Pircēja veikalā

Starpība ir: Latvijā pārdoto produktu ražošanai tiek izmantotas lētas izejvielas

75
(atjaunots 07:04 27.11.2017)
Pārtikas un veterinārā dienesta eksperti nonākuši pie slēdziena, ka Latvijai paredzēto produktu ražošanai tiek izmantotas lētākas izejvielas, toties etiķetēm var ticēt.

RĪGA, 27. novembris — Sputnik. Latvijas Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis norāda, ka Latvijas un Vācijas veikalos atrodamo produktu sastāvā konstatētas atšķirības pusei pārbaudīto produktu. Par to viņš pastāstīja Baltkom ēterā.

Balodis informēja, ka PVD eksperti pārbaudījuši 38 vienāda nosaukuma un iesaiņojuma produktu marķējumu un sastāvu. To vidū bija konditorejas un šokolādes izstrādājumi, gāzētie dzērieni un dzīvnieku uzturs. Ekspertīzes rezultātā noskaidrojās, ka puse pārbaudīto produktu sastāva ziņā atšķiras no produkcijas, kas atrodama veikalos Vācijā un Beļģijā.

Apmeklētājs lielveikalā
© Sputnik / Константин Чалабов

Balodis atzīmēja, ka līdzīgi pētījumi veikti arī Čehijā, Slovākijā un Ungārijā. Arī šajās valstīs eksperti nonākuši pie līdzīgiem slēdzieniem.

PVD vadītājs pastāstīja, ka visās ES valstīs, kurās labklājības līmenis ir zemāks produktu ražotāji izmanto lētākas un zemākas kvalitātes izejvielas. Pēc viņa vārdiem, Latvijai paredzēto produktu ražošanai biežāk tiek izmantota palmu eļļa, bet Vācijā un Beļģijā nopērkamo produktu sastāvā ir rapšu eļļa. Balodis piebilda, ka pallmu eļļas pielietojums nav likumdošanas pārkāpums, taču tā ir kaitīgāka nekā rapšu eļļa.

"Likums neprasa no uzņēmumiem izstrādāt vienotu standartu preču ražošanai. Pastāv dažādas receptes vienai un tai pašai precei dažādās valstīs," — viņš paskaidroja.

Par laimi, PVD ģenerāldirektors uzsvēra, ka pircēji var ticēt etiķetēm, kurās norādīts, ka produkti nesatur konservantus vai holesterīnu, jo pārtikas industrijā tamlīdzīgi mārketinga gājieni ir nepieņemami, un atbildīgie dienesti visā Eiropā seko šo noteikumu ievērošanai.

"Nevar uzrakstīt uz produkta, ka tas, piemēram, uzlabo veselību, ja tas nav zinātniski pierādīts," — skaidroja PVD vadītājs.

Iepriekš vēstīts, ka Latvijas PVD konstatējis nenozīmīgas atšķirības starp vienādu zīmolu importētajiem produktiem, kas tiek pārdoti Latvijā un citās pasaules valstīs. PVD ziņoja, ka atsevišķu produktu ražošanā izmantotas atšķirīgas izejvielas — dārgākas vai lētākas, taču pie tam atšķirības no uzturvērtības viedokļa vai taukskābju satura konstatētas nav.

Par starpību Austrumeiropas un Rietumeiropas valstīm paredzētajos pārtikas produktos pirmie ierunājās Čehijas, Ungārijas, Polijas un Bulgārijas pārtikas un veterinārās kontroles dienesti, kuri salīdzināja produktu sastāvu. Pētījumu rezultāti ļāva tiem pārmest Briselei "pārtikas aparteīdu".

Eiropas Komisijas priekšsēdētājs Žans Klods Junkers atzina faktu, ka dažādās Eiropas valstīs tiek tirgoti atšķirīgas kvalitātes produkti un solīja problēmu atrisināt.

Ņemot vērā šos notikumus, Latvijas zemkopības ministrs Jānis Dūklavs uzdeva PVD veikt produktu salīdzinošo analīzi un uzsvēra, ka patērētājiem Latvijā ir tiesības zināt, kādi ārvalstu uzņēmumi pārkāpj godīgas konkurences principus.

