Panevēžas iedzīvotāji aplūko raķešu Stinger pāra iekārtu

Dānija apbruņos Latviju ar amerikāņu raķetēm

60
(atjaunots 15:36 29.08.2017)
Latvija saņems ASV pretgaisa aizsardzības sistēmas Stinger – pārnēsājamās raķetes, kas spēj iznīcināt mērķi līdz 3800 m augstumā un 4,5 kilometru attālumā.

RĪGA, 22. augusts — Sputnik. Pagājušās nedēļas nogalē Latvija parakstīja ar Dānijas Bruņotajiem spēkiem līgumu par ASV pārnēsājamo zenītraķešu kompleksu (PZRK) Stinger iegādi, raidījumā Rīta panorāma Latvijas televīzijā pastāstīja valsts aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis.

Viņš uzsvēra, ka Nacionālie bruņotie spēki un Zemessardze, iespējams, saņems raķetes jau šogad.

PZRK Stinger ražo ASV uzņēmums Raytheon Missile Systems, licenci to ražošanai saņēmis ar lielais aerokosmiskais un aizsardzības koncerns EADS.

"Stinger ir efektīva aizsardzības sistēma, kas ļauj ne tikai pretoties gaisa mērķiem, bet arī iznīcināt tādus mērķus, kā, piemēram, komandieru štābi," — teica aizsardzības ministrs. Viņš paziņoja, ka PZRK tiks izvietoti visa valsts teritorijā, un uzsvēra, ka raķešu Stinger saņemšanai ir liela nozīme no Latvijas NBS viedokļa.

Jautāts par darījuma izmaksām un apjomiem, Bergmanis norādīja, ka "summa nav liela, bet ieroču skaits būs pietiekams".

"Mēs varēsim efektībās aizsargāt savu valsti, ja radīsies tāda vajadzība", — uzsvēra ministrs.

2015. gadā Latvijas Aizsardzības ministrija parakstīja līgumu ar Zviedriju par pārnēsājamo zenītraķešu kompleksu RBS 70 (Robotsystem 70) partijas iegādi. Šie PZRK paredzēti zemu lidojošu pretinieka lidaparātu likvidēšanai. Pirmās RBS 70 tika saņemti jau 2004. gadā.

Starp Latvijas tuvākajām kaimiņvalstīm lēmumu par Stinger iegādi pērn pieņēma arī Somija.

60
Pēc temata
Tālredzīga pieeja: Pentagons dāvina Latvijai radiolokatorus
Eksperts: jaunā drošības koncepcija jau sen nav aktuāla
Latvijas karavīri sākuši gatavot instruktorus no Ukrainas
Latvijas Aizsardzības ministrija iztērēs 5,5 miljonus par beļģu ložmetējiem
Covid-19 tests, foto no arhīva

Ieveda un kontaktēja: Latvijā 11 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi

6
(atjaunots 18:58 10.07.2020)
SPKC jau zina, ka viens no inficētajiem atvedis koronavīrusu no ārzemēm, savukārt vēl pieci kontaktējuši ar inficēto. Speciālisti noskaidro, kā tika inficēti vēl pieci cilvēki.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Saskaņā ar Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informāciju, aizritējušajā diennaktī tika veikts 1841 Covid-19 tests un atklāti 11 jauni inficēšanās gadījumi.

SPKC paskaidroja, ka, saskaņā ar viņu rīcībā esošajiem datiem, viens inficētais atvedis koronavīrusu no ārzemēm. Vēl pieci cilvēki kontaktēja ar saslimušo. Saistībā ar atlikušajiem pieciem jauniem gadījumiem speciālisti veic izmeklēšanu.

Toties aizritējušajā diennaktī neviens ar Covid-19 diagnozi nav nonācis slimnīcā. Pašlaik stacionāros ārstējas trīs ar koronavīrusu inficētie. Viens no viņiem atrodas smagā stāvoklī. Visā pandēmijas laikā no slimnīcām ir izrakstīti 183 pacienti.

Ir veikti 165 610 testi. Kopējais inficēto skaits ir 1165. 30 cilvēki ar Covid-19 diagnozi ir miruši.

SPKC izmeklē visus jaunos inficēšanās gadījumus. Tas draudēja pastiprināt ierobežojumus, ja neizdosies atrast koronavīrusa izplatības avotu Latvijā.

