Traktors laukā. Foto no arhīva

Latvijas traktoristi negrib dāvināt apdrošinātājiem naudu par OCTA

48
(atjaunots 18:51 05.10.2017)
Latvijas zemnieki draud ar lauksaimniecības produktu cenu palielināšanos, ja valdība ieviesīs obligāto civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu traktoru īpašniekiem.

RĪGA, 4. oktobris — Sputnik. Transportlīdzekļu īpašniekiem, kas nepiedalās ceļu satiksmē, tagad arī būs jāpērk OCTA. Noteikumu grozījumi attiecināti arī uz automašīnām, kas, piemēram, neizbrauc no pagalma, un lauksaimniecības tehniku, kas strādā uz lauka. Fermeri asi uzstājas pret to, ziņo Mixnews.lv.

3. oktobrī Ministru kabinets atbalstīja Finanšu ministrijas sagatavotos grozījumus, kas paredz civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas ieviešanu transportlīdzekļu īpašniekiem, kuri nepiedalās ceļu satiksmē.

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju asociācijā skaidro, ka šis likums neattieksies, piemēram, uz automašīnām, kas stāv garāžās un neizbrauc uz ceļiem. Tomēr pārējos gadījumos, ja automašīna kaut kur brauc — vienalga pagalmā vai citur, — jāiegadās polise, jo pastāv sadursmes risks ar citu automašīnu.

Šis noteikums attieksies ne tikai uz automobiļiem, bet arī citu tehniku, piemēram, uz traktoriem, kuri pārvietojas pa lauku — avārijas rezultātā tie var nodarīt kaitējumu trešajai personai.

Likumprojekts vēl būs jāapstiprina Saeimā.

Zemnieki ir pret jaunajiem izdevumiem Latvijas lauksaimnieki iestājas pret OCTA apdrošināšanas polišu iegādi transportlīdzekļiem, kuri nepiedalās ceļu satiksmē, norāda Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs.

Pēc viņa teiktā, tas palielinās mājsaimniecību izdevumus un negatīvi ietekmēs lauksaimniecības produkcijas pašizmaksu.

Treibergs uzskata par netaisnīgu situāciju, kad par citu kļūdām uz ceļiem jāmaksā transportlīdzekļu īpašniekiem, kuri nerada satiksmes negadījumus.

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētājs pieļauj, ka jaunie grozījumi ir izstrādāti apdrošināšanas kompāniju lobija ietekmē, jo apdrošinātāji cer palielināt savu peļņu.

Iepriekš Sputnik Latvija ziņoja, ka obligātās OCTA polises cenas šovasar palielinājusies par 120%. OCTA cena ir atkarīga no vadītāja stāža, auto vecuma negadījumu skaita un to smaguma pakāpes. Ar jaunajām cenām obligātā apdrošināšana jaunam vadītājam ar labu mašīnu un dažām avārijām (pat nesvarīgām) var izmaksāt 700-800 eiro. cenu kāpuma tendence saglabājas.

Polišu cenu kāpums jau liek dažiem autovadītājiem braukt bez OCTA, šādu autovadītāju īpatsvars, pēc Transportlīdzekļu apdrošinātāju asociācijas vērtējuma, veido 1,5%.

Nepamatotā cenu celšanās ir izraisījusi spēcīgu protestu vilni autovadītāju vidū, piemēram, tika organizēti mītiņi pret pārliekām apdrošinātāju apetītēm, kas notika Rīgā un Daugavpilī.

48
Pēc temata
Bijušais Latvijas premjers: situācija valstī ir šausmīga
Kāpēc aug OCTA un kā pret to cīnīties
Sistēmas jaunā koronavīrusa noteikšanai, foto no arhīva

Latvijā izgudrots koronavīrusa ātrais tests, kurš atšķiras no jau pastāvošajiem

8
(atjaunots 17:22 01.12.2020)
Jaunais Latvijā izstrādātais koronavīrusa noteikšanas ātrais tests ļaus noteikt rezultātu 15-30 minūšu laikā, tā precizitāti izstrādāji novērtēja ar 90%.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik. Latvijā izstrādāti koronavīrusa ātrie testi, to precizitāte sastāda aptuveni 90%, taču to ražošana pagaidām nav uzsākta, vēsta telekanāla TV3 raidījums "900 sekundes".

Covid-19 siekalu testus izstrādāja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Zinātniskā institūta laboratorijā pusgada garumā, pastāstīja ārsts Aigars Reinis. Viņš paskaidroja, ka šobrīd izmantotie Covid-19 testi atklāj vīrusa RNS, savukārt ātrie testi darbojas pēc cita principa.

"Šajā gadījumā tiek meklēti virsmas antigēns. Speciāli marķieri, molekulas, kas atrodas uz vīrusa virsmas, kas ir pietiekoši specifiski atpazīšanai un līdz ar to viņu atradne ļaus secināt – ir vīruss materiālā vai nav," paskaidroja Reinis.

Jaunā testa rezultātu varēs uzzināt 15-30 minūšu laikā.

Viņš pagaidām nenosauca precīzu jauno testu validācijas procesa noslēguma termiņu.

"Skaidrs, ka mūsu slimnīca ir tikai izmēģinājumu bāze šīm jaunajām tehnoloģijām. Apgādāsim, tiklīdz būs komercpartneri, jo paši jau neko neražosim," pastāstīja P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas internās medicīnas klīnikas vadītājs Valdis Pīrāgs.

Ja viss noritēs pēc plāna, tad jau pēc četriem mēnešiem varēs uzsākt testu ražošanu. Uzņēmēji jau izrādījuši interesi par to ražošanu, taču tā nevar tikt uzsākta pirms klīnisko izmēģinājumu beigām.

8
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Covid-19 testu turpmāk būs iespējams veikt vēl piecās vietās
Covid-19 testēšanu neveiks noteiktu profesiju pārstāvjiem
Izolāciju varēs pārtraukt bez testiem: Latvijā jauni noteikumi ar Covid-19 inficētajiem
"Ar apbedīšanas biroja izziņu": sociālos tīklus šokē jaunie Covid-19 testēšanas noteikumi
Pirmais sniegs Rīgā, foto no arhīva

Jaunais gads tiek atcelts? Valdība ieviesīs stingrākus ierobežojumus

10
(atjaunots 17:08 01.12.2020)
Oficiāla lēmuma vēl nav, taču jau ir skaidrs, ka ārkārtējās situācijas režīms, turklāt ar pastiprinātiem ierobežojumiem, tiks pagarināts vismaz līdz 11. janvārim.

RĪGA, 1. decembris – Sputnik, Dmitrijs Oļeiņikovs. Pēc tam, kad Latvijas prezidents Egils Levits 30. novembrī tikās ar premjerministru Krišjāni Kariņu un Saeimas spīkeri Ināru Mūrnieci, kļuva skaidrs: varasiestādes atbalsta lēmumu par ārkārtējās situācijas režīma pagarināšanu un ar Covid-19 izplatību saistīto ierobežojumu pastiprināšanu līdz nākamā gada 11. janvārim. Papildu ierobežojošo pasākumu kārtā piedāvāts pagarināt ziemas brīvlaiku 1.-4. klašu skolēniem (attiecīgi, par vienu nedēļu tiks pagarināts mācību gads maijā-jūnijā).

Situācija ar koronavīurusu Beļģijā, foto no arhīva
© Sputnik / Тьерри Монасс

Tāpat stingrāki ierobežojumi skars pulcēšanos un publiskus pasākumus, iespējams, atkal tiks ieviests aizliegums tirdzniecības centru un veikalu darbam brīvdienās – atstās tikai pirmās nepieciešamības preču tirdzniecību. Var tikt ieviestas izmaiņas robežas šķērsošanas kārtībā. Un galvenais, premjers uzstāj uz masveida Covid-19 testēšanas sarīkošanu, tostarp to cilvēku vidū, kuriem nav nekādu saslimšanas simptomu. Par testēšanas kārtību pagaidām netiek stāstīts plašāk.

Komentējot gaidāmo karantīnas pasākumu pastiprināšanu, Saeimas spīkere Ināra Mūrniece sacīja, ka esošie ierobežojumi nesamazina Covid-19 izplatību. Taču parlamenta priekšsēdētāja atzīmēja, ka stingrāki ierobežojumi ir jāievieš kopā ar atbalsta pasākumiem uzņēmumiem un iedzīvotājiem.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņoja, ka galīgais lēmums tiks pieņemts otrdien, valdības sēdē, tomēr viņš uzsvēra: "Tas, ko es piedāvāju, jau ir stingrāk par režīmu, kas bija pavasarī. Vienīgā atšķirība ar pilnīgu slēgšanu būtu tā, ka nedēļas vidū veikali būs vaļā. Tagad piedāvājums ir pat stingrāks nekā pavasarī."

Savukārt veselības ministre Ilze Viņķele paziņoja, ka papildu ierobežojumi tiks pieņemti uz jau ieviesto pamata, kas ir ieviesti reģionos ar vislielāko infekcijas izplatību. Turklāt otrdien valdības sēdē, kā tiek cerēts, tiks prezentēts gaidāmās iedzīvotāju vakcinācijas plāns pret Covid-19. Veselības ministre apsolīja, ka tā būs nebijuša mēroga, lieluma un ātruma vakcinācijas akcija.

Trafalgaras laukums Londonā, foto no arhīva
© Sputnik / Джастин Гриффитс-Уилльямс

Un par ekonomiskā atbalsta pasākumiem runājot. Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs paziņoja, ka valdība grasās apzināti palielināt uzņēmumiem paredzētās palīdzības apmēru. Tostarp 30. novembra koalīcijas padomes sēdē tika pieņemts lēmums, ka subsīdijas apgrozījuma līdzekļiem varēs saņemt visi uzņēmumi, kuru apgrozījums novembrī, salīdzinājumā ar trim pēdējiem mēnešiem, samazinājies vairāk nekā par 20%. Šis pats kritērijs – apgrozījuma kritums par 20% – tiks ieviests uzņēmumiem, kuri pretendē uz dīkstāves pabalstiem. Tāpat dīkstāves pabalsti kļūs pieejami arī pašnodarbinātām personām, kā arī tiem, kas strādā ar patentmaksu. Dīkstāves pabalsta apmēru patenta maksātājiem plānots palielināt no 330 līdz 400 eiro. No valdības pārstāvju puses izskanējuši pat paziņojumi, ka ir vērts padomāt par beznosacījumu atbalstu ģimenēm ar bērniem.

Ja par ekonomiskā atbalsta pasākumiem koalīcijai, spriežot pēc visa, ir vairāk vai mazāk izteikts konsenss, tad attiecībā uz gaidāmajiem karantīnas pasākumiem tā nav. Tātad, ko būs atļauts, bet ko nebūs atļauts darīt valsts iedzīvotājiem, un cik ilgu laiku – tas tiks lemts diskusiju laikā valdības sēdē.

10
Tagi:
Latvija, koronavīruss, valdība, ārkārtējā situācija
Pēc temata
Kariņš aicināja Latvijas iedzīvotājus neiet ciemos vienam pie otra
Naudas, vairāk naudas! Kāpēc Latvijas aizsardzības ministrs ceļ trauksmi Covid-19 dēļ
Var atjaunot dīkstāves pabalstus: Kariņš ir apmierināts ar situāciju Latvijas ekonomikā
Viņķele: ārkārtējās situācijas režīms ir jāpagarina uz trim nedēļām