Pensionāre. Foto no arhīva

Latvijas pensionāri ir vieni no strādīgākajiem Eiropā

135
(atjaunots 20:34 06.10.2017)
Latvijas pensionāri neiedomājas savu dzīvi bez darba vai vienkārši nevar iztikt ar niecīgajām pensijām, kuras izmaksā valsts.

RĪGA, 5. oktobris – Sputnik. Pēc Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes datiem par 2016. gadu, valstī tobrīd strādāja 16,1% vecākā gadagājuma cilvēku, kas vecāki par 65 gadiem, 83,9% bija ekonomiski neaktīvi – tas ir viens no zemākajiem nestrādājošo pensionāru rādītājiem Eiropā, vēsta Nra.lv.

Ekonomiski aktīvi iedzīvotāji ir tie pilsoņi, kuri strādā vai potenciāli varētu strādāt. Saskaņā ar Starptautiskās darba organizācijas metodoloģiju šajā kategorijā iekļauj cilvēkus vecumā no 15 līdz 72 gadiem.

Eiropas valstīs visvairāk ekonomiski aktīvu vecākā gadagājuma cilvēku pāri 65 gadiem ir Lielbritānijā – 83,2% un Igaunijā – 74%.

Saskaņā ar pētījuma datiem, 2016. gadā Latvijā pensionāru vidū vecumā no 65 līdz 74 gadiem strādājošo bija 31 tūkstotis 500, jeb 16,1%, 164 tūkstoši 400 (83,9%) pensionāru nestrādāja. Vairums vecākā gadagājuma cilvēku (94,8%) nemeklēja darbu tāpēc, ka iepriekš tika atlaisti sakarā ar darbinieku skaita samazināšanu, 3,8% ģimenes apstākļu vai veselības problēmu dēļ, 1% pavisam zaudējuši cerību atrast sev ienākumu gūšanas vietu, 0,4% pensionāru apzināti pārtrauca savu nodarbinātību un strādāt vairs nevēlējās.

Ekonomiski aktīvo veco laužu daļa, kuri vēlējās strādāt, taču darba meklējumus neveica, izrādījusies pavisam neliela.

Tāpat pētnieki noskaidroja, ka visvairāk strādājošo pensionāru ir Rīgas apkārtnē, kur kopējais bezdarba līmenis ir mazākais valstī (4,6%), savukārt vismazāk Latgalē, kur ir visaugstākais bezdarba līmenis Latvijā (16,4%). Turklāt 30,8% ekonomiski aktīvo pensionāru strādā pilnu darba dienu.

Pensijas vecums Latvijā pakāpeniski paaugstinās, 2016. gadā uz pensiju varēja doties 62 gadu un deviņu mēnešu vecumā, savukārt līdz 2025. gadam pensijas vecums palielināsies līdz 65 gadiem. Faktiskais pensiju vecums 2016. gadā sastādīja 61,67 gadus vīriešiem un 61,59 gadus sievietēm.

Vērts atzīmēt, ka divām trešdaļām Latvijas vecākā gadagājuma cilvēku (334 tūkstoši 500 cilvēki) ir niecīgas pensijas – mazāk par 235 eiro, pensijas, kuras pārsniedz šo summu, tiek apliktas ar ienākumu nodokli. Savukārt līdz 2030. gadam 46% Latvijas iedzīvotāju būs vecāki par 50 gadiem. Pensijā izies katrs ceturtais, un strādājošo cilvēku skaits samazināsies par 20%.

Iepriekš tika ziņots, ka Labklājības ministrija savā ziņojumā "Aktīvākas novecošanas stratēģija ilgstošākam un kvalitatīvākam darba stāžam Latvijā" liek lielas cerības uz pensionāriem, nosaucot par svarīgu darbaspēka resursu iedzīvotājus, kas vecāki par 64 gadiem.

135
Pēc temata
Latvijas Saeima palielināja pensiju indeksāciju ilgākam darba stāžam
Ražīgs rudens: oktobrī palielinās pensijas
Bagātākais Latvijas pensionārs vadījis bankrotējušu uzņēmumu
Saskaņas līderis Jānis Urbanovičs

Varai ir izdevīgas krievu un latviešu nesaskaņas: Urbanovičs par Levita maldiem

1
(atjaunots 10:22 30.05.2020)
Kādēļ Levitam patīk nosodīt citus un kādēļ varai ir izdevīga sašķelta sabiedrība, pastāstīja "Saskaņas" līderis Jānis Urbanovičs.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Tiesneša mantija atstājusi pārāk lielu nospiedumu prezidenta runā un rīcībā, atzīmēja "Saskaņas" līderis Jānis Urbanovičs Neatkarīgā Rīta Avīze intervijā, komentējot Egila Levita vārdus par to, ka 9. maijs nav Latvijā atzīmējami svētki, tādēļ patriotiem to nevajadzētu atzīmēt.

"Egilam Levitam ļoti patīk tiesāt un bārties. Būtu labāk, ja varētu sajust, ka viņš tos tiesājamos un baramos arī kaut kā mīl," atzīmēja Urbanovičs.

Viņam gribētos, lai valsts vadītājs nepamāca Latvijas iedzīvotājus kā svešiniekus.

"Viņa runās vēstījums ir tāds, ka viņš vienīgais zina, kā ir labi, kas ir pareizi, un viņš zina, kuriem ir taisnība, kuriem nav taisnība a priori," uzskata "Saskaņas" līderis.

Urbanovičs uzskata, ka Latvijas sabiedrībai pietrūkst saskaņas un cieņas.

"Egils Levits savā inaugurācijas runā solīja būt prezidents visai tautai. Latvijas tauta ir etniski daudzveidīga - tā nav tas pats, kas latviešu tauta. Ir dažādas vēsturiskās atmiņas.

Mums Latvijā trūkst tā, ko pāris reizes gadā dzied valsts "dārgākais koris" jeb Saeima. Šajā dziesmā tiek lūgta svētība no Dieva. Es kā viens no šā kora dalībniekiem ieklausos šajos vārdos. Tur ir dažos vārdos pateikta liela doma. Mēs lūdzam svētību, bet svētība nāk aiz mīlestības, pēc piedošanas.

Tāpēc prezidenta vārdi, kurus var saprast tā, ka vieni ir sliktie tāpēc, ka viņiem ir nepareiza atmiņa, nedod labu rezultātu. Tādā veidā nevar mainīt to cilvēku viedokli, kas svin 9. maiju. Tā var tikai izraisīt viņu dusmas un īgnumu.

Diemžēl varai ir izdevīga sašķelta sabiedrība - lai latvieši un krievi būtu aizņemti ar savstarpēju apsaukāšanos un neko nevaicātu varai," apkopoja sacīto Urbanovičs.

Kā jau atzīmēja Sputnik Latvija, Uzvaras diena Rīgā tradicionāli tiek ļoti plaši svinēta, taču šogad pasākumus nācās atcelt koronavīrusa pandēmijas dēļ. Tomēr daudzi cilvēki dienas garumā individuālā kārtā atnāca pie pieminekļa Rīgas Atbrīvotājiem, lai noliktu ziedus piemiņā par padomju kareivju varoņdarbu.

Daļa valdošo politiķu palika neapmierināti ar to, ka policija neierobežoja piekļuvi piemineklim, taču IeM atzīmēja, ka sociālā distance tika ievērota, savukārt pamata cilvēku aizdzīšanai nebija.

1
Tagi:
Saskaņa, Egils Levits, Jānis Urbanovičs
Pēc temata
Nekādu šķirbiņu un sodi skatītājiem: Levits pieprasa stingru likumu par PSRS formu
Sapņos viss ir iespējams: KF vēstniecība par Levita paziņojumu attiecībā uz 9. maiju
Vai grib kļūt par otro Kārli Ulmani? Kāpēc Levits ierosina mainīt Satversmi
Viedtālrunis, foto no arhīva

Latvijā sākusi darboties lietotne Apturi Covid, kura izseko kontaktus ar inficētiem

5
(atjaunots 10:28 30.05.2020)
Viedtālruņu lietotne Apturi Covid ir bez maksas: Latvijas iedzīvotājiem neliks to instalēt – viss notiek uz brīvprātīgā kārtā.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Latvijā sākusi darboties bezmaksas viedtālruņu lietotne Apturi Covid. Ar Covid-19 saslimušā cilvēka atrašanās vieta netiks izpausta, taču visi, kas būs kontaktējuši ar viņu ilgāk par 15 minūtēm, tiks informēti par to, vēsta Mixnews.lv.

Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš savā Twitter lapā uzrakstīja, ka Latvija viena no pirmajām pasaulē ieviesa lietotni kontaktu izsekošanai ar inficētiem, tādējādi paplašinot savas iespējas slimības izplatības kontrolēšanas jomā.

Turklāt Apturi Covid neievāc GPS datus. Viedtālruņi ar instalētu lietotni dalās informācijā ar Bluetooth palīdzību.

Iepriekš ziņots, ka analoģiskas viedtālruņu lietotnes jau darbojas citās valstīs. Igaunija un Somija grasās palaist līdzīgas programmas. Lietuvā šāda lietotne saucas Karantinas.

Sputnik Lietuva vēstīja, ka Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis paziņoja, ka Eiropas Savienībai ir jāizveido vienota mobilā lietotne pilsoņu pārvietošanās vērošanai. Savukārt tiem, kas nevēlēsies to izmantot, būs jāievēro noteikti ierobežojumi.

5
Tagi:
lietotne, viedtālrunis, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Latvijā ar Covid-19 inficētos izsekos ar viedtālruņa lietotnes palīdzību
Video ir tikai sākums: kā policija izseko iedzīvotājus sociālajos tīklos
Kariņš: Latvijā derētu ieviest obligātu masku nēsāšanu
Pašizolācija Latvijā: iedzīvotājus izsekos pēc mobilā telefona atrašanās vietas