Pārtikas produkti

Latvija pret aptaukošanos: gāzētie dzērieni un konditorejas izstrādājumi varētu kļūt dārgāki

44
(atjaunots 10:00 30.09.2017)
Latvijas Saeimas komisija konceptuāli apstiprināja iedzīvotāju iniciatīvu PVN samazināšanai vietējiem dārzeņiem un augļiem, kā arī svaigajai gaļai un zivīm, un paaugstināt to gāzētiem dzērieniem un miltu izstrādājumiem.

RĪGA, 28. septembris – Sputnik. Latvijā varētu tikt paaugstināta pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme "neveselīgiem" produktiem līdz 31%, un līdz 5% pazemināta "veselīgiem", par šādu iniciatīvu iestājas vietējie iedzīvotāji, savukārt Saeimas komisija principiāli to atbalstījusi, vēsta rus.tvnet.lv.

Iniciatīva tika izvietota portālā Manabalss.lv un jau ir savākusi vairāk nekā desmit tūkstošus parakstu. Tā paredz PVN samazināšanu svaigajai gaļai un zivīm, medum, olām, pilngraudu produktiem, Latvijai tipiskiem augļiem un dārzeņiem, pienam un piena produktiem bez saldinātājiem.

PVN likmi saldinātiem un enerģētiskajiem dzērieniem, kā arī cukura un miltu konditorejas izstrādājumiem un visiem produktiem, kuru sastāvā ir vairāk nekā 1,25 grami sāls uz 100 gramiem produkta, piedāvāts palielināt līdz 31%.

Šobrīd PVN pārtikas produktiem Latvijā sastāda 21%.

Pēc iniciatīvas autoru viedokļa, par šādu izmaiņu ieguvējiem kļūs vietējās pārtikas produkcijas ražotāji un tās tirgotāji, savukārt līdz ar ēšanas ieradumu izmaiņām samazināsies arī slodze veselības aprūpes nozarē.

Igaunijā un Dānijā nodoklis neiedzīvojās

Igaunijā analoģisks likumprojektu par nodokļa ieviešanu cukuru un saldinātāju saturošajiem dzērieniem tā arī neparakstīja valsts prezidente Kersti Kaljulaida.

Šai iniciatīvai, pēc valdības ekspertu domām, ir jāstimulē Igaunijas iedzīvotāji lietot veselīgākus dzērienus, tādējādi samazinot daudzu slimību attīstību riskus, kas ir saistītas ar lieko svaru. Tika gaidīts, ka šis nodoklis nebūs izplatīts uz dabiskajām sulām, par ko valdība plānoja pieprasīt Eiropas Komisijai atbilstošu lēmumu.

Taču pret nodokli asi iestājās biznesa sabiedrības pārstāvji. Igaunijas Uzņēmēju savienības uzskata, ka nodoklis nesekmētu uzstādīto mērķu sasniegšanu, bet tikai novestu pie pārtikas groza sadārdzināšanas, kas negatīvi ietekmētu cilvēku ar zemu ienākumu līmeni labklājību.

Pēc dažu mēnešu diskusijām prezidente aizsūtīja likumprojektu uz pārstrādāšanu, gaidāms, ka šis temats atkal tiks apspriests 2019. gadā, 2018. gadā ienākumi no šī nodokļa ieviešanas nav paredzēti.

Tādu pašu nodokli mēģināja ieviest Dānija, taču jau pēc gada bijusi spiesta to atcelt. Likuma izpildīšanas administratīvā kontrole izrādījusies neefektīva un dārga, savukārt pierobežas tirdzniecība ar Vāciju faktiski apstājās.

44
Pēc temata
Vai Latvijā darbojas "pārtikas aparteīds"
Maxima tirgo vegānu pārtiku piecās Latvijas pilsētās.
Pārtikas aparteīds: Austrumeiropa ir kļuvusi par Briseles "atkritumu spaini"
Latvijā krītas pārtikas produktu mazumtirdzniecības apjomi
Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs, foto no arhīva

"Zodziet apņēmīgāk!" Ušakovs uzbruka labējiem, kuri atbalsta vandāļus Jēkabpilī

17
(atjaunots 16:30 01.03.2021)
Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs izdomājis reklāmsaukli – tā pamatā ir nacionālistu atsauksmes pēc lielgabala zādzības un padomju karavīriem veltītā pieminekļa apgānīšanas Jēkabpilī. Reklāmsaukli viņš izdomājis ne tikai labējiem, bet arī visai Latvijas valdībai.

RĪGA, 1. marts — Sputnik. Kā zināms, Jēkabpilī noticis skandalozs vandālisma akts. Nezināmi ļaundari sagrāvuši padomju memoriālu karavīru apbedījuma vietā. Nozagts piemineklis – lielgabals, kas rotāja memoriālu.

Incidents pats par sevi rada sašutumu, ņemot vērā ļaundaru melno sirdzapziņu un jebkādu principu trūkumu, piedevām memoriālu aizsargā Krievijas un Latvijas starpvaldību līgums par pieminekļu aizsardzību. Krievijas Izmeklēšanas komiteja jau ierosinājusi krimināllietu sakarā ar noziegumu.

Krievijas vēstniecība Rīgā nosūtīja Latvijas ĀM protesta notu sakarā ar vandālisma aktu.

Policisti Latvijā apgalvo, ka centīgi izmeklē noziegumu. Cilvēki ir sašutuši. Tikai Nacionālās apvienības deputāti nespēj valdīt sajūsmu.

Jānis Iesalnieks un Jānis Dombrava savās lapās Twitter un Facebook atļāvās atbalstīt vandāļus, kuri tumsas aizsegā faktiski sagrāvuši memoriālu padomju artilēristiem. Iesalnieks attaisnoja noziedzniekus, Dombrava pat ierosināja pateikties par apņēmīgo rīcību.

Bijušais Rīgas mērs. Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs savā lapā Facebook pauda savas domas par notiekošo. Viņš izmantoja ļaunu ironiju.

Pēc NA politiķu izteikumu motīviem Ušakovs izdomāja saukli, kas, pēc viņa domām, piemērots visai valdībai. Politiķis ironiski konstatēja, ka aicinājums "zodziet apņēmīgāk" ideāli iekļautos valdības koncepcijā.

Ušakovs pat ieteica uz Saeimas griestiem rakstīto "Viens likums - viena taisnība visiem" nomainīt pret "zodziet apņēmīgāk".

"Jēkabpilī apgānīts piemineklis padomju karavīriem, nozagts lielgabals no postamenta. Kas un kāpēc to izdarījis, politisku vai ekonomisku motīvu dēļ – tas ir atsevišķs jautājums. Toties nepārsteidza labējo politiķu reakcija. Mūsu visu iemīļotais Saeimas deputāts Jānis Dombrava teica, ka vajadzētu būt "apņēmīgākiem". Loģiski – zagt vajag apņēmīgāk. Uz tā mūsu labējās partijas turas. Var pat valdības ēkā uz griestiem uzrakstīt

"Zodziet apņēmīgāk!" agrākā "Viens likums - viena taisnība visiem" vietā," – Ušakovs konstatēja savā lapā.

Jāpiebilst, ka policijas centieni lielgabala meklējumos vēl nav vainagojušies panākumiem, lai arī pat pieejami videonovērošanas kameru ieraksti, kuros redzams, kā traktorā aizved lielgabalam līdzīgu objektu.

17
Tagi:
vandalisms, nacionālisms, Nils Ušakovs
Pēc temata
Jēkabpilī barbariski sagrauts karavīru memoriāls. Kā atbildēs Krievija?
Video ierakstā nokļuvusi pieminekļa sagraušana Jēkabpilī
Avīzes, foto no arhīva

Valdība apstiprinājusi vairāk nekā 3 miljonu eiro piešķiršanu privātajiem medijiem

11
(atjaunots 16:10 01.03.2021)
Latvijas Kultūras ministrijas ieskatā privātajiem medijiem vajadzīga apaļa summa – vairāk nekā trīs miljoni eiro. Valdība tam piekrīt.

RĪGA, 1. marts — Sputnik. Kultūras ministrija pieprasījusi valdībai 3 258 367 eiro privāto mediju atbalstam Latvijā. Valdība prasību apstiprinājusi, vēsta Mixnews.lv.

Tagad šī nauda no valsts budžeta nonāks Mediju atbalsta fondā (MAF). Tas vajadzīgs, lai plašsaziņas līdzekļi Covid-19 radītajā krīzes situācijā varētu joprojām sniegt sabiedrībai savlaicīgu un kvalitatīvu informāciju par pandēmijas problēmām.

​Tagad izstrādātais mediju vides atbalsta mehānisms jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, un Sabiedrības integrācijas fonds MAF ietvaros sadalīs līdzekļus starp komerciālajiem radio, telekanāliem, elektroniskajiem un drukātajiem medijiem.

Jau zināms, ka 1 075 000 eiro no MAF finansējuma tiks atvēlēti televīzijas un radio programmu tekošo izdevumu – darbinieku algu, telpu nomas, komunālo pakalpojumu utt. segšanai.

530 850 eiro paredzēti tādiem pašiem izdevumiem drukātajiem un ziņu medijiem, 846 150 eiro – drukāto mediju darba materiālu apmaksai piecus mēnešus ilgajā ārkārtējā situācijā. 798 210 eiro vajadzīgi televīzijas un radio programmu izstrādei piecus mēnešus ilgajā ārkārtējā situācijā.

SIF administratīvie izdevumi "apēdīs" 8 157 eiro.

11
Tagi:
Latvija, finansējums, mediji
Pēc temata
No kurienes nāk nauda cīņai par "demokrātiju un cilvēktiesībām"