Pacients ratiņkrēslos

Pensionāri invalīdi Latvijā palikuši bez nodokļu atlaides

685
(atjaunots 19:51 10.10.2017)
Vairāk nekā puse pensionāru Latvijā neizmanto internetu un nav informēti par to, ka jāieliek "ķeksītis" elektroniskās deklarēšanas sistēmā, lai saņemtu nodokļu atlaides par invaliditāti.

RĪGA, 9. oktobris — Sputnik. Pērn valsts rīcībā palikuši aptuveni 1,3 miljoni eiro — tūkstošiem pensionāru nav saņēmuši pienākošās nodokļu atlaides, jo neizmanto elektronisko deklarēšanas sistēmu, vēsta rus.lsm.lv.

Likums "Par iedzīvotāju ienākumu nodokli" paredz, ka neapliekamais minimums pensionāriem sastāda 235 eiro. 1. un 2. invaliditātes grupas pensionāriem tas pieaug par 154 eiro (līdz 389 eiro), 3. grupas invalīdiem — par 120 eiro (līdz 355 eiro).

Taču Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) automātiski ņem vērā pamata neapliekamo minimumu, bet nodokļu atlaides par invaliditāti tiek pielietotas tikai gadījumā, ja pensionārs elektroniskās deklarēšanas sistēmā ielicis "ķeksīti" atbilstošajā lodziņā. Tas tiek veikts internetā, taču, saskaņā ar Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, tikai 42% šī vecuma cilvēku izmanto internetu.

Pie tam ne VSAA, ne Labklājības ministrijas mājaslapā nav nekādas informācijas, kas mudinātu pensionārus ar invaliditāti izmantot savas tiesības.

Rezultātā gandrīz deviņi tūkstoši pensionāru 2016. gadā nav saņēmuši papildu 12,4 eiro mēnesī.

Pārmaksātos nodokļus iespējams saņemt trīs gadu laikā, taču vairāk nekā 800 pensionāri jau ir aizgājuši viņsaulē un ikgadējo ienākumu deklarāciju neiesniegs.

VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Jankovska pastāstīja, ka "ķeksītis" elektroniskajā sistēmā nepieciešams arī strādājošajiem pensionāriem, lai VID zinātu, vai pensijai vai jāpielieto algai nodokļu atlaide.

VSAA pārstāvji, komentējot situāciju, uzsvēra,  ka tā ir VID atbildība.

VSAA Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Anita Jakseboga atzīmēja, ka patlaban rit vairāku iestāžu kopīgs darbs, lai veiktu likuma grozījumus un atvieglotu nodokļu atlaižu saņemšanu.

Pagaidām grozījumi likumā nav ieviesti, tāpēc pensionāriem joprojām nāksies ielikt "ķeksīti" elektroniskās deklarēšanas sistēmā.

Iepriekš vēstīts, ka sabiedrisko iniciatīvu portālā Manabalss.lv publicēta iniciatīva par pirmā līmeņa valsts pensiju atbrīvošanu no iedzīvotāju ienākumu nodokļa. To parakstījuši jau vairāk nekā 12 tūkstoši cilvēku, tāpēc petīciju iespējams iesniegt Saeimā. Iepriekš Finansu ministrija paziņoja, ka pensiju atbrīvošana no IIN novestu pie 85 miljonu eiro zuduma gadā — tostarp 17 miljonus eiro nesaņemtu valsts budžets, bet 68 miljonus eiro — pašvaldības.

685
Pēc temata
Finanšu ministrija: IIN atcelšana pensijām izmaksās 100 milj. eiro
Parēķini savu algu: banka iepazīstina ar optimistisku kalkulatoru
Ierosināts atbrīvot no dubulta nodokļu sloga materiālo atbalstu no ārzemēm
Saeima spriedīs par iedzīvotāju ienākumu nodokļa atcelšanu pensijām
Swedbank

Latvijā Swedbank klientu nauda ar viltīgu krāpšanu palīdzību aizplūst uz Ukrainu

6
(atjaunots 12:56 04.07.2020)
Noziedznieki, kuri uzdodoties par Swedbank apzog cilvēkus, ir sasnieguši tādu pilnību, ka pat izmanto orģinālo bankas telefona numuru, lai piemānītu klientus.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Ludzas policijas iecirknī ir ierosinātas četras krimināllietas sakarā ar krāpšanās faktu, vēsta Rus.lsm.lv.

Krāpnieki zvana Swedbank klientiem un stādās priekšā kā bankas darbinieki. Klientu vārdus un uzvārdus, kā arī personas kodus viņi zina. Turklāt viņi zvana no orģinālā Swedbank numura.

Valsts policijas Latgales reģionālās pārvaldes priekšnieka vietnieks Guntars Kračus pastāstīja, ka ir bijuši tādi gadījumi, kad numurs nebija noteikts. Taču lielākoties viltojumi ir bijuši tik naturāli, ka cilvēki nav spējuši tos atšķirt no oriģināla.

Ziņapmaiņas lietotne WhatsApp
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Swedbank klientiem zvanīja, lūdza pieslēgties ar Smart-ID palīdzību. Teica, ka viņiem esot problēmas ar kontiem. Pēc kā nauda no tiem pašiem kontiem vienkārši pazuda.

Valsts policijā atgādina, ka bankas darbinieki nekad nelūgs nosaukt jūsu personas datus. Nevajag tos sniegt arī aizdomīgiem zvanītājiem.

Saskaņā ar provizoriskajiem datiem, krāpnieki zvanījuši no zvanu centriem, kuri atrodas Ukrainā. Policija veic izmeklēšanu. Taču tā var turpināties visnotaļ ilgi, jo noziedznieki strādā ārzemēs.

Savukārt Swedbank pastāstīja, kā krāpnieki vispār spējuši iegūt klientu numurus. Tur paskaidroja, ka bankas pieslēgšanos izmanto mijiedarbībā ar citiem servisiem. Tā ir "Latvijas Gāze", mobilo sakaru operatori, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, VID. Un kaut kādi dati var "aizplūst".

Turklāt pastāv daudz dažādu vīrusu programmu, kuras iegūst klientu datus. Un arī pašu klientu neuzmanība mēdz novest pie datu noplūdēm.

6
Tagi:
krāpnieki, nauda, Swedbank
Pēc temata
Krāpšanās tīmeklī: simtiem cilvēku aizmirsuši drošību cīņā par atlaidēm
Valsts policija brīdina: apgrozījumā parādījusies viltota nauda
Neveriet vaļā aizdomīgas hipersaites! Krāpnieki maskējas par "Swedbank" banku
Covid-19

Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums

8
(atjaunots 11:59 04.07.2020)
Visā epidēmijas laikā Latvijā ir atklāti 1123 ar Covid-19 inficēto: statistika ļoti lēni, taču lien uz augšu.

RĪGA, 4. jūlijs – Sputnik. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju, aizritējušajā diennaktī Latvijā ir veikti 1185 koronavīrusa testi. Atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums.

​Stacionēts viens pacients ar Covid-19. Tagad Latvijas stacionāros ārstējas pieci pacienti ar koronavīrusu. Vienam no viņiem ir smaga slimības gaita.

Visā šajā periodā kopš koronavīrusa pandēmijas sākuma Latvijā ir veikti 156 784 izmeklējumi un atklāti 1123 inficētie.

Izveseļojušies 1000 cilvēki, no slimnīcām tika izrakstīts 181 pacients, savukārt 30 cilvēki nomira.

​Atgādināsim, ka Latvijā darbojas mobilā lietotne Apturi Covid. To lejupielādējuši aptuveni 80 tūkstoši valsts iedzīvotāju.

Lietotne informē visus, kas kontaktējis ar personu, kas ir inficējusies ar Covid-19, ilgāk nekā 15 minūtes, taču inficēto vārdi un adreses netiek atklāti.

Lietotnes autors Andris Bērziņš iepriekš atgādināja, ka šī lietotne palīdz precīzāk noteikt cilvēku loku, ar kuriem ir kontaktējis inficētais. Tā ir izveidota, lai palīdzētu Slimību profilakses un kontroles centram. Taču pašlaik Apturi Covid lieto pārāk maz Latvijas iedzīvotāju, lai to varētu uzskatīt par efektīvu palīgu.

8
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Petraviča pastāstīja, kāds būs palīdzības plāns Covid-19 otrā viļņa gadījumā
No plaušu fibrozes līdz Alcheimera slimībai: mediķi pastāstīja par Covid-19 sekām
Bēres pēc bērēm: Latīņamerikai pāri veļas Covid-19 pandēmija
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi