Kiberuzbrukumi

Aizsardzības ministrija gaida informācijas uzbrukumus "Rietumi 2017" mācību laikā

28
(atjaunots 09:50 15.09.2017)
Kā uzskata ministrijas valsts sekretārs, iedzīvotājiem pašiem ir jāattīsta kritiskā domāšana uz Krievijas informācijas kampaņu fona mācīties atšķirt melus no patiesības.

RĪGA, 14. septembris — Sputnik. Aizsardzības ministrija uzskata, ka pret Latviju var tikt veikti kiberuzbrukumi un informācijas operācijas "Rietumi 2017" mācību laikā, paziņoja iestādes valsts sekretārs Jānis Garisons.

Pēc viņa vārdiem, krievvalodīgie mediji rada ažiotāžu sakarā ar gaidāmajām mācībām, sniedzot informāciju tādā veidā, it kā Baltijas valstis ir mobilizējušās un dzīvo bailēs, vēsta Baltnews.lv. Taču, kā uzskata Garisons, tas neatbilst patiesībai. Izņemot militārā spēka demonstrēšanas pie Latvijas robežām, vērts sagaidīt informācijas un kiberoperācijas pret valsti.

Aizsardzības ministrs neprecizēja, kā iestāde rīkosies līdzīgu uzbrukumu gadījumā. Tāpat viņš aicināja nespekulēt ar versiju, ka Krievijas armija pēc mācībām paliks Baltkrievijā. Nav vērts sēt arī lieku paniku, jo pēc 2014. gada marta Baltijas valstīs ir pastiprināta sabiedroto klātiene un piešķirti papildus līdzekļi aizsardzībai.

Garisons atgādināja, ka manevru laikā, kuri startē šodien un ilgs līdz 20. septembrim, Latvijā ieradīsies papildus 200 amerikāņu militārdienējošo.

Aizsardzības ministrija tāpat aicina nespekulēt ar nejaušajiem incidentiem, kuri varētu radīt draudus Latvijai. Pēc Garisona vārdiem, vienīgais nopietnais gadījums pierobežā notika pērnā gada aprīlī, kad Krievija Su-24 nolidoja virs amerikāņu raķešu kuģa.

Uz Krievijas informācijas kampaņu fona iedzīvotājiem ir jāattīsta kritiskā domāšana un jāsaprot, kurā brīdī tiek saņemti viltus apgalvojumi, noslēgumā teica valsts sekretārs.

Iepriekš par kiberdraudiem paziņoja aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, savukārt ĀM vadītājs Edgars Rimšēvičs izteica raizes, ka Krievijas kiberuzbrukums varētu pārvērsties reālā militārā konfliktā un novest pie civiliedzīvotāju upuriem.    

28
Pēc temata
Krievijas Aizsardzības ministrija atbildējusi uz Vācijas izteikumiem par mācībām "Rietumi 2017"
Krievijas vēstnieks Latvijā: mācības "Rietumi 2017" atvēsinās karstās galvas
Veišnorija: Krievijas un Baltkrievijas izdomātais pretinieks sajūsminājis Twitter lietotājus
Rinkēvičs biedē Eiropu ar slepeniem Krievijas kiberuzbrukumiem
Dārzeņi. Foto no arhīva

Kur lai liek dārzeņus: Latvijas zemnieki baidās no tālmācībām

6
(atjaunots 18:59 04.08.2020)
Latvijas zemnieki nezin, vai spēs šoruden un šoziem piegādāt produktus skolām, ja tās atkal pāries pie tālmācībām.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas skolu pāriešanas varbūtība pie tālmācībām šoruden biedē ne tikai skolēnu vecākus, bet arī zemniekus, vēsta Latgales reģionālā televīzija.

Pagājušajā nedēļā Latvijas valdība apstiprināja Izglītības un zinātnes ministrijas sagatavoto plānu, pēc kura skolās un citās mācību iestādēs sāksies jaunais mācību gads. Tas ietver sevī dažādus rīcības variantus, atkarībā no epidemioloģiskās situācijas attīstības, tostarp – pilnu pāreju pie tālmācībām.

Pēdējais variants var radīt būtiskus zaudējumus Latvijas zemniekiem, kuri piegādā izglītības iestādēm dārzeņus. Tā jau notika šī gada pavasarī – martā gandrīz pilnībā izzuda piegādes sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem un izglītības iestādēm, kā dēļ kopējais nozares kritums sasniedza 70-90%.

Rūtai Ķipurei ir sava zemnieku saimniecība – "Lukstiņmājas" Rēzeknes novadā. Šī sezona ir izdevusies laba – gan lietus, gan saule, tādēļ raža solās būt laba. Viņas ģimene strādā uz aptuveni 100 hektāriem, audzē dārzeņus un graudaugus.

"Skaisti sīpoli, laba burkānu raža, visā kopumā labi. Raža būs, galvenais, kur to pārdot," pateica Ķipure.

Viņai ir līgums par dārzeņu piegādi ar skolām Rēzeknē, Līvānos, Varakļānos un Ludzā. Taču šopavasar, ārkārtējās situācijas režīmā, dārzeņi palika noliktavā.

"Ļoti, ļoti daudz. Tonnās nemērījām (…), vienkārši izmetām, utilizējām, jo nevienam nevajadzēja. Pārāk zemas cenas," pastāstīja Ķipure.

Speciālisti iesaka nemest ārā dārzeņus, bet gan ziedot pansionātiem, dzīvnieku patversmēm, sadarboties ar sociālajiem dienestiem. Savukārt zemnieki saka, ka gadījumā, ja skolas būtu atvērušās, produkcija atkal būtu nepieciešama.

"Dzirdēju, ka skolas strādās ierastā režīmā, dotajā brīdī tā. Ir bailīgi, jo piegādes ir jāveic cauru gadu, bet viena lieta ir atvest uz skolu, un cita – saglabāt preci, tas ir grūti," saka Ķipure.

Vēl šī gada aprīlī Zemkopības ministrija izstrādāja atbalsta programmu 45,5 miljonu eiro apmērā. No šīs summas 2,5 miljoni eiro ir paredzēti zemnieku saimniecībām, kuras nodrošina pārtikas produktus skolām un bērnudārziem.

6
Tagi:
Latvija
Pēc temata
Cilvēki izvēlēsies pabalstu: fermeri neatradīs strādniekus septembrī par 800 eiro
Lieta ir cenā: fermeri un veikali vienojās virzīt vietējās preces, taču ar to ir par maz
Euronews: kas vāc zemenes Eiropas laukos
Egils Levits

Levits aicina izteikt neapmierinātību ar reformām vēlēšanās

14
(atjaunots 17:18 04.08.2020)
Prezidents piedāvā neapmierinātajiem ar administratīvi teritoriālo reformu balsot pašvaldību vēlēšanās.

RĪGA, 4. augusts – Sputnik. Latvijas iedzīvotāji varēs izteikt neapmierinātību ar administratīvi teritoriālo reformu (ATR) gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, paziņoja intervijā Latvijas Radio prezidents Egils Levits.

Šī gada jūnijā Latvijas Saeima steidzīgā kārtībā izskatīja ART likumu, saskaņā ar kuru Latvijā paliks tikai 42 pašvaldības esošo 119 vietā. Pašvaldības un opozīcijas pārstāvji vairākkārt pauda neapmierinātību gan ar pašu likumprojektu, gan ar to, ka tas tiek pieņemts pandēmijas pīķī attālinātā režīmā.

Nabadzība, foto no arhīva
© Sputnik / Валерий Мельников

Pie prezidenta atklātā vēstulē vērsās 46 Latvijas pašvaldību vadītāji, aicinot neizsludināt likumu. Pašvaldības paziņoja, ka uzskata dokumentu par nekvalitatīvu, nepietiekami argumentētu, savukārt pašu reformu – par nedemokrātisku.

Taču prezidents izsludināja likumu, tostarp tāpēc, ka deputāti iekļāva tekstā viņa piedāvāto punktu par kultūrvēsturiskās identitātes nostiprināšanu.

Atbildot uz jautājumu par to, vai šī reforma bija jāpieņem tieši šobrīd, Levits paziņoja, ka iesaistītajām pusēm bija iespēja izteikt savus argumentus, jo tam bijis pietiekami daudz laika.

Tai pat laikā prezidents atgādināja, ka Satversmes tiesā jau ir iesniegtas vairākas prasības saistībā ar ATR likumu: par savu nolūku šādi rīkoties iepriekš paziņoja Limbažu, Kandavas, Varakļānu un Ikšķiles novads.

Tāpat Levits uzsvēra, ka Latvijas iedzīvotāji, kurus neapmierina ATR rezultāti, spēs izteikt savu neapmierinātību nākamgad gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās.

"Par lēmumu būs jāatbild Saeimai un valdošajai koalīcijai. Ja izrādīsies, ka reforma nestrādā un negūs cilvēku atbalstu, tas atsauksies uz šīm partijām vēlēšanās. Tas ir demokrātisks process. Ir teiciens par to, ka kādu gultu klāsi, tādā gulēsi. Līdz ar to – kādu Saeimu ievēlēsim, ar tādu arī dzīvosim," sacīja prezidents.

(Atgādināsim, ka pašvaldību vēlēšanās vēlē nevis Saeimas, bet gan pilsētu un novadu pašvaldību deputātus).

Tāpat viņš uzsvēra, ka draudus demokrātijai Latvijā rada populisms, savukārt kritiskās domāšanas līmenis sabiedrībā ir visnotaļ zems, tādēļ valstij ir jāstrādā pie tās attīstības iedzīvotāju vidū.

14
Tagi:
Egils Levits, vēlēšanas
Pēc temata
Vēsturnieks: Latvija noliedz savu vēsturi, taču par to vaino Krieviju
Rozenvalds: Rīgas domes vēlēšanas interesē tikai pašus kandidātus
Latvija "atbrīvojusies no vēl viena padomju atavisma": Nacionālā apvienība triumfē
Latvijas ekonomikas būvi grauj nost: ar ko beigsies banku remonts