Eiro un kalkulators

Neatkarības gadi iemācījuši Latvijas iedzīvotājiem taupīt elektrību

45
(atjaunots 10:36 28.01.2018)
Kopš neatkarības atjaunošanas elektroenerģijas patēriņš valstī samazinājies gandrīz par 20%.

RĪGA, 28. janvāris — Sputnik. Augošas ekonomikas apstākļos enerģijas patēriņam ir jāpieaug, taču statistika liecina par pretējo, raksta Dienas Bizness.

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka sākot no 1991. gada kopējais elektroenerģijas patēriņš valstī krities par 1531 GW/h, jeb par 19%. Pat fakts, ka privātais sektors tērē nedaudz vairāk, nav spējis mainīt vispārējo tendenci — elektroenerģijas patēriņa samazināšanos.

"Lattelecom tet" enerģētiskā tirgus eksperts Reinis Āboltiņš paskaidroja, ka IKP pieauguma apstākļos kopējam enerģijas patēriņam vajadzētu pieaugt. Taču kolerācija kļūst mazāk manāma, ja tiek sperti soļi energoefektivitātes celšanai. Gan valsts sektora pārstāvji, rūpniecības uzņēmumi, gan privātpersonas ir spiestas veikt pasākumus elektrības racionālam parētiņa, rūpējoties par enerģijas ekonomiju ar mērķi samazinat izdevumus.

Pie tam, pēc Augstsprieguma tīkls rīcībā esošas informācijas, 2017. gadā Latvijā elektroenerģijas ražošanas apjoms pieaudzis par 18% salīdzinājumā ar 2016. gadu. Tas ļāvis nodrošināt valsts vajadzības par 101%: elektroenerģijas patēriņš Latvijā pērn sastādīja 7,28 miljonus MW/h, bet ražošanas apjoms — 7,34 mlj. MW/h. Elektroenerģijas ražošanas jomā līdera pozīcijas ieņēma Latvijas HES (+74%).

Pēc Latvenergo datiem, Latvija patlaban ir lielākais elektroenerģijas eksportētājs Baltijas valstīs. Latvijas elektrības galvenais importētājs ir Lietuva: piegādes apjoms republikā līdzinās Latvijā patērētās elektroenerģijas apjomam. Savukārt Latvijas un Igaunijas saslēguma vidējā slodze pērn samazinājās par 13% salīdzinājumā ar 2016. gadu un sastādīja 54%.

No 2025. gada Baltijas valstis iecerējušas atslēgties no elektroenerģijas loka BRILL (Baltkrievija, Krievija, Igaunija, Latvija, Lietuva) ar mērķi sasniegt enerģētisko neatkarību. Plānots, ka Latvijas, Lietuvas un Igaunijas elektropārraides līnijas tiks sinhronizētas ar Eiropas Savienības energotīkliem. Aizvadītajā nedēļā Lietuva aicināja paātrināt sinhronizācijas procesu, jo Krievija it kā varot izmantot Baltijas valstu atkarību no kopējās energosistēmas kā "sociālās, politiskās un ekonomiskās šantāžas līdzekli". 

45
Pēc temata
Krievija aktīvi gatavojas Baltijas valstu atslēgšanai no BRELL
Sinhronizācijai ar Eiropu Baltijas valstīm ir nepieciešama jauna elektrostacija
Austrija un Eiropas Komisija gatavas tiesāties par AES Ungārijā
Darba devēji Latvijā sadumpojušies pret "zaļo reketu"
Lidosta Rīga

Sēdiet mājās bez algas: iedzīvotājiem neļauj atgriezties darbā pēc atpūtas ārzemēs

3
(atjaunots 10:06 10.07.2020)
Dažās firmās Latvijas iedzīvotājiem, kuri atgriezušies no ārzemēm, liek sēdēt divas nedēļas pašizolācijā, pat ja valsts, kur viņi ir atpūtušies, ir "drošo" valstu sarakstā; vai darba devējam ir tiesības tā rīkoties un kas jādara, ja jūsu tiesības tiek pārkāptas.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Darba devējam nav tiesību pieprasīt darbiniekam ievērot divu nedēļu pašizolāciju, ja viņš ir atgriezies no vienas no epidemioloģiskā ziņā drošajām valstīm, paziņoja Valsts darba inspekcijā (VDI).

Kā vēsta TV3, šī iestāde sākusi saņemt sūdzības no cilvēkiem, kuriem darba devēji liek ievērot pašizolāciju pat pēc atgriešanās no valstīm, kuras, saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra slēdzienu, ir atzītas par dotajā brīdī drošām. Turklāt, tā kā cilvēks bija atpūtā, nevis komandējumā, algu viņam izmaksāt nevēlas.

Valsts darba inspekcijā norādīja, ka tas nav likumīgi.

