Rīgas poliklīnika. Foto no arhīva.

Latvijā ģimenes ārstus piedāvā padarīt par nodokļu inspektoriem

40
(atjaunots 16:05 08.11.2017)
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības palāta piedāvā atņemt bezmaksas ģimenes ārstu pakalpojumus tiem, kuri nemaksā sociālās iemaksas.

RĪGA, 8. novembris – Sputnik. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības palāta (LTRP) piedāvā izsvītrot no minimālo veselības aprūpes pakalpojumu saraksta ģimenes ārstu pakalpojumus, paziņoja Saeimas Sociālo lietu un nodarbinātības komisijas sēdē LTRP pārstāve, bijusī veselības ministre Ingrīda Circene, vēsta Mixnews.lv.

LTRP uzskata, ka minimālajos medicīnas pakalpojumos ir jābūt iekļautiem neatliekamai palīdzībai, palīdzībai dzemdībās slimību ārstēšanai, kuras nopietni ietekmē sabiedrības veselību.

LTRP pārstāvis Margers Zeitmanis arī paziņoja, ka veselības aprūpes sistēmai ir nepieciešams kapitālais, nevis kosmētiskais remonts, tādēļ ir jāapdomā, vai cilvēkiem, kuri apzināti nepiedalās sistēmā, pienākas sākotnējā palīdzība un kompensētie medikamenti.

"Ja mēs radīsim šos mazos šķēršļus, iespējams, daudzi sapratīs, ka piedalīties sistēmā ir ērtāk, nekā nepiedalīties tajā," — teica viņš.

Parlamentārieši dažādi uztvēra šo ideju, un sākās asas diskusijas.

Piemēram, piedāvājumu atbalstīja deputāte Ingūna Rībena (VL-TB/LNNK). Pēc viņas teiktā, brīnums, ka gadiem ilgi "visus interesē kaut kādi atsevišķi indivīdi", kuri nestrādā, taču neinteresē tie, kuri godīgi maksā nodokļus.

Deputāte Līga Kozlovska (ZZS), pretēji, uzskata, ka cilvēkiem vispieejamāko ģimenes ārstu nedrīkst pārvērst par nodokļu kontrolieri, kurš liek cilvēkiem "iet uz ielas un saukt ātro palīdzību".

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, ka Latvijas Saeima pirmajā lasījumā apstiprināja likumprojektu par veselības aprūpes finansēšanu. Saskaņā ar dokumentu, pilnu medicīnisko pakalpojumu klāstu Latvijā saņems tie, kuri paši vai par kuriem tiks samaksāts sociālā iemaksa 1% apjomā no minimālās algas 2018. gadā, 3% — 2019. gadā un 5% — 2020. gadā. Tādējādi, ar minimālo algu, kuras apmērs laika periodam no 2018. līdz 2020. gadam paredzēts 430 eiro mēnesī, 2019. gadā ikmēneša maksājums sastādīs jau 12,9 eiro mēnesī (154,8 eiro gadā), savukārt 2020. gadā – 21,5 eiro mēnesī (258 eiro gadā).

Šobrīd Valsts sociālās apdrošināšanas sistēma neietver apmēram 300 tūkstošus cilvēku – mikrouzņēmumu īpašniekus, jaunos bezdarbniekus (vecāki par 18 gadiem), diasporu, kura ierodas dzimtenē pēc kvalitatīviem medicīnas pakalpojumiem, un "ēnotājus" – tos, kas saņem aplokšņu algas.

Visi iedzīvotāji, neatkarīgi no sociālā nodokļa nomaksas, iegūst tiesības izmantot neatliekamo medicīnisko palīdzību, palīdzību dzemdībās, ģimenes ārsta pakalpojumus, kā arī sabiedrībai bīstamu slimību (piem. psihiskās slimības un tuberkuloze) ārstēšanai paredzētus medikamentus un pakalpojumus.

40
Pēc temata
Valdība noteica medicīnas pakalpojumu pilnā groza "cenu"
Kas neveic iemaksas, tas saņem neatliekamo medicīnisko palīdzību un ģimenes ārstu
Kučinskis: palielināsim sociālās iemaksas – būs nauda medicīnai

Neproti valodu nebūs pases: vēstniecība nevar palīdzēt Latvijas pilsonei

24
(atjaunots 17:31 08.05.2021)
Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā, taču dokumenti jāaizpilda latviešu valodā, vēstniecības darbiniekiem atļauts konsultēt, taču aizliegts aizpildīt dokumentus apmeklētāju vietā.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Londonā dzīvojošā Latvijas pilsone vēlējās noformēt Latvijas pasi savam bērnam, taču piemirsusi valsts valodu. Vēstniecībā viņai ieteica aicināt tulku vai paņemt līdzi vārdnīcu, jo darbinieki nevar aizpildīt dokumentus latviešu valodā klientu vietā, bet izmantot tālruni nedrīkst, ziņo LTV7 Krievu apraide.

Latvijas pilsone Viļena Tjurina jau daudzus gadus dzīvo Londonā. Nesen sieviete nolēma noformēt Latvijas pasi arī savam dēlam, taču ar dokumentu noformēšanu viņai radās problēmas.

Jau 18 gadus sieviete nelieto latviešu valodu. Taču ar angļu valodu pases noformēšanai nepietika.

"Otrajam dēlam tagad ir trīs mēneši, un mēs gribējām noformēt viņam Latvijas pasi, jo esmu Latvijas pilsone. Astotajā maijā mēs iesim, man jau iepriekš atsūtīja vēstuli. Tajā rakstīts, ka obligāti vai nu jāņem līdzi vārdnīca, vai jāatnāk ar cilvēku, kurš runā latviešu valodā, ja neprotat valodu. Tālruni izmantot nedrīkst. Man nav neviena, ar ko atnākt. Šoreiz domāju, ka vienkārši iešu un mēģināšu atcerēties kādus vārdus," stāsta sieviete.

Latvijas Ārlietu ministrijā skaidro: šāda prasība patiešām pastāv - gadījumam, ja nepieciešams aizpildīt dokumentus uz vietas.

"Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā. Ja nepieciešams noformēt personu apliecinošus dokumentus vai saņemt citus pakalpojumus, ir jāaizpilda dokumenti. Lai to izdarītu, ir jāprot valsts valoda. Ja šādu zināšanu nav, mēs lūdzam ierasties kopā ar oficiālo tulku vai uzticamu personu," skaidro Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Pases nozaudēšanas gadījumā notikušā apstākļi arī būs jāapraksta latviešu valodā. Vēstniecības darbinieki nevar palīdzēt ar dokumentu aizpildīšanu.

"Vēstniecības darbinieki nevar aizpildīt dokumentus cita cilvēka vietā. Lai nebūtu pārpratumu, lai pēc tam nebūtu nekādu pretenziju, ka kaut kas ir nepareizi iztulkots. Tā ir katra cilvēka atbildība. Tāpēc nav problēmu saņemt informāciju mītnes valsts valodā, taču aizpildīt jūsu vietā dokumentus darbinieki nevar," paskaidroja Beķeris.

Viņš piebilda, ka šāda kārtība ir spēkā ne tikai Lielbritānijā, kur sazināšanās notiek angļu valodā, bet arī citu valstu vēstniecībās.

24
Tagi:
pase, latviešu valoda
Pēc temata
EDSO komisārs minoritāšu lietās: Baltijas valodu politikai vajadzīgs līdzsvars
Ar varu mīļš nebūsi: vai latviešu valoda var saliedēt latviešus un krievus?
Aptaujai par Latvijas neatkarību – 30. Kāpēc daudzi krievi balsoja pret?
 Zemessardze

Nav kam aizstāvēt: paaugstināts maksimālais vecums dienestam Zemessardzē

28
(atjaunots 17:24 08.05.2021)
Maksimālais vecums dienestam Zemessardzē paaugstināts līdz 60 gadiem, turklāt atsevišķos gadījumos - līdz 65 gadiem.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. 6. maijā galīgajā lasījumā Saeima pieņēma Aizsardzības ministrijas ierosinātos grozījumus Zemessardzes likumā, saskaņā ar kuriem maksimālais vecums dienestam Zemessardzē paaugstināts līdz 60 gadiem, raksta Bb.lv.

Likums paredz, ka Zemessardzē uz brīvprātības pamata uzņem Latvijas pilsoņus vecumā no 18 līdz 55 gadiem. Turklāt līgumu par dienestu slēdz uz pieciem gadiem. Tas nozīmē, ka faktiski dienestam Zemessardzē var uzņemt pilsoņus tikai līdz 50 gadu vecumam. Ņemot to vērā, tika pieņemts lēmums paaugstināt zemessargam noteikto maksimālo vecumu līdz 60 gadiem.

Atsevišķos gadījumos, ņemot vērā nacionālās aizsardzības vajadzības, personām, kuras sasniegušas 60 gadus, Zemessardzes komandieris var pagarināt dienesta termiņu uz laiku līdz pieciem gadiem, proti, līdz 65 gadiem.

No profesionālā dienesta atvaļināti karavīri, arī varēs dienēt Zemessardzē, pēc likumprojekta autoru ieceres, tas palīdzēs paturēt apmācītus kvalificētus speciālistus.

Zemessardze ir Latvijas brīvprātīgā militarizētā organizācija.

Saskaņā ar atvērto informācijas avotu datiem, šobrīd Latvijas teritorijā ir izvietoti 18 Zemessardzes bataljoni. Latvijas Aizsardzības ministrija plāno palielināt to skaitu.

Iepriekš Pabriks paziņoja, ka Latvijā tuvākajos trīs četros gados tiks izveidota jauna visaptveroša aizsardzības sistēma, kura paredz ciešāku kooperāciju starp karavīriem un sabiedrību, uzņēmējiem un nevalstiskām organizācijām.

Līdz šim Latvijas aizsardzības sistēma balstījās trim pīlāriem: profesionāla armija (pēc plāna 6-7 tūkstoši karavīru), Zemessardze (ap 12 tūkstošiem) un rezervisti (ap 3 tūkstošiem). Taču. Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, ar to šodien nebūs gana, ir nepieciešama lielāka visu valsts resursu iesaistīšana, paziņoja Pabriks.

28
Tagi:
Zemessardze, Aizsardzības ministrija
Pēc temata
Latvija samazinās prasības? Armijā varēs dienēt gandrīz visi
Demogrāfiskā bedre: zemessargiem ļaus dienēt līdz 65 gadu vecumam
Patriotisms iekšā, apkārt – Covid: ko māca zemessargiem pandēmijas laikā
Zemessardze mežos un pilsētās. Žurnālisti stāsta par dienesta smagumiem