Ārsts. Foto no arhīva.

Ārsti pieprasa izveidot parlamentāro komisiju e-veselības izvērtēšanai

54
(atjaunots 14:06 09.01.2018)
15 miljonus izmaksājusī e-veselības sistēma strādā neefektīvi, parlamentārajai izmeklēšanas komisijai ir jātiek skaidrībā un jāatrod vainīgie, uzskata ārsti.

RĪGA, 9. janvāris – Sputnik. Latvijas Ārstu biedrība lūdz sasaukt parlamentāro izmeklēšanas komisiju, kurai būs jāizvērtē neveiksmīga e-veselības sistēmas ieviešana Latvijā un jānosauc vainīgie, vēsta LSM.lv.

Savā atvērtajā vēstulē Saeimas Sociālo lietu komisijas priekšsēdētājai deputātei Aijai Barčai (ZZS) un Veselības apakškomisijas priekšsēdētājam Romualdam Ražukam ("Vienotība") Ārstu biedrība norāda uz virkni sistēmas trūkumu un uz tās ieviešanas grūtībām.

Organizācija uzsver, ka no 2018. gada 1. janvāra spēkā jāstājas vien nelielai sistēmas daļai – e-recepšu un slimības lapu izrakstīšana. Taču "perfekti strādā tikai dārgi apmaksāta reklāma masu saziņas līdzekļos, kas slavē e-veselību. Pati e-veselības sistēma strādā neefektīgi, katru dienu ilgstoši nav pieejami e-veselības pakalpojumi ne ārstiem, ne aptiekām, ne pacientiem," — norādīts vēstulē. Pacienti un ārsti tērē "neiedomājami daudz laika" tam, lai izrakstītu un saņemtu zāles.

Īpaši lielu Ārstu biedrības satraukumu izraisa problēmas, saistītas ar dzīvībai nepieciešamo zāļu izrakstīšanu un saņemšanu bērniem, diabētiķiem un astmatiķiem – aptiekas nevar to izsniegt ilgo traucējumu dēļ e-veselības darbā.

Visas šīs bezgalīgās problēmas, pēc organizācijas domām, radušās "vīzdegunīgi ignorējot medicīnas profesionāļu vajadzības, veidojot e-veselību uz dažādām platformām, izejot tikai no programmētāju vai ierēdņu viedokļa". Kā rezultātā "nejēdzīgas, vecmodīgas e-veselības ieviešana valstij no Eiropas struktūrfondiem izmaksājusi daudzus miljonu eiro, kamēr sistēmas novērtējums un analogas, bet darbotiesspējīgas e-veselības sistēmas izstrāde vai tulkošana un pārņemšana no Igaunijas, pēc ekspertu aplēsēm nevarētu izmaksāt vairāk par vienu miljonu."

Slimnīcas darbiniece
© Sputnik / Александр Кондратюк

Ārstu biedrība norāda uz to, ka publiskajā telpā izskanējusi informācija par nemazu summu pārskaitīšanu kaut kādiem "konsultantiem", savukārt Veselības ministrija pēdējā laikā turpinājusi publiski apsūdzēt ārstus par nevēlēšanos izmantot e-veselību un it kā nepamatotiem pārmetumiem no viņu puses. E-veselības ieviešana saistīta ar četriem veselības ministriem, kas visi publiski slavējuši e-veselības ieviešanas gaitu, un kas, pēc Ārstu biedrības vērtējuma, "kā rodas iespaids, paši aktīvi politiski vadījuši šā brāķa radīšanu".

Tagad rodas "jautājums — kam būtu jāuzņemas politiska atbildība par tām problēmām, kas radušās ārstiem, aptiekāriem un pacientiem, ieviešot e-recepti un e-darba nespējas lapu, kā arī par tām problēmām — kāpēc nestrādā visas pārējās e-veselības sadaļas?", — uzsver organizācija.

Pēc ārstu domām, ir jāizveido parlamentārā izmeklēšanas komisija, no sākuma uzticot tai noskaidrot, kas tie bija par konsultantiem, kuri saņēma vairāk nekā 10 miljonus eiro par e-veselības izstrādāšanu, un kāds ir šo konsultantu ieguldījums un atbildība.

Saeimas sociālo lietu komisijas sēdē 9. janvārī plānots izlemt, kad komisijas sasaukšanai varētu tikt uzaicinātas amatpersonas, atbildīgas par problēmām e-veselības sistēmas darbā.

2. janvārī — pirmajā obligātās lietošanas dienā, e-veselības sistēma funkcionēja ar lielām grūtībām, kā dēļ radās milzu rindas poliklīnikās, savukārt pacientu apkalpošana bija diezgan haotiska: ne visos gadījumos ārsti vispār spēja izrakstīt slimības lapas un kompensējamo zāļu receptes. Neskatoties uz to, dienas laikā tika noformēti 20 tūkstoši recepšu un 5 tūkstoši īslaicīgas darba nespējas lapu.

Vienotas medicīniskās informācijas sistēmas e-veselības izstrādē jau ir ieguldīti 15 miljoni eiro, un vēl būs nepieciešams ikgadējs finansējums tās uzturēšanai.

54
Pēc temata
Apmēram 150 ģimenes ārsti nav noslēguši līgumus ar e-veselības sistēmu
Hakeris: e-veselība – tas ir šausmas un 14 miljoni eiro, kas aizlidojuši skurstenī
Tiek pagarināts e-veselības sistēmas brīvprātīgas lietošanas termiņš
LU

Latvijas augstskolas pārgājušas pie attālinātām studijām

10
(atjaunots 16:48 26.10.2020)
Praktiskās nodarbības Latvijas augstskolu stundentiem joprojām notiks klātienē, tomēr lekcijas būs organizētas attālināti.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. No šīsdienas līdz 15. novembrim mācību process augstākajās mācibu iestādēs būs daļēji attālināts, vēsta Tvnet.

Šo lēmumu valdība pieņēma aizvadītās nedēļas nogalē, jo nesenie Covid-19 izplatības gadījumi valstī cita starpā saistīti ar augstskolu studentiem.

Grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai pieņemti ar mērķi ierobežot studentu pulcēšanos.

Mācību process augstskolās būs daļēji attālināts – lekcijas notiks attālināti, bet iemaņu iegūšanai nozīmīgas praktiskās nodarbības ļauts organizēt klātienē, ievērojot stingrus drošības pasākumus.

Attālinātās mācības sākušās arī skolu vecākajās klasēs, tomēr skolēniem nodrošināta iespēja tām sagatavoties.

Slimību profilakses un kontroles dati liecina, ka augstākais Covid-19 izplatības līmenis konstatēts mācību iestādēs un bērnu kolektīvos, otro vietu ieņem saslimušo ģimenes locekļi un kontaktpersonas.

10
Tagi:
augstākā izglītība, izglītība, koronavīruss
Pēc temata
Šuplinska aicina skolas atgriezties pie tālmācībām
Skolotāji aizvien biežāk slimo ar Covid-19
Latvijas skolotāji pieprasa valsts kompensācijas par izdevumiem attālinātajam darbam
Liepājas skolas nelabprāt pāriet pie tālmācībām
Banku karte

Interneta pirkumu epidēmija: ko iedzīvotāji visbiežāk pērk tīmeklī

10
(atjaunots 16:47 26.10.2020)
Pēc stingro ierobežojumu periodā, kad pirkumi internetā bija piespiedu pasākumus, iedzīvotājiem tomēr saglabājies ieradums visu iegādāties tīmeklī, liecina bankas Citadele dati.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Dati, kas apkopoti par pirkumiem internetā 2020. gadā, liecina, ka iepirkšanās tīmeklī ir sasniegusi kolosālus apmērus, tomēr mainījies pirkumu sortiments, atzīmēja banka "Citadele".

Karantīnas laikā Latvijā bija populāri gandrīz visu iegādāties attālināti, internetā. Agrāko pieprasījumu, piemēram, naktsmītņu un aviobiļešu rezervāciju nomainīja parasti ikdienas sadzīves pirkumu.

Par stabilu nišu kafejnīcām un restorāniem kļuva ēdienu piegāde mājās. Septembrī ēdienu piegādes pasūtījumu skaits pārsniedza pavasarī sasniegtos rādītājus, vēsta Press.lv.

Bankas "Citadele" speciālisti atzīmēja, ka pavasarī pāreja pie interneta pirkumiem bija piespiedu lieta, ņemot vērā ārkārtejo situāciju valstī, bet tagad šī tendence saglabājusies ērtību un komforta labad. Pircēji ir pieraduši, ka iespējams droši iegādāties pārtiku, apģērbu, sadzīves iekārtas, neapmeklējot veikalu.

Uzņēmēji ir uztvēruši šīs tendences un tagad plašak piedāvā visu informāciju elektroniskā formātā, kā arī paplašinājuši iespējas iegādāties preces un pakalpojumus internetā.

Bankas "Citadele" karšu un norēķinu operāciju nodaļas vadītājs Andris Lazdiņš norādīja, ka uzņēmēji sākuši plašāk interesēties par e-komerciju. Domājot par konkurenci ar starptautiskajiem interneta veikaliem, firmas Latvijā sākušas būtiski mainīt biznesa formātu, kļūst pieejamākas un ērtākas Latvijas iedzīvotājiem.

Jāpiebilst, ka šī gada pavasarī aviobiļešu iegāde Latvijā sarukusi 20 reizes, vairākkārt mazinājusies mitekļu rezervēšana. Naktsmītņu pieprasījuma nelielo lejupslīdi sekmēja iekšzemes tūrisma saglabāšanās, kā arī braucieni uz kaimiņvalstīm.

10
Tagi:
internets
Pēc temata
Latvijā atļauts pasūtīt zāles ar piegādi uz mājām: kā tas darbojas
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Piegāde kaut vai pusnaktī: kā Covid-19 izmainījis pārtikas pasūtīšanu tiešsaistē Latvijā
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

0
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

0
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā