CH-47 Chinook

ASV modernizē aviācijas bāzes Eiropā: cik naudas saņems Latvija

59
(atjaunots 17:18 18.12.2017)
ASV plāno iztērēt 3,85 miljonus dolāru turpmākai Lielvārdes aviācijas bāzes modernizācijai.

RĪGA, 18. decembris — Sputnik. ASV grasās iztērēt vairāk nekā 214 miljonus dolārus militāro objektu celtniecībai un modernizācijai amerikāņu aviācijas bāzēs, kuras lielākoties atrodas Austrumeiropaā, raksta avīze Air Force Times.

ASV aizsardzības budžets, kuru 12. decembrī parakstīja Donalds Tramps, ļauj ASV MGS pirkt zemi ārpus Štatu robežām un celt uz tās militārus objektus. 2018. gadā apmēram 214 miljonus dolāru plānots novirzīt objektu iekārtošanai Islandē, Norvēģijā un vairākās Austrumeiropas valstīs.

Šis finansējums, pēc izdevuma datiem, ir daļa no "Eiropas savaldīšanas iniciatīvas", kura iepriekš bija pazīstama kā "Eiropas drošības nodrošināšanas iniciatīva". Programma paredz izvietot Eiropas valstīs pie Krievijas robežām no trīs līdz pieciem tūkstošiem NATO militārdienējošo ar tehniku un aprīkojumu. Kā ziņo aliansē, šie pasākumi tiek rīkoti atbildes kārtā uz Krievijas "agresīvo rīcību", kuru viņa saprot kā Maskavas politiku attiecībā pret Gruziju (kopš 2008. gada) un Ukrainu (kopš 2014. gada).

Saskaņā ar izdevuma datiem, dažas no ASV aviācijas bāzēm Eiropā īslaicīgi uzņems augsti tehnoloģiskos maz pamanāmos iznīcinātājus F-22 Raptor un F-35 Strike Fighter, kā arī izlūkošanas līdzekļus, kuri tiks iesaistīti Krievijas zemūdeņu atklāšanai Ziemeļu un Baltijas jūrā.

Programmas ietvaros, piemēram, MJS aviācijas bāzē "Keflavīka" Islandē tiks uzbūvēti jauni angāri amerikāņu lidmašīnu P-8 Poseidon izvietošanai, šim mērķim tiks iztērēts vairāk nekā 14 miljoni dolāru. Tiek ziņots, ka aviācijas bāzes modernizācija kļūs par atbildi Krievijas zemūdeņu "provokācijām" Farēru un Islandes robežas rajonā — NATO pretkuģu aizsardzības līnija Atlantijas ziemeļos starp Grenlandi, Islandi un Lielbritāniju. Farēru un Islandes robeža kalpo par stratēģiskajiem vārtiem Krievijas zemūdenēm Atlantijas okeānā.

Dažās no aviācijas bāzēm tiks uzbūvēti jauni skrejceļi, kā arī degvielas glabātuves. Tā, piemēram, degvielas uzglabāšanas jaudu paplašināšanai MGS bāzē "Kečkemeta" Ungārijā tiks iztērēti 55 miljoni dolāru.

ANudu saņems arī Latvija, Lielvārdes aviācijas bāzē, kur bāzējas NATO vienības, ASV ieguldīs 3,85 miljonus dolāru.

Pēc ASV Militāro spēku komandēšanas pārstāvja Eiropā majora Huana Martinesa sacītā, pateicoties militārās infrastruktūras attīstībai Eiropā — MGS bāzes, mācību centri un poligoni — pieaugs ASV un to sabiedroto kaujas gatavība reģionā, tāpat palielināsies kopējais iespaids ar militāro darbību teātri, turklāt jaunā infrastruktūra ļaus rīkot dažādus pasākumus un treniņus.

Taču, neskatoties uz ievērojamām investīcijām MGS bāžu attīstībā Eiropā, ASV plānos nav savu kontingentu izvietošanas tajās uz regulāra pamata, raksta izdevums, bāzes kalpos kā rotācijas centri, kur var tikt nosūtīti militārdienējošie un tehnika nepieciešamības gadījumā. Lielākajā šo bāžu daļā jau atrodas vai iepriekš tika izvietotas ASV militārās lidmašīnas.

Iepriekš Krievijas pastāvīgais pārstāvis NATO Aleksandrs Gruško paziņoja, ka ASV rīcība militārajā jomā Eiropas valstu teritorijā pasliktina situāciju drošības jomā Eiropā, rada riskus šajā jomā.

Patruļas kuģis Skrunda
© Sputnik / Sergey Melkonov

"ASV aizsardzības budžets 2018. gadam ir izveidots tādā veidā, ka tās ("Eiropas savaldīšanas iniciatīvas" programmas — red.) realizācijai piešķirti 4,6 miljardi dolāru. Uz rotācijas pamata amerikāņi pārveda uz Eiropu bruņutanku brigādi, armijas aviācijas brigādi, noliktavās izvietoja bruņojumu vēl vienai sauszemes brigādei. Norvēģu un Barenca jūrā mēs redzam ASV militāro jūras apvienojumu palielināšanos. Norvēģijā izvietotas ASV jūras kājnieku bataljons. Turpinās ASV PRO Eiropas segmenta izveidošanas plānu īstenošana Rumānijā un Polijā. Notiek savstarpēju kodolmisiju apgūšana ar nekodola valstu iesaistīšanu," pateica Gruško RIA Novosti intervijā.

"Šo sarakstu var turpināt. Acīmredzami, ka tas pasliktina situāciju drošības jomā ne tikai reģionālā nozīmē, bet arī visā Eiropā, tostarp, arī tajās valstīs, kuras šodien priecājas par ārvalstu militāro spēku izvietošanu savā teritorijā, un pozicionē sevi kā "pie frontes" valstis," atzīmēja Krievijas diplomāts.    

59
Pēc temata
Latvijas armijā parādīsies specvienības
Bergmanis: 2% IKP aizsardzībai nav maksimums
Latvijas Aizsardzības ministrija izstrādājusi slepenu mobilizācijas plānu
Salacgrīvas zivju konservu ražotāja AS Brīvais vilnis valdes priekšsēdētājs Arnolds Babris, foto no arhīva

Uzņēmējs no Latvijas atzina Krievijas šprotu kvalitāti: degustācija Salacgrīvā

8
(atjaunots 15:22 10.08.2020)
Krievijas zivju konservu ražotāji Kaļiņingradas apgabalā īsā laika posmā izdarīja to, ko Latvija sasniedza mērojot ļoti ilgu ceļu. Babris atzina, ka Krievijas šprotes nav sliktākas par Latvijā ražotajām.

RĪGA, 10. augusts – Sputnik, Andrejs Tatarčuks. Salacgrīvas zivju konservu ražotāja AS "Brīvais vilnis" valdes priekšsēdētājs Arnolds Babris katru nedēļu savā rūpnīcā Vidzemes ziemeļos rīko produkcijas degustācijas, kura tika izgatavota iepriekšējā periodā.

Te lieta ir tajā, ka pat viena pozīcija, piemēram, skumbrija tomātu mērcē, var atšķirties katrā partijā. Faktoru, kuri maina garšu bundžā, ir ļoti daudz: piemēram – izejvielas.

Rīgas jūras līcī un Baltijas jūrā izķertās reņģes atšķiras pēc garšas. Aukstajos ūdeņos taukus uzkrājusī janvāra zivs ir vērtīgāka par sauso vasaras zivi. Un ja loms ir iesaldēts pēc 24 stundām, tad tā jau ir nesvaiga produkcija, kuras smaku negodprātīgie ražotāji mēdz maskēt ar tomātu mērci.

Nianšu mūsdienu zivju ražošanas tehnoloģijās ir ļoti daudz, taču patērētājs ar maku balso par kvalitatīvu preci.

