HIV pārbaude. Foto no arhīva

Latvija uz HIV epidēmijas sliekšņa: neārstējas gandrīz divas trešdaļas inficēto

87
(atjaunots 20:42 30.09.2017)
Latvijas Veselības ministrija lūdz HIV slimnieku ārstēšanas programmai 74 miljonus eiro. Jautājums tiks izvērtēts, sastādot budžetu.

RĪGA, 25. septembris — Sputnik. Latvijā ik dienas vismaz viens cilvēks izdzird, ka ir inficējies ar HIV. Valsts Veselības ministrija ir sagatavojusi HIV inficēto, hepatīta un seksuāli transmisīvo slimību slimnieku  ārstēšanas plānu, kam trīs gadu laikā nepieciešami vairāk nekā 74 miljoni eiro. Taču vēl nav zināms, vai budžetā atradīsies nepieciešamie līdzekļi, vēsta Latvijas radio.

2017. gada pirmajos sešos mēnešos Latvijā reģistrēti 149 jauni HIV inficēšanās gadījumi, turklāt slimnieku sociālais portrets pēdējos gados ir mainījies — inficēties var gan homoseksuālis, gan studente no pieklājīgas ģimenes.

Pasaules Veselības organizācija iesaka pēc iespējas ātrāk sākt HIV inficēto cilvēku ārstēšanu, tādējādi minimizējot apkārtējo inficēšanās risku. Tomēr patlaban tikai 35% HIV inficēto cilvēku Latvijā saņem valsts apmaksātu ārstēšanos.

Veselības ministrija cer trīs gadu laikā palielināt šo rādītāju līdz 50%. Šim nolūkam ministrija lūdz no valsts budžeta atvēlēt aptuveni 74 miljonus eiro: apmēram 17 milj. eiro 2018. gadā, 27 milj. — 2019. gadā un gandrīz 30 milj. eiro 2020. gadā. Lielu daļu finansējuma plānots atvēlēt profilaksei un izglītojošajiem pasākumiem riska grupās.

HIV izplatīšanās novēršanu lielā mērā sekmē arī cīņa pret infekcijas nodošanu no mātes bērnam.

Veselības ministrijas izstrādātajai programmai nepieciešamo līdzekļu piešķiršana tiks izvērtēta gada un vidēja termiņa budžeta plānošanas laikā.

Atgādināsim, ka šogad Latvija ir apsteigusi Igauniju cilvēka imūndeficīta vīrusa inficēšanās gadījumu skaita ziņā un ieņēmusi pirmo vietu Eiropas Savienībā. 2016. gada nogalē Latvijā bija fiksēti 6972 HIV slimnieki, 2017. gadā šis skaits jau pārsniedza septiņus tūkstošus. Rīgā ar HIV inficēts katrs divsimtais iedzīvotājs.

87
Pēc temata
Latvijas medicīna – viena no labākajām pēcpadomju valstīs
Bērniem par prieku: vizīte pie stomatologa tiek atlikta uz gadiem
Veselības ministrija noteikusi prioritātes nākamajam gadam
Latvijas iedzīvotājiem liks mazāk slimot, vai iet uz darbu slimiem
Sniegputenis

Kaut kas vēl nebijis: tuvākajās dienās Latvijā gaidāms stiprs sniegputenis

1
(atjaunots 08:16 25.01.2021)
Pirmo reizi Latvijas vēsturē varētu sarkano brīdinājumu par ekstremāli stipru sniegu, ko ciklons sagādās no Ukrainas rietumiem.

RĪGA, 25. janvāris - Sputnik. Šīs nedēļas sākumā, īpaši otrdien un trešdien, Zemgalē, Vidzemē un Rīgā gaidāmi ilgstoši nokrišņi, raksta Tvnet.lv, atsaucoties uz sinoptiķu prognozēm.

​Tiek ziņots, ka no Ukrainas rietumiem Latvijai tuvojas ciklons, kas atnesīs spēcīgus nokrišņus. Ja valsts austrumos tās izkritīs lietus veidā, tad centrālajos un rietumu novados galvenokārt snigs.

Paredzams, ka Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludinās oranžo vai pat sarkano brīdinājumu.

Gaisa temperatūra tuvākajās dienās būs aptuveni nulle grādu, snigšanas laikā iespējamas vēja brāzmas. Pūtīs ziemeļu vējš.

Atgādinām, ka oranžā vai sarkanā brīdinājuma periodā ir jāievēro drošības pasākumi. Pacentieties bez īpašas vajadzības neiziet no mājām. Nenovietojiet automašīnas zem kokiem.

1
Tagi:
prognoze, Latvija
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

43
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

43
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas