Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs

Dūklavs par Latvijā ievestajām saindētajām olām

24
(atjaunots 15:41 10.09.2017)
Ar fipronilu saindētie olu produkti nokļuvuši 26 ES dalībvalstu tirgū, izņemot Horvātiju, Lietuvu, kā arī 19 citās valstis; Latvijas PVD šo informāciju dokumentāli neapstiprina, tomēr pārbaudes jau sākušas.

RĪGA, 7. septembris — Sputnik. Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs paziņojis, ka viņam neesot informācijas, ka Latvijā tiešām nonākušas ar fipronilu saindētas olas.

"Diemžēl tas gadījums ir noticis un, liekas, masu medijos izskanējis, ka 143 kilogrami šis omletes masas, jeb dzeltenumi ir ievesti, vakardienā es jau to jautājumu pārrunāju ar PVD direktoru Baloža kungu. Viņš uzskata, dienests ir informēts, kurās vietās šī masa reāli ir. Tā, kas bija uz vietas, protams izņemta ārā. Noteikti mēs vēl tuvākās dienās sagaidīsim analīžu rezultātus. Jo tā ir informācija, kas ir saņemta no kolēģiem kaimiņvalstīs, mēs vēl neesam šādu informāciju saņēmuši, ka tieši šī masa bija ar fipronilu sakarā," — teica ministrs, Latvijas televīzijai.

Otrdien, 5. septembrī, Eiropas Savienības veselības komisārs Vītenis Andrukaitis ES valstu lauksaimniecības un zvejniecības ministru tikšanās laikā Tallinā paziņoja, ka ar fipronilu saindētie olu produkti nokļuvuši 26 ES dalībvalstu tirgū, izņemot Horvātiju, Lietuvu un vēl 19 valstīs.

Trešdien PVD paziņojusi, ka, neskatoties dokumentālās informācijas trūkumu par saindētām olām, jau sākušās pārbaudes un ir konstatēta preču saņēmēja personība Latvijā, kā arī uzsāktas uzņēmumu pārbaudes, kuriem tās tika piegādātas. Olu produktu partijas atlikumu izplatīšana ir apturēta.

Šovasar no Vācijas caur Igauniju saņēmējam Latvijā bija nogādāta olu produktu partija, kuru sastāvā, iespējams, ir fipronils — 143 kg omlešu masas un olu dzeltenumu. Parasti šos produktus izmanto sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi konditoreju izstrādājumu un ēdienu pagatavošanai.

Ar olām saistītais skandāls sākās augustā, kad kļuva zināms, ka miljoniem olu Nīderlandē Chickfriend uzņēmuma vainas dēļ saindētās ar fipronilu, ko uzņēmums izmantoja cīņai ar vistu parazītiem. Fipronilu atļauts izmantot veterināriem mērķiem, taču ne dzīvniekiem, kuri vēlāk tiks izmantoti cilvēku uzturā.

24
Pēc temata
Neskatoties uz "olu krīzi", Beļģijā uzceps ikgadējo "draudzības omleti"
Veterinārais dienests pārbaudīja putnu fermas pēc ziņojumu saņemšanas par pārkāpumiem
Izgāztuves vērts: Eiropas Savienībā aicina saudzēt ēdienu
Uz cūcības robežas: kāpēc rodas gaļas deficīts, un kas notiks ar cenām
Skolas tāfele, foto no arhīva

Skolnieka tēvs kļuva par skolotāju: Rīgas skolā ar grūtībām atrada matemātikas skolotāju

1
(atjaunots 21:25 18.09.2020)
Divpadsmit skolas Rīgā joprojām meklē matemātikas skolotājus, viena no tām palīgā nācās saukt kāda skolēna tēvu.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Sakarā ar matemātikas skolotāju trūkumu Rīgas 40. vidusskolas sestās klases skolēniem nenotika neviena mācību stunda šajā priekšmetā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Informātikas stunda skolā, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кряжев

Tiesa, pagaidu risinājums ir atrasts – matemātiku pasniegs kāda skolēna tēvs. Atbilstoša izglītība viņam ir, mācību stundas atsākās jau piektdien.

Skolas direktore Jeļena Vediščeva paskaidroja, ka pedagogu trūkums nav tikai šīs skolas problēma. Rīgā 12 skolas joprojām meklē matemātikas skolotājus, tikpat daudz skolu meklē mūzikas, datorzinību pasniedzējus un citus pedagogus.

"Citi meklē privāto skolotāju, citi matemātikas pulciņu apmeklē. Bet ikvienam ir tiesības uz izglītību, to Satversme nosaka, un bez maksas. Par to nav jācīnās!" uzskata skolēna māte Vita Ozera.

Pedagogu trūkums skolās vērojams jau ilgus gadus. Statistika rāda, ka lielākais kadru trūkums vērojams starp latviešu valodas un svešvalodu, kā arī matemātikas pasniedzējiem. Slodze tiek sadalīta starp esošajiem skolotājiem, kuri rezultātā ir spiesti strādāt daudz vairāk. Īpaši aktuāla šī problēma ir lielpilsētās.

Aleksandrs Ļivčaks
© Photo Из личного архива Александра Ливчака

Situāciju pasliktina arī tas, ka jaunie kadri ne labprāt nāk strādāt izglītībā, jo alga nav liela, savukārt profesijas prestižs pieaug lēni. Saskaņā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) datiem, Latvijas skolotāju vidējais vecums ir 48 gadi, savukārt vairāk nekā puse skolotāju (51%) ir vecāki par 50 gadiem. Tas nozīmē, ka nākamajā desmitgadē nāksies atjaunot aptuveni pusi skolotāju sastāva.

Pērn Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija izstrādāja jaunu pedagogu piesaistes programmu skolās. Paredzēts, ka skolotāja profesiju vien viena gada laikā varēs apgūt tie, kam jau ir kāda cita augstākā izglītība.

1
Tagi:
skola, skolotāji, Latvija
Pēc temata
Algas nelielas, zems prestižs: Latvijas skolās trūkst vairāki simti skolotāju
Publicēts kārtējais Latvijas skolu reitings
Fizika un matemātika joprojām "pieklibo": kā Latvijas skolēni nokārtojuši eksāmenus
Ceturtajā daļā Latvijas lauku skolu nav ātrgaitas interneta
Pasažieri lidostā Rīga

Latvija ievieš elektronisko anketēšanu visiem ieceļotājiem: jāpaspēj 24 stundu laikā

5
(atjaunots 21:01 18.09.2020)
Tuvāko nedēļu laikā Latvijā sāks darboties mājaslapa, kur absolūti visiem valstī ieceļojošajiem būs jāaizpilda anketa.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Septembra beigās vai oktobra sākumā Latvijā darbību uzsāks portāls, kurā visiem valstī ieceļojošajiem būs jāaizpilda speciāla anketa. Šī prasība skars arī ieceļotājus ar privāto transportu, kā arī tālbraucējus un tos, kuri šķērso Latviju tranzītā, vēsta Latvijas Radio 4.

Pašlaik anketu ar nesen apmeklēto valstu un (virknē gadījumu) ar 14 dienu pašizolācijas vietas adreses norādīšanu starptautisko reisu pasažieri aizpilda papīra formātā.

Portāls ar anketu latviešu, krievu un angļu valodās uzsāks darbu pēc dažām nedēļām. Līdz ar elektroniskās anketas parādīšanos paredzēts, ka tā būs jāaizpilda ne vien starptautisko reisu pasažieriem, bet absolūti visiem ieceļotājiem – gan Latvijas pilsoņiem, gan ārzemniekiem. Tas būs jāizdara 24 stundas pirms robežas šķērsošanas, paziņoja IeM Informācijas centra pārstāvis Jānis Dreimanis.

Jaunā sistēma automātiski sadalīs saņemto informāciju starp Valsts policijas un Valsts robežsardzes struktūrvienībām.

"Ņemot vērā, ka turpmāk šī anketa būs jāaizpilda visiem, kas šķērso mūsu valsts robežu, rodas jautājums, kā mēs spēsim pilnvērtīgi pārliecināties, ka neviens nešķērso mūsu robežu, neaizpildot šo anketu. Šeit uzreiz ir jāsaka, ka mēs pārejam pie ļoti plašas kontroles. Dēļ kā paša fakta kontrole, ka Latvijā iebraucošais ir aizpildījis anketu, iespējams, kļūs nedaudz vājāka. Bet, protams, tiks rīkoti arī citi kontroles un uzraudzības pasākumi, lai tie cilvēki, kuriem paredzēta pašizolācija, to ievērotu," piebilda Dreimanis.

5
Tagi:
Latvija, robeža, koronavīruss
Pēc temata
Viņķele aicina atturēties no braucieniem uz Lietuvu un Igauniju
Igaunija pacels pieļaujamo Covid-19 saslimstības līmeni Lietuvai un Somijai
Mīlestība nav tūrisms: Latvijā aicina aizsargāt neprecētu pāru tiesības pandēmijas laikā