75
Pēc temata
Krieviete māca dāņus ekonomēt pārtiku
Eiropas Komisija ieviesīs sankcijas par "dubultās kvalitātes" produktiem
Neeiropeisks ēdiens: Lietuva sūdzas par produktu kvalitāti
Izgāztuves vērts: Eiropas Savienībā aicina saudzēt ēdienu
Ticīgie baznīcā, foto no arhīva

Covid-19 dīvainības: dievkalpojumi atļauti, fitness aizliegts

14
(atjaunots 17:00 21.10.2020)
Cilvēku skaita ierobežojumi iekštelpās un ārpustelpās netiek attiecināti uz reliģiskajām organizācijām.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Uz dievkalpojumiem neattiecas Latvijā ieviestie pulcēšanas ierobežojumi, vēsta Mixnews.lv.

No 14. oktobra obligāta sejas masku lietošana ir ieviesta tirdzniecības vietās, stacijās, lidostās, ostās, reliģijas un kultūras iestādēs, izņemot pasākumus, kur apmeklētāji sēž konkrētās sēdvietās, ievērojot distanci savā starpā.

Maskas ir jālieto muzejos, izstāžu zālēs, bibliotēkās, tai skaitā arī šo iestāžu darbiniekiem, ja viņi nav atdalīti no apmeklētājiem ar fizisku barjeru.

No 17. oktobra privātos pasākumos iekštelpās drīkst pulcēties ne vairāk par 30 cilvēkiem. Cilvēku skaits privātos pasākumos ārpustelpās ir samazināts līdz 300.

Taču, kā paziņoja Tieslietu ministrijā, dievkalpojumi neskaitās nedz privāti, nedz publiski pasākumi, un pret tiem šie ierobežojumi nav pielietojami.

Pēc Tieslietu ministrijas pārstāves sacītā, šī pozīcija tika izveidota vēl pirms pirmā Covid-19 viļņa pavasarī.

"Arī turpmāk Tieslietu ministrija un reliģiskās organizācijas pieturēsies pie šāda traktējuma. Tas nozīmē, ka uz reliģiskajām organizācijām neattiecas tādi noteikumi kā cilvēku skaita ierobežojums iekštelpās un ārtelpās," paskaidroja Nozaru politikas departamenta direktora Olga Zeile.

Taču citi reliģiskie pasākumi, kuri nav dievkalpojumi, piemēram, bēres, kristības vai kāzas, skaitās privāti pasākumi, un uz tiem minētie ierobežojumi tiek attiecināti.

Atzīmēsim, ka iepriekš pie Ministru kabineta ēkas notika protesta akcija pret aizliegumu rīkot iekštelpās grupu sporta treniņus un interešu pulciņu nodarbības.

Aizritējušajā diennaktī, saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju, tikai veikti 5312 koronavīrusa testi, tika atklāti 188 jauni inficēšanas gadījumi. Covid-19 pozitīvo gadījumu īpatsvars pret testētajiem ir 3.5%.

​Kopumā pandēmijas laikā Latvijā saslimušas 3797 personas un 1341 izveseļojusies.

14
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Bet kā tad Covid-19: NATO valstis turpina sūtīt karavīrus uz mācībām Latvijā
Galvenais infekcionists: Covid-19 uzliesmojumi turpināsies, kamēr robežas ir vaļā
Iztaisīs divās dienās ar nosūtījumu: Latvijā maina Covid-19 testēšanas kārtību
Lāpu gājiens notiks, neraugoties uz aizliegumu? nacionālisti sadumpojās pret Covid-19
Latvijas prezidents Egils Levits, foto no arhīva

Latvijā jāveido "domu policija"? Urbanovičs par prezidenta aicinājumiem jauniešiem

25
(atjaunots 15:58 21.10.2020)
Latvijā krievvalodīgajiem nākas meklēt kompromisu starp pilsoņa pienākumu "veidot kopēju pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt", norādīja Jānis Urbanovičs.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas prezidents Egils Levits mudina papildus Valsts valodas inspekcijai izveidot arī "domu policiju". Šādu viedokli pauda partijas "Saskaņa" līderis, Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot valsts vadītāja aicinājumu jauniešiem kļūt par latviešu valodas sargiem.

