130. Latviešu strēlnieku korpusa veterāni nolika ziedus Brāļu kapos

Krievijas ĀM: Latvijas varas iestādes turpina attaisnot nacistus

134
(atjaunots 10:19 09.11.2017)
Krievijā ar lielu sašutumu uztvēra informāciju par to, ka Latvijā gatavi pielīdzināt Sarkanās armijas un vermahta veterānus, paziņoja Krievijas ĀM.

RĪGA, 8. novembris – Sputnik. Krievija uzskata Latvijas plānus par Sarkanas armijas un vermahta veterānu pielīdzināšanu par zaimošanu, teikts Krievijas ĀM paziņojumā, vēsta radio "Govorit Moskva".

"Latvijas varas iestādes kārtējo reizi spērušas soli nacistu noziedznieku nobaltošanā un pielīdzināja Latvijas SS leģiona karavīrus Sarkanās armijas veterāniem, kuri atbrīvoja pasauli no fašisma," — paziņoja Krievijas ĀM. Krievijā šo iniciatīvu uztvēra ar lielu sašutumu.

"Uzskatām par absolūti nepieņemamu un briesmīgu pēc morāles principa tieksmi pārrakstīt vēsturi, apšaubīt Otrā pasaules kara rezultātus un Nirnbergas tribunāla spriedumu, kurš atzina SS par noziedzīgu organizāciju. Otro lasījumu izgājušais likumprojekts "Par Otrā pasaules kara dalībnieka statusu" ir spožs apstiprinājums tam, ka jēdzienu nomaiņas process iegūst arvien sakropļotāku veidu. Šīs iniciatīvas zaimojošais raksturs ir acīmredzams," — paziņoja Krievijas ĀM.

ĀM uzsvēra, ka cer uz "adekvātu vērtējumu šajā sakarā no starptautisko profila struktūru, Latvijas Eiropas Savienības partneru un veterānu organizāciju puses".

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, ka 2. novembrī parlaments otrajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, saskaņā ar kuru par Otrā pasaules kara dalībniekiem plānots atzīt tikai Latvijas pilsoņus, kuri atradās šajā statusā 1940. gada 17. jūnijā un pastāvīgos Latvijas iedzīvotājus, legāli ieceļojušos valstī līdz šim datumam, kas praktiski izslēdz iespēju statusa iegūšanai padomju veterānu skaita vairākumam.

Otrā pasaules kara dalībnieka status tāpat netiks piešķirts Vācijas nacionālsociālistiskas partijas un tās kara struktūru, slepenās policijas un šī režīma drošības dienesta darbiniekiem. Tas pats ir arī ar PSRS vai LSSR VDK un šo organizāciju administratīvi saimniecisko struktūrvienību darbiniekiem.

Turklāt par Otrā pasaules kara dalībniekiem neatzīst pilsoņus un viņu ģimenes locekļus, kuri ieradās Latvijā pēc tā saucamā līguma par militārajām bāzēm.

Otrā pasaules kara dalībniekiem plānots izsniegt noteikta parauga apliecību un piemiņas nozīmīti. Pašvaldības patstāvīgi risinās jautājumu par sociālo garantiju un savu budžetu ietvaros pabalstu un pašvaldības nodevu apmaksas atvieglojumu piešķiršanu tiem.

134
Pēc temata
Saeima atteikusies atzīt padomju karavīrus par Otrā pasaules kara dalībniekiem
Varšava pārmetusi Maskavai Otrā pasaules kara notikumu falsifikāciju
Lietuviešu zvērībām Otrā pasaules kara laikos veltītās grāmatas autorei draud ar izrēķināšanos
Ukrainas Rada uzskata, ka PSRS ir atbildīga par Otrā pasaules kara sākumu
Saber Strike

Autovadītāji lūgti uzmanīties: uz ceļiem būs militārā tehnika

9
(atjaunots 07:55 09.05.2021)
Šodien daži ceļi var būt daļēji slēgti militārās tehnikas kustības maršrutā. Latvijas Bruņotie spēki lūdz ar izpratni uztver īslaicīgās neērtības.

RĪGA, 9. maijs - Sputnik. Latvijas Nacionālie bruņotie spēki nedēļas nogalē organizē militārās tehnikas pārvietošanu maršrutā Liepāja-Lielvārde un Lielvārde-Ainaži. Par to liecina informācija NBS lapā Twitter.

​Ziņots, ka kolonnas pavadīs kara policija vai Pārvietošanās koordinācijas centrs. Autovadītāji lūgti neiespiesties kolonnās un nemēģināt tās apdzīt. Ceļu satiksmes noteikumu ievērošana tiks rūpīgi fiksēta. Iespējami īslaicīgi ierobežojumi uz ceļiem, kas iekļauti maršrutā.

Bruņotie spēki atvainojās par radītajām grūtībām un lūdza ar izpratni uztvert īslaicīgās grūtības.

9
Tagi:
militārā tehnika, Nacionālie bruņotie spēki, Latvija
Pēc temata
Lieta nav formā: Latvijas NBS palūdza slavenības pārliecināt cilvēkus iet dienēt
Bez darba palikušos iedzīvotājus aicina armijā: 900 eiro uz rokām un NATO sporta zāle
Gatavojieties troksnim: Ādažu poligonā sākušās šaušanas mācības
"Latvija nav policejiska valsts": IeM vadītājs ir pret armijas patrulēšanu ielās

Neproti valodu nebūs pases: vēstniecība nevar palīdzēt Latvijas pilsonei

37
(atjaunots 17:31 08.05.2021)
Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā, taču dokumenti jāaizpilda latviešu valodā, vēstniecības darbiniekiem atļauts konsultēt, taču aizliegts aizpildīt dokumentus apmeklētāju vietā.

RĪGA, 8. maijs — Sputnik. Londonā dzīvojošā Latvijas pilsone vēlējās noformēt Latvijas pasi savam bērnam, taču piemirsusi valsts valodu. Vēstniecībā viņai ieteica aicināt tulku vai paņemt līdzi vārdnīcu, jo darbinieki nevar aizpildīt dokumentus latviešu valodā klientu vietā, bet izmantot tālruni nedrīkst, ziņo LTV7 Krievu apraide.

Latvijas pilsone Viļena Tjurina jau daudzus gadus dzīvo Londonā. Nesen sieviete nolēma noformēt Latvijas pasi arī savam dēlam, taču ar dokumentu noformēšanu viņai radās problēmas.

Jau 18 gadus sieviete nelieto latviešu valodu. Taču ar angļu valodu pases noformēšanai nepietika.

"Otrajam dēlam tagad ir trīs mēneši, un mēs gribējām noformēt viņam Latvijas pasi, jo esmu Latvijas pilsone. Astotajā maijā mēs iesim, man jau iepriekš atsūtīja vēstuli. Tajā rakstīts, ka obligāti vai nu jāņem līdzi vārdnīca, vai jāatnāk ar cilvēku, kurš runā latviešu valodā, ja neprotat valodu. Tālruni izmantot nedrīkst. Man nav neviena, ar ko atnākt. Šoreiz domāju, ka vienkārši iešu un mēģināšu atcerēties kādus vārdus," stāsta sieviete.

Latvijas Ārlietu ministrijā skaidro: šāda prasība patiešām pastāv - gadījumam, ja nepieciešams aizpildīt dokumentus uz vietas.

"Latvijas vēstniecībās ārzemēs apkalpo valsts valodā un mītnes valsts valodā. Ja nepieciešams noformēt personu apliecinošus dokumentus vai saņemt citus pakalpojumus, ir jāaizpilda dokumenti. Lai to izdarītu, ir jāprot valsts valoda. Ja šādu zināšanu nav, mēs lūdzam ierasties kopā ar oficiālo tulku vai uzticamu personu," skaidro Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Pases nozaudēšanas gadījumā notikušā apstākļi arī būs jāapraksta latviešu valodā. Vēstniecības darbinieki nevar palīdzēt ar dokumentu aizpildīšanu.

"Vēstniecības darbinieki nevar aizpildīt dokumentus cita cilvēka vietā. Lai nebūtu pārpratumu, lai pēc tam nebūtu nekādu pretenziju, ka kaut kas ir nepareizi iztulkots. Tā ir katra cilvēka atbildība. Tāpēc nav problēmu saņemt informāciju mītnes valsts valodā, taču aizpildīt jūsu vietā dokumentus darbinieki nevar," paskaidroja Beķeris.

Viņš piebilda, ka šāda kārtība ir spēkā ne tikai Lielbritānijā, kur sazināšanās notiek angļu valodā, bet arī citu valstu vēstniecībās.

37
Tagi:
pase, latviešu valoda
Pēc temata
EDSO komisārs minoritāšu lietās: Baltijas valodu politikai vajadzīgs līdzsvars
Ar varu mīļš nebūsi: vai latviešu valoda var saliedēt latviešus un krievus?
Aptaujai par Latvijas neatkarību – 30. Kāpēc daudzi krievi balsoja pret?

"Trūkumu nav": veterāns-tankists pārbaudīja leģendārā T-34 gatavību

0
(atjaunots 10:16 09.05.2021)
Kara veterāns, T-34 mehāniķis Nikolajs Ņefjodovs apstiprināja: tanks, ko Sarkanā armija visvairāk izmantoja Lielā Tēvijas kara gados, ir pilnībā gatavs cīņām.

Pirms Uzvaras dienas Novokuzņeckā uz tehnisko apskati tika nosūtīts tanks T-34. Iepriekš to noņēma no metalurgu aizmugures varoņdarbam veltītā pieminekļa postamenta. Mašīnas stāvokli pārbaudīja Lielā Tēvijas kara veterāns, T-34 mehāniķis Nikolajs Ivanovičs Ņefjodovs.

"Trūkumus neredzu. Tātad viss ir pilnā kaujas kārtībā," teica 95 gadus vecais tankists.

Ņefjodovs atzina, ka T-34 viņam ir pati mīļākā tehlnika. "Piecus gadus nodienēju uz T-34. Tas man ir kā dzimtās mājas."

Pēc apskates frontinieks apstiprināja – 1942. gadā no Kuzņeckas metalurģiskā kombināta bruņām izgatavotā leģendārā mašīna ir cīņas gatavībā.

Šis tanks piedalījās jaujās līdz pašām Lielā Tēvijas kara beigām, divas reizes pārcietis trāpījumus. 70. gados to novietoja uz postamenta kā atzinības zīmi par Kuzbasa metalurgu darba varoņdarbu. Pērn T-34 atjaunoja dalībai parādē par godu Uzvaras 75. gadadienai. Tas piedalīsies parādē arī šogad.  

0