Meitene

Valsts valodas centrs: ārvalstu studentiem ir jāprot latviešu valoda

53
(atjaunots 12:16 01.09.2017)
Pat studentiem, kuri neplāno dzīvot Latvijā pēc studijām, ir jāprot latviešu valoda – VVC nav gatavs nākt pretim topošajiem stomatologiem.

RĪGA, 31. augusts — Sputnik. Latvijas Veselības ministrija ierosinājusi mīkstināt valsts valodas prasmju prasības pret ārvalstu studentiem, vēsta BaltNews.lv. Runa ir par studentiem, kuri noslēdz studijas Stomatoloģijas fakultātē un neplāno palikt Latvijā.

Veselīas ministrija izstrādājusi arī grozījumus Ministru kabineta noteikumos ar mērķi mīkstināt valsts valodas prasmes prasības stomatoloģijas fakultāšu absolventiem.

Taču Valsts valodas centrs (VVC) par šo ierosinājumu ir sašutis. Iestādes pārstāve Sarmīte Pāvulēna asi kritizēja grozījumus intervijā Latvijas radio 1 programmā Labrīt:

"Izglītības eksports nevar būt par pamatu grozījumiem, ar kuriem atteiktos no prasības ārvalstu studentiem apliecināt valsts valodas prasmi vienā no augstākajiem līmeņiem," — viņa uzsvēra.

"Ja ārvalstu studenti nevēlas strādāt Latvijā, viņiem ir tiesības iegūt kvalifikāciju jebkurā Eiropas Savienības valstī tajā valodā, kuru viņi prot," — piebilda VVC pārstāve.

Galu galā grozījumi tomēr tika izskatīti Latvijas Ministru kabineta sēdē, taču lēmums netika pieņemts, un jautājuma  izskatīšana atlikta uz nenoteiktu laiku.

Šī gada aprīlī Saeimas deputāte no partijas "Vienotība" Ilze Viņķele pavēstīja, ka vietējo augstskolu konkurētspēju kavē Valodas likuma stingrās normas.

Viņa paskaidroja, ka valsts valodas likuma nepārprotamās prasības traucē piesaistīt akadēmisko personālu Latvijas augstskolās, lai palielinātu to konkurētspēju. Pats Nobela laureāts varētu klauvēt un neko nepanākt. Viņam teiktu: "Paldies, jauki, taču jums nav izziņas par C kategorijas līmeni," uzsvēra Viņķele.

53
Pēc temata
Lietuvas augstskolās studentu trūkuma dēļ nav aizņemtas budžeta vietas
Saeimas komisija apspriedīs plašākas iespējas izmantot svešvalodas Latvijas augstskolās
Studentu zibakcija Rīgā: nē - budžeta vietu samazināšanai. Video

Siguldas ielās parādījušies dzeramā ūdens krāni

7
(atjaunots 18:36 05.07.2020)
Vairākās vietās Siguldā šovasar uzstādīti dzeramā ūdens krāni, lai pilsētas iedzīvotāji un viesi varētu veldzēties tveicē.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Šovasar Siguldas iedzīvotāji un viesi karstumā pilsētas ielās var izmantot dzeramā ūdens krānus uz ielas, vēsta Lsm.lv, atsaucoties uz Siguldas novada domes informāciju presei.

Sabiedriskās vietās tiks uzstādīti četri kartridži ar bioloģiski degradējoša materiāla maisiņiem, lai suņu īpašnieki pastaigu laikā varētu novākt savu mīluļu atstātās "veltes".

Ziņots, ka viens dzeramā ūdens krāns uzstādīts Raiņa parkā – šī atpūtas vieta ir ļoti populāra jauniešu vidū. Otrs krāns atradis vietu Svētku laukumā, ko bieži apmeklē tūristi, turklāt te labprāt pastaigājas vietējie iedzīvotāji.

Saulespuķu ražas novākšana, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кондратюк

Siguldas novada dome uzsvēra, ka ūdens krānos padots no pilsētas centralizētā ūdensvada, tāpēc nav nekādu šaubu – ūdens kvalitāte ir atbilstoša. Krāni darbosies visu silto sezonu.

