Bērnu nams

Labklājības ministrija izvirza uzdevumu likvidēt bērnu namus

196
(atjaunots 19:04 31.10.2017)
Labklājības ministrija nepiekrīt Saeimas komisijas secinājumiem par pieprasījumiem, kuri veikti iepriekš šomēnes, un uzskata, ka pabalstu palielināšana aizbildņu ģimenēm ļaus likvidēt bērnu namus.

RĪGA, 31. oktobris — Sputnik. Nākotnē Latvijā nav jāpaliek nevienam bērnu namam, paziņoja radio Baltkom ēterā labklājības ministrs Jānis Reirs.

Saskaņā ar viņa datiem, Latvija ir vienīgā no Austrumeiropas valstīm, kur joprojām pastāv bērnu namu sistēma.

"Šobrīd galvenās Labklājības ministrijas prioritātes ir pensiju nodrošināšana un bērni. Taču jautājums par ģimenes pabalstiem ir viens no visvieglāk atrisināmajiem. Galvenokārt, mēs koncentrējamies uz audžuģimeņu skaita palielināšanu valstī," pastāstīja Reirs.

Viņš piebilda, ka demokrātiskās valstīs vecāku atstātie bērni dzīvo audžuģimenēs. Turklāt, ministrs atzīmēja, ka 2004. gadā valstī asi samazinājās bērnu skaits bāreņu namos. Viņš izteica uzskatu, ka tas varētu būt saistīts ar Eināra Repšes valdību, kurā pastāvēja Bērnu un ģimenes lietu ministrija. Tā tika likvidēta 2009. gadā, premjerministrs Valdis Dombrovskis paskaidroja lēmumu ar izdevumu samazināšanu.

"Taču šie skaitļi neliecina par to, ka Labklājības ministrija, Kultūras ministrija un Tieslietu ministrija slikti tiktu galā ar saviem pienākumiem. Tas ir lielākoties atkarīgs no noskaņojuma, kurš valda sabiedrībā," piebilda Reirs.

Viņš uzsvēra, ka ar bāreņu namiem valstī nenodarbojas valdība, bet pašvaldības. Bērnu namu likvidācijas programmas ietvaros plānots palielināt pabalstus aizbildņu ģimenēm.

"Tā, sākot ar nākamo gadu par audžubērnu līdz 6 gadiem vecāki saņems 115 eiro bērna uzturēšanai un 171 eiro par audžuģimenes statusu. Tāpat tiks paredzēta sociālā apdrošināšana. Kopumā šādai ģimenei tiks sniegta ikmēneša palīdzība apmēram 400 eiro apmērā," paskaidroja ministrs.

Bērnu adoptēšanu mantkārīgos nolūkos uzraudzīs Bāreņu tiesa, noslēgumā pateica Reirs.

Iepriekš Saeima nesaskatīja iespēju pilnībā atteikties no bērnu namiem Latvijā. Saskaņā ar parlamenta Prasību komisijas datiem, audžuģimenēs tiek konstatēti tieši tādi paši bērnu tiesību pārkāpumi, kādi pastāv bēru namos, tādēļ pirmām kārtām ir jāstrādā ar bioloģiskajiem vecākiem, lai tām netiktu atņemti bērni.

Vecāki ar bērnu
© Sputnik / Владимир Песня

"Piemēram, audžuģimene paņēma sešus bērnus, un viņi faktiski lielāko savas dzīves daļu pavadīja internātskolā. Vasaras brīvlaikā internātskolas vadība lūdz audžuģimenei, lai šos bērnus paņem vismaz uz mēnesi, kur viņiem juridiski arī būtu bijis jāuzturas," paziņoja Saeimas deputāte Astrīda Harjū, kura ilgu laiku bijusi Apes novada domes priekšsēdētāja.

Daži deputāti pauda viedokli, ka daļa audžuģimeņu nenovērtē savas iespējas un ņem maksimālo bērnu skaitu, lai nopelnītu. Taču parlamenta Labklājības ministrijas sekretāre Karīna Ploka iebilst.

"Iespējams, ka kādai konkrētai ģimenei tas arī ir finanšu jautājums, taču ar tādiem pašiem panākumiem mēs varētu pateikt, ka citā ģimenē bērni dzimst tikai pabalstu dēļ… te mēs nevaram vispārināt," saka viņa.

Šobrīd Latvijā ir 575 audžuģimenes, kurās dzīvo apmēram 1 tūkstotis 200 bērnu, raksta rus.lsm.lv. 75% gadījumu aizbildņi ir vecāki par 45 gadiem, trešdaļai ir augstākā izglītība, puse dzīvo privātmājās. Vienā šādā ģimenē var audzināt ne vairāk par sešiem bērniem. Ik gadu Latvijas bāreņu tiesas atņem nelabvēlīgām ģimenēm apmēram tūkstoti bērnu.

Latvijas Profesionālo audžuģimenes biedrības vadītāja Terēze Ārija Martukāne LTV intervijā uzsvēra, ka gan bērnu, kurš paņemts audzināšanai, gan viņa vecākus varas iestādes atstāj viens pret vienu ar iespējamām problēmām. Piemēram, aizbildņi var saskarties ar to, ka viņiem nāksies apmaksāt sodu, ja bērns pastrādās kaut kādu likumpārkāpumu.

Martukāne atgādināja, ka slēgtā Bērnu un ģimenes lietu ministrija atbalstīja audžuģimenes, taču šobrīd Latvijas iestādes nodarbojas tikai ar uzraudzību.    

196
Pēc temata
Rīgas bāriņtiesas vadītājs: bērna intereses ir augstākas par vecāku tiesībām
Ogļu pārkraušana Rīgas ostā, foto no arhīva

"Latvijas Dzelzceļa" vadītājs pastāstīja, kāda ir KF kravu pazaudēšanas cena

32
(atjaunots 13:00 19.09.2020)
Galvenais kravu apgrozījuma krituma iemesls Latvijā ir tajā, ka arvien vairāk ogļu tiek pārkrauts Ustjlugas ostas terminālos, paziņoja LDz vadītājs Māris Kleinbergs.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. "Latvijas Dzelzceļš" tuvāko gadu laikā plāno nedaudz palielināt kravu pārvadājumu apjomu, taču iepriekšējo gadu rādītājus tas nesasniegs, paziņoja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Māris Kleinbergs, vēsta Baltic Course.

Pēc viņa sacītā, šogad "Latvijas Dzelzceļam" nākas rēķināties ar kravu pārvadājumu apjoma kritumu, tāpēc kompānija izdarījusi uzsvaru uz izdevumu samazināšanu, jaunu tirgu meklēšanu un klientu piesaisti.

"Šogad plānojam pārvadāt aptuveni 25 miljonus tonnu kravu, kas ir aptuveni uz pusi mazāk nekā gadu iepriekš. Nākamajos gados mēs plānojam nelielu pieaugumu. Taču tas tiešām ir neliels, jo aizstāt tos kravu pārvadājumu apjomus no Krievijas, kurus mēs esam pazaudējuši, es neredzu iespējas," sacīja Kleinbergs.

Viņš piebilda, ka galvenais kravu plūsmas krituma iemesls ir Krievijas kravu novirzīšana uz pašmāju ostām. Iepriekšējos gados šīs kravas sastādīja līdz 70% kravu, kas tika pārvestas pa Latvijas dzelzceļu. Kritums noticis, samazinoties naftas, naftas produktu un akmeņogļu pārvadājumiem.

"Ogļu kravu kritumam ir vairāki iemesli, bet galvenais ir tas, ka arvien lielāki ogļu apjomi tiek pārkrauti Krievijas jaunizveidotajos terminālos Ustjlugas ostā," teic Kleinbergs. Viņš atzīmēja, ka jāņem vērā, ka pagājusī ziema bijusi visnotaļ silta, kas samazināja ogļu pieprasījumu Eiropā, turklāt daudzas ES valstis samazināja elektroenerģijas un siltumenerģijas ģenerāciju ogļu TEC un TES, aizstājot ogles ar citiem, ekoloģiskākiem degvielas veidiem, tostarp ar gāzi.

Kravu pārvadājumu samazināšanos pa Latvijas dzelzceļiem ietekmēja arī Covid-19 pandēmija.

Kravu pārvadājumu krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādāja jaunu biznesa modeli, kurai jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. Jaunais LDz biznesa modelis paredz pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un autotransporta ekspeditoru pakalpojumus, kā arī terminālu un noliktavu pakalpojumus.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Vienlaikus "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieki, kas ir aptuveni 24% uzņēmuma darbinieku. Pašlaik ir atlaists jau ap tūkstoti cilvēku.

LDz atbrīvojas arī no nevajadzīga nekustamā īpašuma un neprofila aktīviem.

Ministru kabinets jūlijā atbalstīja "Latvijas Dzelzceļa" pamatkapitāla palielināšanu par 32 422 016 eiro, uzņēmuma izmaksu kompensāciju par dzelzceļa pasažieru pārvadājumu nodrošināšanu 14 225 226 eiro apmērā un finanšu līdzsvara avansa maksājumu 13 011 000 eiro apmērā.

32
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš, Kravu pārvadājumi, kravas, tranzīts
Pēc temata
Tagad vagoni: "LDz Cargo" izsludina izsoli
Kravu nekļūs vairāk, jāieņem svešs "lauciņš": ko nozīmē jaunais LDz biznesa modelis
Kravas nevairosies, taču var piespiest pie sienas ekspeditorus: LDz jaunais biznesa plāns
Pat ja tarifs būs nulle, kravu nekļūs vairāk: Latvijai nāksies dotēt LDz
Covid-19 antivielu testēšanas sistēma, foto no arhīva

Latvijā Covid-19 inficēšanās uzliesmojums: 17 jauni gadījumi

7
(atjaunots 14:18 19.09.2020)
Ja piektdien Latvijā tika ziņots vien par četriem jauniem koronavīrusa inficēšanās gadījumiem diennakts laikā, tad sestdien jaunatklāto inficēto skaits sasniedzis 17. Viens pacients nokļuvis slimnīcā.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem, pēdējās diennakts laikā tika veikti 2402 Covid-19 testi un reģistrēti 17 jauni koronavīrusa inficēšanās gadījumi.

​Saskaņā ar SPKC veikto epidemioloģisko izmeklēšanu, sešos gadījumos Covid-19 tika ievests no ārzemēm. Inficētie atgriezās no Krievijas un Lielbritānijas. Vēl trīs inficētie kontaktējuši ar citiem ar iepriekš inficētajiem ar koronavīrusu. Pārējiem inficēšanās avots tiek noskaidrots.

​Aizritējušajā diennaktī slimnīcā nonācis viens cilvēks ar Covid-19. Kopumā Latvijas slimnīcās ārstējas 8 pacienti ar šādu diagnozi.

Kopumā kopš pandēmijas sākuma Latvijā tika veikti 293 309 testi, 1515 cilvēki inficējās, no tiem 1248 izveseļojās, bet 36 inficētie nomira.

​Atgādināsim, ka piektdien, 18. septembrī, Latvijā tika ziņots vien par četriem jauniem inficēšanās gadījumiem. Neviens cilvēks netika stacionēts.

7
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams
Dumpis: mēs kaut ko darām sistēmiski pareizi
Vācu virusologs aicina pārskatīt stratēģiju cīņā ar Covid-19
PVO: pasaulē reģistrēts Covid-19 saslimstības rekords vienas diennakts laikā
Eurovision, foto no arhīva

Eirovīzijas organizatori nosaukuši četrus konkursa norises scenārijus

0
(atjaunots 18:40 19.09.2020)
Galīgā izvēle starp scenārijiem tiks izdarīta 2021. gada pirmo mēnešu laikā, balstoties uz epidemioloģisko situāciju pasaulē.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Starptautiskā dziesmu konkursa "Eirovīzija" rīkotāji sagatavojuši četrus iespējamos tā norises variantus Roterdamā 2021. gadā, tiek ziņots konkursa oficiālajā mājaslapā.

Konkursam "Eirovīzija" bija jānotiek no šī gada 12. līdz 16. maijam Roterdamā, taču sarežģītās epidemioloģiskās situācijas visā pasaulē dēļ pasākums tika atcelts. Rīkotāji nolēma pilnvērtīga šova vietā sarīkot mūzikas šovu, kurā nebija sacensību sastāvdaļas un kurš kļuva par sava veida dziesmu godināšanu, kurām bija jāpārstāv savas valstis konkursā. Konkursa fināls ir ieplānots 2021. gada 22. maijā.

Organizatori izstrādājuši četrus iespējamos konkursa norises scenārijus. Pirmais no tiem paredz ierasto formātu ar delegācijām un skatuves māksliniekiem no visām dalībvalstīm. Taču šī scenārija īstenošana ir atkarīga no iespējamās vakcīnas pret koronavīrusu parādīšanās, testēšanas un no epidemioloģiskās situācijas pasaulē kopumā.

Otrais variants paredz šova rīkošanu ar ierobežotām iespējām un sociālās distancēšanās ievērošanu. Šī scenārija īstenošanas gadījumā katras dalībvalsts komandu pārstāvēs ierobežots cilvēku skaits delegācijas un preses sastāvā. "Tā kā šajā scenārijā auditorijai būs mazāk vietas, jāizveido jauna skatītāju sēdvietu shēma. Ja tas notiks, tiks veikta izloze, lai izlemtu, kurš spēs apmeklēt katru šovu. Jebkuram, kas zaudēs izlozē, protams, tiks atgriezta pilna biļetes iegādes summa," teikts paziņojumā.

Eirovīzijas 2019 uzvarētājs Dunkans Lourenss, foto no arhīva
© Sputnik / Владимир Астапкович

Trešais variants - "Eirovīzija" ar braucienu ierobežojumiem. Tā, organizatori paredz variantu, ka dažas valstis nevarēs ierasties Roterdamā, tādēļ to dalībnieki uzstāsies no savām valstīm. Skatuves mākslinieki, kuri spēs piedalīties konkursā klātienē, uzstāsies dzīvajā ēterā.

Ceturtajā variantā organizatori izskata Eirovīzijas rīkošanu izolācijā – dalībnieki uzstāsies no savām valstīm.

Galīgā izvēle starp scenārijiem tiks izdarīta 2021. gada pirmo mēnešu laikā, balstoties uz epidemioloģisko situāciju pasaulē.

0
Tagi:
Eurovision
Pēc temata
Par ko pārvērtusies Eirovīzijai paredzētā Ahoy Arena Roterdamā
Eirovīzija ir atcelta, tas bija smags lēmums