Latvijas premjerministrs Māris Kučinskis

Kučinskis lūdzis ES palīdzību Latvijas fermeriem

14
(atjaunots 08:05 08.10.2017)
Eirokomisārs lauksaimniecības jautājumos Fils Hogans viesojies Latvijā, kur premjerministrs Māris Kučinskis un zemkopības ministrs Jānis Dūklavs lūdza viņam naudu, savukārt prezidents Raimonds Vējonis apbalvoja viņu ar ordeni.

RĪGA, 7. oktobris — Sputnik. Premjerministrs Māris Kučinskis ticies ar ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisāru Filu Hoganu, vēsta Ministru Kabineta mājas lapa.

Kučinskis uzsvēra, ka Latvijas interesēs ir stipra ES, tostarp, pārdomāta kopīga lauksaimniecības politika ar atbilstošu finansējumu. Latvijai ir nepieciešama ES palīdzība, lai attīstītu lauku teritorijas, kas atpaliek no vidējā ES līmeņa. Apdzīvotas lauku teritorijas, it sevišķi pie austrumu robežas ir visas Eiropas Savienības interesēs, teica premjers.

​Esošajā plānošanas periodā Latvija saņem no ES vairāk līdzekļu lauksaimniecībai, taču joprojām to apjoms ir mazāks, nekā citās valstīs. Rēķinot dotāciju apmēru uz platību, nepieciešams ņemt vērā aktuālos rādītājus, un Latvijā lauksaimniecības zemju platība aug ātrāk, nekā lielākajā daļā ES valstu, atzīmēja Kučinskis.

Tikšanās laikā tika apspriests arī neseno plūdu jautājums, kuri nodarīja lielus zaudējumus Latvijas zemniekiem.

"Pēdējo gadu laikā, tieši pateicoties lauksaimniecībai, Latgales reģionā izdevās uzlabot ekonomisko situāciju, tāpēc ir svarīgi, lai šis reģions tiktu atbalstīts," — teica premjers, piebilstot, ka parakstīja Eirokomisijas priekšsēdētājam Žanam Klodam Junkeram adresēto vēstuli ar aicinājumu atbalstīt Latviju šajā jautājumā.

Šobrīd zināms, ka lietavu rezultātā gājuši bojā vismaz 76 900 ha sējumu un vairāk nekā 13 tūkstoši tonnu sagatavotā siena. Sākotnējās aplēses liecina, ka nodarīti zaudējumi 37,3 miljonu eiro apmērā.

Dūklavs palūdza ES naudu cīņai ar ĀCK

Tāpat Hogans tikās ar zemkopības ministru Jāni Dūklavu, vēsta Zemkopības ministrijas mājas lapa.

​Tikšanās laikā Jānis Dūklavas tāpat informēja ES komisāru par kritisko situāciju, ar kuru saskaras daudzi fermeri pēc augusta un septembra lietavām Latgalē, Vidzemē un Sēlijā, kas nopostīja ražu un noveda pie finanšu zaudējumiem.

"Īpaši jāuzsver, ka ārkārtas situācijā ir nonākuši lauksaimnieki, kuri ilgstoši, jau kopš Krievijas embargo, saskaras ar finanšu grūtībām. Plūdi ievērojami pasliktina jau tā finansiāli sarežģīto situāciju," — atzīmēja Dūklavs.

Dūklavs un Hogans piekrita, ka jāpieņem steidzami lēmumi, lai mīkstinātu plūdos cietušo rajonu fermeru stāvokli. Hogans apsolīja, ka ES vērtēs atvieglojumu nosacījumus un variantus, kuri attiecas uz apzaļumošanu, kultūru diversifikāciju un citiem pienākumiem.

Tāpat lauksaimniecības ministrs un ES komisārs apsprieda Āfrikas cūku mēra problēmas. Ministrs paziņoja, ka šobrīd Latvija cīnās ar šīs slimības izplatīšanos, un palūdza ES finansējumu bioloģiskās drošības pasākumu pastiprināšanai visās cūku fermās.

Trīs Zvaigžņu ordenis eirokomisāram

Aizvakar Latvijas prezidents Raimonds Vējonis apbalvoja Hoganu ar trešās pakāpes Trīs Zvaigžņu ordeni, vēsta prezidenta mājas lapa.

​Godalga piešķirta Hoganam pateicībā par ievērojamu ieguldījumu lēmumu pieņemšanā Eiropas tirgus stabilizēšanai, kas ir svarīgi Latvijai.

