Taksometrs

Latvijas autovadītājiem atļāvuši piestrādāt

100
(atjaunots 16:36 30.09.2017)
Kopbraukšanas pakalpojumus varēs piedāvāt automobiļu īpašnieki, kuros būs ne vairāk kā četras pasažieru vietas, visi pasūtījumi tiks pieņemti tiešsaistes režīmā, apmaksa tikai bezskaidrā naudā.

RĪGA, 29. septembris – Sputnik. Latvijas Saeima 28. septembrī galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus par autopārvadājumiem, kuri attiecas uz savstarpējo braucienu pakalpojumiem (alternatīviem taksometriem), vēsta rus.lsm.lv.

Saskaņā ar dokumentu tagad bizness Latvijā dalīsies uz diviem segmentiem: taksometru pārvadājumiem un kopbraukšanu (ridesharing). Šo pakalpojumu varēs piedāvāt tikai to automobiļu īpašnieki, kuros ir ne vairāk kā četras pasažieru vietas.

Piedāvāt, pieprasīt un apstiprināt šo pakalpojumu varēs tikai ar elektronisko sakaru līdzekļu vai mobilo aplikāciju izmantošanu tiešsaistes režīmā, savukārt apmaksa notiks tikai bezskaidrā naudā.

Kā paskaidroja Saeimas deputāts Edvards Smiltēns, tas nozīmē, ka taksometri paliks, un tie varēs apkalpot pasažierus, ka iepriekš, bet būs arī tādi pārvadātāju pakalpojumi ar M1 kategorijas vieglajiem transportlīdzekļiem, t.i. ar ne vairāk kā četrām pasažieru vietām. Vadītājam ir jābūt vismaz trīs gadu auto vadīšanas stāžam. Lai nodarbotos ar kopbraukšanu, būs jāsaņem licence transporta direkcijā un jābūt ierakstītam išoferu reģistrā. Visi norēķini noritēs tikai bezskaidrā naudā, jeb ar bankas karti.

Licences izsniegs 9 valsts nozīmes pilsētu un piecu plānošanas reģionu pašvaldības. Šobrīd pasažieru pārvadājumus ar taksometri var veikt tikai tad, kad pārvadātājs saņēmis licenci, ko izsniedz pašvaldība.

Jaunā regula stāsies spēkā 2018. gada 1. martā.

Kad tas notiks, grozījumi sniegs iespēju legāli darboties tām personām, kuras šobrīd piedāvā ridesharing pakalpojumu ar Uber, Taxify un citām analoģiskām sistēmām.

Pret grozījumiem iepriekš iestājās Taksometru arodbiedrība, uzskatot, ka tie rada konkurences pārspēku vadītājiem, kuri piedāvās savstarpējo braucienu pakalpojumus.

Pēc Latvijas pasažieru pārvadātāju asociācijas (LPPA) direktora Ivo Ošenieka domām, gan taksometra vadītāji, gan tie, kuri piedāvās kopbraukšanas pakalpojumu pildīs vienu un to pašu funkciju – pārvadās pasažierus par naudu, tikai vieniem pastāv stingri noteikumi un ierobežojumi, savukārt citus praktiski nekontrolē. Viņš uzskata, ka šādiem vadītājiem izmaksas būs mazākas, un tas faktiski nozīmē negodīgu konkurenci.

Taksometru vadītāji piedāvāja ieviest visā Latvijas teritorijā vienotu licencēšanas sistēmu.

100
Pēc temata
Latvijas taksometru vadītāji gatavojas protesta akcijām saistībā ar plānoto kopbraukšanas regulējumu
Skolnieks. Foto no arhīva

Šuplinska: vecāko klašu skolēniem tālmācības nav kļuvušas par izaicinājumu

1
(atjaunots 14:51 01.06.2020)
Vecāko klašu skolēni jau tā prot strādāt patstāvīgi, savukārt jaunāko klašu skolēniem tika palaists kanāls "Tava klase": izglītības un zinātnes ministre nesaskata problēmas tālmācībās.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Eksāmenu rezultāti 12. klasēs nebūs atkarīgi no tālmācībām, paziņoja Latvijas Radio intervijā izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija).

Devīto klašu skolēnu centralizētie valsts eksāmeni šogad ir atcelti, savukārt 12. klašu skolēniem tie notiks saīsinātā veidā.

Eksāmenu laikā telpās varēs atrasties ne vairāk par noteiktu cilvēku skaitu, kas ievēros sociālo distanci. Tā kā katrs eksāmens ilgs ne vairāk par 3 stundām, skolēni var nenēsāt sejas maskas. Par izņēmumu var kļūt klases, kurās mācās bērni ar hroniskām slimībām vai ir skolotāji no riska grupām.

Skolniece, foto no arhīva
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Šuplinska ir pārliecināta, ka Latvijas skolu pāreja pie tālmācībām marta vidū neietekmēs eksāmenu rezultātus. Pēc viņas sacītā, parasti jaunas vielas apgūšana 12. klasē tiek pabeigta marta sākumā.

Tiesa, viņa pieļauj, ka tālmācību dēļ varēja parādīties stress. No otras puses skatoties, pēc viņas teiktā, maija otrajā pusē skolēniem bija iespēja tikties ar skolotājiem un klasesbiedriem konsultācijās, kas mazināja spriedzi.

"Cits jautājums, cik skolēni paši bijuši gatavi un noskaņojušies mācību procesam, vai daudzi nav paļāvušies uz medijos vairākkārt izskanējušo iespējamo [eksāmenu] atcelšanu," sacīja Šuplinska.

Kopumā, novērtējot tālmācības, ministre atzīmēja, ka sākumā process gāja grūti, pēc tam kļuva par ieradumu un beidzās samērā neslikti.

"Kā norāda direktori, grūtības bija tiem bērniem, kuri arī skolas laikā nespēj īsti tikt ar vielu galā. Savukārt vecākajām klasēm īsti izaicinājumu nebija. Patstāvīgais un plānotais darbs viņiem ir krietni ierastāks."

Viņa piekrita tam, ka 1.-6. klašu skolēniem ir bijušas grūtības, taču atgādināja, ka viņiem bija pieejams izglītojošais telekanāls "Tava klase".

Aprīļa beigās trīs 12. klases skolnieces no Rīgas uzrakstīja Šuplinskai atklātu vēstuli ar piedāvājumu atcelt centralizētos valsts eksāmenus 12. klasēs vai pārtraukt mācības visos priekšmetos, izņemot tos, kuros obligātie eksāmeni notiks.

Viņas norādīja, ka tālmācības neatstāj viņām laiku gatavoties eksāmeniem. Turklāt pandēmijas apstākļos eksāmeni un neziņa par to, kā un kādā formātā tie notiks, rada papildu stresu, tādēļ arī rezultāti var izrādīties sliktāki, nekā iepriekšējos gados.

Rīgas 34. vidusskolas direktore Nataļja Rogaļeva uzskata, ka tālmācības ir palielinājušas noslāņošanos starp bērniem: skolēni, kuriem palīdzēja vecāki, jutās ērti, izjuta atbalstu un veiksmīgi turpināja mācības, atšķirībā no bērniem, kuri palika viens pret vienu ar skolotāju aiz kadra.

1
Pēc temata
Vecāki jau ir krituši izmisumā: Šuplinska pastāstīja par attālinātām mācībām
Vanaga: ar attālinātajām mācībām visi pagaidām tiek galā
Atjaunojiet krievu valodu skolās vismaz karantīnas laikā: aktīvists vēršas pie premjera
Kādus eksāmenus šogad kārtos skolēni
Robežkontrole

Robežkontrole starp Latviju un Lietuvu ir atcelta

18
(atjaunots 17:42 01.06.2020)
Lietuvas Nacionālā sabiedriskās veselības aprūpes centra speciālisti turpinās dežurēt kopā ar robežsargiem; tas pats notiks arī Latvijā.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Sākot no 1. jūnija, plkst. 00:00 ir atcelta kontrole uz robežas starp Latviju un Lietuvu, vēsta Sputnik Lietuva.

Tagad ceļotāji drīkst šķērsot robežu tieši tāpat, kā to darījuši kopš 2007. gada, kad Lietuva un Latvija kļuva par Šengenas zonas dalībvalstīm. Līdzi ir jānēsā pase vai jebkurš cits personu apliecinošs dokuments. Tāpat ir svarīgi neaizmirst par to, ka gan Lietuvas, gan Latvijas teritorijā amatpersonām ir tiesības veikt atsevišķas pārbaudes.

Atbildīgo iestāžu speciālisti gan Latvijā, gan Lietuvā turpinās dežurēt kopā ar robežsargiem, lai mērītu ķermeņa temperatūru tiem, kas šķērso valstu robežu, un pārbaudīt cilvēkiem Covid-19 iespējamo simptomu klātbūtni.

Iekšējā ES robežkontrole ar Poliju paliek. Tas nozīmē, ka šo valsti drīkst pamest vai iebraukt tajā caur diviem pašreizējiem robežkontroles punktiem Lietuvā: Lazdiji – Aradninki un Kalvarija – Budzisko.

Līdz 1. jūnijam robežas šķērsošana starp Latviju un Lietuvu notika četros robežkontroles punktos: "Grenctāle - Saloči", "Rucava - Būtiņģe", "Medumi – Smeline" un "Meitene – Kalvji".

Maija vidū Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valdību vadītāji paziņoja, ka Baltijas valstīm ir izdevies pārvarēt pirmo Covid-19 vilni, un tādēļ tās atver iekšējās robežas. Taču premjeri aicināja iedzīvotājus ievērot drošības pasākumus un saudzēt viens otru.

18
Tagi:
robeža, Latvija, Lietuva
Pēc temata
Eksperts: lietuvieši un igauņi nesteidz braukt uz Latviju
Starp Latviju un Lietuvu ārkārtējās situācijas laikā palielinājusies tūristu plūsma
Polija atver robežas: atļauti tranzītbraucieni
Bulgārija atvērusi robežu visiem ES pilsoņiem