Doma baznīca

Piemiņa stiklā: barikādēm veltītas vitrāžas Doma baznīcā

79
Vitrāžu kompozīcija "Ar degsmi par brīvu Latviju", kas veltīta 1991. gada barikādēm, ir pirmā Latvijas jaunākās vēstures liecība Doma baznīcā.

RĪGA, 14. janvāris — Sputnik. Doma baznīcas Marijas kapelā svinīgi atklāta 1991. gada barikādēm veltīta virāžu kompozīcija. Pasākums notika Latvijas simtās gadskārtas svētku ietvaros.

Vitrāžas baznīcai uzdāvinājusi biedrība "Ascendum" un Rīgas domes pārvalde, informēja celtniecības kompānijas RE&RE portāls, kura nodarbojās ar vitrāžu izvietošanu baznīcas senajās sienās.

Mākslas projekta izstrāde ilga piecus gadus. Tā ietvaros izmantoti jaunākie tehnoloģiskie risinājumi.

Mūsdienu Latvija Doma baznīcā

Doma baznīca ir nozīmīgs kultūrvēstures piemineklis, kas glabā Latvijas vēsturi un kultūras liecības cauri gadsimtiem, teikts uzņēmuma paziņojumā presei.

"Doma baznīcā līdz šim ir atstātas kultūrvēsturiskas nozīmes liecības no vācu, zviedru laikiem, taču nav nekādu piemiņas zīmju no vēlākiem, Latvijas brīvvalsts laikiem," — atgādina tā autori.

Projekta autori nolēmuši veltīt to barikādēm — nozīmīgam posmam Latvijas neatkarības atjaunošanas ceļā.

"Barikāžu laiks Latvijas neatkarības atgūšanas procesā ir palicis atmiņā kā visas tautas vienotības un drosmes laiks. Laiks, kurā cilvēki bija gatavi Latvijas neatkarībai veltīt sevi un savu dzīvību," — teikts ziņojumā.

Doma baznīcai šajos notikumos bijusi īpaša loma, tāpēc dzimusi ideja izvietot Marijas kapelā mūsdienīgu vitrāžu, kas būtu veltīta 1991. gada notikumiem.

"Jaunā vitrāža atradīsies Marijas kapelā, un tā būs vieta, kur cilvēki varēs uzkavēties, pieminot Atmodas laika notikumus," — значится в пресс-релизе.

Saskaņā ar ieceri vitrāža būs labi saskatāma no Doma laukuma. Tā atgādinās barikāžu dienas ikvienam garāmgājējam un pilsētas viesim.

Veltījums neatkarībai

2012. gadā biedrība "Ascendum" organizēja radošo ideju konkursu, lai atrastu labāko māksliniecisko risinājumu.

Uzvaru tajā guva latviešu arhitekta Kriša Zilgalvja un mākslinieka Dzintara Zilgalvja projekts "Ar degsmi par brīvu Latviju". Unikālo koncepciju palīdzēja īstenot speciālisti no "AM studio", stikla māksliniece Anda Munkevica, citi eksperti no dažādām valstīm.

"Stikla skulptūra "Ar degsmi par brīvu Latviju" ir veltījums Latvijas valsts neatkarībai un simbols mūsu kolektīvajai atmiņai," — teikts paziņojumā presei.

Vitrāžu kompozīciju veido pieci elementi ar savu simbolisko nozīmi: "Liesma", "Neatkarība", "Ziemassvētki/Lieldienas", "Pilnība", "Mainīgums".

Pasākumi 1991. gada barikāžu notikumu piemiņai notiek no 13. līdz 27. janvārim. Šajās dienās Rīgā deg piemiņas ugunskuri, tiek organizētas izstādes un koncerti.

79
Pēc temata
Latvija atcerējās barikādes: solījumi netika izpildīti, par PSRS nesēro
Okupācijas muzeja rekonstrukcija netiks pabeigta līdz Latvijas jubilejai
Latvijas Republikas ceturtā dzīve

Latvijas iedzīvotāju laimes indekss samazinājies Covid-19 dēļ

3
(atjaunots 10:05 19.04.2021)
Saskaņā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra veikto aptauju, koronavīrusa izraisītā krīze nopietni ietekmēja cilvēku emocionālo stāvokli, taču speciālisti norāda, ka tajā nav nekā dramatiska.

