Automašīnu apdrošināšana. Foto no arhīva

Kāpēc aug OCTA un pret to cīnīties

319
(atjaunots 08:11 24.08.2017)
Auto īpašnieku atbildības obligātā apdrošināšana jau vasarā sadārdzinājās vidēji par 120%, un atkal gaidāms pieaugums.

RĪGA, 24. augusts —Sputnik, Jevgēņijs Leškovskis. Piektdien, 25. augustā, pulksten 19:00 iepretim Ministru kabinetam notiks mītiņš pret apdrošinātāju pārlieko apetīti — OCTA polises cenas straujo un nepamatoto palielināšanos.

Mītiņu organizē Latvijas aktīvists, bijušais Stopiņu pilsētas domes deputāts Jurijs Vasiļjevs. Rīgas pašvaldība saskaņoja akciju, savukārt domes kancelejā, kur Jurijs iesniedzis pieteikumu, viņam no sirds vēlēja veiksmi — arī tur strādā cilvēki, kuriem ir automašīnas. Tajā pašā dienā tajā pašā laikā līdzīgs mītiņš notiks arī Daugavpilī.

Организатор митинга и сбора подписей Юрий Васильев
Sputnik / Евгений Лешковский
Mītiņa un parakstu vākšanas organizators Jurijs Vasiļjevs

Kāds būs mītiņu dalībnieku skaits šajās pilsētās, nav zināms, taču var iedomāties, kā tādu būs daudz. Latvijā jūs neatradīsiet nevienu šoferi, kurš noklusēja, uzzinot par jaunajām auto obligātās apdrošināšanas polises cenām, un Jurija video uzruna sociālajos tīklos atskaņota ceturtdaļmiljonu reižu.

Pirms akcijas Jurijs Vasiļjevs pastāstīja Sputnik Latvija, kas mudināja viņu pacelt protesta vilni.

Vadītāj, pietiek ciest klusējot

"Pašlaik OCTA polise ir vairāk nekā divkārt dārgāka. Kāpēc? Apdrošinātāji neatbild uz jautājumiem. Un esmu pārliecināts: ja mēs tagad neiesim uz mītiņu un cietīsim klusēdami, drīz cenas paaugstināsies vēl vairāk. Par to jau klīst baumas, un esmu pārliecināts, ka tā nav nejaušība. Tiesa, jau tagad pietiek arī ar to, kas notiek šobrīd, lai autovadītāji nesēdētu, rokas klēpī salikuši," — saka Jurijs Vasiļjevs.

Viss sākās ar to, ka jūlija beigās viņš nolēma tradicionāli noformēt OCTA uz gadu, iegāja mājaslapā aizpildīt apdrošināšanas kompānijas anketu, ievadīja automašīnas un tehniskas pases numuru- un ieraudzīja, ka cena sasniedz gandrīz 200 eiro, kaut gan vēl 2016. gadā tā bija vairāk nekā divreiz zemāka. Cipari bija līdzīgi arī citās apdrošināšanas kompānijās, dažās cena bija pat augstāka.

Atzīmēsim, ka Jurija autovadītāja stāžs ir 20 gadi, pa šo laiku viņa vainas dēļ notikusi tikai viena neliela avārija (bez upuriem un bez nopietna transporta remonta) — bonus malus ir 16-13 līmenī.

OCTA cena mainās atkarībā no autvadītāja stāža un viņa automašīnas vecuma, avāriju skaita un to smaguma pakāpes. Galu galā iznāk, ka jaunajam šoferim ar labu mašīnu un dažām avārijām (pat ne īpaši svarīgām un kurās viņš nav vainojams) obligātā apdrošināšana varētu sasniegt 700-800 eiro, bet taksometra vadītājam — 1400. Autovadītāji stāsta, ka Latvijā tagad apdrošināšana ir gandrīz tikpat liela, kā Anglijā. Tiesa, algas te, maigi izsakoties, nav tādas, kā Apvienotajā Karalistē.

Defektīva matemātika

"Ar obligātu apdrošināšanu Latvijā notiek kaut kas traks. 2015. gadā es par savu auto maksāju 60 eiro gadā. 2016. gadā polise pēkšņi sadārdzinājās pat līdz 90 eiro. Bet tagad tās cena jau ir 200 eiro. Kādēļ? Autovadītāji jautā apdrošinātājiem un dzird vispārējas frāzes, tādas kā "valstī taču viss kļūst dārgāks". Jā, daži apgalvo, ka apdrošinātāji nes zaudējumus — tie ir palielinājušies aptuveni par 5-10%, salīdzinot ar pērno gadu. Taču apdrošināšanas cenas "neienesīgās" kompānijas pacēlušas nevis par 5-10%, bet divreiz un pat vairāk. Kur ir loģika un taisnīgums? "- uzdod retorisku jautājumu Vasiļjevs.

