Jaunsardzes goda sardze pie instalācijas. 2018. gada 19. janvāris

Valsts kancelejas vadītājs: barikādes parādīja latviešu tautas būtību

51
(atjaunots 16:04 23.01.2018)
Barikādēm veltīto diskusiju organizatori Ministru Kabinetā īpaši uzsvēra darbu ar jauniešiem.

RĪGA, 23. janvāris – Sputnik. Lai Latvijas jaunieši "labāk saprastu barikāžu un sabiedrības saliedētības nozīmi stratēģisku galvaspilsētas objektu aizsardzībā", 19. janvārī Valsts kanceleja organizēja diskusiju "Barikāžu hronikas", vēsta Ministru Kabineta mājas lapa.

Pasākumu atklāja premjers Māris Kučinskis, kurš 1991. gada janvārī piedalījās Ministru Kabineta ēkas apsargāšanā (toreiz Ministru Padomes ēka).

"1991. gada janvārī cilvēki no visas Latvijas devās uz Rīgu, uz barikādēm, jo baidījās zaudēt tikko atjaunoto Latvijas valsti. Toreiz neviens nedomāja, vai to viņam kāds kompensēs, kas par to būs vai nebūs. Cilvēki bija gatavi stāties pretī pārspēkam un cīnīties par savu valsti," – atcerējās premjers.

Unikālās atmiņās dalījās Valsts kancelejas darbinieki un viesi, tostarp Ivars Briedis, toreizējais Augstākās Padomes deputāts, kurš stāvēja pie barikāžu ugunskuriem.

Vienots mērķis

Par svarīgiem barikāžu stāstu brīžiem jauniešiem pastāstīja Tautas frontes muzeja vadītāja vietas izpildītāja Liene Andrejsone.

"Ar 1991. gada barikādēm janvāris uz visiem laikiem ierakstīts Latvijas vēstures lappusēs kā izšķirīgi nozīmīgs pavērsiena punkts ceļā uz valsts neatkarību," – konstatēja Andrejsone.

Viņa uzsvēra, ka neapbruņoti brīvprātīgie stāvēja klāt pie visiem svarīgiem objektiem, "lai nepieļautu Padomju Savienības militāro agresiju un iespējamo bruņoto apvērsumu".

"Barikāžu laiks bija īpašs, jo tauta cīnījās par vienotu mērķi – brīvu un neatkarīgu Latviju," – uzsvēra Andrejsone.

Latviešu tautas būtība

Pirms diskusijas pie Ministru Kabineta ēkas tika svinīgi atklāta instalācija ar autentisku barikāžu laiku tehniku, ar kuras palīdzību 1991. gada janvārī tik bloķēta piekļuve Ministru Padomes ēkai. Tehnika tika papildināta ar dalībnieku atmiņu fotogrāfijām, kinohronikas kadriem un audio fragmentiem.

Pasākuma laikā instalāciju apsargāja simboliska Jaunsardzes godasardze. Instalāciju atklāja Valsts Kancelejas direktors Jānis Citskovskis. To vēsturisko notikumu laikā viņam bija 15 gadi. Kopā ar skolas draugiem Citskovskis atbrauca no Kandavas uz Rīgu un pavadīja nakti pie ugunskuriem Doma laukumā un Zaķusalā.

"Barikādes ir notikums, kas spilgti parāda latviešu tautas būtību – spēju būt saliedētiem, sīkstiem un drosmīgiem, pašaizliedzīgi stājoties pretī politiskajām lielvarām, kas bija pret Latvijas valsts neatkarību," – pateica Citskovskis.

Viņš uzsvēra, ka pirms divdesmit septiņiem gadiem janvāris šajās dienās bija krietni aukstāks, taču, neskatoties uz to, iedzīvotāji no dažādiem Latvijas reģioniem brauca uz galvaspilsētu, lai sargātu galvaspilsētas stratēģiskākos objektus.

Valsts kancelejas vadītājs ir priecīgs, ka katru gadu tiek rīkoti pasākumi par godu šiem notikumiem.

"Tādējādi mēs apliecinām, ka Latvijas vēsture ir vērtība, ar ko jālepojas no paaudzes paaudzē. Mūsu pienākums ir dalīties stāstos ar saviem bērniem un mazbērniem, lai viņos tiktu ieaudzināta cieņa pret valsti, izpratne par tās vēsturi un pārliecība par Latvijas spēku un patstāvību," – uzsvēra Citskovskis.

Janvārī tradicionāli notiek pasākumi par godu 1991. gada barikādēm: Rīgā iededz ugunskurus, noliek ziedus, organizē koncertus un izstādes.

Баррикады у здания Совета министров, январь 1991 года, фото И. Знотиньш, собрание Латвийского военного музея
Barikādes pie Ministru Padomes ēkas, 1991. gada janvāris, I. Znotiņa foto, Latvijas Kara muzeja sanāksme
51
Pēc temata
Barikāžu varoņi: savējie vai svešinieki
Barikāžu aizstāvis: nevajag paļauties ne uz Briseli, ne Maskavu
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

7
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

7
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās
Demontēts dzelzceļš. Foto no arhīva

Melnie metāllūžņi: "Latvijas dzelzceļš" izsludināja jaunu izsoli

31
(atjaunots 16:22 26.01.2021)
"Latvijas dzelzceļš" piedāvā izsolē metāllūžņus ar sākumcenu 230 eiro par tonnu, kopā plānots realizēt apmēram 4300 tonnu.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. "Latvijas dzelzceļš" no februāra līdz maijam izsolē pārdos ap 4300 tonnu metāllūžņu, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Izsolē piedāvās iegādāties dažāda garuma lietotas dzelzceļa sliedes, nepārsniedzot 12,5 metru garumu, kā arī pārmiju daļas, sliežu stiprinājumus, dzelzceļa vagonu lēninātājus un ritošā sastāva mezglus un detaļas.

Izsoles sākumcena būs 230 eiro par tonnu.

Iepriekš Sputnik ziņoja, ka kravu apgrozījuma krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādājis jaunu biznesa modeli, kuram jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. "Latvijas Dzelzceļa" jaunais biznesa modelis paredz sniegto pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un automobiļu ekspeditoru pakalpojumus, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Vienlaikus "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieku, kas ir aptuveni 24% uzņēmuma darbinieku.

LDz atbrīvojas arī no nevajadzīga nekustamā īpašuma un neprofila aktīviem.

31
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Meževičs pastāstīja, kad Krievija sāks ar Latviju "citādu sarunu"
Ar traku rusofobiju tālu netiksi: eksperts brīdināja Baltiju
Latvijas dzelzceļš gatavojas atlaist vēl aptuveni simt cilvēkus
2020. gadā dzelzceļa kravu pārvadājums Latvijā samazinājās par 40%, caur ostām – par 30%