Lidl logo

Veikalu tīkla Lidl paradokss: zemas cenas kaitē pircējam

386
(atjaunots 14:14 04.10.2017)
Vācu supermārketu parādīšanās Latvijā draud ar zaudējumiem Maxima un Rimi. Taču vai patērētāji gūs labumu?

Arī iepriekš Lidl ir centies ienākt Latvijā. Pirms dažiem gadiem gigants jau nopirka vairākus zemes gabalus un atklāja administratīvo centru, kurā apmācīja personālu darbam visās Baltijas valstīs. Taču pēkšņi uzņēmums pameta valsti un pat pārdeva nekustamos īpašumus.

Kāpēc? Klīst runas par "spiedienu" no plaši pazīstama Lietuvas uzņēmuma puses. Taču, iespējams, Lidl vadība nolēma vispirms pastrādāt citos Austrumeiropas reģionos – Lietuvā, Polijā, Bulgārijā, Moldovā, un tikai pēc tam, patrenējies nabadzīgo valstu sarežģītajā tīklā, ieiet Latvijā.

Taču vai tagad Lidl patiešām ienāks? Ja tā, kas tad notiks valstī? Par to Sputnik aprunājās ar Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidentu, Eiropas Komisijas padomnieku tirdzniecības jautājumos Henriku Danusēviču.

Ko mēs ieraudzīsim

Lidl plauktos "Paredzu, ka Lidl, ja patiešām ienāks Latvijā, sāks darbu ne ātrāk, kā nākamā gada nogalē. Vispirms Lidl uzcels administrācijas ēku, noliktavu (to plānots celt Mežciemā) un tikai pēc tam – pirmo veikalu. Ar laiku šeit varētu parādīties aptuveni 20 veikali – mazāk nekā Lietuvā," – uzskata Danusēvičs.

Jautāts, vai Lidl plauktos atradīsies vieta Latvijas precēm, speciālists atbildēja viennozīmīgi: tikai no lielajiem ražotājiem, kuri gatavi piedāvāt pēc iespējas zemāku iepirkuma cenu. Arī citās valstīs Lidl strādā tikai saskaņā ar šo principu: iegādājas lielu produkcijas daudzumu starptautiskajos koncernos – vairākām valstīm uzreiz, tāpēc saņem izdevīgākos ražotāju piedāvājumus, bet pircēji veikalos redz zemas cenas. Kādi tad mums Latvijā ir pašmāju ražotāji? Pēc Henrika Danusēviča domām, Lidl plauktos varētu parādīties produkcija, piemēram, ar Laimas brendu (tomēr tā norvēģu ražotne, no kompānijas, kas iekļauta koncernā Orkla) vai Aldaris (rūpnīca pieder starptautiskajam koncernam Cаrlsberg).

Vēl, iespējams, būs kaut kādi vietējie dārzeņi, taču arī tie nāks no lielajiem piegādātājiem, kas spēj piedāvāt zemāko cenu, citādi te būs preces, piemēram, no Vācijas vai Polijas. Jāsaprot arī tas, ka plauktos nebūs vienas grupas preču daudzveidības: sviests – no diviem piegādātājiem, tāpat kā minerālūdens, un tāpat būs ar visu pārējo. Savukārt citos tirdzniecības tīklos Latvijā sastopama milzīga daudzveidīga.

Dievs nav mazais bērns

Pēc Danusēviča domām, Lidl parādīšanās izdarīs triecienu gan Maxima, gan RIMI (it īpaši tā lēto preču veikaliem SuperNetto). Iespējams, Lidl parādīšanās neietekmēs dārgo SKY un Stockman, arī nelielie veikali viegli pārcietīs giganta ierašanos. Taču tirgus pārdale būs liela. Lietuvā līdz ar Lidl parādīšanos visi lielie tirdzniecības tīkli zaudēja aptuveni 8% tirgus.

Automātiski palielināsies arī ar lielveikalu darbinieku meklēšanu saistītā problēma. Nesen Elvi Latvija komerciālā direktore Laila Vārtukapteine teica, ka tirdzniecības tīkli arī bez Lidl aizvien biežāk saskaras ar darbinieku trūkuma problēmu – iedzīvotāju aizplūdums no valsts ir milzīgs.

"Līdz ar Lidl parādīšanos citu tirdzniecības tīklu problēmu skaits pieaugs, un, lūk, kāpēc. Labi zināms, ka cilvēki koncernā Lidl saņem teju augstākās algas salīdzinājumā ar citiem tīkliem. Arī darba apstākļi Lidl ir labākie," – skaidro Danusēvičs.

Šī iemesla dēļ Lidl parādīšanos nepacietīgi gaida gandrīz visu Latvijā strādājošo tirdzniecības tīklu darbinieki. Pēc Danusēviča domām, kādam būs labi, taču kopumā tautsaimniecība cietīs. Mainīsies tirgus, būs vairāk importētās produkcijas, vietējie ražotāji cietīs zaudējumus, daži pat būs spiesti aizvērties. Tātad mazināsies nodokļu ienākumi, tostarp arī no tirdzniecības tīkliem, kuri sadarbojas ar ražotājiem no Latvijas – to skaits, iespējams, samazināsies.

Taču medijos jau parādījies arī tāds viedoklis. Spēcīgāko triecienu vietējie ražotāji saņēma, kad valstī parādījās Maxima un RIMI. Tie ne tikai diktēja noteikumus tirgū, bet arī sāka nomākt ražotājus, burtiski šantažējot viņus un spiežot atdot produkciju par niecīgām cenām.

Un tagad, kā mēdz teikt, Dievs nav mazais bērns: arī Maxima un RIMI izjutīs triecienu no stiprāka pretinieka puses. Viņiem pašiem nāksies mainīt politiku. Tiesa, domājams, Maxima un RIMI diezin vai sāks labāk izturēties ar vietējiem ražotājiem. Pēc Lidl parādīšanās šie tirdzniecības tīkli cietīs zaudējumus, un centīsies tos mazināt, vēl vairāk apspiežot ražotājus Latvijā.

Globālie spēles noteikumi

"Kas attiecas uz parastajiem pircējiem, kuri varēs pirkt preces par zemākām cenām, teikšu sekojošo. Jā, sākumā viņiem būs labi, taču pēc tam – ne, jo mazināsies ienākumi valsts budžetā, un valstij nāksies izskatīt nodokļu sistēmu," – prognozē eksperts.

Viņš paskaidroja, ka Lidl ir labs valstīm, kurās ir lielie ražotāji – tie var cauru gadu piegādāt tirdzniecības tīklam plašu preču klāstu par zemām cenām. Ražotājiem ir liels noieta tirgus, un tie maksā lielus nodokļus. Taču Latvijā nav tik lielu vietējo ražotāju, kas varētu piegādāt produkciju Lidl.

Jā, tīkls var mazliet paflirtēt ar vietējiem, taču ne ar ražotājiem, bet gan politiķiem. Tiklīdz Lidl parādās jaunā valstī, sākumā tajā atrodas vieta arī vietējām precēm (saprotams, tas notiek demonstrācijas labad), taču pakāpeniski to skaits aizvien samazinās…

"Turklāt Lidl ir izcilas prasības no produkcijas kvalitātes, pareizāk sakot, no tās ražošanas viedokļa. No ražotāja tiek pieprasīti globālie starptautiskie sertifikāti, kuri maksā milzu naudu. Un nav svarīgi, ka vietējiem uzņēmumiem ir visas atļaujas no Pārtikas un veterinārā dienesta, ka preces ir kvalitatīvas, taču saprotamu iemeslu dēļ tie nevar saņemt dārgos sertifikātus.

Ja uzņēmums saņem tādu dokumentu, tas nekavējoties paceļ produkcijas cenas. Taču Latvijas tirgū ir nopietna konkurence, un dārgāku produkciju, lai arī tā saņēmusi stingrus starptautiskos sertifikātus, šeit pārdot nav viegli. Taču Lidl pieprasa tieši tādus dokumentus. Arī tas ir milzīgs šķērslis lielākajai daļai vietējo ražotāju, kuri nestrādā globālajā tirgū," – secināja Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents.

386
Pēc temata
Lidl ienākšana Latvijā saasinās konkurenci par darba spēku
Iveta Grigule: Lidl ienākšana - slikta zīme Latvijas lauksaimniekiem
Rīgā tiks atvērts Lidl veikals
Jānis Jurkāns

Jurkāns paskaidroja, kāpēc Lukašenko ir izdevīgs Latvijai un visiem Rietumiem

9
(atjaunots 07:16 14.08.2020)
Aleksandrs Lukašenko ir izcīnījis uzvaru vēlēšanās, un tā nav Latvijas darīšana, ar kādu balsu skaitu. Rīgai jāvērtē, kā izmantot situāciju savā labā – Lukašenko tai bija pozitīvais varonis, norādīja Latvijas bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Eiropas Padomes šīsdienas sēdē (ārlietu ministru līmenī) Latvija atbalstīs sankciju ieviešanu pret vairākām Baltkrievijas Republikas amatpersonām, informēja Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Latvijai - ES dalībvalstij – ir jāseko Briseles principiem un publicētajiem tekstiem, nevis jāskrien pa priekšu lokomotīvei, intervijā Sputnik Latvija norādīja valsts bijušais ārlietu ministrs Jānis Jurkāns, komentējot Rinkēviča paziņojumu.

Jurkāns atzīmēja, ka politiķi, protams, nāks klajā ar nodeldētām frāzēm, aicinot novērst vardarbību, atlaist demonstrantus, tāpat kā protestu laikā ASV, Francijā un citās valstīs. Globalizācijas laikmetā būtu nepareizi pavisam palikt malā, tomēr Latvijai pašreizējā politiskajā stāvoklī jāmeklē sava interese.

"Latvijai jāsaprot, kāda loma mūsu ārpolitikā ir Baltkrievijai. Amerikāņi tur atkal atvēruši vēstniecību, Rinkēvičs janvārī apmeklēja, aicināja Lukašenko uz Rīgu. Kas tad ir mainījies? Lukašenko ir uzvarējis, un nav mūsu darīšana, ar kādu procentu. Mēs tur neko nevaram pierādīt, ir kaut kādi pieņēmumi, tomēr tā nav mūsu darīšana. Mums jāskatās, kā izmantot polisko situāciju mūsu labā. Lukašenko pēdējā laikā Latvijai bija pozitīvais varonis – viņš saglabāja Baltkrievijas valstiskumu. Tas mums der? Der. Tas der visiem Rietumiem," konstatēja Jurkāns.

Pēc prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā, kas aizritēja 9. augustā, turpinās protestētāju sadursmes ar likumsargiem. IeM dati liecina, ka aizturēti vairāk nekā 6000 cilvēki, vairāk nekā 250 nogādāti veselīas aprūpes iestādēs ar dažādas smaguma pakāpes traumām, divi cilvēki gājuši bojā.

Юрканс объяснил, почему Лукашенко как президент выгоден для Латвии и всего Запада
9
Tagi:
Jānis Jurkāns, Aleksandrs Lukašenko, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: Lietuva un Polija kurina krāsaino revolūciju Baltkrievijā
Levits aicina atbrīvot Baltkrievijā arestētos protestu dalībniekus
IeM paziņoja, ka nepieļaus situācijas destabilizāciju Baltkrievijā
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa

Visiem donoriem Latvijā veiks koronavīrusa antivielu testu

9
(atjaunots 19:21 13.08.2020)
Valsts radusi iespēju papildus obligātajām analīzēm visiem asinsdonoriem taisīt Covid-19 antivielu testus.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Latvijā visiem asinsdonoriem papildus visām obligātajām analīzēm veiks Covid-19 antivielu testu, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā, vēsta tvnet.lv.

Testēšanas rezultāti tiks anonīmi nodoti Slimību profilakses un kontroles centram, lai novērtētu vispārējās tendences un kolektīvo imunitāti.

Donoriem ar pietiekamu antivielu līmeni piedāvās kļūt par rekonvalescentās plazmas donoriem, kura tiek izmantota kā vien no iespējamajiem ārstēšanas veidiem pacientiem ar smagu Covid-19 slimības gaitu. Šī metode jau tiek pielietota atsevišķās valstīs un tiek aktīvi pētīta, paziņoja Valsts asinsdonoru centrā.