Sputnik mēģināja iegūt komentārus no apdrošinātājiem, bet tie klusēja kā partizāni. Sarunai piekrita tikai Agneška Žebrovska — kompānijas Balta mārketinga un klientu apkalpošanas stratēģiskā departamenta direktore.

"Šāda tendence pastāv visā Eiropā — obligātās apdrošināšanas cenas aug, jo uz ceļiem notiek vairāk smagu avāriju. Arī Latvijā šādu negadījumu skaits pieaug, bet apdrošināšanas kompāniju pienākums ir atlīdzināt zaudējumus. Saskaņā ar to pieaug arī mūsu izmaksas, un rezultātā palielinās OCTA polises cena. Pagaidām vēl nevaru pateikt, vai tuvākajā laikā pieaugs arī obligātās apdrošināšanas cenas," — teica Žebrovska.

Ieviesiet 2015. gada cenas

Jurijs Vasiļjevs pieprasa atgriezt apdrošināšanas cenas 2015. gada līmenī. Viņš iestājas par to, lai valsts kontrolētu OCTA polises cenu, jo tā ir obligātā apdrošināšana, un atteikties no tās, izvēloties citu pakalpojumu, nav iespējams.

Rīkotājs speciāli izvēlējies mītiņa laiku pulksten 19:00 — pēc darba. Viņam saka: tajā laikā taču Ministru kabinetā neviena nebūs. Bet priekš kam ir vajadzīgi ministri mītiņā? Pirmkārt, viņi ļoti reti iznāk pie protestētājiem pat darba laikā, jo baidās. Otrkārt, žurnālisti tik un tā sapulcēsies, dalībniekiem būs arī fotokameras un video. Tāpēc viss parādīsies medijos un sociālajos tīklos.

Mītiņā cilvēki paudīs savu viedokli par nepamatotām OCTA cenām, un pirmdien Jurijs Vasiļjevs nodos juridiski pareizi sastādītu "tautas" petīciju Ministru kabinetam, Saeimai un Konkurences padomei. Instanču pienākums ir atbildēt. Kad Jurijs Vasiļjevs saņems visas atbildes no varas pārstāvjiem, tās nekavējoties parādīsies medijos un sociālajos tīklos: cilvēki uzzinās konkrēto ministru un deputātu viedokli. Saeimas vēlēšanas jau tuvojas.

Kā mūs krāpj

"Jā, vēl vien lieta. Manu iniciatīvu rīkot mītiņu 25. datumā bieži saista ar parakstu vākšanu vietnē manabalss.lv. Es jau esmu izteicis šajā sakarā masu medijos, bet atkārtošu vēlreiz: es to parakstu vākšanu, ko iniciējis kāds Raivis Naglis, neatbalstu," — uzsver Jurijs Vasiļjevs.

Viņaprāt, šo petīciju ierosinājis izcili gudrs cilvēks, un tajā ir daudz zemūdens akmeņu.

"Pašā tekstā teikts: "Noteikt obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļu apdrošināšanas (OCTA) maksimālo cenu uz gadu," — saka Vasiļjevs, ieteicot atvērt piesaistīto PDF dokumentu. Tad, pēc viņa teiktā, kļūst skaidrs, ka petīciju var būt sastādījuši paši apdrošinātāji, jo, ja iniciatīva tiks atbalstīta, OCTA polises cena palielināties divreiz un trīsreiz un pat vairāk.

"Parakstu vākšanas iniciatori piedāvā vēl vairāk nekā tagad, piesaistīt OCTA cenas auto tirgus vērtībai. Bet tas ir pilnīgs absurds, jo pēc OCTA apdrošināšanas polises remontēs nevis jūsu, bet cietušās puses mašīnu! Ja jums ir zems bonus malus un jauna mašīna no salona, kas maksā, teiksim, 30 tūkstošus eiro, pirmajā gadā par OCTA jūs samaksāsiet vismaz 900 eiro. Lai gan tā, iespējams, nav galīgā summa," — uzskata aktīvists.    

319
Pēc temata
Miljons budžetam: ministrijas tiek aicinātas taupīt uz transporta rēķina
Automašīnu ar ārvalstu numuriem īpašniekiem Latvijā būs jāmaksā nodeva
Skolas tāfele, foto no arhīva

Skolnieka tēvs kļuva par skolotāju: Rīgas skolā ar grūtībām atrada matemātikas skolotāju

1
(atjaunots 21:25 18.09.2020)
Divpadsmit skolas Rīgā joprojām meklē matemātikas skolotājus, viena no tām palīgā nācās saukt kāda skolēna tēvu.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Sakarā ar matemātikas skolotāju trūkumu Rīgas 40. vidusskolas sestās klases skolēniem nenotika neviena mācību stunda šajā priekšmetā, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".

Informātikas stunda skolā, foto no arhīva
© Sputnik / Александр Кряжев

Tiesa, pagaidu risinājums ir atrasts – matemātiku pasniegs kāda skolēna tēvs. Atbilstoša izglītība viņam ir, mācību stundas atsākās jau piektdien.