Cena/kvalitāte

Cenas un kvalitātes attiecība, pateicoties kurām tādas rūpnīcas, kā, piemēram, "Kaija" Vecmīlgrāvī un VZK Ventspilī spēja nostiprināties Krievijas mazumtirdzniecībā, protams, arī ir ļoti svarīgs faktors. Te ir svarīgi nepāriet pāri tai līnijai, kad pircējs izspļauj riebīgumu, nevis bauda delikatesi ar nosaukumu "Rīgas šprotes eļļā".

Uz alkšņa kūpinātām zivīm labā eļļā jābūt saliktām akurāti un vēlams ar vēderiem uz augšu – kas nozīmē, ka visticamāk konservi ir iztaisīti nevis no saldētām noliktavas izejvielām, bet no svaiga loma.

Degustācija Salacgrīvas rūpnīcā ir regulārs un nepieciešams process, taču sezonā pēdējais. Vasarā ražotājs ir vāji noslogots: zivis Rīgas jūras līcī sāka ēst planktonus. Reņģu un ķilavu vēderi ir piebāzti ar zaļumiem, un tās nav izejvielas šprotu konserviem.

Babris izlika uz degustācijas galda 53 atvērtas konservu bundžas pluss vienu Krievijas ražojuma bundžu. Lai atvieglotu garšas receptoru darbību, konserviem tiek pievienota tikai rudzu maizes šķēlīte un tase tējas.

 Дегустация шпрот на рыбоконсервном заводе Brīvais Vilnis в Салацгриве.
© Sputnik / Sergey Melkonov
Šprotu degustācija Salacgrīvas rūpnīcā

Bundžas gāja gar galdu, pie kura atradās degustācijas grupa no rūpnīcas kolektīva: laboranti, valdes locekļi, tehnologi. Kā plusu es atzīmēju svaigu garšas niansi tefteļos ābolu mērcē, bet kā mīnusu – faktu, ka vienā no trim partijām skumbrijas tomātu mērcē bija pārāk maz cukura.

Krievijas "Krupnije šproti" izrādījās, starp citu, nesliktas. Par to Babris atklāti saka, ka vien piecu gadu laikā divi ražotāji no KF Kaļiņingradas apgabala izdarīja gandrīz neiespējamo. Izdarīja to, kas Latvijā, kā vadošajā zivju pārstrādes valstī, tika būvēts kopš Livonijas laikiem un intensīvi attīstījās Latvijas PSR.

Kombināta "Za Rodinu!" un zivju pārstrādes kompleksa "Roskon" vadītāji un tehnologi brauca uz Latvijas rūpnīcām pētīt ražošanas pieredzi. Latvijā know-how neslēpa: labāk lai kaimiņi taisa labu produktu, nevis ražo riebīgu maisījumu, iedragājot ticību šprotēs plašam patērētāju lokam. Kas, starp citu, notiek pārāk bieži. Jo pārtikas produkcijas GOST tika iznīcināti līdz ar Padomju Savienības sabrukumu pirms gandrīz 30 gadiem.

Kā atpazīt sliktas šprotes

Tagad pāriesim pie galvenā. Kā atsijāt labo no tā, no kā ir jābēg?

Piemēram, paņemiet no veikala plaukta konservu bundžu un viegli pakratiet to. Ja iekšā kaut kas burbuļo, un uz pašas bundžas pat nav rūpnīcas nosaukuma un adreses, visticamāk, tā ir atkritumu prece.

Daži ražotāji pēc mazumtirdzniecības tīklu pasūtījuma taisa lētu un maz ēdamu preci, kā piemēru var minēt  "Augstākās kategorijas šprotes". No kvalitātes zaudējuma cieš visa nozare, ieskaitot godprātīgo pārstrādes biznesu.

Babris uzsver, ka viņa uzņēmumā galvenais ir produkcijas kvalitāte un kvalitātes kontrole. Viņam pat piedāvāja pārdot rūpnīcas zīmolu, taču viņš atteicās, jo baidījās, ka zem markas "Brīvais vilnis" tiks ražota nekvalitatīva produkcija.

