Nodarbība skolā. Foto no arhīva

Koalīcija steidz atrisināt jautājumu par pāreju uz izglītību latviešu valodā pirms vēlēšanām

19
(atjaunots 10:09 23.10.2017)
Jautājums par skolu pāreju uz izglītību valsts valodā jāatrisina līdz priekšvēlēšanu kampaņas startam, lai tas nekļūtu par instrumentu, uzskata Latvijas premjers Māris Kučinskis.

RĪGA, 10. oktobris — Sputnik. Jautājums par skolu pāreju uz izglītību valsts valodā nevar kļūt par politiskās cīņās instrumentu, tāpēc tas jāatrisina pirms Saeimas  vēlēšanām, raidījumā "Rīta panorāma" apgalvoja Latvijas premjers Māris Kučinskis.

Politiķis vēlreiz apliecināja, ka koalīcijas partneru vidū nevienam nav šaubu, ka izglītība Latvijā esot jāiegūst valsts valodā, jo konkurenci darba tirgū varēšot izturēt tikai cilvēki ar labām valsts valodas zināšanām.

"Tomēr būtiski, lai minēto jautājumu neizmantotu kā instrumentu priekšvēlēšanu kampaņām, tāpēc diskusijām būs jānotiek noteiktos termiņos un es pieļauju, ka to varētu atrisināt līdz nākamā gada februārim vai martam, — sacīja premjers. — Galvenais nepieļaut situāciju, ka minētais jautājums tiktu izmantots priekšvēlēšanu kampaņām."

Pirmdien, 9. oktobrī valdošā koalīcija atbalstīja pakāpenisku pāreju uz izglītību latviešu valodā.

Koalīcijas sanāksmē savu redzējumu prezentēja Šadurskis. Pagājušajā nedēļā viņš paziņoja, ka 2020./2021.mācību gadā vispārizglītojošajās vidusskolās visus vispārizglītojošos mācību priekšmetus iecerēts mācīt tikai latviešu valodā, saglabājot mazākumtautību skolēniem iespēju dzimtajā valodā apgūt mazākumtautību valodu, literatūru un ar kultūru un vēsturi saistītus priekšmetus.

Tāpat tika izskatīts nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) ierosinājums par grozījumiem Izglītības likumā. — politiķi šajā likumā rosina ierakstīt mērķi — mācības valsts un pašvaldību skolās notiek latviski.

VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars skaidroja, ka abi ierosinājumi nav pretrunā, tomēr Šadurskis aicināts apmeklēt frakcijas sēdi 25.oktobrī, jo partijai jāpārliecināts, ka tās nospraustais mērķis tiks nostiprināts likumā — tad VL-TB/LNNK savu likumprojektu neiesniegs, skaidroja Dzintars.

Ja ideja par izglītību valsts valodā nebūs skaidri un nepārprotami iekļauta IZM koncepcijā, VL-TB/LNNK iesniegs savu likumdošanas iniciatīvu, uzsvēra Dzintars. Viņš uzskata, ka pārejai jānotiek visos posmos, ne tikai vidusskolās.

"Vienotības" priekšsēdētājs Arvils Ašeradens skaidroja, ka partija piedāvā plašāku integrācijas programmu, ko veido izglītība un mediju politika, bet izglītības ministrs piedāvājis skaidru programmu par to, kam jānotiek tuvākajos trīs gados.

Raksturojot Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) viedokli, Kučinskis teica, partija atbalsta skaidru programmu izglītīkas pārejai uz latviešu valodu, un tā jāveic profesionāli, soli pa solim, nodrošinot pedagogu apmācību un visu, kas nepieciešams veiksmīgai sabiedrības integrācijai.

Mēneša laikā Kārlim Šadurskim jāsagatavo informatīvais paziņojums un potenciālie likuma grozījumi, kas tiks apspriesti.

Ne tikai skolas, bet arī bērnudārzi

Izglītības reforma skars ne tikai mazākumtautību skolas, bet arī bērnudārzus. Plāns, ko pagājušonedēļ iesniedza Šadursksis ar mērķi labak sagatavot mācībām valsts valodā bērnus no nelatviešu ģimenēm, licina, ka mazākumtautību bērnudārzos jau 2018./19. mācību gadā bērniem no 5 gadu vecuma tiks sagatavota intensīva latviešu valodas mācību programma, lai jaunākajās klasēs bērni varētu tūlīt mācīties valsts valodā.

Pēc bērnudārza bērnam ir rotaļu nodarbībās jāuztver ar ikdienas dzīvi saistīta informācija, jāprot nosaukt apkārtējie priekšmeti un atbildēt uz jautājumiem, teikts Valsts izglītības satura centra mājaslapā.

19
Pēc temata
Kļūda vai valdības krāpšanās: kā Latvijā izskauž diskrimināciju
Skolas direktors: eksāmena valodas izvēles aizliegums ir bērnu tiesību pārkāpums
Obligātā izglītība latviešu valodā traucē mācīties nelatviešiem
Ušakovs: latviešu jaunieši lūdz organizēt krievu valodas kursus Rīgā
Satversmes tiesa, foto no arhīva

Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei

5
(atjaunots 17:57 10.07.2020)
Tiesībsargs vēlreiz pierādījis savu taisnību – nenodarbinātu personu ar invaliditāti un senioru pabalstu apmēri ir pretrunā ar Satversmi.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem tā esošajā apmērā ir pretrunā ar Satversmi, konstatēja Satversmes tiesa (ST).

Prasību tiesā 6. martā iesniedza tiesībsargs Juris Jansons.

Sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkiem ar invaliditāti un tiem nenodarbinātajiem cilvēkiem, kuriem nav tiesību saņemt pensiju vai apdrošināšanas atlīdzību par nelaimes gadījumu darbavietā, kā arī valsts maksā viņa bērniem par apgādnieka zaudēšanu. No 1. janvāra minimālā invaliditātes pensija ir paaugstināta no 80 līdz 128 eiro mēnesī, invalīdiem kopš bērnības – no 122,69 līdz 196,30 eiro mēnesī.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2020. gada janvārī invaliditātes pensiju saņēma 74 411 Latvijas iedzīvotāji. Taču minimālā pensija ir 33 tūkstošiem cilvēku ar invaliditāti, gandrīz pusei no kopējā skaita. 12 215 (69%) sociālā nodrošinājuma pabalstu saņēmēji ir invalīdi kopš bērnības. Tie ir 63% no visiem sociālās palīdzības saņēmējiem Latvijā.

Saskaņā ar Invaliditātes likumu un Valsts pensiju likumu, invaliditātes pensijas mērķis ir garantēt sociālo nodrošinājumu cilvēkam, kurš objektīvu iemeslu dēļ pavisam vai daļēji nespēj gūt ienākumus patstāvīgi.

Tiesībsargs paziņoja, ka cilvēki ar invaliditāti nostādīti pazemojošā stāvoklī un ka pabalsta nepietiekamība neļauj viņiem, piemēram, saņemt medicīniskos pakalpojumus, kas negatīvi ietekmē viņu veselību. Pēc viņa domām, pienācīgas pensijas nodrošināšana invalīdiem ir valsts pienākums, un šīs saistības ir jāizpilda nekavējoties, neraugoties uz esošo ekonomiskās attīstības līmeni valstī.

ST nonāca pie secinājuma, ka Ministru kabineta noteikumos paredzētais pabalsta apmērs attiecībā uz nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem ir pretrunā ar Satversmi. Attiecībā uz šīm iedzīvotāju kategorijām norma, kura nosaka šo pabalstu apmēru, zaudēs spēku no 2021. gada 1. janvāra.

Atzīmēsim, ka šī ir jau otra skaļā lieta, kurā tiesībsargs ir guvis uzvaru. Iepriekš viņš spēja pierādīt, ka Satversmei neatbilst garantētai minimālo ienākumu līmenis. Rindā gaida trešā prasība – par nepietiekamu mediķu atalgojuma palielinājumu.

5
Tagi:
Satversmes tiesa, pabalsts, Jansons
Pēc temata
Tiesībsargs atkal dodas uz Satversmes tiesu. Šoreiz – mediķu algu dēļ
Tiesībsargs iesniedza prasību Satversmes tiesā Latvijas niecīgo pensiju dēļ
Rīdzinieka karte, foto no arhīva

Norēķini ar QR kodu: Rīgu sagaida jaunas sabiedriskā transporta biļetes

5
(atjaunots 15:28 10.07.2020)
"Rīgas satiksme" grasās atteikties no sadarbības ar "Rīgas karte" un pilnveidot e-talonu sistēmu.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Jau līdz gada beigām "Rīgas satiksme" plāno ieviest pasažieriem jaunu brauciena apmaksas veidu – ar QR kodu, vēsta TV3

Šāda projekta īstenošanas iepirkums tiks izsludināts jau šonedēļ.

Valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa pastāstīja, ka "Rīgas satiksme" grasās ieviest jaunus biļešu veidus, lai padarītu to iegādi tehnoloģiskāku, ērtāku un pasažieriem vienkāršāku.

No nākamā gada visu e-talonu sistēmu uzturēs "Rīgas satiksme", savukārt sadarbība ar uzņēmumu "Rīgas karte", vismaz esošajā formātā, tiks izbeigta.

Kā tehniski tiks īstenota šī pāreja, pagaidām īsti nav skaidrs, taču "Rīgas satiksmē" apgalvo, ka rīdzinieku ikdienas dzīvi tas nekādā veidā neietekmēšot.

Sputnik Latvija jau stāstīja par neseno incidentu Rīgas transportā, kad kontrolieri skarbi sagrāba bezbiļetnieku un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties.

5
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Rīga atjaunojusi visus braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā
Luksemburga – pirmā valsts ar bezmaksas transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"