darbu atsāks viens no "ražīgākajiem" fotoradariem
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts
Jauni pārbaudes kritēriji: Rīgā un Liepājā uz luksoforiem uzstādīti fotoradari
Brasas tilta remontdarbi, foto no arhīva

Latvijā notiek remontdarbu un ir būtiski ierobežojumi uz autoceļiem

7
(atjaunots 18:13 23.10.2020)
Autovadītājus brīdina, ka uz Latvijas šosejām un reģionālajiem autoceļiem ir ieviesti būtiski ierobežojumi remontdarbu dēļ.

RĪGA, 23. oktobris – Sputnik. "Latvijas valsts ceļi" (LVC) ziņo par remontdarbiem vairāk nekā 70 valsts un reģionālās nozīmes autoceļu posmos Latvijā.

Sakarā ar remontdarbu veikšanu ir spēkā nopietni ierobežojumi četros Daugavpils šosejas posmos, kā arī uz Vidzemes, Bauskas un Rēzeknes šosejas.

​Ievērojami ierobežojumi ir uz reģionālajiem autoceļiem: Pūri–Auce–Grīvaiši (P96), Ērgļi–Jaunpiebalga–Saliņkrogs (P33), Rēzekne–Gulbene (P36), Pļaviņas–Madona–Gulbene (P37), Dūči–Limbaži (P53), Līvāni–Preiļi (P63), Jēkabpils–Lietuvas robeža (Nereta) (P75) un Jelgava–Staļģene–Code (P94).

Tāpat autovadītājus brīdina, ka ir ieteicams maksimāli ievērot ceļu satiksmes noteikumus, jo laikapstākļu dēļ ceļi var būt slideni, kā arī iespējama akvaplanēšana.

Par pārmitrinātiem ceļu posmiem un citiem braukšanas apgrūtinājumiem lūdz ziņot pa diennakts tālruni 8000 5555.

7
Tagi:
ceļi
Pēc temata
Bruņinieku ielā sākas remontdarbi: izbūvēs veloceliņus un nomainīs ceļa segumu