Latvijas bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns

Latvijas bijušais ārlietu ministrs pastāstīja, sankcijas "šauj pa kājām" ES

85
(atjaunots 10:01 19.10.2017)
Sankcijas ir zobens ar diviem asmeņiem, kas kaitē arī tiem, kuri tās ieviesuši, norādīja Latvijas bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns.

RĪGA, 18. oktobris — Sputnik. Latvijas bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns norādīja, ka pret Krieviju vērstās sankcijas nodara kaitējumu Vācijas ekonomikai, un jaunā valdība šos ierobežojošos pasākumus sāks atcelt, vēsta RIA Novosti.

"Kad Vācija noformēs savu valdību, viņi sāks pamazām atcelt sankcijas, jo tās šauj pa kājām tiem, kuri tās pieņēmuši un atbalsta," — savu viedokli Jurkāns pauda žurnālistiem XIV starptautiskā diskusiju kluba "Valdaj" kuluāros.

"Mēs kā ES dalībvalstis, lai kāda tā saglabātos, ceram, ka tā atcels pret Krieviju pieņemtās sankcijas. Lieta tāda, ka sankcijas ir zobens ar diviem asmeņiem," — viņš piebilda.

Bundestāga vēlēšanas, kuru rezultātā Vācijā tiks veidota jauna valdība, notika 24. septembrī. Tajās uzvarēja Kristīgi demokrātiskās un Kristīgi sociālās savienību alianse, ko vada Vācijas kanclere Angela Merkele.

Oktobra vidū Merkele informēja, ka tiek sāktas pārrunas ar partijām, kas uzvarējušas vēlēšanās, par koalīcijas valdības izveidi. Runa ir par "Zaļajiem" un Brīvo demokrātisko partiju. Panākumu gadījumā Vācijā, iespējams, izveidosies tā saucamā Jamaikas koalīcija (tā nosaukta atbilstoši to veidojošo partiju krāsām, kas atbilst Jamaikas nacionālajam karogam: melna, dzeltena, zaļa).

Pēc daudzu analītiķu un politiķu domām, Merkeles un viņas partijas pozīcijas novājinājusi neveiksme 15. oktobrī Lejassaksijas landtāga vēlēšanās, kurās uzvaru ar 36,9% izcīnīja Vācijas sociāldemokrātiskā partija. Kristīgi demokrātiskā savienība saņēma sliktāko rezultātu vesture šajā reģionā — 33,6% balsu.

Pavērsušies nepareizā virzienā

Baltijas valstu iedzīvotājiem nav ne mazākās ietekmes ārpolitikas jautājumos — viņu vietā visu izlemj politiķi, uzskata Jānis Jurkāns.

"Mēs (Baltijas valstu sabiedrība — red.) neko neizlemjam. Mēs stāvam ar muguru pret Krieviju tāpēc, ka mūs diemžēl tā ir pagriezuši. Pavērsties ar seju pret Krieviju — tas ir uzdevums Latvijas politiķiem numur viens. Tāpēc, ka ir ne tikai politiskais aspekts, bet arī ekonomiskais. Pie tam pusmiljons cilvēku pie mums (Latvijā — red.) ir krievu cilvēki," — uzsvēra politiķis.

Jurkāns paziņoja, ka nesaskata nekādus draudus Latvijai, Lietuvai vai Igaunijai no Krievijas puses, un dažu politiķu izteikumi šajā jautājumā — tie ir tikai politiski lozungi.

"Tie vienkārši ir politiski lozungi. Vienkārši tie ir cilvēki, kuri dzīvo pagātnē, un cilvēki, kuri nesaprot, kas notika Gruzijā, kas sāka karu un kas notika Ukrainā," — paskaidroja Latvijas bijušais ārlietu ministrs žurnālistiem XIV starptautiskā diskusiju kluba "Valdaj" kuluāros.

"Pēc 2014. gada sākās sabiedriskā viedokļa (Baltijas valstīs — red.) masveida militarizācija. Kā atrisināt šo situāciju, ja ir politiķi, kuri ir pārliecināti, ka NATO nodrošinās mieru? Es uzskatu, ka NATO bez Krievijas mieru nenodrošinās," — viņš piebilda.

Pēc politiķa domām, pie tā daļēji vainojama ekonomiskā situācija Baltijas valstīs.

"Mūsu problēma ir tā, ka ekonomiskā krīze, kas notika 2008. gadā, radīja nacionālismu. Tas ir nacionālisms reizināts ar nabadzību, — tā ir nopietna problēma, sāpīga," — uzskata Jurkāns.

85
Pēc temata
Jānis Jurkāns: ir nepareizi pirkt vecus tankus, laiks gatavoties kiberkaram
Jānis Jurkāns: būt Latvijas vēstniekam Krievijā – strādāt ienaidnieka aizmugurē
Jānis Jurkāns vaino rietumvalstis terorisma viļņa radīšanā
Rokudzelži

VDD pastāstīja, par ko aizturēti septiņi krievvalodīgie žurnālisti

22
(atjaunots 17:30 04.12.2020)
Valsts drošības dienests sniedza komentārus par kratīšanu un Baltnews un Sputnik autoru aizturēšanu.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. Nākamajā dienā pēc kratīšanas, ko VDD organizēja septiņu krievvalodīgo žurnālistu mājās un darba vietās Rīgā, kā arī minēto žurnālistu aizturēšanas, specdienests atskaitījās par veiktajiem izmeklēšanas pasākumiem savā vietnē.

Iepriekš jau vēstīts, ka 3. decembrī VDD organizēja kratīšanas, izņēma tehniku, aizturēja un nopratināja virkni krievvalodīgo žurnālistu. Visi aizturētie ir starptautiskās ziņu aģentūras "Rossija segodņa", kuras ietvaros strādā portāli Baltnews un Sputnik. Patlaban aģentūras juristi cenšas atrisināt minēto situāciju.

VDD informēja, ka procesuālās darbības veiktas kriminālprocesa ietvaros, kas sākts 2020. gada 16. janvārī saskaņā ar Krimināllikuma 84. panta pirmo daļu: par Eiropas Savienības un citu starptautisko organizāciju ieviesto vai Latvijas Republikas noteikto nacionālo sankciju pārkāpšanu.

VDD izmeklētājiem radušās aizdomas, ka notikusi saimnieciskā resursa nodošana personai, pret kuru vērstas Eiropas Savienības sankcijas par darbībām, ar ko tiek grauta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība.  

Procesuālo darbību laikā VDD ir ieguvis apjomīgu informācijas kopumu, kas ietver datu nesējus un dokumentus. Personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Lai izmeklēšana varētu noritēt netraucēti, VDD no plašākiem komentāriem par šo gadījumu šobrīd atturas.

"VDD atgādina, ka neviena persona nav uzskatāma par vainīgu, kamēr tās vaina nav atzīta likumā noteiktajā kārtībā," teikts specdienesta paziņojumā.

Iepriekš jau norādīts, ka ES individuālās sankcijas vērstas pret ziņu aģentūras "Rossija segodņa" ģenerāldirektoru Dmitriju Kiseļovu, pati aģentūra sankciju sarakstos nav iekļauta. Baltijas valstis sankcijas interpretē paplašināti un attiecina tās arī uz aģentūru, tomēr Krievijas ĀM jau norādījusi, ka tamlīdzīgs traktējums ir absurds.

22
Tagi:
sankcijas, Sputnik, žurnālists, Drošības dienests
Pēc temata
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā
VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana
Ziņu portāls Baltnews informēja par lapas bloķēšanu Facebook
Krievijas ĀM asi nosodīja Sputnik un Baltnews žurnālistu aizturēšanu Latvijā
Ūdensvada krāns

"Nelietība": publicists sašutis par aizliegumu pārdot saimniecības preces brīvdienās

28
(atjaunots 12:04 04.12.2020)
Pazīstamais latviešu publicists Jurijs Paiders asi novērtēja jaunos ierobežojumus ar mērķi ierobežot koronavīrusa izplatību Latvijā – visvairāk viņš sašutis par aizliegumu pārdot saimniecības preces brīvdienās.

RĪGA, 4. decembris — Sputnik. Izdevuma "Neatkarīgā rīta avīze" analītiķis, ģeogrāfijas zinātņu doktors, LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docents Juris Paiders asi kritizēja jaunos ierobežojumus.

Atgādināsim, ka līdztekus citiem ierobežojošo pasākumu sarakstā iekļauts aizliegums brīvdienās strādāt visiem veikaliem, izņemot pārtikas preču un pirmās nepieciešamības preču (zāles, higiēnas priekšmeti).

Saimniecības preču veikalu slēgšana, pēc Jura Paidera domām ir ārkārtīgi sāpīga – izrādās, viņš nedzīvo pilsētā.

"Kariņam pilsētas dzīvoklī ir elektrība, siltums, ūdens u.c. Ja man laukos, piektdienas vakarā pārsprāgs ūdens pievads, tad mocies līdz pirmdienai. Latvijā katrs piektais dzīvo lauku mājā! Aizliegums pārdot saimniecības preces brīvdienās ir nelietība pret visiem lauku ļaudīm," savā lapā Twitter uzrakstīja Juris Paiders.

​Liela daļa komentētāju žurnālista sašutumu uztvēra sarkastiski, piemēram, atzīmēja, ka rūpīgam lauciniekam vienmēr ir vajadzīgo instrumentu un materiālu krājums. Pat radās aizdomas, ka žurnālistam nav ne jausmas, kā dzīvo laukos.

"Jūs laikam nepazīstat lauku ļaudis. Lauku ļaudis ūdens pievadu saremontēs pirms tas pārsprāgs. Un ja vajadzēs ienesīs ūdeni ar spaini, bet svētdien nemaz nebrauks uz veikalu, jo tā diena ir atpūtai, protams, ja nav lopi jāapkopj," norādīja Normunds Medens.

​Tomēr Paiders noliedza visas lasītāju aizdomas un parādīja savu malkas grēdu. Viņš stāstīja, ka dzīvo laukos jau trešo gadu desmitu un zina, kā tas ir, kad sestdien pēkšņi salūst apkures katls vai ūdens sūknis.

​"Sveiciens visiem apmelojošo tvītu rakstītājiem un melu tvītu retvītotājiem! Tas ir mans malkas šķūnis, mans Saules enerģijas akumulācijas panelis, par kur es neprasu ne no viena Latvijas iedzīvotāja man maksāt OIK, atšķirībā no valdībai pietuvinātajiem korumpantiem!" stāstīja Paiders.

"Visi baigi gudrie, bet, ja ārā ir -20 un kaut kas tāds notiek, tad tā tiešām ir ārkārtas situācija, kas jālabo nekavējoties, citādi var iedzīvoties baigos visas sistēmas bojājumos. Turklāt strādājošam cilvēkam tik uz veikalu darba dienā nav nemaz tik viegli," žurnālistu atbalstīja Vilnis.

​Citi iebilda, ka jaunajos ierobežojumos ir daudz nopietnākas lietas.

"Aizliegums pārdod šmigu brīvdienās vispār ir genocīds pret iedzīvotājiem, jo bez elektrības un ūdens pievadiem var izdzīvot!" ironiski konstatēja Arvis.

​Atzīmēsim, ka jaunie ierobežojumi paredz arī alkohola un cigarešu tirdzniecības aizliegumu brīvdienās un svētku dienās. Tie radīja asāko kritikas vilni sabiedrībā. Tomēr epidemiologi centās apliecināt, ka ar šo iniciatīvu nav saistīti.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību risku analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu tirdzniecības aizliegums nav epidemiologu lēmums, taču viņi to atbalsta, jo alkohola lietošana veicina socializāciju.

"Alkohola lietošana saistās ar plašāku socializēšanos, tāpēc ir augstāki kovida izplatīšanās riski, teica Perevoščikovs. tāpēc jāaizliedz tā tirgošana brīvdienās. man gan šķiet, ka manu kotlešu un rosola smarža daudz vairāk socializē apkārtējos. Aizliedzam kotletes un rosolu!" ziņu komentēja publiciste Elita Veidemane.

​Trešdien, 2. decembrī Latvijas valdība nolēma pagarināt ārkārtējās situācijas režīmu līdz 11. janvārim un ieviesa stingrākus ierobežojumus, ņemot vērā epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanos.

Cita starpā no 3. decembra visā Latvijas teritorijā aizliegts pulcēties kopā vairāk nekā diviem cilvēkiem (izņēmums – ģimenes), pie tam jāievēro 2 metru distance. Atcelti visi privātie pasākumi, ballītes un sapulces.

28
Tagi:
pandēmija, tirdzniecība, Latvija
Pēc temata
Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus
Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas ir uzsāktas 600 lietas par ierobežojumu pārkāpumiem
Elpot ir bīstami: PVO iesaka valkāt maskas visur
Petrovs: Covid-19 pasākumi ir absurdi un tiek ieviesti demonstratīvos nolūkos