Skolas direktore Jeļena Vediščeva paskaidroja, ka pedagogu trūkums nav tikai šīs skolas problēma. Rīgā 12 skolas joprojām meklē matemātikas skolotājus, tikpat daudz skolu meklē mūzikas, datorzinību pasniedzējus un citus pedagogus.

"Citi meklē privāto skolotāju, citi matemātikas pulciņu apmeklē. Bet ikvienam ir tiesības uz izglītību, to Satversme nosaka, un bez maksas. Par to nav jācīnās!" uzskata skolēna māte Vita Ozera.

Pedagogu trūkums skolās vērojams jau ilgus gadus. Statistika rāda, ka lielākais kadru trūkums vērojams starp latviešu valodas un svešvalodu, kā arī matemātikas pasniedzējiem. Slodze tiek sadalīta starp esošajiem skolotājiem, kuri rezultātā ir spiesti strādāt daudz vairāk. Īpaši aktuāla šī problēma ir lielpilsētās.

Aleksandrs Ļivčaks
© Photo Из личного архива Александра Ливчака

Situāciju pasliktina arī tas, ka jaunie kadri ne labprāt nāk strādāt izglītībā, jo alga nav liela, savukārt profesijas prestižs pieaug lēni. Saskaņā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) datiem, Latvijas skolotāju vidējais vecums ir 48 gadi, savukārt vairāk nekā puse skolotāju (51%) ir vecāki par 50 gadiem. Tas nozīmē, ka nākamajā desmitgadē nāksies atjaunot aptuveni pusi skolotāju sastāva.

Pērn Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija izstrādāja jaunu pedagogu piesaistes programmu skolās. Paredzēts, ka skolotāja profesiju vien viena gada laikā varēs apgūt tie, kam jau ir kāda cita augstākā izglītība.

1
Tagi:
skola, skolotāji, Latvija
Pēc temata
Algas nelielas, zems prestižs: Latvijas skolās trūkst vairāki simti skolotāju
Publicēts kārtējais Latvijas skolu reitings
Fizika un matemātika joprojām "pieklibo": kā Latvijas skolēni nokārtojuši eksāmenus
Ceturtajā daļā Latvijas lauku skolu nav ātrgaitas interneta
Pasažieri lidostā Rīga

Latvija ievieš elektronisko anketēšanu visiem ieceļotājiem: jāpaspēj 24 stundu laikā

5
(atjaunots 21:01 18.09.2020)
Tuvāko nedēļu laikā Latvijā sāks darboties mājaslapa, kur absolūti visiem valstī ieceļojošajiem būs jāaizpilda anketa.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Septembra beigās vai oktobra sākumā Latvijā darbību uzsāks portāls, kurā visiem valstī ieceļojošajiem būs jāaizpilda speciāla anketa. Šī prasība skars arī ieceļotājus ar privāto transportu, kā arī tālbraucējus un tos, kuri šķērso Latviju tranzītā, vēsta Latvijas Radio 4.

Pašlaik anketu ar nesen apmeklēto valstu un (virknē gadījumu) ar 14 dienu pašizolācijas vietas adreses norādīšanu starptautisko reisu pasažieri aizpilda papīra formātā.

Portāls ar anketu latviešu, krievu un angļu valodās uzsāks darbu pēc dažām nedēļām. Līdz ar elektroniskās anketas parādīšanos paredzēts, ka tā būs jāaizpilda ne vien starptautisko reisu pasažieriem, bet absolūti visiem ieceļotājiem – gan Latvijas pilsoņiem, gan ārzemniekiem. Tas būs jāizdara 24 stundas pirms robežas šķērsošanas, paziņoja IeM Informācijas centra pārstāvis Jānis Dreimanis.

Jaunā sistēma automātiski sadalīs saņemto informāciju starp Valsts policijas un Valsts robežsardzes struktūrvienībām.

"Ņemot vērā, ka turpmāk šī anketa būs jāaizpilda visiem, kas šķērso mūsu valsts robežu, rodas jautājums, kā mēs spēsim pilnvērtīgi pārliecināties, ka neviens nešķērso mūsu robežu, neaizpildot šo anketu. Šeit uzreiz ir jāsaka, ka mēs pārejam pie ļoti plašas kontroles. Dēļ kā paša fakta kontrole, ka Latvijā iebraucošais ir aizpildījis anketu, iespējams, kļūs nedaudz vājāka. Bet, protams, tiks rīkoti arī citi kontroles un uzraudzības pasākumi, lai tie cilvēki, kuriem paredzēta pašizolācija, to ievērotu," piebilda Dreimanis.

5
Tagi:
Latvija, robeža, koronavīruss
Pēc temata
Viņķele aicina atturēties no braucieniem uz Lietuvu un Igauniju
Igaunija pacels pieļaujamo Covid-19 saslimstības līmeni Lietuvai un Somijai
Mīlestība nav tūrisms: Latvijā aicina aizsargāt neprecētu pāru tiesības pandēmijas laikā