Tikmēr Valsts policijā atzīmēja, ka gadījumā ar braucieniem Eiropas Savienības robežās, inficētos atsekot nav iespējams. Robežas ir atvērtas un cilvēki brīvi pārvietojas.

Turklāt ne visi atceras, ka ierodoties Latvijā no valstīm, kur saslimstība ar koronavīrusu pēdējo divu nedēļu laikā pārsniedza 15 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, ir jādodas divu nedēļu pašizolācijā.

6
Tagi:
koronavīruss, Latvija
Pēc temata
Izsekot var tikai atbraukušos no Krievijas un Baltkrievijas: kā Latvijā kontrolē Covid-19
Jauns Covid-19 uzliesmojums Latvijā: inficējušies vēl 13 cilvēki
Palielināts izmeklējumu skaits: valstī krasi pieaudzis Covid-19 gadījumu skaits
Satversmes tiesa, foto no arhīva

Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei

7
(atjaunots 17:57 10.07.2020)
Tiesībsargs vēlreiz pierādījis savu taisnību – nenodarbinātu personu ar invaliditāti un senioru pabalstu apmēri ir pretrunā ar Satversmi.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem tā esošajā apmērā ir pretrunā ar Satversmi, konstatēja Satversmes tiesa (ST).

Prasību tiesā 6. martā iesniedza tiesībsargs Juris Jansons.

Sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkiem ar invaliditāti un tiem nenodarbinātajiem cilvēkiem, kuriem nav tiesību saņemt pensiju vai apdrošināšanas atlīdzību par nelaimes gadījumu darbavietā, kā arī valsts maksā viņa bērniem par apgādnieka zaudēšanu. No 1. janvāra minimālā invaliditātes pensija ir paaugstināta no 80 līdz 128 eiro mēnesī, invalīdiem kopš bērnības – no 122,69 līdz 196,30 eiro mēnesī.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2020. gada janvārī invaliditātes pensiju saņēma 74 411 Latvijas iedzīvotāji. Taču minimālā pensija ir 33 tūkstošiem cilvēku ar invaliditāti, gandrīz pusei no kopējā skaita. 12 215 (69%) sociālā nodrošinājuma pabalstu saņēmēji ir invalīdi kopš bērnības. Tie ir 63% no visiem sociālās palīdzības saņēmējiem Latvijā.

Saskaņā ar Invaliditātes likumu un Valsts pensiju likumu, invaliditātes pensijas mērķis ir garantēt sociālo nodrošinājumu cilvēkam, kurš objektīvu iemeslu dēļ pavisam vai daļēji nespēj gūt ienākumus patstāvīgi.

Tiesībsargs paziņoja, ka cilvēki ar invaliditāti nostādīti pazemojošā stāvoklī un ka pabalsta nepietiekamība neļauj viņiem, piemēram, saņemt medicīniskos pakalpojumus, kas negatīvi ietekmē viņu veselību. Pēc viņa domām, pienācīgas pensijas nodrošināšana invalīdiem ir valsts pienākums, un šīs saistības ir jāizpilda nekavējoties, neraugoties uz esošo ekonomiskās attīstības līmeni valstī.

ST nonāca pie secinājuma, ka Ministru kabineta noteikumos paredzētais pabalsta apmērs attiecībā uz nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem ir pretrunā ar Satversmi. Attiecībā uz šīm iedzīvotāju kategorijām norma, kura nosaka šo pabalstu apmēru, zaudēs spēku no 2021. gada 1. janvāra.

Atzīmēsim, ka šī ir jau otra skaļā lieta, kurā tiesībsargs ir guvis uzvaru. Iepriekš viņš spēja pierādīt, ka Satversmei neatbilst garantētai minimālo ienākumu līmenis. Rindā gaida trešā prasība – par nepietiekamu mediķu atalgojuma palielinājumu.

7
Tagi:
Satversmes tiesa, pabalsts, Jansons
Pēc temata
Tiesībsargs atkal dodas uz Satversmes tiesu. Šoreiz – mediķu algu dēļ
Tiesībsargs iesniedza prasību Satversmes tiesā Latvijas niecīgo pensiju dēļ