"Nē, darba devējam nav tiesību aizliegt darbiniekiem ierasties darbā, ja darbinieks atgriezies no tām valstīm, kuras atbilstoši SPKC mājas lapā pieejamajai informācijai nav tās valstis, pēc kurām vajadzīgs ievērot 14 dienu pašizolāciju," atzīmēja VDI.

Ja darba devējs vēlas papildus pasargāt darbiniekus un atstāt no ārzemēm atgriezušos mājās, viņam ir jāizmaksā viņam alga pilnā apjomā neatkarīgi no brauciena mērķa. Cits variants – attālināts darbs gadījumos, kad tas ir iespējams. Ja darba devējs pretlikumīgi liek sēdēt mājās un nemaksā, jāvēršas Valsts darba inspekcijā.

"Drošo" valstu saraksts šobrīd ietver 27 valstis, taču katru piektdienu Slimību profilakses un kontroles centrs to atjauno, tādēļ valsts vienas dienas laikā var tikt atzīta par nedrošu. Šajā gadījumā pēc atgriešanās nāksies ievērot divu nedēļu pašizolāciju, un darba devējam nav pienākums apmaksāt šo dīkstāvi.

SPKC uzsver, ka tranzīta pasažieri, kuri ir veikuši pārsēšanos "bīstamās" grupas valstīs, arī ir jāievēro divu nedēļu pašizolācija.

3
Tagi:
Latvija, karantīna, koronavīruss
Pēc temata
Jauns Covid-19 uzliesmojums Latvijā: inficējušies vēl 13 cilvēki
Divu Rīgas restorānu apmeklētājiem nāksies divas nedēļas sēdēt mājās
Latvija paplašinājusi valstu sarakstu, pēc kuru apmeklējuma nepieciešama karantīna
Trīskārša kontrole: informācija iedzīvotājiem, kuri vēlas apmeklēt Spāniju
Tērbatas iela, foto no arhīva

"Tā mirst": kāpēc Tērbatas ielu pārveido gājēju ielā

10
(atjaunots 21:30 09.07.2020)
Rīgas varasiestādes vēlas saprast, cik lielā mērā vienas vai vairāku centrālo ielu pārvēršana gājēju ielās ir pilsētai izdevīga.

RĪGA, 9. jūlijs – Sputnik. Rīgas domes pagaidu administrācijas vadītāja vietnieks Artis Lapiņš izskaidroja radio Baltkom ēterā īslaicīgo transporta kustības slēgšanu Tērbatas ielā.

No 15. jūlija līdz 16. augustam Tērbatas ielā plānots slēgt transporta kustību, pārvēršot to gājēju un tirdzniecības teritorijā, kā arī kultūras pasākumu norises vietā.

Pēc Lapiņa sacītā, jautājumi par gājēju ielu Rīgas centrā ilgst daudzus gadus, taču lēmumu var pieņemt tikai pēc mašīnu satiksmes slēgšanas kādā no ielām. Viņš uzskata, ka īslaicīga Tērbatas ielas pārveidošana gājēju ielā ļaus saprast, vai pilsētai tas ir vajadzīgs.

"Mēs redzam tajā iespēju padarīt vidi par kafejnīcām un vietējiem tirgotājiem pieejamu. Par to tiek runāts jau 20 gadus, taču te ir jāsaprot praksē – vai šo ielu var padarīt ērtāku. Pēc datu analīzes būs skaidra ietekme uz vietējiem iedzīvotājiem, vai pastāv perspektīva. Pēc tam analizēsim datus, savukārt nākamgad jau varēs atkārtot šo akciju, izskatīt kā pastāvīgu variantu, vai arī neko nedarīt. Tas arī ir variants," paskaidroja Lapiņš.

Tērbatas ielas pārveidošana gājēju teritorijā padarīs ielu ērtāku un atrisinās daudzas problēmas, pastāstīja sabiedriskās organizācijas "Pilsēta cilvēkiem" vadītājs Māris Jonovs radio Baltkom ēterā.

"Ģeogrāfiski tā ir pareiza izvēle, kartē tā ir vislabākajā vietā. Tā ir daudz klusāka, nekā Brīvības iela, tā ir mierīgāka, nekā Krišjāņa Barona iela, taču pēdējos gadu desmitus tā pamazām mirst, jo par to neviens nerūpējas," sacīja viņš.

Jonovs pauda cerību, ka pēc mēneša ar dažādiem pasākumiem uz ielas var parādīties daži pilsētvides elementi.

"Ļoti sliktā stāvoklī ir ietves – pakāpieni, bedres. Taču eksperimenta laikā mēs beidzot redzam problēmas, kuras pirms tam nemanījām. Skaidrs, ka trūkst elektrības pieslēguma, nepietiek solu, trūkst atkritumu urnu. Dažas problēmas šobrīd tiek risinātas šajā pasākumā. Ceru, ka kaut kas no tā paliks uz visiem laikiem," sacīja viņš.

10
Tagi:
Rīgas dome, Rīga