Spuldze

Pavisam aptrakuši: iedzīvotājus šokējuši rēķini par elektrību

320
(atjaunots 14:51 09.02.2018)
Latvijas iedzīvotājus šokējis elektroenerģijas cenu veidošanās mehānisms, un Latvenergo rēķini sociālajos tīklos tiek apspriesti visai drosmīgos izteicienos.

RĪGA, 9. februāris — Sputnik. Jaunie rēķini par elektrību šokējuši Latvijas iedzīvotājus tik lielā mērā, ka sociālajos tīklos sākusies plaša diskusija. Pie tam tās dalībniekus pārsteigusi nevis pati elektrības cena, bet gan gala summas veidošanās mehānismi.

Nonāk līdz īstam vājprātam. Izrādās, ja iepriekšējā mēnesī neesat tērējuši elektroenerģiju, tik un tā ir jāsamaksā par pakalpojumiem un infrastruktūras lietošanu.

Patlaban Facebook un Twitter izplatās fotogrāfija, kurā skaidri redzams: par elektrību jāmaksā 31,02 eiro, lai arī rēķins liecina, ka elektrības patēriņš ir 0,00 kilovatu.

Toties par pārvades pakalpojumiem jāmaksā 14,05 eiro plus obligātā iepirkuma komponente (OIK) 11,61 eiro apmērā, bet līdz ar PVN (5,38 eiro) gala summa sastāda 31,02 eiro.

 

Daudzus komentārus publicēt nav iespējams, jo lielākā daļa satur necenzētus vārdus un izteikumus, taču itin viegli uzminēt, ka galvenā doma ir līdzīga: cilvēki nosoda šādas cenu veidošanas politiku, konkrēti – obligātā iepirkuma komponenti (OIK).

"Tas viss ir aizgājis par tālu, man rodas tāda sajūta, ka mūs grib no šīs valsts likumīgi izdzīt. Pilnīgi viss par to liecina, diemžēl," — raksta Andris Sāvičs.

Savukārt Oļegs Ivanovs noskaņots ironiski: "Kas tad nav kārtībā? Un tad? Tu esi bijis pie viņiem slēgtajos objektos. Es tur strādāju. Tur iekšā ir bezmaksas kafijas aparāti. Visiem, kas iekšā. Par to tak kādam jāmaksā."

"Pa lēto elektrība LV sanāk:) Man UK mēnesi par gāzi un elektrību bija £16.54 kopā, ieskaitot to, ka apkure ir uz gāzes, Totālā zagšana notiekas jums tur," — stāsta Juris Ķirsis.

Daži ieteica vienkārši pareizi izvēlēties nepieciešamo tarifu. Piemēram, Madara Kalniņa skaidro: "Vajag izvēlēties sev atbilstošāko Elektrum paku. Man 130kWh izmaksā 19.95 EUR. Elektrum Stabilais ir domāts uzņēmumiem, ar fiksēto ikmēneša maksu."

Līdzīgu padomu dod arī Elīna Pluta. Savam komentāram: "Man 7 € ar Elektrum par mēnesi. Mājā, kurā nedzīvoju. Nekādu problēmu. Pēc 3 mēnešiem nododu rādītājus, un tad ir pārrēķins. Varbūt rādītājus nodod?" viņa pievienoja rēķinu par nelielu summu.

"Mums izlīdzinātais maksājums! Līdz šim maksājām 107.99, atnāca pārrēķins un tagad maksāsim 51.60€. Katru gadu mums summa tik auga uz augšu, šogad pirmo reizi ir pārmaksa ap 300€, neko elektrības patēriņa ziņā neesam mainījuši!" — par savu pieredzi stāsta Zane Vintere.

Pirms dažām dienām Facebook parādījās cits elektroenerģijas rēķins, kurā redzams, ka klients patērējis elektroenerģiju par 16,68 eiro, bet kopējais rēķins sastāda 61,14 eiro.

"Manai mammai ir aptuveni tāpat… mēs esam šokēti," — komentēja Karīna Bakinovska.

"Starpība rodas tad, ja ir bijis izlīdzinātais maksājums, bet pārskata gadā tomēr ir tērēts vairāk. Tad pārtēriņu izdala uz nākamo gadu. Ja visu laiku maksā par 400kw, bet tērē 500, tad visi tie pārterētie ir jāapmaksā nākamajā gadā. Man pašai tā bija (bet tā kā katru mēnesi sekoju līdzi patēriņam, tad zināju, ka esmu samaksājusi mazāk kā patērējusi un rēķinājos, ka šogad man tas nāks klāt," — stāsta Inga Grieze-Tamuža.

"Mums arī ir izlīdzinātais maksājums, un tik un tā ir jāmaksā vairāk, ne LED lampas, ne ekonomija nelīdz, atkal mīnusā," — atzīmēja Jūlija Trušina.

320
Pēc temata
Krišjānis Kariņš: jaunās elektrības subsīdijas ir "tautas slaukšana"
Latvija nodrošina sevi ar elektroenerģiju par 69%
Latvija kļuvusi par lielāko elektroenerģijas eksportētāju Baltijas valstīs
Rīgā noritēja akcija pret masku valkāšanu, foto no arhīva

Vai Latvijā ir vajadzīgi jauni koronavīrusa ierobežojumi: iedzīvotāju domas dalās

3
(atjaunots 09:58 24.11.2020)
Cik Latvijas iedzīvotāju atbalsta stingrāku ārkārtējās situācijas režīma ierobežojumu ieviešanu Latvijā koronavīrusa izplatības dēļ.

RĪGA, 24. novembris – Sputnik. Latvijā tiek apspriesta iespēja ieviest striktākus ierobežojumus ar mērķi apturēt jaunās koronavīrusa infekcijas izplatību. Kantar TNS aptauja Latvijas iedzīvotāju vidū vecumā no 18 līdz 60 gadiem liecina, ka vienota viedokļa sakarā ar šādu pasākumu nepieciešamību sabiedrībā nav. Rezultātus publicē Skaties.lv.

Jaunu ierobežojumu pretinieku tomēr izrādījās nedaudz vairāk. Gandrīz puse respondentu (48%) paziņoja ka nav vajadzības pastiprināt ārkārtējās situācijas režīmu, no tiem 20% ir stingri par to pārliecināti, vēl 28% drīzāk piekrīt tam, ka šādas nepieciešamības nav.

Vien nedaudz mazāk aptaujāto – 44%, – tieši pretēji, uzskata, ka valdībai ir jāievieš stingrāks epidemioloģiskais režīms, no tiem 19% paziņoja, ka tas noteikti ir nepieciešams, bet 25% drīzāk atbalsta šo variantu.

Katram desmitajam (8%) nav konkrēta viedokļa šajā jautājumā.

Kā jau rakstīja Sputnik Latvija, otrais koronavīrusa vilnis Latvijā izrādījies krietni spēcīgāks par pirmo, un veselības aprūpes sistēmas resursi ātri izsīkst.

3
Tagi:
ārkārtējā situācija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Kad Latvijā varētu sākties jauns masveida atlaišanas gadījumu vilnis
Sejas maskas un nekādu ūdeļu: valdība pieņēmusi jaunus ierobežojumus
Ko mēs gaidām? Ieviesiet totālu lokdaunu! Ārsts aicināja Latvijas premjerministru rīkoties
Latvijas veselības aprūpes sistēmai draud sabrukums

Izvēle parādīsies tuvāk 2021. gada beigām: Latvijas vakcinācijas plāns pret Covid-19

3
(atjaunots 09:47 24.11.2020)
Nākamā gada beigās Latvijā var būt pieejamas vairāku ražotāju vakcīnas pret koronavīrusu, paziņoja Veselības ministrijā.

RĪGA, 24. novembris – Sputnik. Pirmās vakcīnas pret koronavīrusu var parādīties Latvijā 2021. gada pirmajā ceturksnī. Vispirms tiks potēti cilvēki no riska grupām. Nākamā gada beigās valstī jau varētu būt pieejams vairāku ražotāju vakcīnas, paziņoja Veselības ministrijā, vēsta Jauns.lv.

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska paziņoja, ka pašlaik visā pasaulē tiek izstrādātas 260 vakcīnas un 56 jau atrodas klīnisko izmēģinājumu stadijā. Sešas vakcīnas ietilpst preparātu sarakstā, kuras plāno iepirkt Eiropas Komisija.

Eiropas Zāļu aģentūrā pašlaik tiek izskatīti trīs vakcīnu pret Covid-19 pieteikumi apstiprināšanai visā Eiropas Savienībā, kurus iesniedza kompānijas Pfizer sadarbībā ar BioNTech, Moderna un AstraZeneca.

Zavadska piebilda, ka par vakcīnu efektivitāti varēs spriest tikai pēc tam, kad tās parādīsies tirgū, taču arī 70% rādītājs esošajos apstākļos būs labs variants. Viņa piebilda, ka vakcīna palīdzēs novērst nāves gadījumus un smagu Covid-19 slimības gaitu, samazinās pacientu skaitu, kuriem būs nepieciešama ārstēšanās stacionāros. Taču pagaidām nav iespējams pateikt, vai vakcīna novērsīs arī vieglu koronavīrusa slimības gaitu un vai pateicoties tai parādīsies kolektīvā imunitāte.

Latvijā pēc atļautas vakcīnas parādīšanās pirmām kārtām potēs medicīnas iestāžu darbiniekus, pansionātu iemītniekus, sirmgalvjus, cilvēkus ar hroniskām slimībām un operatīvo dienestu darbiniekus, paziņoja Veselības ministrijas Sabiedrības veselības direktore Santa Līviņa.

Valsts apmaksātu vakcināciju sākumposmā plānots nodrošināt vairāk nekā 800 tūkstošiem cilvēku.

Vakar Latvijā tika ziņots par 2256 koronavīrusa izmeklējumiem un 116 jauniem inficēšanās gadījumiem. Deviņi cilvēki ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi nomira.

Diennakts laikā tika stacionēti 45 cilvēki ar Covid-19, kopumā, saskaņā ar vakardienas datiem, stacionāros ārstējās 437 pacienti ar šo diagnozi, 23 no tiem bija smagā stāvoklī.

Kopumā vakar reģistrēto Covid-19 gadījumu skaits Latvijā sastādīja 13 236, no tiem 1635 gadījumos cilvēki izveseļojās, savukārt 162 – nomira.

3
Tagi:
vakcīna, koronavīruss, Veselības ministrija
Pēc temata
KTIF un Gamaleja centrs stāstīs par vakcīnu Sputnik V sociālajos tīklos
Krievijā atklāti dati par vakcīnas "Sputnik V" efektivitāti
Eiropas Savienībai jābūt gatavai jaunām pandēmijām un ārkārtējām situācijām
Jau pēc dažiem mēnešiem: kas pirmais saņems Covid-19 vakcīnas Latvijā