Pie tam biznesmenis skaidro savu pozīciju: slikta preces kvalitāte var atnest peļņu, taču tikai īstermiņa perspektīvā, un pēc tam šādu produkciju neviens  nepirks.

Tādēļ vietējiem ražotājiem atliek tikai viens – strādāt labāk par visiem.

8
Tagi:
šprotes, Latvija, zivrūpniecība
Pēc temata
Latvijas šprotu ražotājs pastāstīja, uz kurieni pārdod konservus KF vietā
Šprotes valsts rezervēm: Latvijas zivju pārstrādātājs netiek galā ar pasūtījumu vilni
Latvijas vēstnieks Krievijā sūdzas par "šprotu stereotipu"
VAS Latvijas dzelzceļš

"Latvijas Dzelzceļš" pārdod jau otro staciju

15
(atjaunots 15:07 10.08.2020)
"Latvijas Dzelzceļš" turpina atbrīvoties no nevajadzīgiem īpašumiem - izsolē tiks pārdota Blīdenes stacijas ēka.

RĪGA, 10. augusts – Sputnik. "Latvijas Dzelzceļš" pārdot izsolē dzelzceļu stacija "Blīdene" ēku, tiek ziņots oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis.

Brocēnu novada Blīdenes pagasta stacijas ēkas pārdošanas izsole notiks 28. augustā Rīgā, sākumcena ir 18 526 eiro. Pārdošanai piedāvātais nekustamais īpašums ietver sevī stacijas ēku, noliktavu, šķūni, tualeti un dzelzsbetona aku. Lai piedalītos izsolē, ir jāiemaksā dalības maksa 182 eiro apmērā, kā arī pirkuma nodrošinājums 10% apmērā no izsoles sākumcenas.

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, ka "Latvijas Dzelzceļš" turpina atbrīvoties no nevajadzīgiem īpašumiem – LDz izsolē pārdos veco stacijas ēku Suntažos un ūdenstorni Ozolmuižas pagastā. "Latvijas Dzelzceļa" meitasuzņēmums "LDz Cargo" grasās izlikt atvērtā izsolē 200 kravas vagonus.

Jūnijā LDz izsludināja nekustamā īpašuma pārdošanas izsoli, kurš atrodas Jelgavā Prohorova ielā 11. Tur atrodas četru stāvu ķieģeļu ēka ar pagrabtelpām, tā tika izmantota kā atpūtas vieta Jelgavas ceha brigādēm. Tāpat uz zemesgabala ir siltuma maģistrāle, ir ūdensvads un kanalizācija. Tajā pašā mēnesī "Latvijas Dzelzceļš" izsolē plānoja pārdot 46 automobiļus.

"Latvijas Dzelzceļš" vada publiskā lietojuma dzelzceļa infrastruktūru un ir vadošais uzņēmums koncernā "Latvijas Dzelzceļš".

Koncernā ietilpst seši meitasuzņēmumi: kompānija "LatRailNet" nosaka maksu par infrastruktūras izmantošana un sadala dzelzceļa jaudu; "LDz Cargo" nodrošina dzelzceļa kravu pārvadājumus un starptautiskos pasažieru pārvadājumus, "LDz infrastruktūra" nodarbojas ar infrastruktūras būvniecību un uzturēšanu, "LDz ritošā sastāva serviss" nodarbojas ar ritošā sastāva remontu un uzturēšanu, "LDz apsardze" atbild par apsardzi, savukārt "LDz loģistika" – par loģistiku.

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka "Latvijas Dzelzceļa" apgrozījums pērn krities par 7,5%, salīdzinot ar 2018. gadu, sastādot 337,645 miljonus eiro. Koncerna zaudējumi sastādīja 9,328 miljonus eiro, salīdzinot ar iepriekšējā gada peļņu 14,408 miljonu eiro apmērā.

Kravas vagoni, foto no arhīva
© Sputnik / Alexander Vilf

Pērn pa dzelzceļu tika pārvesti 41,49 miljoni tonnu kravu, kas ir par 7,77 miljoniem tonnu, jeb 15,8%, mazāk, nekā 2018. gadā. 79,4% šī apjoma sastādīja importa pārvadājumi (32,949 miljoni tonnu), kas ir par 18,6% mazāk, nekā 2018. gadā. Galveno kravu plūsmas daļu pa Latvijas dzelzceļiem veido partneri no Krievijas – 70,4% no visiem pārvadājumiem.

Kravu apgrozījuma krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādājis jaunu biznesa modeli, kuram jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. "Latvijas Dzelzceļa" jaunais biznesa modelis paredz sniegto pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un automobiļu ekspeditoru pakalpojumus, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus.

15
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Kravu nekļūs vairāk, jāieņem svešs "lauciņš": ko nozīmē jaunais LDz biznesa modelis
"Latvijas Dzelzceļš" pārdod stacijas ēku par 7000 eiro un ūdenstorni – par 1100
Kravas nevairosies, taču var piespiest pie sienas ekspeditorus: LDz jaunais biznesa plāns
Pat ja tarifs būs nulle, kravu nekļūs vairāk: Latvijai nāksies dotēt LDz

Harmonijā ar grādu: joga ar glāzi vīna Rīgā

0
(atjaunots 15:51 10.08.2020)
 • Vīna joga Bišumuižā
 • Vīna joga Bišumuižā
 • Vīna joga Bišumuižā
 • Vīna joga Bišumuižā
 • Vīna joga Bišumuižā
 • Vīna joga Bišumuižā
 • Vīna joga Bišumuižā
 • Vīna joga Bišumuižā
Neparastas aktivitātes organizatori piedāvāja dalībniekiem iegūt dubultus endorfīnus – vienlaikus no jogas un no iemīļotā dzēriena; iepriekšējā reizē nodarbības notika ar alus kausu.

Sestdien, 8. augustā, Bišumuižā notika neparastas jogas nodarbības – to dalībnieki izpildīja vingrinājumus, turot rokā glāzi ar vīnu.

Organizatori ir pārliecināti, ka šāda pieeja ļauj vairāk atslābināties un gūt baudu gan no vingrinājumiem, gan no iemīļotā dzēriena.

Pagājušajā reizē viņi rīkoja šādu pasākumu ar alu, bet izrādījās, ka daudziem jogas cienītājiem vīns ir tuvāk.

Neparastas vīna jogas fotogrāfijas mūsu fotolentē.

0
 • Vīna joga Bišumuižā
  © REUTERS / Ints Kalnins

  Vīna joga Bišumuižā

 • Vīna joga Bišumuižā
  © REUTERS / Ints Kalnins

  Vīna joga Bišumuižā

 • Vīna joga Bišumuižā
  © REUTERS / Ints Kalnins

  Vīna joga Bišumuižā

 • Vīna joga Bišumuižā
  © REUTERS / Ints Kalnins

  Vīna joga Bišumuižā

 • Vīna joga Bišumuižā
  © REUTERS / Ints Kalnins

  Vīna joga Bišumuižā

 • Vīna joga Bišumuižā
  © REUTERS / Ints Kalnins

  Vīna joga Bišumuižā

 • Vīna joga Bišumuižā
  © REUTERS / Ints Kalnins

  Vīna joga Bišumuižā

 • Vīna joga Bišumuižā
  © REUTERS / Ints Kalnins

  Vīna joga Bišumuižā

Pēc temata
Ar pretenziju uz rekordu: Indijā vienlaikus ar jogu nodarbojās 65 tūkstoši cilvēku
Joga virs bezdibeņa: ķīnieši demonstrē asanas 396 metru augstumā
Kā sasniegt harmoniju: joga ar suņiem kļūst arvien populārāka
Bargā krievu joga