RĪGA, 19. aprīlis - Sputnik. Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS veica aptauju, kurā konstatēja Latvijas iedzīvotāju laimes indeksa kritumu salīdzinājumā ar 2019. gadu, raksta Bb.lv.

SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš savā Twitter lapā raksta, ka SIA Covid-19 krīze ir pabojājusi "kolektīvo laimi". Taču, viņaprāt ne pārāk dramatiski.

​"Dati liecina, ka kolektīvi mēs visi nupat jutāmies apmēram tikpat laimīgi kā 2012. un 2013. gadā vai pirms tam "treknajos gados"," atzīmēja Kaktiņš.

SKDS vadītājs atzīmēja, ka saskaņā ar aptauju 17% respondentu norādījuši, ka par spīti visām 2020. gada grūtībām, viņi jutās ļoti laimīgi. Nedaudz vairāk nekā puse aptaujāto (51%) atzīmēja, ka gadu laikā jutās diezgan laimīgi. Vairāk vai mazāk nelaimīgi jutās 24 procenti respondentu.

2019. gadā Latvijas iedzīvotāju laimes indekss sasniedzis augstāko rādītāju SKDS pētījumu vēsturē kopš 2001. gada.

3
Tagi:
SKDS, koronavīruss, iedzīvotāji, Latvija
Pēc temata
Vēl nav gana nabagi: cilvēki mazāk tic tagadnei, toties cer uz gaišo nākotni
Uzņēmēji nosauca bezjēdzīgākos Covid-19 ierobežojumus
Cilvēki stāv rindā saņemt poti pret Covid-19

Latvijas iedzīvotāji ir gatavi vakcinācijai pret Covid-19!

8
(atjaunots 10:05 19.04.2021)
Ažiotāža dzīvās rindās masu vakcinācijas punktos visā Latvijā liecina par to, ka Latvijas iedzīvotāji ir gatavi vakcinēties pret Covid-19. Pētījums to apstiprina.

RĪGA, 19. aprīlis - Sputnik. Saskaņā ar Benu Aptiekas pētījuma "Stresa termometrs" datiem, kas iegūti sadarbībā ar pētījumu kompāniju GEMIUS, lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju vēlas vakcinēties pret Covid-19, ziņo Mixnews.lv.

Marta beigās - aprīļa sākumā tika aptaujāti 1747 respondentu. 58% aptaujāto teica, ka ir gatavi vakcinēties. 48% pārliecināti paziņoja par savu gatavību, 16% atbildēja "drīzāk jā".

25% respondentu neplāno vakcinēties pret koronavīrusu. 10% no šiem aptaujātajiem atbildēja, ka drīzāk neplāno vakcinēties, nesniedzot skaidru atbildi "nē".

9% respondentu nav snieguši konkrētu atbildi. Bet 8% aptaujāto jau saņēmuši poti.

Turklāt aptaujas organizatori norāda, ka vīrieši gatavi vakcinācijai vairāk nekā sievietes - 60% respondentu pret 56%. Turklāt 12% aptaujāto sieviešu vēl nav izlēmuši, kā būt ar vakcināciju. Vīriešu vidū tādu ir tikai 7%.

Taču galvenais rādītājs, kas pierada, ka Latvijas iedzīvotāji gatavi vakcinācijai pret koronavīrusu ir pie vakcinācijas punktiem izveidojušās rindas, kad varas iestādes ir atļāvušas pieeju vakcīnai visiem interesentiem.

Atgādinām, ka Latvijā 17. un 18. aprīlī gandrīz visi vakcinācijas punkti izlietoja tajos pieejamās vakcīnas. Sestdien bija atvērti tikai divi vakcinācijas centi no septiņiem - Cēsīs un Daugavpilī. Turklāt Cēsīs vakcinācijas centrs apturēja iedzīvotāju pieņemšanu gandrīz uzreiz pēc atklāšanas.

8
Tagi:
vakcinācija, koronavīruss, iedzīvotāji, Latvija
Pēc temata
Latvija saņēmusi 10 530 Pfizer vakcīnas devu
Bīstams precedents: Cilvēktiesību tiesa atzīst, ka piespiedu vakcinācija ir likumīga
Ārsti iesaka Latvijai turpināt vakcināciju ar AstraZeneca preparātu
ES pēta jaunu AstraZeneca vakcīnas blakni