Tāpat centrs aicina nodot plazmu tos, kas ir izslimojuši Covid-19, ne agrāk kā pēc 28 dienām pēc negatīva koronavīrusa testa rezultāta saņemšanas.

Atgādināsim, ka līdz vasaras beigām katrs gribētājs Latvijā var veikt valsts apmaksātu koronavīrusa testu. Pierakstīties var pa tālruni 8303. Ja simptomu nav, uz analīžu nodošanu var ierasties ar velosipēdu vai sabiedrisko transportu, lietojot sejas masku, kā arī atnākt ar kājām. Ja simptomi ir, sākumā ir jāsazinās ar ģimenes ārstu.

Iepriekš Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs paziņoja, ka faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā var būt lielāks, nekā oficiālie skaiti, taču tas nepārsniedz 1% iedzīvotāju.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti vairāk nekā 20,8 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 747 tūkstoši cilvēku nomira un vairāk nekā 13,7 miljoni izveseļojās.

9
Tagi:
donors, asins, koronavīruss
Pēc temata
Koronavīruss mazinājis apetīti: cik Latvijas iedzīvotājiem vajag naudas normālai dzīvei
Nav motivācija maksāt nodokļus: Rīgā zeļ un plaukst nelegālas ballītes
Infektologs: vakcīna pret koronavīrusu var izveidot imunitāti uz diviem gadiem
"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, kā jau viss ģeniālais"
Marija Zaharova

Zaharova: domātās "Krievijas pēdas" nekārtībās Baltkrievijā ved pavisam citā virzienā

0
(atjaunots 09:26 14.08.2020)
Krievija ir ieinteresēta, lai situācija Baltkrievijā būtu stabila, un centieni sameklēt tā saucamās Krievijas pēdas nekārtību organizācijā ir nepamatoti – šīs pēdas ved pavisam citā virzienā, norādīja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Maskava vērīgi seko situācijai Baltkrievijā pēc prezidenta vēlēšanām valstī un cer, ka stāvoklis normalizēsies pēc iespējas drīzāk, paziņoja Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova.

"Mums sagādā raizes ienākošā informācija par kārtības traucējumiem vairāku Baltkrievijas pilsētu ielās, - teica Zaharova. – No savas puses aicinām visas puses izturēties savaldīgāk un demonstrēt veselo saprātu. Apstiprinām, ka esam ieinteresēti, lai iekšpolitiskā situācija Baltkrievijā būtu stabila."

Diplomāte piebilda, ka Maskava atzīmē bezprecedenta spiedienu pret varasiestādēm Minskā no ārvalstīm. "Vērojami nepārprotami ārējas iejaukšanās mēģinājumi suverēnas valsts lietās ar mērķi sašķelt sabiedrību un destabilizēt situāciju," uzsvēra Zaharova.

Savā brīfingā ĀM oficiālā pārstāve skāra arī Krievijas un Baltkrievijas sadarbības jautājumus protesta akciju laikā aizturēto žurnālistu atbrīvošanas kontekstā. Viņa pauda cerību, ka izmeklēšanas un tiesību aizsardzības iestāžu sadarbība ļaus izprast arī situāciju ar 33 Krievijas pilsoņu aizturēšanu Baltkrievijā.

"Svarīgi atzīmēt, ka centieni sameklēt tā saucamās krievu pēdas nekārtību organizācijā valstī ir nepamatoti," teica Zaharova.

Diplomāte uzsvēra, ka Krievija ir bijusi un joprojām ir uzticams Baltkrievijas sabiedrotais un draugs. "Esam pārliecināti, ka mēģinājumi izraisīt nesaskaņas mūsu starpā ir lemti neveiksmei," viņa piezīmēja noslēgumā.

Захарова: рассчитываем, что обстановка в Беларуси скоро стабилизируется
0
Tagi:
Ārlietu ministrija, Krievija, protesti, Baltkrievija
Pēc temata
Latvija otrā pēc Krievijas: ar ko un par ko veic pārrunas Baltkrievijas ĀM
Latvijas ĀM "izvēlējās" jauno Baltkrievijas prezidentu?
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa