Mītiņš pret bilingvālo skolu pāreju pie mācībām latviešu valodā

Mamikins: krievu skolu slēgšanu pieprasa SS veterāni un "meža brāļi"

61
(atjaunots 18:09 11.01.2018)
Latvijas eirodeputāts Andrejs Mamikins pievērsa uzmanību Šadurska reformas aizsardzības vēstulei Latvijas Avīzē un pastāstīja, kurš ir kurš tās parakstītāju vidū.

RĪGA, 11. janvāris — Sputnik. Latvijas eirodeputāts Andrejs Mamikins, komentējot atklāto vēstuli izglītības ministram Kārlim Šadurskim par skolu reformas atbalstīšanu, pievērsa uzmanību šo dokumentu parakstījušajām personām, kuru vidū ir mūžīgie SS veterāni un bijušie "meža brāļi".

Par ko ir vēstule

Vēstule ar nosaukumu "Atbalstām reformu" tika publicēta avīzē Latvijas Avīze 22. decembrī rubrikā "Tribīne". Vēstulē autori atzīmē, tostarp, ka mazākumtautību skolu pārvešanas jautājumu izmanto politiskās partijas un sabiedrības organizācijas, kuras organizē dažādus protesta mītiņus un demonstrācija, savu mērķu sasniegšanai. Taču, atzīmē autori, tiek noklusēts tas fakts, ka mazākumtautību skolu absolventi pēc skolas beigšanas slikti zina latviešu valodu, kas traucē viņiem nākotnē iestāties augstskolā vai iekārtoties darbā.

"Taču šo politiķu apgalvojumi neiztur kritiku lietā, ka līdz ar valsts valodas ieviešanu visās vispārizglītojošās skolās mazākumtautību bērni pazaudēs savu identitāti," citēja Mamikins savā Facebook lapā vēstules fragmentu.

Vēstules autori paziņo, ka politiķiem, kuri iestājas pret mazākumtautību skolu pāreju uz mācībām latviešu valodā, ir tikai viens mērķis — "uzturēt nepārtrauktu konfrontāciju starp latviski runājošo un krievvalodīgo sabiedrības daļu".

Kas parakstīja

Andrejs Mamikins pievērsa uzmanību, ka vēstuli parakstījušo personu vidū Šadurska reforma atbalstam ir Waffen SS veterāni un bijušie "meža brāļi".

"Pirmais iet Aleksejs Ozoliņš, Latviešu oficieru apvienības valdes priekšsēdētājs. Tieši tā: LATVIEŠU, nevis Latvijas. Neizjokošu jau latvieti Alekseju no latviešu biedrības par to, vai Latvijas armijā ir atsevišķa kirgīzu oficieru biedrība, taču no etniskās komponentes izvilkšanas pat armijā kļūst kaut kā nelabi," uzrakstīja Mamikins.

Tāpat vēstuli parakstīja Jānis Aivars Baškers, Latviešu strēlnieku apvienības priekšsēdētājs.

"Es jau akluma pēc izlasīju "latviešu sarkano strēlnieku, domāju: nu gan joks, Ļeņinu sargāja un joprojām dzīvi! Taču pēc tam sapratu, ka tie nav sarkanie, bet gan kaut kādi citi, man nezināmi strēlnieki. Lai ir cigarešu strēlnieki uz ielām!" atzīmēja eirodeputāts.

Vēl vēstuli parakstījis Edgars Skreija, Latviešu nacionālo karavīru biedrības priekšsēdētājs.

"Jā-jā, atkal tika LATVIEŠU karavīru, taču šī biedrība nav slavena ar to. Bet lūk ar ko: gan Skreija, gan viņa priekštecis šajā amatā nu jau mirušais tāds Nikolajs Romanovskis bija mūžīgie 16. marta gājiena dalībnieki. Un vienmēr — oficiālas prasības iesniedzēji šī gājiena rīkošanai. Savukārt biedrība apvienoja lielākoties Waffen SS leģiona veterānus," paskaidroja Mamikins.

Vēstuli Šadurskim parakstīja arī Ojārs Stefans, Nacionālo partizānu biedrības priekšsēdētājs.

