Площадь Независимости в Киеве

Rinkēvičs: Krievija ignorē Ukrainas suverenitāti un tai jāuzņemas atbildība par to

27
(atjaunots 05:21 09.12.2017)
Krievijas agresīvā politika pret Ukrainu liecina, ka tā neizprot pamatprincipus un vērtības, un demonstrē šīs valsts neatkarības, vienotības, suverenitātes un teritoriālās vienotības ignoranci, uzskata Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

RĪGA, 9. decembris — Sputnik. Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) 24. Ministru padomes sanāksmē pauda, ka atsevišķām EDSO dalībvalstīm ir fundamentāli pretrunīga izpratne par pamatprincipiem un vērtībām, ziņots Latvijas ĀM vietnē.

EDSO 24. Ministru padomes sanāksme notika 7. decembrī Vīnē. Savā uzrunā Rinkēvičs uzsvēra, ka Ukrainas jautājumam jāpaliek EDSO dienas kārtībā, ņemot vērā organizācijas svarīgo lomu konfliktu novēršanā un atrisināšanā.

Jautājumā par organizācijas dalībvalstu fundamentāli pretrunīgo izpratni par pamatprincipiem un vērtībām Rinkēvičs nosodīja Krievijas viedokli attiecībās ar Ukrainu un paziņoja, ka Krievijai jāuzņemas atbildība par savām agresīvajām darbībām šajā valstī. Rinkēvičs atzīmēja, ka EDSO ir platforma iesaldētu konfliktu atrisināšanai Eiropā, un paziņoja, ka sarežģītu situāciju noregulēšanai nepieciešama spēcīga politiskā griba un vēlme.

Politiķis uzsvēra, ka drošība Eiropā esot cilvēktiesību, demokrātijas principu, likuma virsvadības un galveno brīvību ievērošana, tāpēc jāturpinot darbs EDSO autonomo institūtu un to neatkarības nostiprināšanai.

Latvijas ārlietu ministrs piedalījās arī īpašā sanāksmē par cilvēktiesību situāciju Krimā, kuras ietvaros pauda satraukumu par Krimas tatāru cilvēktiesību un pamatbrīvību ierobežošanu kopš Krimas pussalas pievienošanās Krievijai.

Sanāksmes laikā ministram notika arī vairākas tikšanās, piemēram, viņš apsprieda Latvijas un Lihtenšteinas divpusējās attiecības ar Lihtenšteinas ārlietu, izglītības un kultūras ministri Aurēliju Friku, kā arī tikās ar EDSO augsto komisāru mazākumtautību jautājumos Lamberto Zanjēru, lai apspriestu aktuālās Latvijas problēmas.

Iepriekš vēstīts, ka Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs EDSO ministru sēdes ietvaros tikās ar ASV valsts sekretāru Reksu Tilersonu. Pārrunu gaitā Tilersons norādīja, ka Maskavas un Vašingtonas attiecību uzlabošana prasa Ukrainas jautājuma atrisināšanu.

Savukārt Lavrovs kārtējo reizi norādīja, ka nepieciešama precīza Minskas protokolu izpilde no Kijevas puses. Apkopojot tikšanās rezultātus, Krievijas diplomāts piezimēja, ka Ukrainas jautājumā Krievijas un ASV viedokļi atšķiras, un norādīja, ka šo problēmu apspriež arī abu valstu Aizsardzības ministrijas.

Iepriekš Krievijas ārlietu ministrs pauda bažas par to, ka Krievijas rezolūcijas projekts jautājumā par ANO miernešu misiju Donbasā tiek izskatīts ar aizkavēšanos. Pēc ministra vārdiem, laikā, kamēr rezolūcijas izskatīšana tiek atlikta, Ukraina piedāvā idejas, kas līdzinās okupācijas administrācijas ieviešanai Donbasā un problēmas vardarbīgai atrisināšanai, lai nepildītu pienākumus, ko vienbalsīgi apstiprināja ANO Drošības padome.

27
Pēc temata
Ukrainas diplomāts pieprasa slēgt simtiem preses izdevumu Eiropā
Krima – pasaules uzskatu strīdus ābols
Krimas ukraiņu kopiena aicināja Kijevu nebāzties Krievijas lietās
Biolar

Rūpnīcai "Biolars" draud krimināllieta par ķīmisko atkritumu noliešanu

0
(atjaunots 16:03 11.08.2020)
Valsts policija veica izmeklēšanu: Zemgales reģionā nolietie bīstamie ķīmiskie atkritumi nodarīja zaudējumus 800 tūkstošu eiro apmērā.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Valsts policija aicina ierosināt krimināllietu par 26 zemesgabalu ķīmisko piesārņošanu Zemgales reģionā.

Pērnā gada maijā kriminālprocesa ietvaros tika aizturēts cilvēks, kurš nolēja no cisternas indīgo vielu ceļmalā. Šīs noziedzīgās darbības tika kvalificētas pēc 99. panta otrās daļas – par atkritumu izvešanas noteikumu pārkāpšanu, kuri rada būtisku kaitējumu apkārtējai videi, cilvēka veselībai, saimnieciskajām un īpašumu interesēm.

Tika nodarīti materiālie zaudējumi 800 tūkstošu eiro apmērā. Par šo noziegumu draud brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem, vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbi, vai naudas sods.

Šajā lietā aizdomās turamā statuss tika piemērots divām personām.

Saskaņā ar provizoriskajiem datiem, zemē nokļuvušie cianīda joni bija no Olainē izvietotās ķīmiskās rūpnīcas "Biolars". Valsts policijai izdevās atrast 18 vietas, kur toksiskos ķīmiskos atkritumus lēja tieši uz zemes. Dažviet zeme gar ceļmalu tika nolieta vairāku kilometru garumā – cisterna brauca ar atvērtu krānu. Citviet mašīna apstājās un nolēja lielu ķīmisko vielu apjomu vienuviet.

Uzņēmums savu vainu neatzina, tomēr piekrita daļēji piedalīties piesārņotās teritorijas attīrīšanā.

0
Tagi:
Latvijas policija, Biolars
Pēc temata
Ķīmiskos atkritumus izlēja zemē: rūpnīcas Biolar darbs varētu tikt apturēts
Septembrī varētu slēgt Biolar rūpnīcu
Plastmasas pudeles, foto no arhīva

Latvijas iedzīvotājiem nāksies samaksāt par saplacinātām pudelēm

18
(atjaunots 13:17 11.08.2020)
Taras depozīta sistēmas ieviešana Latvijā varētu izmaksāt patērētājiem dārgāk, nekā iepriekš paredzēts.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Taras depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā bremzē viens jautājums – iespēja nodot saplacinātas alumīnija bundžas un plastmasas pudeles, vēsta kanāla LTV7 raidījums "Šovakar".

Taras depozīta sistēmu Latvijā ieviesīs 2022. gada 1. februārī: dzērieni vienreizlietojamā iepakojumā maksās par 10 centiem dārgāk, taču šo naudu pircēji varēs atgūt, nododot tukšas bundžas vai pudeles speciālos taromātos.

Depozīta sistēmas dalībnieku produkcija tiks apzīmēta ar speciālu uzlīmi. Izmantoto iepakojumu pieņemšanas punktus plānots ierīkot veikalos vai blakus tiem, taču ne tālāk par 150 metriem no tirdzniecības vietas. Lauku apkārtnē iespējama punktu izveidošana, kur iepakojumus pieņems nevis aparāts, bet gan taras pieņēmējs.

Tomēr iepakojumu ražotājus uztrauc jautājums par to, vai patērētāji drīkstēs nodot saplacinātas bundžas un pudeles. Pēc viņu sacītā, citu valstu pieredze liecina, ka tas paver iespējas krāpniekiem: saplacinātas plastmasas pudeles un alumīnija bundžas ved no kaimiņvalstīm, kur depozīta sistēmas nav (Latvijas gadījumā tās var būt Polija, Krievija un Baltkrievija), nodod un saņem par tām naudu.

"Ja sistēma nepārbaudīs pudeles formu, ja nodod saplacinātu pudeli, tad var nodot šampūna pudeli, piemēram, ar viltotu svītrkodu. Tiek pieņemts iepakojums ar nesamaksātu depozītu, tas, kurš to nodod, saņem 10 centus – un beigās šos 10 centus nāksies dzēst operatoram. Līdz ar to, ražotājiem nāksies maksāt vairāk par dalību depozīta sistēmā. Un viņiem nāksies celt produktu cenas," uzskata Miks Stūrītis, "Depozīta Iepakojuma Operators" valdes priekšsēdētājs.

Turklāt biedrība apsūdz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju depozīta sistēmas ieviešanas sabotēšanā.

"Mēs nevaram nosaukt konkrētas personas, taču pieļaujam: kāds ir ieinteresēts tajā, lai šīs sistēmas nebūtu. Vai arī lai sistēma nesāktu strādāt – vai, uzsākot darbu, bankrotē. Acīmredzot, kādam tas ir izdevīgi," atzīmēja Stūrītis.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā apgalvo, ka atļāva nodot saplacinātus iepakojumus, rūpējoties par patērētāju ērtībām: tā tukšā tara aizņem mazāk vietas mājās.

"Kā saka mūsu sociālie partneri, jaunās tehnoloģijas ļauj atpazīt saplacinātu PET pudeli vai bundžu. Taču vai tas būs ieviests, redzēsim rudenī, kad Valsts vides dienestam vajadzēs pēc noteiktiem kritērijiem izvēlēties to, kas varēs kļūt par depozīta sistēmas operatoru un ar kādām prasībām tas varēs strādāt. Ja tas tehniski nebūs iespējams, tad šādas iespējas arī nebūs," uzsvēra ministrijas valsts sekretāra vietniece Alda Ozola.

Uzņēmumā "Peruza", kur pirms kāda laika izstrādāja depozīta iepakojuma pieņemšanas aparāta prototipu, saka, ka pareizi atpazīt saplacinātas pudeles un atsijāt liekās – nav problēma, jautājums ir tikai par aparāta cenu.

"Mākslīgais intelekts spēj atpazīt un it kā rekonstruēt pudeles formu no tā, kā tā ir saplacināta, noteikt deformācijas līmeni, taču tas aizņem laiku un maksā naudu. Mēs esam gatavi. Vai visi ir gatavi maksāt? Es ceru, ka ir gatavi," uzsvēra Roberts Dlohi, "Peruza" valdes loceklis.

Cietiem vārdiem sakot, par uzlabotām tehnoloģijām rezultātā nāksies atkal maksāt pircējiem.

18
Tagi:
Latvija, VARAM
Pēc temata
Trīs atkritumu grozi ir par maz: Latvijas iedzīvotājiem nāksies vairāk šķirot atkritumus
Nododiet pudeles: lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju atbalsta taras depozīta ieviešanu
Ekologi: atteikšanās no plastmasas iepakojumiem var kaitēt apkārtējai videi
Taras depozīta sistēmas dēļ paaugstināsies atkritumu izvešanas tarifi