Akcija krievu skolu aizsardzība Rīgā

Krievi Latvijā nevēlas būt mēmi

60
(atjaunots 08:51 13.01.2018)
Varasvīri soli pēc soļa iznīcina Latvijā dzīvojošo krievu jaunās paaudzes nacionālo identitāti, uzskata Viktors Guščins.

RĪGA, 13. janvāris — Sputnik. Krievvalodīgās mazākumtautības tiesību aizsardzību Latvijas valdība uzskata par darbību Krievijas labā, intervijā "Rossijlskaja gazeta" paziņoja Baltijas vēsturisko un sociāli politisko pētījumu centra direktors un Latvijas Sabiedrisko organizāciju padomes koordinators Viktors Guščins.

Viņš atgādināja, ka kopš 2012. gada valstī rit secīgs un nežēlīgs labēji radikālās valdošās koalīcijas uzbrukums mazākumtautību tiesībām Latvijā.

"Tas skāris absolūti visas krievu kopienas un mazākumtautību skolu darbības jomas. Bija pieņemts tā saucamais likums par skolotāju lojalitāti, saskaņā ar kuru pedagogiem nācās parakstīt dokumentu, kas uzlika viņiem saistības neizteikties pret Latvijas valsts politiku. Viņiem tika aizliegts izvest bērnus jebkādos pasākumos, kas saistīti ar 9. Maija svētkiem vai pilsētu atbrīvošanu no vācu fašistiskajiem okupantiem. Tas ir, skolas tika slēgtas krievu sabiedriskajiem darbiniekiem," — uzsvēra Guščins. Viņš atgādināja, ka kopš šī gada jūnija sabiedriskajām organizācijām tiks izvirzītas stingras valsts valodas zināšanu prasības.

"Lai arī mēs esam nacionāla kultūras biedrība, visās sapulcēs esam spiesti sarunāties valsts valodā," — paskaidroja Guščins.

Smagu triecienu Latvijas krievu kopienai deva iniciatīva pārvest skolu izglītību latviešu valodā, uzsvēra sabiedriskais darbinieks.

"Galu galā mēs ieraudzīsim slikti izglītotu krievu cilvēku paaudzi, kuri turklāt slavinās nacistiskos kolaboracionistus. Un kāpēc gan ne? Ja jau valsts ir šīs ideoloģijas pusē, tad arī skola to atbalsta. Domāju, liela daļa krievvalodīgo vecāku izlems pamest Latviju uz visiem laikiem," — teica Guščins.

Pēc viņa datiem, 1998. gadā valstī bija 214 skolas ar krievu mācību valodu, apmēram 124 tūkstoši skolēnu. Šodien palikušas 89 skolas un 56 tūkstoši skolēnu. Nepilnu 20 gadu laikā gan skolu, gan skolēnu skaits ir sarucis vairāk nekā divkārt. Augstskolas negatavo pedagogus mazākumtautīvu skolām. Patlaban minoritāšu (ukraiņu, baltkrievu, poļu un ebreju) skolās mācās 0,4% no visu Latvijā dzīvojošo tautību pārstāvju skolēnu kopskaita.

Sākumskola
© Sputnik / Константин Чалабов

Guščins ir pārliecināts: krievu skolu likvidācija novedīs pie tā, ka lielākā daļa mazākumtautību nesaņems izglītību dzimtajā valodā, lai arī savulaik Latvija ratificēja Eiropas Padomes konvenciju par mazākumtautību aizsardzību.

Sabiedriskais darbinieks atgādināja, ka ES ieteikusi valstij piešķirt krievu valodai valsts valodas statusu, jo tā ir dzimtā 40% Latvijas iedzīvotāju.

"Taču varasiestādes vienmēr ir skaidrojušas, ka tie esot tikai ieteikumi un to ievērošana neesot obligāta. Šis viedoklis saglabājas vēl joprojām. Savukārt pēdējā laikā viss, kas saistīts ar mazākumtautību tiesību aizsardzību, tiek uzskatīts par darbību Krievijas labā, un, paši noprotat, mums patlaban klājas bēdīgi. Taču mēs nevēlamies kļūt mēmi," — paziņoja Guščins.

Decembrī Ministru kabinets apstiprināja plānu skolu pārejai pie mācībām latviešu valodā. Reformu plānots īstenot mazākumtautību mācību iestādēs līdz 2021./22. mācību gadam. Valdības lēmums radījis plašu sašutumu krievvalodīgo vidū, valstī notikuši mītiņi un protesta akcijas

60
Pēc temata
Krievu skolas gals. Kas saņems triecienu nākamais?
Izglītības reforma bez pedagogiem un metodikas
Dāvana zem eglītes: skolotāju lojalitātei izvirzītās prasības atzītas par likumīgām
Asteroīds, foto no arhīva

Unikāla Latvijas ierīce palīdzēs pasargāt Zemi no asteroīdiem

0
(atjaunots 12:21 21.10.2020)
Ukraiņu izcelsmes rīdzinieka izgudrojums ir ne vien precīzāks par analogu, bet arī desmit reizes lētāks, ko augsti novērtēja Eiropas Kosmosa aģentūrā.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas kompānijas "EvenTech" mērīšanas iekārta tiks izmantota Eiropas Kosmosa aģentūras misijā pie Zemes tuvumā esošā asteroīda Didimosa un tā pavadoņa Dimorfa, vēsta TV3.

Eiropas Kosmosa aģentūras mājaslapā par misiju "Hera" stāsta leģendārās grupas Queen ģitārists Braiens Meijs, kuram arī ir zinātniskais grāds fizikā.

"Iedomājaties kalnu debesīs, kuram apkārt riņķo akmens Lielās piramīdas izmērā. Tas ir Didimoss," stāsta Meijs.

Kā stāsta Rīgas Tehniskās universitātes maģistrants, kompānijas "EvenTech" elektronikas inženieris Imants Pulkstenis, Eiropas kopīgajā kosmosa misijā tiks izmantots Latvijas aparāts, kurš ļauj ļoti precīzi izmērīt laiku. Sākotnēji to izstrādāja ukraiņu izcelsmes rīdzinieks, zinātnieks Jurijs Artjuhs, turklāt viņam izdevās piedāvāt tik precīzu tehnoloģiju, ka analogu tai pasaulē nav. Artjuhs aizgāja viņsaulē 2012. gadā, taču paguva ieraudzīt savu izgudrojumu praktiski tagadējā izskatā 2011. gadā. Viņa zinātniskie pēcteči izveidoja aparāta versiju, kuru var nosūtīt kosmosā.

"Unikāls ir tas, kādā veidā viņš to izdarīja. (..) Viņš noslīpēja tehnoloģiju līdz perfektumam, kādā veidā pielasa elementus, kādā veidā saliek un kādā veidā tas tiek darīts," pastāstīja Imants Pulkstenis.

Runa ir par staciju, kura šauj ar lāzeri līdz satelītam, bet kad lāzers atgriežas, kompānijas izstrādātais taimeris nosaka, cik ātri lāzers sasniedza mērķi un atgriezās, ar precizitāti līdz 2 pikosekondēm – tās ir divas tūkstošās daļas no nanosekundes. Pēcāk šo iekārtu plānots pielietot kvantu datoros, kur ir nepieciešama augsta precizitāte.

Pastāv daudz mērīšanas iekārtu, taču citu tik precīzu un nedārgu kā Latvijas, pasaulē nav – tā ir desmit reizes lētāka par analogiem.

"EvenTech" vadītājs Pāvels Razmajevs skaidro, ka jau šobrīd vairāk nekā puse lāzera mērīšanas staciju pasaulē izmanto "EvenTech" aparātus.

" Mūsu taimerus izmantos altimetrijas sistēmai. Altimetrijas sistēma ir, kura mēra no punkta, kur atrodas altimetrs un kur asteroīds lido un mūsu taimeris būs tur pielietots," saka Razmajevs.

0
Tagi:
zinātnieki, Latvija, asteroīds
Pēc temata
Astronomi Latvijā noteikuši mīklainu kosmosa signālu avotu
Par godu neatkarības 100. gadadienai Latvija palaidīs kosmosā raķeti
Jūnijā kosmosā dosies pirmais pavadonis no Latvijas
Protesta akcija pie Latvijas Ministru kabineta ēkas pret valdības lēmumu ierobežot grupu treniņus slēgtās telpās

Latvijā ieviesīs naudas sodus par masku nelietošanu: apmēru policija noteiks uz vietas

2
(atjaunots 12:16 21.10.2020)
Naudas sods par atteikšanos lietot sejas masku personai sastādīs no 10 līdz 50 eiro (paredzēts arī brīdinājums); naudas soda apmēru uzdots noteikt uz vietas policijas darbiniekiem, ņemot vērā "pārkāpuma bīstamības pakāpi".

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Latvijas valdība atbalstīja Tieslietu ministrijas izstrādāto likumprojektu, kurš paredz naudas sodu ieviešanu par sejas masku režīma neievērošanu publiskās vietās.

Saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, iedzīvotājiem ir pienākums lietot sejas masku sabiedriskajā transportā, kultūras un tirdzniecības iestādēs, citās pakalpojumu sniegšanas vietās (DUS, pasts un tt.) Lakati un šalles, kuras vēl pavasarī bija atļauts lietot sejas maskas vietā, rudens viļņa laikā tika atzīti par nepietiekamu aizsardzību no Covid-19. No sejas masku lietošanas ir atbrīvoti bērni vecumā līdz 13 gadiem, kā arī personas, kuras nevar valkāt sejas masku veselības stāvokļa dēļ.

Līdz šim normatīvie akti neparedzēja nekādas sankcijas par sejas masku nelietošanu. Kontrolieriem gan bija tiesības izsēdināt no sabiedriskā transporta pasažierus, kuri pārkāpj masku lietošanas režīmu.

Situācija izmainījās pēc valdības sēdes, kura notika otrdien. Tieslietu ministrijas sagatavotais un valdības atbalstītais likumprojekts paredz naudas sodu ieviešanu par atteikšanos no sejas aizsargmasku lietošanas – tas sastādīs no 10 līdz 50 eiro (tiesa, paredzēts arī brīdinājums). Noteikt naudas soda apmēru uz vietas uzdots policijas darbiniekiem, ņemot vērā "pārkāpuma bīstamības pakāpi". Ministrijā norāda, ka likumprojekts izstrādāts, ņemot vērā straujo koronavīrusa infekcijas izplatību. Likumprojektam piešķirts "augstas steidzamības" statuss un drīzumā to paredzēts apstiprināt arī Saeimā.

Vienlaikus valdībā notika saspringtas diskusijas par to, vai ir jāparedz atbildība komersantiem, kuri pieļauj pircēju bez maskām parādīšanos veikalos. Viedokļi ir dažādi – no finanšu sankciju piemērošanas līdz tiesību leģitimēšanai neapkalpot pircējus bez sejas maskas.

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards paziņoja valdības sēdē, ka, saskaņā ar viņa informāciju, Saeimas deputāti jau gatavo likumu grozījumus, kuri paredzēs atbildību par sejas masku režīma pārkāpšanu arī komersantiem.

Savukārt iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens norādīja, ka viņš ir pret masveida naudas sodu piemērošanu, tomēr, pēc viņa sacītā, komersantiem ir jāpiemēro tiesības neielaist telpās personas bez sejas maskām: "Es neesmu par sodīšanu, taču ir jābūt vadlīnijām, kas paredz komersantiem dot norādījumus neapkalpot klientus, kuri nelieto maskas. Es ierosinu ieviest šādas vadlīnijas, bet uzreiz neķerties pie sodiem."

Cita starpā tika apspriests variants piešķirt veikalu apsardzei vai pārdevējiem tiesības dzīt ārā apmeklētājus bez sejas maskām.

Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina aicināja Ekonomikas ministriju izvērtēt iespējamos ietekmēšanas pasākumus komersantiem, kā arī jauno noteikumu iespējamo ietekmi uz uzņēmējdarbību. "Ja būs nodefinēti precīzi pienākumi, tad var paredzēt atbildību par pienākumu neievērošanu."

Var nešaubīties, ka likumprojekta izskatīšanas procesā Saeimā opozīcijas deputāti izturēsies pret to kritiski. Parlamentārieši jau ir izteikuši pirmos publiskos paziņojumus. Komentējot gaidāmo naudas sodu ieviešanu, Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko savā Facebook lapā paziņoja: "Jaunu sodi! Nu ļoti ātri pieņemts lēmums, tiešām malači! Ar masku nodrošināšanu mazaizsargātajām grupām gan neveicas it nemaz. Viņķeles atbilde deputātiem apliecināja pilnīgu vienaldzību: "Mēs pamēģinājām veikt iepirkumu, mums nekas nesanāca. Nu mēs vēl 19. oktobrī sanāksim kopā un svarīgi pasēdēsim, bet vispār - lai tās pašvaldības domā." Vai sapratāt? Viņi tikai veiks pilnveidojumu publisko iepirkumu likumā! Tātad, jautājumu pat nav vēl sākts risināt! No marta!"

Kad oktobrī valdība pieņēma lēmumu par obligātas sejas masku lietošanas prasības ieviešanu sabiedriskajā transportā un tirdzniecības vietās, tai skaitā Rīgas pašvaldības pārstāvji solīja izdarīt visu, lai līdz iespējamo sankciju ieviešanai visas maznodrošināto iedzīvotāju grupas tiktu apgādātas ar bezmaksas maskām. Tika pat teiks, ka tam nepieciešamais masku apjoms ir. Tomēr, jautājums tā arī palika neatrisināts.

2
Tagi:
maska, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
"Sporta Latvijā nav un nebūs": sociālajos tīklos kritizē jaunos ierobežojumus Covid-19 dēļ
Veselības ministrija man nav noteicējs: Gobzems paskaidroja, kāpēc nevalkā masku
Šuplinska paskaidroja interešu un sporta nodarbību ierobežojumu nozīmi
Pašvaldības vēlas saņemt vairāk informācijas par Covid-19 slimniekiem
Policija nerīkos reidus, lai "izķertu" cilvēkus bez sejas aizsargmaskām