Rāznas ezers

Latvija iztērēs septiņus miljonus eiro vides kontrolei

18
(atjaunots 12:58 24.12.2017)
Vides monitoringa projektam no valsts budžeta tiks iztērēti vairāk nekā 800 tūkstoši eiro, vēl vairāk nekā sešus miljonus eiro sastādīs ES Kohēzijas fonda līdzekļi un privātais finansējums.

RĪGA, 24. decembris – Sputnik. Latvija uzsāk vides stāvokļa monitoringa un kontroles uzlabošanas projektu, raksta vesti.lv. Projektu īsteno Latvijas Vides aizsardzības fonds. Tam tiks iztērēti 7,07 miljoni eiro. Daļu līdzekļu piešķirs ES Kohēzijas fonds.

Stārķis
© Sputnik / Sergey Melkonov

Projekta ietvaros tiks veikta trīs nacionālās nozīmes informācijas centru telpu modernizācija un aprīkošana – Botāniskajā dārzā, Latvijas Dabas muzejā un Rīgas zoodārzā. Turklāt plānots organizēt informatīvus un izglītojošus pasākumus, kuri būs saistīti ar vides aizsardzības jautājumiem — tiks apmācīti vismaz 15 000 cilvēku.

Tāpat projekta ietvaros tiks pilnveidotas ūdeņu, zemes un bioloģiskās daudzveidības monitoringa programmas, un uzlabota tehniskā bāze. Tādējādi tiks nodrošinātas ES direktīvām atbilstošas iekšējo un jūras ūdeņu stāvokļa, latvāņu izplatīšanās un putnu un sikspārņu migrācijas ceļu monitoringa programmas.

85% projekta finansējuma, jeb 5,9 miljonus eiro, veidos Kohēzijas fonda līdzekļi, 828,4 tūkstoši eiro – valsts budžeta līdzekļi, 296,2 tūkstoši eiro – privātais finansējums.

Kā jau iepriekš rakstīja Sputnik Latvija, no 2015. gada līdz 2017. gada vidum valstī tika uzsāktas sešas krimināllietas sakarā ar noziegumiem pret dabu. Procesi tika uzsākti sakarā ar diviem pantiem – par zemes, meža un ūdens piesārņošanu un par atmosfēras gaisa piesārņošanu.

Vienu no pēdējām krimināllietām policija uzsāka sakarā ar lielu ugunsgrēku, kurš notika atkritumu poligonā Slokā. Ugunsgrēku neizdevās nodzēst gandrīz trīs dienu laikā, tam tika piešķirta augstākā sarežģītības pakāpe A1. Latvijas Veselības aprūpes inspekcija paziņoja, ka gruntsūdeņi pēc ugunsgrēka tika piesārņoti, un nedrīkst dzert ūdeni no privātajām ūdens ieguves vietām netālu no izgāztuves, kur notika ugunsgrēks. Saskaņā ar ornitologu datiem, ugunsgrēka rezultātā cietuši meža putni, kuru ligzdas atradās blakus izgāztuvei.

Saskaņā ar pētījuma datiem 75% valsts iedzīvotāju uzskata, ka Latvijas daba ir pasaules mēroga lepnums.

18
Pēc temata
Vēstures mēslainē: Vides ministrija nonākusi skandāla centrā
Pasaules Dabas fonds ierosina apzināties Latvijas līdzatbildību globālās vides problēmās
KNAB

KNAB apsūdz Preiļu novada vadītāju dokumentu viltošanā

1
(atjaunots 12:53 04.08.2020)
Preiļu novada domes amatpersonas tur aizdomās par atjaunotās domes ēkas pieņemšanas ekspluatācijā akta viltošanu.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) iesniedza Latgales tiesas apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai lietu pret piecām Preiļu novada domes amatpersonām, tiek ziņots iestādes mājaslapā.

Viņi visi tiek apsūdzēti dokumentu viltošanā personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, savukārt vienai no amatpersonām tiek inkriminēta arī nepatiesas informācijas norādīšana valsts amatpersonas deklarācijā un šaujamieroču munīcijas iegāde un glabāšana bez attiecīgās atļaujas.

© Sputnik / Владимир Федоренко

Krimināllikums par šādiem likumpārkāpumiem paredz cietumsodu uz laiku līdz četriem gadiem, īstermiņa brīvības atņemšanu, piespiedu darbus vai naudas sodu.

Pierādījumi, kas tika iegūti pirmstiesas izmeklēšanas gaitā, liecina, ka 2019. gada 6. un 7. augustā trīs Preiļu novada domes amatpersonas ar vēl divu pašvaldības darbinieku atbalstu viltojušas aktu par atjaunotās domes ēkas pieņemšanu ekspluatācijā, un pēcāk iesniedza to Būvniecības valsts kontroles biroja pārstāvjiem, kuri veica ēkas ārpuskārtas pārbaudi.

Detaļas, kā parasti, izklāstītas KNAB infografikā.

​Saskaņā ar mediju datiem, šo personu lokā varētu būt domes priekšsēdētāja Maruta Plivda un viņas vietnieks Juris Želvis, kā arī pašvaldības būvvaldes amatpersonas un tehniskā departamenta darbinieks.

Otrdien KNAB darbinieki ieradās Preiļu novada domē un aizturēja četrus cilvēkus.

Kriminālprocess šajā lietā tika iesākts 2019. gada 4. oktobrī, savukārt 7. novembrī lietā tika veiktas neatliekamās kriminālprocesuālās darbības, tostarp sankcionētas kratīšanas.

1
Tagi:
KNAB
Pēc temata
Saeimas deputāts iepriekšējā darbā varējis nodot Krievijas baņķierim specdienestu ziņas
Izšķērdē valsts mantu: KNAB piemēroja naudas sodu Rēzeknes mēram
Ušakovs apņēmies pierādīt, ka no mēra amata atcelts nelikumīgi
Lieta pret KNAB bijušo vadītāju nodota kriminālvajāšanai
Sieviete ar bērnu ratiņiem, foto no arhīva

Bērnu skaits Latvijā viena gada laikā pieaudzis par 0,2%

4
(atjaunots 11:48 04.08.2020)
Pēdējo gadu laikā samazinājies bērnu skaits, kuri mainījuši pastāvīgo dzīvesvietu no Latvijas uz kādu citu valsti.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada sākumā Latvijā bija 359 457 bērni vecumā līdz 17 gadiem, kas ir par 0,2%, jeb par 644 bērniem, vairāk, nekā pirms gada, raksta BВ.lv.

Bērnu īpatsvars valsts iedzīvotāju kopskaitā ir pieaudzis no 17,1% 2013. gadā, kad tas bija pats zemākais, līdz 18,8% šī gada sākumā.

Bērnu nodaļa slimnīcā
© Sputnik / Михаил Воскресенский

CSP atzīmēja, ka pēdējos gados samazinājies bērnu skaits, kuri mainījuši pastāvīgo dzīvesvietu no Latvijas uz kādu citu valsti.

2019. gadā no Latvijas emigrēja 2184 bērni, kas ir par 10,7% mazāk, nekā 2018. gadā, un par 53,5% mazāk, nekā 2011. gadā, kad tika novērota visaktīvākā emigrācija.

Uz pastāvīgu dzīvi Latvijā ieradušos bērnu skaits ir pieaudzis no 1353 bērniem 2013. gadā līdz 1504 bērniem 2019. gadā.

2019. gadā sakarā ar to, ka no valsts aizbraukušo bērnu skaits pārsniedza iebraukušo daudzumu, viņu kopējais skaits samazinājās par 680, kas ir zemākais pēdējo gadu rādītājs. 2018. gadā migrācijas rezultātā bērnu skaits samazinājās par 1066, 2013. gadā – par 2059.

Tāpat CSP atzīmē, ka pēdējos gados turpina samazināties jaundzimušo skaits. 2019. gadā piedzima 18 800 bērni, kas ir gandrīz par 500 mazāk, nekā 2018. gadā, un par 3200 mazāk, nekā 2016. gadā.

4
Tagi:
bērni
Pēc temata
Lietuva izrādījusies starp ES līderiem pēc laulībā dzimušo bērnu skaita
"Pierādi, ka esi dzemdējusi": Latvijas iedzīvotājai nepiešķir bērna pabalstu
Latvijas Veselības ministrija iztērēs 180 tūkstošus eiro bērnu izpētei