Fils Hogans ir īru politiķis, kurš ieņem lauksaimniecības lietu komisāra amatu kopš 2014. gada septembra. Viens no viņa pirmajiem uzdevumiem šajā amatā bija Krievijas embargo seku mīkstināšana Eiropas fermeriem.

14
Pēc temata
Lietuva izsludinās ārkārtas stāvokli, lai saņemtu ES palīdzību
Lietuva – fermeriem: naudas nav, griezieties pēc palīdzības Briselē
Liepājas ostai varētu nākt par ļaunu sliktie laikapstākļi
Ticīgie baznīcā, foto no arhīva

Covid-19 dīvainības: dievkalpojumi atļauti, fitness aizliegts

17
(atjaunots 17:00 21.10.2020)
Cilvēku skaita ierobežojumi iekštelpās un ārpustelpās netiek attiecināti uz reliģiskajām organizācijām.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Uz dievkalpojumiem neattiecas Latvijā ieviestie pulcēšanas ierobežojumi, vēsta Mixnews.lv.

No 14. oktobra obligāta sejas masku lietošana ir ieviesta tirdzniecības vietās, stacijās, lidostās, ostās, reliģijas un kultūras iestādēs, izņemot pasākumus, kur apmeklētāji sēž konkrētās sēdvietās, ievērojot distanci savā starpā.

Maskas ir jālieto muzejos, izstāžu zālēs, bibliotēkās, tai skaitā arī šo iestāžu darbiniekiem, ja viņi nav atdalīti no apmeklētājiem ar fizisku barjeru.

No 17. oktobra privātos pasākumos iekštelpās drīkst pulcēties ne vairāk par 30 cilvēkiem. Cilvēku skaits privātos pasākumos ārpustelpās ir samazināts līdz 300.

Taču, kā paziņoja Tieslietu ministrijā, dievkalpojumi neskaitās nedz privāti, nedz publiski pasākumi, un pret tiem šie ierobežojumi nav pielietojami.

Pēc Tieslietu ministrijas pārstāves sacītā, šī pozīcija tika izveidota vēl pirms pirmā Covid-19 viļņa pavasarī.

"Arī turpmāk Tieslietu ministrija un reliģiskās organizācijas pieturēsies pie šāda traktējuma. Tas nozīmē, ka uz reliģiskajām organizācijām neattiecas tādi noteikumi kā cilvēku skaita ierobežojums iekštelpās un ārtelpās," paskaidroja Nozaru politikas departamenta direktora Olga Zeile.

Taču citi reliģiskie pasākumi, kuri nav dievkalpojumi, piemēram, bēres, kristības vai kāzas, skaitās privāti pasākumi, un uz tiem minētie ierobežojumi tiek attiecināti.

Atzīmēsim, ka iepriekš pie Ministru kabineta ēkas notika protesta akcija pret aizliegumu rīkot iekštelpās grupu sporta treniņus un interešu pulciņu nodarbības.

Aizritējušajā diennaktī, saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra informāciju, tikai veikti 5312 koronavīrusa testi, tika atklāti 188 jauni inficēšanas gadījumi. Covid-19 pozitīvo gadījumu īpatsvars pret testētajiem ir 3.5%.

​Kopumā pandēmijas laikā Latvijā saslimušas 3797 personas un 1341 izveseļojusies.

17
Tagi:
Latvija, koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Bet kā tad Covid-19: NATO valstis turpina sūtīt karavīrus uz mācībām Latvijā
Galvenais infekcionists: Covid-19 uzliesmojumi turpināsies, kamēr robežas ir vaļā
Iztaisīs divās dienās ar nosūtījumu: Latvijā maina Covid-19 testēšanas kārtību
Lāpu gājiens notiks, neraugoties uz aizliegumu? nacionālisti sadumpojās pret Covid-19
Latvijas prezidents Egils Levits, foto no arhīva

Latvijā jāveido "domu policija"? Urbanovičs par prezidenta aicinājumiem jauniešiem

29
(atjaunots 15:58 21.10.2020)
Latvijā krievvalodīgajiem nākas meklēt kompromisu starp pilsoņa pienākumu "veidot kopēju pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt", norādīja Jānis Urbanovičs.

RĪGA, 21. oktobris – Sputnik. Latvijas prezidents Egils Levits mudina papildus Valsts valodas inspekcijai izveidot arī "domu policiju". Šādu viedokli pauda partijas "Saskaņa" līderis, Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot valsts vadītāja aicinājumu jauniešiem kļūt par latviešu valodas sargiem.

Atgādināsim, ka Levits pagājušajā nedēļā vērsās pie jauniešiem ar aicinājumu runāt un domāt latviski, kā arī rūpēties par to, lai valoda netiek piesārņota ar aizguvumiem no svešvalodām. Levits atzina, ka svešvalodas zināt ir nepieciešams un noderīgi, taču "tikai dzimtajā valodā mēs varam pilnībā izteikt vārdos to, ko mēs patiesi jūtam".

Deputāts Jānis Urbanovičs, komentējot prezidenta aicinājumu, atgādināja, ka Latvijā aptuveni trešdaļai iedzīvotāju valsts valoda nav dzimtā valoda, un Levits, kurš kādreiz solīja būt par visas tautas prezidentu, šo cilvēku kategoriju nolēma nepamanīt.

"Valsts prezidents aicina mūs visus ne tikai runāt, bet arī domāt valsts valodā. Pilsonim ir pienākums to darīt "konsekventi", jo "kopēja valoda – neatkarīgi no tautības, izcelsmes un citiem faktoriem – veido kopēju pasaules redzējuma, informācijas un diskusiju telpu", tā norāda E.Levits.

Pieņemu, ka šāds uzstādījums izriet no viņa personīgā dzīves gājuma. No tā secināms, ka mūsu tagadējam prezidentam līdz ar pilsonības statusu vairākkārt nācies mainīt valodu, kādā viņš domā.  

Taču prezidents ir godīgs un atklāti atzīst – "tikai dzimtajā valodā cilvēks var pilnībā izteikt vārdos to, ko viņš patiesi jūt".

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 60.8% Latvijas iedzīvotāju valsts valoda ir arī  dzimtā valoda. Atlikušajiem 39,2% grūtāk – jāmeklē saprātīgs vidusceļš starp pilsoņa pienākumu "veidot kopējo pasaules redzējumu" un dabisku vēlmi "vislabāk izteikt vārdos to, ko cilvēks jūt".

"Bez latviešu valodas nebūtu mūsu Latvijas valsts," apgalvo E.Levits.

Es piekrītu, ka latviešu valodai ir tiesības Latvijā  būt aizsargātai un privileģētai. Taču mūsu valsts – tā ir daudzu tautību, daudzu kultūru klātbūtne un mijiedarbība, kas padara mūs bagātākus daudzos veidos. Tiem 40%, kurus valsts prezidents kārtējo reizi izliekas neredzam, ir tiesības sagaidīt, lai valsts cieņpilni risinātu šo problēmu starp viņu tiesībām lietot savu dzimto valodu un valsts valodas īpašo statusu.  Tā vietā E.Levits, kurš reiz solījās būt visas tautas prezidents, nu mudina, ka  valsts valodas inspekcijai papildus vajadzētu  ieviest arī "domu policiju"…

Kaut kur mēs jau to esam lasījuši, vai ne?"

29
Tagi:
latviešu valoda, Egils Levits, Jānis Urbanovičs
Pēc temata
Paldies prezidentam: krievvalodīgie politiķi izsmej Levitu

Trīskāršs trieciens pandēmijai: Krievijā sāk testēt trešo vakcīnu pret koronavīrusu

0
(atjaunots 20:14 21.10.2020)
Krievijā sākušies trešās vakcīnas pret koronavīrusu izmēģinājumi, kuru izveidoja M. Čumakova vārdā nosauktajā centrā. Tās radītāji cer, ka decembrī Veselības ministrija piereģistrēs jauno preparātu un līdz gada beigām sāksies tā masveida ražošana.

Iepriekš valsts reģistrāciju izgāja arī vakcīna, kuru izstrādāja Novosibirskas zinātniskais centra "Vektor". Tāpat noslēgumam tuvojas pasaulē pirmās vakcīnas "Sputnik V" izmēģināšana. Šobrīd notiek trešais Krievijas preparāta testēšanas posms ārzemēs, no tā iznākuma būs atkarīgas vakcīnas perspektīvas starptautiskajā tirgū.

0
Tagi:
vakcīna, Krievija
Pēc temata
Jauns izrāviens: Krievijā piereģistrēta otrā vakcīna pret Covid-19
Krievijas vakcīna pret Covid-19 var parādīties NVS
Pussimts valstu apspriež ar Krieviju vakcīnas pret Covid-19 piegādes