Spīdola - ragana. eposa Lāčplēsis varone

Lāčplēsis un pārējie: latviešu pasaku zīmolu TOP5

1378
(atjaunots 09:17 11.11.2017)
Lāča cilvēks, zēns ar lāpstu plecā, skaistule ragana, ķēves dēls un govju aizbildne – tādi ir latviešu folkloras varoņi, kuru vārdi kļuvuši par zīmolu Latvijā.

RĪGA, 11. novembris — Sputnik, Mihails Gubins. 1919. gada 11. novembrī Latvijas armija izcīnīja uzvaru pār Vācijas armiju, ko komandēja Bermonts. Šajā dienā tika nodibināts Lāčplēša kara ordenis. Tas pastāv arī pašlaik, taču nevienam netiek piešķirts.

Svētku dienā gribas atsaukt atmiņā ne tikai pašu Lāčplēsi, bet arī citus latviešu folkloras personāžus, kas kļuvuši par zīmoliem.

Varonis ar lāča ausīm

Lāčplēsis neapšaubāmi ir populārākais latviešu tautas varonis. Par viņa varoņdarbiem stāsta divi daiļdarbi: Andreja Pumpura eposs "Lāčplēsis" un Raiņa luga "Uguns un nakts".

Tautas teiksmas vēsta, ka Lāčplēsis ir cilvēka un lācenes dēls ar lāča ausīm, taču starp viņa varoņdarbiem ir arī cīņa ar lāci. Viņš uzvarējis arī milzi Kalapuisi un nešķīsto spēku senā pilī. Leģenda stāsta, ka Lāčplēsis atdusas Daugavas dzīlēs pie Lielvārdes, taču atgriezīsies, ja Latvijai draudēs briesmas.

Лачплесис образца 1930 года
обложка журнала "Атпута"
Lāčplēsis 1930. gadā

1930. gadā klajā nāca filma "Lāčplēsis", bet 1988. gadā — komponista Zigmāra Liepiņa rokopera. Par godu Lāčplēsim nosaukti kuģi, ielas, alus un sporta klubs. Pieminekļi varonim uzstādīti Majoros (kādreizējā strūklaka, 1954. gads), pie Jelgavas stacijas (atjaunots 1992. gadā) un pie Latvijas Saeimas ēkas (atjaunots 2007. gadā).

Lielvārdē Daugavas krastā atrodams Lāčplēša akmens — 75 tonna smaga granīta klints. Stāsta, ka pat ziemā tas ir silts.

Ik gadus pirms 11. novembra dažādi aptauju centri interesējas, vai Latvijas iedzīvotāji atceras, kāda ir Lāčplēša dienas nozīme un kas viņš tāds ir?

Nezinātāju skaits sastāda apmēram 35%. Cilvēki uzskata, ka tie ir svētki par godu pašam Lāčplēsim, kurš esot kaut kāds šajā dienā dzimis valsts darbinieks vai rakstnieks.

Eposs "Lāčplēsis" ir pārtulkots krievu, angļu, dāņu, holandiešu, japāņu, poļu, somu, čehu, lietuviešu, igauņu, armēņu un altaja valodās, taču viņu visur sauc citādi. Piemēram, angļu valodā — Bearslayer, poliski — Zabуjcа Niedźwiedzia.

Cilvēki Lāčplēša kostīmos un cepurēs ar lāča ausim ir sastopami visos dziesmu un deju svētkos. Piemēram, 1945. gada 5. augustā, par godu Latvijas uzņemšanas PSRS sastāvā 5. gadadienai, Rīgas Esplanādē notika Dziesmu diena. Tribīnes rotāja Lāčplēša un Iļjas Muromieša figūras. Latviešu tautas varoni tēloja Latvijas PSR Nopelniem bagātais mākslas darbinieks Artūrs Filipsons, bet krievu spēkavīru — nopelniem bagātais mākslas darbinieks Jānis Osis. 2012. gada 3. maijā valsts premjerministrs Vāldis Dombrovskis Jelgavā tikās ar visā pasaulē pazīstamo grāvēju aktieri Džekiju Čanu un uzdāvināja viņam Lāčplēša cepuri.

Lāčplēsis ir vienīgais latviešu varonis, kurš ticies ar krievu Salatēti. Tas notika 2007. gada 18. novembrī, Salatēta dzimšanas dienā Veļikij Ustjugā. Lāčplēsis apsveica viņu latviešu delegācijas vārdā un pasniedza milzīgu zobenu.

Zēns ar lāpstu

Ļoti populārs latviešu varonis ir Sprīdītis. Viņš nācis no tautas pasakām un Annas Brigaderes lugas. Arī Sprīdītis ir simbolizē latviešu tautu — tos, kuri dodas pasaulē laimi meklēt.

Patiesībā Sprīdītis ir mazs zēns — ganiņš, kurš aizbēga no ļaunās pamātes. Pa ceļam viņš sastop labos personāžus — Vējamāti, Mežamati un Vecīti, kā arī uzvar ļaunos varoņus — Skopuli, Lutausi un Velnu. Galu galā Sprīdītis atgriežas mājās.

Кадр из фильма Спридитис, 1985 год
Kadrs no filmas "Sprīdītis". 1985. gads

1985. gadā Rigas kinostudija uzņēma PSRS un Čehoslovākijas filmu "Sprīdītis" (režisors — Gunārs Piesis). Čehu valodā filmas nosaukums bija "Pohбdka o Malнčkovi".

Sprīdīša vārdā nosaukta pirmā Latvijā konstruētā lidmašīna (1924. gads) un mikroautobuss RAF, kas tika izstrādāts 1958. gadā, taču tā sērijveida ražošana netika uzsākta. 2004. gadā Sprīdītis ar savu lāpstu parādījās uz 1 lata monētas, kas tika laista klajā par godu Latvijas ienākšanai Eiropas Savienībā.

Ne tikai radio

Spīdola ir ragana, Lāčplēsim veltītā Andreja Pumpura eposa varone. Viņa aprakstīta kā īsta ragana ar liesmojošām acīm. Viņa iemieso tumšos spēkus, taču izrādēs un ilustrācijās redzama kā glīta brunete.

Spīdola iemīlēja Lāčplēsi un vēlējās viņu nonāvēt, taču cieta neveiksmi.

Спидола на почтовой марке
Spīdola uz pastmarkas

1927. gadā Spīdolas vārdā tika nosaukta Francijā uzbūvētā Latvijas zemūdene, kas uzsprāga 1941. gadā Liepājas aizsardzības cīņās. Šis vārds dāvāts arī Latvijas tvaikonim, taču daudz pazīstamāka ir Spīdola vārdā nosauktā tranzistoru radiouztvērēju marka, kas tika ražoti no 1960. gada.

1993. gadā dibināta Spīdolas prēmija par sasniegumiem mākslā un humanitārajās zinātnēs. Rīgā un Jūrmalā ir Spīdolas ielas.

Un tas viss nosaukts raganas vārdā!

Govju aizbildne

Laima ir laimes un likteņa dieviete, gatava palīdzēt grūtniecēm, govju aizbildne, Dieva meita. Tas ir arī populārs sieviešu vārds.

Kopš 1925. gada ar "Laimas" vārdu darbojas šokolādes ražošanas uzņēmums. Kopš 2015. gada tas diemžēl pieder norvēģiem. Rīgas centrā ir tā saucamais "Laimas pulkstenis" ar uzņēmuma reklāmu. Laimas vārdā nosauktas ielas Rīgā, Babītē un Baltezerā.

Лайма в  в Рижском замке, художник Ансис Цирулис
Laima Rīgas pilī. Mākslinieks Ansis Cīrulis

Mākslinieka Anša Cīruļa veidotais Laimas tēls redzams Rīgas pilī uz sienas vēstnieku akreditācijas zālē.

Ķēves dēls

Pēdējais mūsu topā ir Kurbads, pasaku spēkavīrs. Leģenda vēsta, ka viņš piedzimis ķēvei, kura apēdusi izmestas zivju ķidas.

Kurbads izcēlies ar lielu spēku un uzvarējis vairākus milžus — no Trīsgalvja līdz Deviņgalvim. Tiesa, izrādījās, ka milzim ir sieva — ragana, kura pārvērtās par čūsku un galu galā nogalināja Kurbadu.

Курбад убивает девятиголового великана. Рисунрк Рихардса Зариньша
Kurbads nobeidz deviņgalvaino milzi. Riharda Zariņa zīmējums

Kurbada vārdā nosaukts ledlauzis, hokeja klubs, ledus halle un folkmetāla grupas Skyforger disks, kā arī iela Rīgā. 

1378
Pēc temata
Pērkons, Vairogs un Glābējs: skolēni izdomājuši vārdus bruņutransportieriem
Nēsājiet sarkanbaltsarkano: par godu Lāčplēša dienai sarūpēti 10 km lentīšu
Patriotisma monetizācija: Latvijā parādīsies kvass "Mežabrāļu"
Ezītis tīģera ādā
Latvijas NBS

Elitāra virsnieku skola: Latvijā izdomājuši risinājumu kadru trūkumam armijā

3
(atjaunots 17:43 01.06.2020)
Otrdien valdības sēdē tiks prezentēts vidējās izglītības mācību iestādes izveidošanas projekts, kur tiks gatavoti kareivji "ar labām eksakto priekšmetu zināšanām".

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Nacionālo bruņoto spēku skaits joprojām atpaliek no plānotā: 2019. gadā pamatsastāvu bija paredzēts novest līdz 6581 kareivim, taču faktiski ceturtajā ceturksnī pietrūka 7%, jeb 487 kareivji, raksta avīze "Segodņa". Tātad trūkst viena pilnvērtīga bataljona.

Aizsardzības ministrija radusi izeju – rīt valdības sēdē tiks prezentēts vidējās izglītības mācību iestādes izveidošanas projekts, kur tiks gatavoti kareivji "ar labām eksakto priekšmetu zināšanām", kuri spēs apgūt bruņojumā esošās sistēmas: kāpurķēžu CRVT platformas, M109 haubices, pretgaisa raķetes RBS-70, prettanku SPIKE, radarus. Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālā vidusskola kļūs arī par bāzisko iestādi, lai iestātos Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, kur, starp citu, kadeti saņem 900 eiro stipendiju pēc nodokļu samaksas.

Celšanās pusseptiņos no rīta

"Bruņoto spēku jaunās virsniecības paaudzes audzināšanai", kurai ir jāizceļas ar "līderību, kritisko domāšanu un argumentācijas iemaņām", ir jāsākas pusaudžu vecumā. Turklāt specializētājā skolā varēs likt uzsvaru uz sportu. Konceptuālajā paziņojumā Ministru kabinetam militārās iestādes vadītājs un vicepremjers Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!") konstatēja, ka piecu gadu laikā tiem, kas iestājas Nacionālajās aizsardzības akadēmijā, ir samazinājies fiziskās sagatavotības līmenis: 30% nolika sporta eksāmenu ar vērtējumu "apmierinoši" vai "vāji "; profesionālā militārā dienesta pretendentu vidū tādi vispār bija 64%. Tiek atzīmēts, ka NBS pamatsastāva vidū pastāv profesionālās slimības paaugstinātas slodzes dēļ – cieš apakšstilba un pēdas locītavas, ceļgali, mugura.

Tādēļ diena Kalpaka skolas dienesta viesnīcā sāksies plkst. 6:30 (brīvdienās – plkst. 7:30) ar "vieglu fizisku aktivitāti", un pēc tam nodarbības turpināsies – ar pārtraukumu ēdienreizēm – līdz plkst. 20:00, pēc kā sekos brīvais laiks un plkst. 22:30 būs jāiet gulēt. Audzēkņi ikdienas režīmā nēsās militāro formastērpu, savukārt brīvdienas tiks aizpildītas ar sporta sacensībām un lekcijām.

"Motivētie un patriotiski noskaņotie Latvijas Republikas pilsoņi" mācīsies militārajā skolā no 10. līdz 12. klasei, padziļināti apgūstot tehniskos priekšmetus, angļu valodu, sportu, savukārt papildu gadā būs 960 stundu praktiskās kaujas gatavības kurss. Tā programmā būs aptuveni 30 disciplīnas, tai skaitā komandas psiholoģija, NATO struktūra, topogrāfija un orientēšanās…

Interesanti, ka ierindas mācība aizņem tikai 12 stundas, tikmēr šaušanas mācība – 38, bet militārā vadība – 110.

Kurzemes lāča stūrī

Iestāde būs visnotaļ elitāra: paredzēts uzņemt līdz 50 audzēkņiem gadā, ne vairāk par 25 klasē, tātad aptuveni 200 kadeti kopsummā. Pabeidzot Aizsardzības ministrijas finansēto skolu, absolventi iegūs kvalifikāciju "Jaunākā līmeņa militārais vadītājs". Iestājoties Nacionālajā aizsardzības akadēmijā viņiem tiks ieskaitīts "jaunā cīnītāja kurss". Savukārt armijā viņi uzreiz varēs iegūt kaprāļa uzplečus, uzsākot profesionālo karjeru. Vai arī kļūt par Zemessardzes leitnantu, pabeidzot civilo augstskolu.

Aizsardzības ministrija plāno piesaistīt darbam skolā 2021. gadā 60 profesionālus kareivjus un civilos speciālistus, pēcāk palielinot to skaitu līdz 76. Par dislokācijas vietu kļūs Rudbārži – muiža starp Liepāju un Saldu, kur 1919. gada ziemā pulkveža Kalpaka bataljons gatavojās kaujām "un sākās faktiskā Latvijas atbrīvošana no boļševikiem". Līdz neseniem laikiem šajā vietā atradās pamatskola, tās ēku arī pārveidos militārajā iestādē.

2021. gada budžets sastādīs 2 487 640 eiro, savukārt 2023. gadā – 8 094 240 eiro. Kopumā četru gadu laikā skolai plānots iztērēt 20,5 miljonus eiro. Lai stimulētu pedagogu darbu, noteiks 50% algas pielikumu.

3
Tagi:
skola, NBS
Pēc temata
Deviņi no desmit vietējiem iedzīvotājiem ir pret poligona paplašināšanu Daugavpils novadā
Stabils atalgojums un sociālās garantijas: Latvijas armija aicina bezdarbniekus dienēt
Latvijas NBS cer, ka situācija ar Covid-19 piesaistīs jauniesaucamos
Latvijas NBS uzspridzināja padomju mantojumu
Valentīns Jeremejevs

Jeremejevs: Latvijā nav un nebija nepieciešamības ieviest ārkārtējā stāvokļa režīmu

30
(atjaunots 17:18 01.06.2020)
Ārkārtējās situācijas režīma ieviešana Latvijā ir nepamatota, valdībai nekavējoties tas ir jāatceļ, paziņoja "Tautas varas frontes" līderis Valentīns Jeremejevs.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Sestdien policija aizturēja pie Brīvības pieminekļa Rīgā piketā izgājušos "Tautas varas frontes" (TVF) piekritējus, tai skaitā kustības līderi Valentīnu Jeremejevu. Pēc protestētāju sacītā, viņi uzstājās pret "noziegumiem pret demokrātiju un tautu". Par formālu piketētāju aizturēšanas iemeslu kļuva kopš 13. marta Latvijā ieviestā ārkārtējās situācijas režīma pārkāpšana.

Varasiestādes nejēdzīgi pagarināja ārkārtējās situācijas režīmu, paziņoja Sputnik Latvija pats Jeremejevs. Piemēra kārtā viņš minēja Baltkrieviju, kur, pēc viņa teiktā, ekonomiku, veselības aprūpi un izglītību netraumēja ierobežojošie pasākumi.

"Notikumu attīstība parādīja, ka nekādas ārkārtējās situācijas nepieciešamības Latvijā nebija. Valdībai bija jāatceļ ārkārtējās situācijas režīms, taču tā pagarināja to, vadoties pēc saviem politiskajiem mērķiem," uzsvēra Jeremejevs.

Pēc TVF līdera sacītā, viņš ne pirmo reizi paziņo par ārkārtējās situācijas režīma atcelšanas nepieciešamību.

"Jau 1. maijā mani un vēl divus protestētājus arestēja pie Brīvības pieminekļa, atņēma Latvijas karogu. Uzskatu to par politisko pasūtījumu. Mūsu kustība neapmierina esošo varu dēļ tā, ka atņem tai elektorātu. Varas intereses ir tikai savu ietekmes jomu saglabāšanā, nekādi soļi situācijas normalizācijai valstī netiek sperti," sacīja Jeremejevs.

"Es uzstājos par ārkārtējās situācijas režīma atcelšanu, lai valstī tiktu atrisināti parasti cilvēku jautājumi. Tādēļ arī pieņēmu lēmumu iziet pie Brīvības pieminekļa," paskaidroja "Tautas varas frontes" līderis.

Latvijas valdība paziņoja, ka no 13. marta ievieš ārkārtējās situācijas režīmu, lai pretotos koronavīrusa izplatībai. Tika pieņemta virkne ekonomiska un sociāla rakstura ierobežojumu, kā rezultātā vairākas nozares, tai skaitā starptautiskie pasažieru pārvadājumi, tūrisms, sabiedriskā ēdināšana un viesnīcu bizness. Pašlaik ārkārtējās situācijas režīms ir spēkā līdz 9. jūnijam.

Saskaņā ar aktuālākajiem Veselības ministrijas datiem, Latvijā ir atklāti 1066 Covid-19 gadījumi, no kuriem 24 beidzās ar nāvi, bet 745 jau ir izveseļojušies. Kopumā pasaulē ir reģistrēti vairāk nekā 6,2 miljoni inficēto, vairāk nekā 374 tūkstoši cilvēku ir miruši, gandrīz 2,9 miljoni ir izveseļojušies.

Еремеев: в Латвии нет и не было необходимости вводить режим ЧС
30
Tagi:
ārkārtējā situācija, Valentīns Jeremejevs
Pēc temata
Divpadsmit dienas bez ēdiena: Aināra Kadiša cīņa pret sistēmu
Tukši solījumi "tautai": Latvijā nav naudas, nav darba, nav patiesības
Pie Brīvības pieminekļa notika protests pret ārkārtējās situācijas režīmu
Pret tautai naidīgu sistēmu: Latvijas "dzeltenās vestes" dosies pie Ministru kabineta