Alkoholisms

Poļu "Bojarišņika" triumfālais gājiens Latvijas pilsētās

124
(atjaunots 10:44 31.01.2018)
Liepāja, Jēkabpils, Kuldīga, Rīga, tagad arī Balvi: pilsētiņā ar septiņiem tūkstošiem iedzīvotāju mēneša laikā izpirktas 2500 pudeles Polijā ražota kosmētiskā spirta. Krievijā ierosināts šādai produkcijai pievienot līdzekļus, kas izraisa vemšanu.

RĪGA, 31. janvāris — Sputnik. Latvijā no jauna tiek apspriests poļu "Bojarišņiks": Latvijas Avīze noskaidrojusi, ka Balvos ar septiņiem tūkstošiem iedzīvotāju mēneša laikā izpirktas 2500 pudeles kosmētiskā spirta.

"Diezin vai Balvu iedzīvotāji pēkšņi novērtējuši šī šķidruma unikālās kosmētiskās īpašības," – atzīmēja VID pārstāve Baiba Šmite-Roķe. Viņa paskaidroja, ka saskaņā ar Eiropas normatīvajiem aktiem, kosmētiskais spirts netiek aplikts ar nodokļiem, tātad tas ir lētāks nekā alkoholiskie dzērieni.

Pagaidām VID neplāno spert nekādus soļus šajā jautājumā. Lietuvieši jau mēģinājuši aplikt ar akcīzi Polijā ražoto kosmētisko spirtu, un tagad lieta nonākusi Eiropas tiesā.

"Tas jums nav spaiss ar bērneļiem, nekāda rešpekta"

Blogeris Deniss Barteckis, komentējot Latvijas Avīzes "izmeklēšanu", norādīja, ka Rīgā kosmētiskais spirts pieejams jau vismaz gadu un jau sen kļuvis populārs.

Varasiestāžu bezdarbību Barteckis skaidro ar to, ka poļu "Bojarišņika" potenciālie upuri nerada līdzjūtību potenciālo vēlētāju acīs, tādēļ uz viņu glābšanas rēķina vēlēšanu priekšvakarā punktus gūt neizdosies.

Pazīstams stāsts

Pēdējos gados poļu kosmētiskais spirts Latvijas medijos pieminēts ne vienu reizi vien.

Jūnijā Latvijas radio piezvanīja klausītāja no Kuldīgas – viņu satrauca tas, ka viņas kaimiņi sākuši bieži pirkt to pašu spirtu, lai piedzertos "pa lēto".

Toreiz reanimatologs Roberts Stašinskis pastāstīja žurnālistiem, ka pēdējā laikā pieaudzis kosmētiskā spirta lietotāju skaits.

Pavasarī telekanāls LNT pastāstīja, ka tas pats šķidrums netieši izraisījis divas traģēdijas. Jēkabpilī iedzēris saimnieks nav paspējis laikus pamest degošu māju un nokļuvis reanimācijā. Gadu iepriekš Liepājā notika slepkavība kompānijā, kas lietojusi to pašu kosmētisko spirtu.

"To vispār nedrīkst dzert. Es pats viņu trīs mēnešus dzēru, pēc tam trīs nedēļas mocījos," – pārraidei pastāstīja nejaušs garāmgājējs.

2015. gada sākumā avīze Kurzemes Vārds informēja, ka kosmētiskais spirts kļuvis ļoti populārs starp sociāli nelabvēlīgākajiem Liepājas zema līmeņa naktspatversmes iemītnieku vidū. Darbinieki ielaiž patversmē visus, kuri spēj turēties kājās. "Brīnumaini smaržojošiem" bezpajumtniekiem neļauj ierāpot patversmē rāpus – tādus sūta uz atskurbtuvi.

Aizvadītajos gados par dīvaino kosmētisko līdzekli ziņoja arī sociālo tīklu apmeklētāji.

"Kosmētiskais spirts 60grādīgais-pašlaik īsteno alkašu TOP prece #Aizkraukle," — Twitter tīklā rakstīja Imants.

Sandris Tarasovs pat atrada veikalu, kurā spirts pārdots gandrīz kā dzēriens.

"Šitādu pārdod kā alko:D 60%," — raksta Tarasovs.

Ko darīt

Veselības inspekcijā Latvijas radio paskaidroja, ka kosmētikas tirdzniecībai nav iespējams piemērot ierobežojumus, kas tiek attiecināti uz alkoholiskajiem dzērieniem, jo tās ir dažādas preču grupas. Kosmētikas drošība tiek novērtēta saskaņā ar tās ārīgo lietojumu.

Valsts policija un Veselības ministrija nevēlējās komentēt kosmētisko līdzekļu pieejamību, atzīmējot, ka par to atbild Veselības inspekcija, kura savukārt uzskata: ja kāds lieto produktu neatbilstoši tā mērķiem, viņš pats atbild par sekām.

Vemšanas līdzeklis

Arī Krievijā tiek meklētas iespējas ierobežot alkoholu saturošas produkcijas lietošanu neatbilstoši mērķiem. Nesen Federālais Antimonopola dienests ierosināja pievienot lētajiem šķidrumiem ar spirtu komponentus, kas rada vemšanu, ziņoja RIA Novosti.

Veselības ministrija šo ideju neatbalstīja, jo šāds komponents neļaus atbilstoši lietot, piemēram, vilkābeles uzlējumu.

Resors atzīmēja, ka jau veikti pasākumi, kuriem vajadzētu samazināt ārstniecisko līdzekļu neatbilstošu lietošanu, piemēram, ierobežots spirtu saturošu farmaceitisko līdzekļu, piemēram, vilkābeles, čagas sēnes uzlējumu utt. taras tilpums.

2016. gada nogalē pēc plašas saindēšanās ar vannošanās līdzekļa koncentrātu "Vilkābele" Irkutskas apgabalā tika izsludināta ārkārtas situācija. Šī koncentrāta ražošanā etilspirta vietā tika izmantots metilspirts. Saindēšanās rezultātā 2016. gada beigās un 2017. gada sākumā miruši 76 cilvēki. Aizdomās par koncentrāta ražošanu, izplatīšanu un glabāšanu tika aizturēti paviljonu īpašnieki, pārdevēji un surogāta ražotāji.

124
Pēc temata
Atbraukt pēc alus, palikt muzeja dēļ: Valka attīsta "alkotūrismu"
Latvija piesaista somu alkotūristus
Krievi brauc uz Igauniju pēc pārtikas, igauņi – uz Latviju pēc alkohola
Igaunija nogalina somu alkotūrismu
Fotosesija bez biksēm Rīgas ielās norvēģim izmaksājusi 290 eiro
Uz Poliju pēc pārtikas brauc skumjie lietuvieši, savukārt uz Latviju pēc alkohola – jautrie
II Vislatvijas vecāku sapulce Rīgā

Prokuratūra atceļ VDD lēmumu: atsākts kriminālprocess pret Lindermanu

6
(atjaunots 09:07 13.07.2020)
Publicists un sabiedriskais darbinieks Vladimirs Lindermans pastāstīja, ka saņēmis "interesantu vēstuli" no Latvijas Ģenerālprokuratūras.

RĪGA, 13. jūlijs — Sputnik. Publicists un sabiedriskais darbinieks Vladimirs Lindermans savā lapā Facebook pastāstīja, ka Latvijas Ģenerālprokuratūra informējusi par kriminālprocesa atsākšanu sakarā ar viņa uzrunu Vislatvijas vecāku sapulcē 2018. gada martā.

"Saņēmu interesantu vēstuli no Latvijas Ģenerālprokuratūras. Kriminālprocess pret mani sakarā ar "vecāku lietu" atsākts no jauna. Īsumā atgādināšu, kā viss noritēja.

2018. gada pavasarī Rīgā notika Vislatvijas vecāku sapulce. Tūkstotis cilvēku, sapulcējušies viesnīcas konferenču zālē, apsprieda, kā mums aizstāvēt izglītību krievu valodā. Pret astoņiem dalībniekiem, kuri uzstājās sapulcē, arī pret mani, Valsts drošības dienests ierosināja krimināllietu.

Man inkriminēja trīs pantus: darbība pret valsti, nacionālā naida kurināšana un masu nekārtību organizēšana. Nopietni panti, sods ilgs. Aizturēšana notika "masku šova" stilā": četri muskuļaini puiši ar ellīgiem bļāvieniem nogāza mani uz ietves, pēc tam iesvieda manu ķermeni mikroautobusā. Divas nedēļas atpūtos Rīgas centrālcietumā. Pēc tam drošības līdzekli mīkstināja pret policijas kontroli un parakstu par neizbraukšanu no valsts.

Izmeklēšana ilga divus gadus. Galu galā lietu slēdza nozieguma sastāva trūkuma dēļ. Rakstu iesniegumu ar prasību izmaksāt naudas kompensāciju kā nevainīgi cietušais.

Un tagad jaunums: prokuratūra atceļ VDD lēmumu par lietas slēgšanu. Man piešķirts personas statuss, pret kuru ir uzsākts kriminālprocess. Dziesma laba, sāc no jauna. Atraduši, kā visu mūžu paturēt cilvēku izmeklēšanā."

Atgādināsim, ka pēc Vislatvijas vecāku sapulces specdienestu redzeslokā nokļuva Latvijas krievvalodīgie politiķi un aktīvisti, arī Latvijas Krievu savienības līdere Tatjana Ždanoka, partijas valdes loceklis Iļja Kozirevs, kā arī publicists Vladimirs Lindermans un Aleksandrs Gapoņenko.

Pasākums, tā organizatori un dalībnieki ļoti nepatika Latvijas varasiestādēm, kas tobrīd intensīvi cīnījās pret krievu skolām, un Drošības policija (tagad – Valsts drošības dienests) zibenīgi saskatīja politiķu un tiesībsargu runās aicinājumus uz "sabiedrības šķelšānu" un visādu "starpnacionālā naida kurināšanu".

Šī iemesla dēļ pret krievvalodīgajiem tiesībsargiem un politiskajiem darbiniekiem tika ierosinātas vairākas krimināllietas.

Nākamo divu gadu laikā T.Ždanoka ne vienu reizi vien tika nopratināta, Kozirevs, Lindermans un Gapoņenko pat pasēdēja izmeklēšanas izolatorā. Pie tam Kozirevs tika aizturēts tikai pāris dienas, bet Lindermanu turēja ilgāk, savukārt Gapoņenko pat "sēdēja" Centrālcietumā gandrīz piecus mēnešus.

Tomēr 2.aprīlī VDD pārtrauca krimināllietas, kas bija ierosinātas Vislatvijas vecāku sapulces lietā. VDD bija spiests konstatēt, ka, pēc eksperta domām, nav konstatēti paziņojumi, kas norādītu uz kriminālnoziegumu.

Lindermans informēja, ka plāno pieprasīt kompensāciju.

6
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests, Latvija
Pēc temata
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
"Vecāku lietas" mācība: laiks atmest politkorektuma važas
Kāpēc Latvijas VDD nav izdevies iesēdināt Ždanoku, Gapoņenko, Kozirevu un Lindermanu
Rīga

"Galvaspilsēta Rīga": VARAM piedāvā interesantu papildinājumu Pašvaldību likumā

21
(atjaunots 18:28 12.07.2020)
Atsevišķa nodaļa likumā noteiks Rīgas pašvaldības funkcijas un Rīgas domes pilnvaras, kā arī to vadības veidus.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) rosina iekļaut Pašvaldību likumā atsevišķu nodaļu "Galvaspilsēta Rīga", vēsta Mixnews.lv.

Šāda papildinājuma iekļaušanas iespēju valdība skatīs otrdien, 14. jūlijā.

Šajā normā tiks aprakstītas pašvaldības funkcijas, Rīgas domes pilnvaras, to plānošana un vadība.

Tāpat jaunajā nodaļā jāiekļauj ikgadējā līguma noslēgšana starp Rīgas pašvaldību un valsti. Tajā tiks norādītas valdības subsīdijas un pašvaldības līdzfinansējums.

VARAM skaidro šādu lēmumu ar to, ka Rīgā dzīvo liels cilvēku skaits, un galvaspilsētai ir arī sava specifika.

Turklāt "Galvaspilsēta Rīga" nodaļā aprakstīto normu ievērošanai sekos līdzi speciāli izveidota koordinācijas padome. Šajā padomē jābūt iekļautiem Latvijas valdības un Rīgas pašvaldības pārstāvjiem, savukārt vadīs to Rīgas izpilddirektors.

Atgādināsim, ka 22. jūnijā Latvijas prezidents Egils Levits izsludināja likumu par administratīvi teritoriālo reformu, saskaņā ar kuru no 2021. gada valstī būs 42 pašvaldības esošo 119 vietā.

Saskaņā ar jauno likumu, no nākamā gada 1. jūlija pilsētas statuss tiks piešķirts Koknesei un Iecavai, savukārt no 2022. gada 1. jūlija par pilsētām kļūs Ādaži, Mārupe un Ķekava.

Latvijas pilsētas tiks iedalītas valsts nozīmes pilsētas un novada nozīmes pilsētās. Valsts nozīmes pilsētas statusu piešķirs Daugavpilij, Jelgavai, Jēkabpilij, Jūrmalai, Liepājai, Ogrei, Rēzeknei, Rīgai, Valmierai un Ventspilij.

21
Tagi:
novadu reforma, VARAM
Pēc temata
Kariņa recepte: kā sadalīt divus miljardus eiro
Latvijas prezidents izsludinājis administratīvi teritoriālās reformas likumu
Saeima apstiprināja Nacionālo attīstības plānu: kāds būs Latvijas kurs jaunajā septiņgadē
Pašvaldības palīdzēs prezidentam izbrāķēt novadu reformu
Pentagons

Pentagona vadītājs atskaitījās par Krievijas sekmīgu "savaldīšanu"

0
(atjaunots 09:18 13.07.2020)
Marks Espers atskaitījās par Pentagona sekmīgo darbu, kopš viņš ieņem aizsardzības ministra posteni.

RĪGA, 13. jūlijs — Sputnik. Pentagona vadītājs Marks Espers atskaitījies par sekmīgu Krievijas "savaldīšanu" gada laikā, kopš viņš ieņēmis šo amatu, vēsta RIA Novosti.

Pentagona ēka, Vašingtona. Foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Агарышев

"Aizvadītajā gadā (aizsardzības – red.) ministrija (...) apturējusi agresīvās darbības, ko veic atstumtās valstis, tādas kā Ziemeļkoreja un Irāna, kā arī tuvie konkurenti – Krievija un Ķīna," viņš paziņoja video ierakstā, ko publicēja resors.

Lai ilustrētu gūtos panākumus, viņš minēja kontrteroristisko operāciju organizāciju vai atbalstu, kuru rezultātā "no cīņas lauka aizvākti desmitiem svarīgu teroristu", kā arī kuģošanas un tirdzniecības brīvības saglabāšanu strīdīgos ūdeņos – Persijas līcī un Dienvidķīnas jūrā.

Marks Espers ieņēma aizsardzības ministra posteni pērnā gada 23. jūlijā. Iepriekš viņš ieņēma ASV armijas ministra posteni.

0
Tagi:
Krievija, Pentagons, ASV
Pēc temata
Donalds Tramps nomainījis Pentagona vadītāju
ASV nodeva zvērestu jaunais Pentagona vadītājs: kas par viņu ir zināms
Pentagons uzskata, ka zaudējis militāro pārākumu pār Krieviju
Ak tie krievi: ASV cenšas panākt Krieviju hiperskaņas ieroču izstrādē