Kastes ar kartridžiem suņu īpašniekiem uzstādītas kvartālā pie Siguldas pils un laukumā pie dzelzceļa stacijas. Vēl divas kastes uzstādītas Svētku laukumā. Iepriekš suņu pastaigas tur bija aizliegtas, lai nodrošinātu tīru un koptu vidi. Tagad laukumā var pastaigāties arī ar dzīvniekiem, uzsvēra varasiestādes, jo īpašnieki varēs sakopt vidi pēc saviem mīluļiem.

Iepriekš vēstīts, ka sakarā ar svelmi Latvijā jau vairākkārt izsludināts oranžais brīdinājums. Speciālisti brīdina par risku veselībai tādos laika apstākļos.

Atgādināsim, ka augstas gaisa temperatūras apstākļos nav ieteicams uzturēties saulē vairāk kā 10-15 minūtes. Atrodoties zem atklātas debess, ieteicams izmantot aizsargkrēmu un galvassegu.

No saules stariem ieteicams pasargāties cilvēkiem ar gaišu ādu, gaišiem vai rudiem matiem, ar lielu skaitu vasarraibumu. Piesardzīgiem jābūt arī visiem, kas agrāk guvuši saules apdegumus. No saules jāpasargā arī bērni.

No ultravioletā starojuma jāsargā acis, turklāt jāņem vērā, ka dažādas virsmas, piemēram, ūdens un gaišas smiltis atstaro lielāko daļu saules staru.

7
Pēc temata
Rīga izcepsies? Sinoptiķi izsludinājuši oranžo brīdinājumu
Latvijā kūst asfalts: autovadītājus brīdina par slideniem ceļiem
Klimata pārmaiņas ietekmē Latviju stiprāk nekā citas Eiropas valstis
Lāči

Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē

13
(atjaunots 18:29 05.07.2020)
Divi lāču bērni spēlējās tieši uz ceļa un pat nepamanīja, ka pagadījušies acīs cilvēkam. Tā tapuši vairāki interesanti uzņēmumi.

RĪGA, 5. jūlijs — Sputnik. Sociālā tīkla Facebook lietotājs Nauris publicējis amizantu lācēnu fotogrāfijas – mazuļi rotaļājas uz zemes ceļa Ainažu apkaimē.

Fotogrāfijas tapušas 30. jūnijā, atzīmēja ekskluzīvo uzņēmumu autors.

Tiesa, speciālisti uzskata, ka drīz vien lāči Latvijā nebūs nemaz tāds retums.

Valsts mežu dienests konstatēja, ka pēdējos gados Igaunijā sperti mērķtiecīgi soļi brūno lāču populācijas palielināšanai. Tagad dzīvniekiem Igaunija jau šķiet pārāk šaura, un viņi ierodas Latvijā.

Pie tam ķepaiņi ne tikai pastaigājas pa pierobežas teritoriju – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunajā dzīves vietā.

Speciālisti lēš, ka Latvijā mīt jau 20-50 lāči.

Lāči, foto no arhīva
© AFP 2019 / Roland Weihrauch / dpa

Pagaidām valstī nav fiksēti lāču uzbrukumi cilvēkiem, tomēr drošības pasākumus vajadzētu ievērot. Piemēram, lauku iedzīvotājiem jāpadomā, kā izvietot sadzīves atkritumu konteinerus, lai tajos nerakņātos ciemiņi no meža.

Savukārt pastaigās pa mežu ieteicams pavērot zemi un, ieraugot lāču pēdas vai ekskrementus, paieties tālāk prom. Mežā ieteicams pārvietoties pa takām vai celiņiem, netraucēt meža iemītniekus. Laiku pa laikam var uzkāpt kokā, ierunāties vai uzdziedāt. Ja būsiet vērīgi, pamanīsiet dzīvniekus jau attālumā.

Ja lācis jau ir redzamības zonā, nepagrieziet tam muguru, kāpieties atmuguriski. Neskatieties dzīvniekam acīs, izturieties klusi un ejiet prom. Nekādā gadījumā netuvojietes lācēniem un neaizskariet mazuļus.

13
Tagi:
dzīvnieki, Latvija
Pēc temata
Igaunijas lāči migrē uz Latviju
Igaunijā ieklīduši lāči no Krievijas: mednieki lūgti nenogalināt Poļu un Prošu
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam