Katru gadu Latvijā onkoloģijas diagnozi nosaka desmitiem bērnu

Katru gadu Latvijā onkoloģijas diagnozi nosaka desmitiem bērnu

38
(atjaunots 13:28 17.12.2017)
Ik gadu desmitiem Latvijas bērnu tiek diagnosticētas onkoloģiskas saslimšanas: mediķi iesaka, pirmo simptomu atklāšanas gadījumos bērniem, kuri izraisa raizes, nekavējoties griezties pie ģimenes ārsta.

RĪGA, 17. decembris — Sputnik. Pēc Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) hematoonkoloģes Gunitas Mednes sacītā, tiešu onkoloģisko saslimšanu statistiku bērnu vidū Latvijā nav iespējams noteikt emigrācijas dēļ, taču vidēji katru gadu šo diagnozi nosaka 40-50 bērniem, vēsta Mixnews.lv.

BKUS hematoonkoloģe Žanna Kovaļeva savukārt uzstājīgi iesaka vecākiem būt vērīgiem un laiku pa laikam rūpīgi pārbaudīt bērna veselību.

Diabēta diagnostikas un ārstēšanas centrs
© Sputnik / Виталий Аньков

"Sliktas pašsajūtas un simptomu gadījumos, kuri izraisa uztraukumu, jādodas pie ģimenes ārsta, kurš nozīmēs turpmāko izmeklēšanu," paziņoja Kovaļeva.

Gadījumā, ja bērnam nepieciešami papildus izmeklējumi, kurus neapmaksā valsts, piemēram, pozitronu emisijas tomogrāfija, vecāki var vērsties Bērnu slimnīcas fondā, kā arī gadījumos, kad nepieciešama ārstēšanās ārzemēs.

Fonda vadītāja Liene Dambiņa atzīmē, ka ik gadu onkoloģisko saslimšanu ārstēšanai tiek tērēti apmēram 70 tūkstoši eiro.

Kādas perspektīvas

Iepriekš tika ziņots, ka sabiedrības iniciatīvu portālā Manabalss.lv tika uzsākta parakstu vākšana par to, lai novirzītu Latvijas 100. gadadienas svinībām paredzētos 60 miljonus eiro vēža ārstēšanai.

Iniciatīvas autors Aurels Alvils Puričs atzīmēja, ka vēža ārstēšanas metodes Latvijā ir stipri atpalikušas un vien pēdējo trīs gadu laikā saslimušo skaits, kuri lūdz pēc palīdzības, palielinājies četras reizes. Turklāt onkoloģijas slimnieki no Latvijas bieži cenšas kļūt par Igaunijas rezidentiem, jo kaimiņvalstī ārstēšanai tiek piedāvāts daudz vairāk mūsdienīgu kompensējamo medikamentu.

Puričs pārliecināts, ka pareiza līdzekļu sadalīšana palīdzēs izglābt daudzus cilvēkus, kuru vidū ir kāda radinieki, draugi un paziņas.

Arī Latvijas onkologi atzīst, ka vēža ārstēšanas metodes valstī atpaliek no mūsdienu metodēm minimums par 10 gadiem, un viņiem nākas izmantot novecojušas tehnoloģijas. Tāpat mediķi nenoliedz, ka ārzemēs onkoloģijas ārstēšana var būt efektīvāka, nekā Latvijā.

Nacionālajā veselības dienestā radušos situāciju skaidro ar līdzekļu trūkumu.

Saskaņā ar valdības apstiprināto 2018. gada budzētu, veselības aprūpes finansējums pirmo reizi pārsniegs 1 miljardu eiro. Iespējams, finansējuma palielināšana šajā svarīgajā nozarē varēs izmainīt situāciju ar onkoloģiskajām saslimšanām valstī.

Aptieku tīkls Benu Aptieka uzsāka kampaņu "Ar sirsnību pret slimību! Ziedo kopā ar Benu", lai palīdzēto bērniem ar onkoloģiskajām slimībām.    

38
Pēc temata
Neveselīga pārtika kaitē organismam ne mazāk kā otrā tipa diabēts
Valdība noteica medicīnas pakalpojumu pilnā groza "cenu"
Bērniem par prieku: vizīte pie stomatologa tiek atlikta uz gadiem
KNAB

KNAB apsūdz Preiļu novada vadītāju dokumentu viltošanā

1
(atjaunots 12:53 04.08.2020)
Preiļu novada domes amatpersonas tur aizdomās par atjaunotās domes ēkas pieņemšanas ekspluatācijā akta viltošanu.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) iesniedza Latgales tiesas apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai lietu pret piecām Preiļu novada domes amatpersonām, tiek ziņots iestādes mājaslapā.

Viņi visi tiek apsūdzēti dokumentu viltošanā personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, savukārt vienai no amatpersonām tiek inkriminēta arī nepatiesas informācijas norādīšana valsts amatpersonas deklarācijā un šaujamieroču munīcijas iegāde un glabāšana bez attiecīgās atļaujas.

© Sputnik / Владимир Федоренко

Krimināllikums par šādiem likumpārkāpumiem paredz cietumsodu uz laiku līdz četriem gadiem, īstermiņa brīvības atņemšanu, piespiedu darbus vai naudas sodu.

Pierādījumi, kas tika iegūti pirmstiesas izmeklēšanas gaitā, liecina, ka 2019. gada 6. un 7. augustā trīs Preiļu novada domes amatpersonas ar vēl divu pašvaldības darbinieku atbalstu viltojušas aktu par atjaunotās domes ēkas pieņemšanu ekspluatācijā, un pēcāk iesniedza to Būvniecības valsts kontroles biroja pārstāvjiem, kuri veica ēkas ārpuskārtas pārbaudi.

Detaļas, kā parasti, izklāstītas KNAB infografikā.

​Saskaņā ar mediju datiem, šo personu lokā varētu būt domes priekšsēdētāja Maruta Plivda un viņas vietnieks Juris Želvis, kā arī pašvaldības būvvaldes amatpersonas un tehniskā departamenta darbinieks.

Otrdien KNAB darbinieki ieradās Preiļu novada domē un aizturēja četrus cilvēkus.

Kriminālprocess šajā lietā tika iesākts 2019. gada 4. oktobrī, savukārt 7. novembrī lietā tika veiktas neatliekamās kriminālprocesuālās darbības, tostarp sankcionētas kratīšanas.

1
Tagi:
KNAB
Pēc temata
Saeimas deputāts iepriekšējā darbā varējis nodot Krievijas baņķierim specdienestu ziņas
Izšķērdē valsts mantu: KNAB piemēroja naudas sodu Rēzeknes mēram
Ušakovs apņēmies pierādīt, ka no mēra amata atcelts nelikumīgi
Lieta pret KNAB bijušo vadītāju nodota kriminālvajāšanai
Sieviete ar bērnu ratiņiem, foto no arhīva

Bērnu skaits Latvijā viena gada laikā pieaudzis par 0,2%

4
(atjaunots 11:48 04.08.2020)
Pēdējo gadu laikā samazinājies bērnu skaits, kuri mainījuši pastāvīgo dzīvesvietu no Latvijas uz kādu citu valsti.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada sākumā Latvijā bija 359 457 bērni vecumā līdz 17 gadiem, kas ir par 0,2%, jeb par 644 bērniem, vairāk, nekā pirms gada, raksta BВ.lv.

Bērnu īpatsvars valsts iedzīvotāju kopskaitā ir pieaudzis no 17,1% 2013. gadā, kad tas bija pats zemākais, līdz 18,8% šī gada sākumā.

Bērnu nodaļa slimnīcā
© Sputnik / Михаил Воскресенский

CSP atzīmēja, ka pēdējos gados samazinājies bērnu skaits, kuri mainījuši pastāvīgo dzīvesvietu no Latvijas uz kādu citu valsti.

2019. gadā no Latvijas emigrēja 2184 bērni, kas ir par 10,7% mazāk, nekā 2018. gadā, un par 53,5% mazāk, nekā 2011. gadā, kad tika novērota visaktīvākā emigrācija.

Uz pastāvīgu dzīvi Latvijā ieradušos bērnu skaits ir pieaudzis no 1353 bērniem 2013. gadā līdz 1504 bērniem 2019. gadā.

2019. gadā sakarā ar to, ka no valsts aizbraukušo bērnu skaits pārsniedza iebraukušo daudzumu, viņu kopējais skaits samazinājās par 680, kas ir zemākais pēdējo gadu rādītājs. 2018. gadā migrācijas rezultātā bērnu skaits samazinājās par 1066, 2013. gadā – par 2059.

Tāpat CSP atzīmē, ka pēdējos gados turpina samazināties jaundzimušo skaits. 2019. gadā piedzima 18 800 bērni, kas ir gandrīz par 500 mazāk, nekā 2018. gadā, un par 3200 mazāk, nekā 2016. gadā.

4
Tagi:
bērni
Pēc temata
Lietuva izrādījusies starp ES līderiem pēc laulībā dzimušo bērnu skaita
"Pierādi, ka esi dzemdējusi": Latvijas iedzīvotājai nepiešķir bērna pabalstu
Latvijas Veselības ministrija iztērēs 180 tūkstošus eiro bērnu izpētei