"Pildot vienu no pirmajiem redakcijas uzdevumiem avīzē "SM" 1996. gadā, dod Dievs atmiņai, nokļuvu es šo pašu nacionālo partizānu sanāksmē. Vienkārši sakot, tie ir "meža brāļi", par kuriem NATO nesen veselu varoņu filmu uzņēma. Un, kā tagad atceros, šīs kaislīgās un dedzinošās vecīšu uzstāšanās, kurš kādu kolhoza vai komjaunatnes priekšsēdētāju nošāvis Latvijā 1956. gadā. Un pats Ojārs Stefans tribīnē stāvot tā arī pateica (citāts, labi atceros): "Nekad nevar zināt, kad pienāks stunda, un krievu nacionalitātes personas tieši Rīgas centrā dejos kazačoku!" Tā arī pateica: deja kazačoks!" pastāstīja Mamikins.

Tāpat vēstuli parakstīja Zemessardzes veterānu apvienības priekšnieks Ilgvars Baumanis un Latvijas Valsts aizsardzības fonda "Lāčplēsis" prezidents Jānis Ivars Kasparsons.

Vēstules autoriem un viņu kolēģiem — 12 miljoni eiro

Komentējot vēstuli un autoru sarakstu, Mamikins atzīmēja, ka viņu pensijām, kā arī viņu kolēģu pensijām, spriežot pēc baumām, nākamgad tiks piešķirti 12 miljoni eiro.

"Saņems vecīši-karotāji savas pensijas (stipri lielāks, nekā mūsu veco laužu pensijas, kuri cēla rūpnīcas, tādas kā nojauktā "Radiotehnika"), pasēdēs uz beņķīša, tad jau redzēsi, un vēl vienu vēstuli uzrakstīs," atzīmēja Mamikins.

Beigās eirodeputāts solīja uzrakstīt Latvijas Avīzes rubrikai "Tribīne" savu atklāto vēstuli: "Kādēļ ministru Šadurski atbalstīt nedrīkst".

"Interesanti, publicēs vai nē? Ir taču, demokrātija galu galā! Mēs, krievi, drīzumā vispār informāciju smelsimies tikai no šīs avīzes! Tā kā, lai publicē!" noslēgumā raksta Mamikins.

2017. gada decembra sākumā Latvijas valdība atbalstīja vidējās izglītības pārejas plānu uz latviešu valodu. Mazākumtautību skolās saglabāsies iespēja mācīties dzimto valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus. Pilnībā pabeigt reformu plānots 2021./2022. mācību gadā.

Krievvalodīgie Latvijas iedzīvotāji uztvēra reformu ārkārtīgi negatīvi. Portālā Manabalss.lv turpinās parakstu vākšana, ali atbalstītu bilingvālo izglītību, jau ir savākti 13 tūkstoši parakstu. Krievu skolu aizstāvji sarīkoja vairākas protesta akcijas, kā arī plāno organizēt referendumu par mazākumtautību skolu autonomiju.    

61
Pēc temata
ZZS līderis skaidro, kāpēc Šadurska demisija netika atbalstīta
Saeima noraidījusi ierosināto Šadurska demisijas pieprasījumu
Asteroīds, foto no arhīva

Unikāla Latvijas ierīce palīdzēs pasargāt Zemi no asteroīdiem

9
(atjaunots 12:21 21.10.2020)
Ukraiņu izcelsmes rīdzinieka izgudrojums ir ne vien precīzāks par analogu, bet arī desmit reizes lētāks, ko augsti novērtēja Eiropas Kosmosa aģentūrā.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas kompānijas "EvenTech" mērīšanas iekārta tiks izmantota Eiropas Kosmosa aģentūras misijā pie Zemes tuvumā esošā asteroīda Didimosa un tā pavadoņa Dimorfa, vēsta TV3.

Eiropas Kosmosa aģentūras mājaslapā par misiju "Hera" stāsta leģendārās grupas Queen ģitārists Braiens Meijs, kuram arī ir zinātniskais grāds fizikā.

"Iedomājaties kalnu debesīs, kuram apkārt riņķo akmens Lielās piramīdas izmērā. Tas ir Didimoss," stāsta Meijs.

Kā stāsta Rīgas Tehniskās universitātes maģistrants, kompānijas "EvenTech" elektronikas inženieris Imants Pulkstenis, Eiropas kopīgajā kosmosa misijā tiks izmantots Latvijas aparāts, kurš ļauj ļoti precīzi izmērīt laiku. Sākotnēji to izstrādāja ukraiņu izcelsmes rīdzinieks, zinātnieks Jurijs Artjuhs, turklāt viņam izdevās piedāvāt tik precīzu tehnoloģiju, ka analogu tai pasaulē nav. Artjuhs aizgāja viņsaulē 2012. gadā, taču paguva ieraudzīt savu izgudrojumu praktiski tagadējā izskatā 2011. gadā. Viņa zinātniskie pēcteči izveidoja aparāta versiju, kuru var nosūtīt kosmosā.

"Unikāls ir tas, kādā veidā viņš to izdarīja. (..) Viņš noslīpēja tehnoloģiju līdz perfektumam, kādā veidā pielasa elementus, kādā veidā saliek un kādā veidā tas tiek darīts," pastāstīja Imants Pulkstenis.

Runa ir par staciju, kura šauj ar lāzeri līdz satelītam, bet kad lāzers atgriežas, kompānijas izstrādātais taimeris nosaka, cik ātri lāzers sasniedza mērķi un atgriezās, ar precizitāti līdz 2 pikosekondēm – tās ir divas tūkstošās daļas no nanosekundes. Pēcāk šo iekārtu plānots pielietot kvantu datoros, kur ir nepieciešama augsta precizitāte.

Pastāv daudz mērīšanas iekārtu, taču citu tik precīzu un nedārgu kā Latvijas, pasaulē nav – tā ir desmit reizes lētāka par analogiem.

"EvenTech" vadītājs Pāvels Razmajevs skaidro, ka jau šobrīd vairāk nekā puse lāzera mērīšanas staciju pasaulē izmanto "EvenTech" aparātus.

" Mūsu taimerus izmantos altimetrijas sistēmai. Altimetrijas sistēma ir, kura mēra no punkta, kur atrodas altimetrs un kur asteroīds lido un mūsu taimeris būs tur pielietots," saka Razmajevs.

9
Tagi:
zinātnieki, Latvija, asteroīds
Pēc temata
Astronomi Latvijā noteikuši mīklainu kosmosa signālu avotu
Par godu neatkarības 100. gadadienai Latvija palaidīs kosmosā raķeti
Jūnijā kosmosā dosies pirmais pavadonis no Latvijas
Protesta akcija pie Latvijas Ministru kabineta ēkas pret valdības lēmumu ierobežot grupu treniņus slēgtās telpās

Latvijā ieviesīs naudas sodus par masku nelietošanu: apmēru policija noteiks uz vietas

3
(atjaunots 12:16 21.10.2020)
Naudas sods par atteikšanos lietot sejas masku personai sastādīs no 10 līdz 50 eiro (paredzēts arī brīdinājums); naudas soda apmēru uzdots noteikt uz vietas policijas darbiniekiem, ņemot vērā "pārkāpuma bīstamības pakāpi".

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Latvijas valdība atbalstīja Tieslietu ministrijas izstrādāto likumprojektu, kurš paredz naudas sodu ieviešanu par sejas masku režīma neievērošanu publiskās vietās.

Saskaņā ar spēkā esošajiem noteikumiem, iedzīvotājiem ir pienākums lietot sejas masku sabiedriskajā transportā, kultūras un tirdzniecības iestādēs, citās pakalpojumu sniegšanas vietās (DUS, pasts un tt.) Lakati un šalles, kuras vēl pavasarī bija atļauts lietot sejas maskas vietā, rudens viļņa laikā tika atzīti par nepietiekamu aizsardzību no Covid-19. No sejas masku lietošanas ir atbrīvoti bērni vecumā līdz 13 gadiem, kā arī personas, kuras nevar valkāt sejas masku veselības stāvokļa dēļ.

Līdz šim normatīvie akti neparedzēja nekādas sankcijas par sejas masku nelietošanu. Kontrolieriem gan bija tiesības izsēdināt no sabiedriskā transporta pasažierus, kuri pārkāpj masku lietošanas režīmu.

Situācija izmainījās pēc valdības sēdes, kura notika otrdien. Tieslietu ministrijas sagatavotais un valdības atbalstītais likumprojekts paredz naudas sodu ieviešanu par atteikšanos no sejas aizsargmasku lietošanas – tas sastādīs no 10 līdz 50 eiro (tiesa, paredzēts arī brīdinājums). Noteikt naudas soda apmēru uz vietas uzdots policijas darbiniekiem, ņemot vērā "pārkāpuma bīstamības pakāpi". Ministrijā norāda, ka likumprojekts izstrādāts, ņemot vērā straujo koronavīrusa infekcijas izplatību. Likumprojektam piešķirts "augstas steidzamības" statuss un drīzumā to paredzēts apstiprināt arī Saeimā.

Vienlaikus valdībā notika saspringtas diskusijas par to, vai ir jāparedz atbildība komersantiem, kuri pieļauj pircēju bez maskām parādīšanos veikalos. Viedokļi ir dažādi – no finanšu sankciju piemērošanas līdz tiesību leģitimēšanai neapkalpot pircējus bez sejas maskas.

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards paziņoja valdības sēdē, ka, saskaņā ar viņa informāciju, Saeimas deputāti jau gatavo likumu grozījumus, kuri paredzēs atbildību par sejas masku režīma pārkāpšanu arī komersantiem.

Savukārt iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens norādīja, ka viņš ir pret masveida naudas sodu piemērošanu, tomēr, pēc viņa sacītā, komersantiem ir jāpiemēro tiesības neielaist telpās personas bez sejas maskām: "Es neesmu par sodīšanu, taču ir jābūt vadlīnijām, kas paredz komersantiem dot norādījumus neapkalpot klientus, kuri nelieto maskas. Es ierosinu ieviest šādas vadlīnijas, bet uzreiz neķerties pie sodiem."

Cita starpā tika apspriests variants piešķirt veikalu apsardzei vai pārdevējiem tiesības dzīt ārā apmeklētājus bez sejas maskām.

Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Laila Medina aicināja Ekonomikas ministriju izvērtēt iespējamos ietekmēšanas pasākumus komersantiem, kā arī jauno noteikumu iespējamo ietekmi uz uzņēmējdarbību. "Ja būs nodefinēti precīzi pienākumi, tad var paredzēt atbildību par pienākumu neievērošanu."

Var nešaubīties, ka likumprojekta izskatīšanas procesā Saeimā opozīcijas deputāti izturēsies pret to kritiski. Parlamentārieši jau ir izteikuši pirmos publiskos paziņojumus. Komentējot gaidāmo naudas sodu ieviešanu, Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko savā Facebook lapā paziņoja: "Jaunu sodi! Nu ļoti ātri pieņemts lēmums, tiešām malači! Ar masku nodrošināšanu mazaizsargātajām grupām gan neveicas it nemaz. Viņķeles atbilde deputātiem apliecināja pilnīgu vienaldzību: "Mēs pamēģinājām veikt iepirkumu, mums nekas nesanāca. Nu mēs vēl 19. oktobrī sanāksim kopā un svarīgi pasēdēsim, bet vispār - lai tās pašvaldības domā." Vai sapratāt? Viņi tikai veiks pilnveidojumu publisko iepirkumu likumā! Tātad, jautājumu pat nav vēl sākts risināt! No marta!"

Kad oktobrī valdība pieņēma lēmumu par obligātas sejas masku lietošanas prasības ieviešanu sabiedriskajā transportā un tirdzniecības vietās, tai skaitā Rīgas pašvaldības pārstāvji solīja izdarīt visu, lai līdz iespējamo sankciju ieviešanai visas maznodrošināto iedzīvotāju grupas tiktu apgādātas ar bezmaksas maskām. Tika pat teiks, ka tam nepieciešamais masku apjoms ir. Tomēr, jautājums tā arī palika neatrisināts.

3
Tagi:
maska, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
"Sporta Latvijā nav un nebūs": sociālajos tīklos kritizē jaunos ierobežojumus Covid-19 dēļ
Veselības ministrija man nav noteicējs: Gobzems paskaidroja, kāpēc nevalkā masku
Šuplinska paskaidroja interešu un sporta nodarbību ierobežojumu nozīmi
Pašvaldības vēlas saņemt vairāk informācijas par Covid-19 slimniekiem
Policija nerīkos reidus, lai "izķertu" cilvēkus bez sejas aizsargmaskām
Malta, foto no arhīva

EK uzsākusi Kipras un Maltas Uzturēšanās atļauju programmu likumīguma pārbaudi

0
(atjaunots 12:29 21.10.2020)
Eiropas Savienībā raizējas, ka "zelta pasu" programmas līdzi nes līdzekļu atmazgāšanas, izvairīšanās no nodokļu samaksas un korupcijas riskus.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Eiropas Komisija pārbaudīs, cik lielā mērā programmas, kuras ļauj saņemt Kipras un Maltas pilsonību, atbilst Eiropas tiesībām, teikts EK paziņojumā.

ES uzmanību piesaistījušas Kipras un Maltas pilsonības piešķiršanas programmas apmaiņā pret investīcijām, kuras tiek dēvētas par "zelta pasēm".

Maltas un Kipras valdībām tiek atvēlēti divi mēneši, kuru laikā tām būs jāatbild uz apsūdzībām. Ja EK nesaņems apmierinošu atbildi, tad pret šīm valstīm var tikt ieviestas sankcijas.

Dokumentā teikts, ka pilsonības piešķiršana, apmaiņā pret investīcijām personām, kurām nav reālu sakaru ar Eiropas valstī, ir pretrunā ar "Eiropas pilsonības būtību". Eiropas Savienībā uztraucas, ka "zelta pasu" programmas līdzi nes līdzekļu atmazgāšanas, izvairīšanās no nodokļu samaksas un korupcijas riskus.

Atzīmēsim, ka Kipras ministru padome 13. oktobra ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu atcelt Kipras Investīciju programmu, kuras ietvaros ārzemnieki varēja saņemt Kipras pilsonību apmaiņā pret investīcijām. Tas notika nākamajā dienā pēc Kataras telekanāla Al Jazeera izmeklēšanas filmas iznākšanas ēterā par oficiālo personu, tai skaitā politiķu, iespējamo saikni ar noziegumiem pilsonības piešķiršanā.

Turklāt Kipras Iekšlietu ministrija paziņoja, ka izskatīs gandrīz 600 jau iesniegto pieteikumu Kipras pilsonības saņemšanai apmaiņā pret investīcijām, kā arī tos iesniegumus, kurus paspēs iesniegt līdz Kipras Investīciju programmas pārtraukšanai.

Viens no "zelta pasu" programmas pionieriem ES bija Latvija. No 2010. līdz 2017. gadam valsts izsniedza vairāk nekā 17 tūkstošus Termiņuzturēšanās atļauju (TUA) apmaiņā pret ieguldījumiem gandrīz 1,5 miljarda eiro apmērā. Vairāk nekā 90% TUA pieteikumu tika saņemts no bijušās PSRS valstu iedzīvotājiem, pārsvarā no Krievijas pilsoņiem.

Taču Latvijas varasiestādes konsekventi padarīja bargākus TUA piešķiršanas nosacījumus no 2014. gada, kad minimālais investīciju apmērs tika palielināts no 150 līdz 250 tūkstošiem eiro. Par fināla akordu kļuva 2017. gada novembra beigās pieņemtie Imigrācijas likuma grozījumi, ar kuriem tika ieviests obligāts maksājums 5000 eiro apmērā reizi piecos gados par TUA pagarināšanu visiem topošajiem investoriem, ieskaitot tos, kas ieguldīja līdzekļus nekustamajā īpašumā, uzņēmumā vai banku saistībās.

0
Tagi:
Eiropas Komisija, termiņuzturēšanās atļauja, Malta, Kipra
Pēc temata
Vjetnamiešiem iepatīkas Latvijas "zelta vīzas"
Transparency International: Latvija slikti pārbauda "zelta vīzu" pieteikumus
Latvija "laicīgi" izrēķinājusies ar uzturēšanās atļaujām
Eirodeputāte ieteica Latvijai bagātnieku vietā pieņemt migrantus