Atgādināsim, ka Levits pagājušajā nedēļā vērsās pie jauniešiem ar aicinājumu runāt un domāt latviski, kā arī rūpēties par to, lai valoda netiek piesārņota ar aizguvumiem no svešvalodām. Levits atzina, ka svešvalodas zināt ir nepieciešams un noderīgi, taču "tikai dzimtajā valodā mēs varam pilnībā izteikt vārdos to, ko mēs patiesi jūtam".

Deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot prezidenta aicinājumu, atgādināja, ka Latvijā aptuveni trešdaļai iedzīvotāju valsts valoda nav dzimtā valoda, un Levits, kurš kādreiz solīja būt par visas tautas prezidentu, šo cilvēku kategoriju nolēma nepamanīt.

"Valsts prezidents aicina mūs visus ne tikai runāt, bet arī domāt valsts valodā. Pilsonim ir pienākums to darīt "konsekventi", jo "kopēja valoda – neatkarīgi no tautības, izcelsmes un citiem faktoriem – veido kopēju pasaules redzējuma, informācijas un diskusiju telpu", tā norāda E.Levits.

Pieņemu, ka šāds uzstādījums izriet no viņa personīgā dzīves gājuma. No tā secināms, ka mūsu tagadējam prezidentam līdz ar pilsonības statusu vairākkārt nācies mainīt valodu, kādā viņš domā.  

Taču prezidents ir godīgs un atklāti atzīst – "tikai dzimtajā valodā cilvēks var pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt".

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 60.8% Latvijas iedzīvotāju valsts valoda ir arī  dzimtā valoda. Atlikušajiem 39,2% grūtāk – jāmeklē saprātīgs vidusceļš starp pilsoņa pienākumu "veidot kopējo pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "vislabāk izteikt vārdos to, ko cilvēks jūt".

"Bez latviešu valodas nebūtu mūsu Latvijas valsts," apgalvo E.Levits.

Es piekrītu, ka latviešu valodai ir tiesības Latvijā  būt aizsargātai un privileģētai. Taču mūsu valsts – tā ir daudzu tautību, daudzu kultūru klātbūtne un mijiedarbība, kas padara mūs bagātākus daudzos veidos. Tiem 40%, kurus valsts prezidents kārtējo reizi izliekas neredzam, ir tiesības sagaidīt, lai valsts cieņpilni risinātu šo problēmu starp viņu tiesībām lietot savu dzimto valodu un valsts valodas īpašo statusu.  Tā vietā E.Levits, kurš reiz solījās būt visas tautas prezidents, nu mudina, ka  valsts valodas inspekcijai papildus vajadzētu  ieviest arī "domu policiju"…

Kaut kur mēs jau to esam lasījuši, vai ne?"

25
Tagi:
latviešu valoda, Egils Levits, Jānis Urbanovičs
Pēc temata
Paldies prezidentam: krievvalodīgie politiķi izsmej Levitu

Trīskāršs trieciens pandēmijai: Krievijā sāk testēt trešo vakcīnu pret koronavīrusu

0
(atjaunots 20:14 21.10.2020)
Krievijā sākušies trešās vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumi, kuru izveidoja M. Čumakova vārdā nosauktajā centrā. Tās radītāji cer, ka decembrī Veselības ministrija piereģistrēs jauno preparātu un līdz gada beigām sāksies tā masveida ražošana.

Iepriekš valsts reģistrāciju izgāja arī vakcīna, kuru izstrādāja Novosibirskas zinātniskais centra "Vektor". Tāpat noslēgumam tuvojas pasaulē pirmās vakcīnas "Sputnik V" izmēģināšana. Šobrīd notiek trešais Krievijas preparāta testēšanas posms ārzemēs, no tā iznākuma būs atkarīgas vakcīnas perspektīvas starptautiskajā tirgū.

0
Tagi:
vakcīna, Krievija
Pēc temata
Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19
Krievijas vakcīna pret Covid-19 var parādīties NVS
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes