Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukcija

Okupācijas muzeja rekonstrukcija netiks pabeigta līdz Latvijas jubilejai

62
(atjaunots 09:05 27.10.2017)
Kad beigsies Okupācijas muzeja rekonstrukcija, kāpēc projekts pastāvīgi bremzē un cik daudz naudas galu galā tiks iztērēts būvei, kas radījusi tik plašus strīdus.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Finanšu ministrija un VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) sagatavoja ziņojumu, kurā norādīti Okupācijas muzeja rekonstrukcijas noslēguma termiņi. Projekta paātrinātā īstenošanā ieinteresēto koalīcijas politisko spēku iesniegtais ziņojums liecina, ka muzeja atjaunošana tiks pabeigta ne ātrāk kā 2019. gada decembrī, vēsta avīze "Segodņa".

Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīcija atspoguļo valsts vēsturi periodā no 1940. līdz 1991. gadam un dalās trīs posmos: "Padomju okupācijas pirmais gads (1940—1941)", "Nacistiskās Vācijas okupācija (1941—1944)" (īpaša nodaļa veltīta Holokaustam Latvijas teritorijā) un "Pēckara padomju okupācija (1944—1991)".

Muzeja fondu veido aptuveni 30 tūkstoši dokumentu, fotogrāfiju, rakstisku, mutisku un materiālu liecību, kas atspoguļo Latvijas vēsturi, kā arī piemiņas lietas no ieslodzījuma un speciālo nometņu vietām.

Bezgaumība Rīgas sirdī

Jāpiebilst, ka projekts ir radījis plašus strīdus – pret nesen viņsaulē aizgājušā arhitekta Gunāra Birkerta, "Gaismas pils" autora, lolojumu iebilst arhitektu grupa ar Zaigu Gaili priekšgalā un Rīgas pilsētas būvvalde.

Rakstītas vēstules, apsūdzēti "nelojālie" arhitekti, akmeņi lidoja arī Rīgas domes virzienā. Pērnā gada janvārī Rīgas Būvvalde atteicās izsniegt atļauju muzeja piebūves celšanai, argumentējot savu viedokli ar to, ka projekta autori nav iesnieguši virkni dokumentu. Galu galā pēc daudziem signāliem no sabiedrības puses iejaucās Saeima, kas vienbalsīgi nodeva projektu Vides un reģionālās attīstības ministrijas pārziņā.

2016. gada septembrī muzeja kompleksam tika piešķirts nacionālo interešu objekta statuss, tāpēc būvatļauja Rīgas domē vairs nebija jālūdz. Taču, kā redzams, arī tas nepalīdzēja pabeigt darbus līdz svētkiem.

Speciālisti ir neapmierināti, it īpaši ar piebūvi, kas iedēvēta par "Nākotnes māju", – tai jāparādās Okupācijas muzeja rekonstrukcijas gaitā. Arhitekts Birkerts nepaspēja pabeigt piebūves projekts, un tā saucamo "Nākotnes mājas" aktualizāciju par 60 tūkstošiem eiro veica arhitektu birojs "5.Iela".

Protams, ar minēto summu tēriņi neierobežojas. Finanšu ministrija un VNĪ savā ziņojumā paskaidroja, ka pērnā gada janvārī valdība piešķīrusi Okupācijas muzeja rekonstrukcijai 4,5 milj. eiro, taču, domājams, divi darbu posmi (piebūves būvdarbi un apkārtējā laukuma labiekārtošana) izmaksās 7,5 milj. eiro.

Pie visa vainīga politika

Neapšaubāmi muzeja rekonstrukcijas aizkavēšanās cita starpā tiek izmantota arī politiskiem mērķiem. Iepriekš projekta autors arhitekts Gunārs Birkerts paziņoja, ka rekonstrukcija iestrēgusi politisku iemeslu dēļ. Jau pirms 14 gadiem viņš uzdāvināja muzejam "Nākotnes mājas" skici, taču projekts diemžēl viņa dzīves laikā netika īstenots. Arhitektors aizgāja viņsaulē 15. augustā, 92 gadu vecumā.

62
Pēc temata
Okupācijas muzejs prasa 50 tūkstošus Latvijas SS leģionāru piemineklim Belģijā
Ministrs neapmierināts ar Okupācijas muzeja rekonstrukcijas tempu
Ugunsgrēks Okupācijas muzejā Rīgā lokalizēts
"Padomju okupācijas" nodarītie zaudējumi sasnieguši 300 miljardus