Sviests

Latvijas Tirgotāju asociācija: līdz gada beigām sviests kļūs lētāks

44
(atjaunots 10:26 11.08.2017)
Pēc Latvijas Tirgotāju asociācijas prognozēm, līdz gada beigām sviesta cena kritīsies, kaut arī ne līdz šī gada pavasara līmenim, savukārt piens kļūs nedaudz dārgāks.

RĪGA, 11. augusts – Sputnik. Pēdējā gada laikā sviesta paciņa kļuvusi dārgāka gandrīz par eiro, raksta BNN.

Vērtējot vidējo piena produktu cenu, Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) atzīmē, ka tās ir attiecīgi stabilas. Izņēmums ir tikai augstajam sviesta cenas kāpumam. Šī gada sākumā 200 gramu 82% sviesta paciņa palielinājās par 8%.

Vidējā cena sviestam pērnā gada martā sastādīja 7,90 eiro/kg, 2017. gada martā – 8,55 eiro/kg, savukārt maijā 82% sviesta vidējā cena samazinājās līdz 8,35 eiro/kg. Šobrīd, augustā sviesta cena sastāda 13,10 eiro/kg. Pieaugums vienāds ar 53% vai arī vidēji viens eiro par 82% sviesta paciņu, saka LTA.

Pēc LTA viedokļa, sviesta cenu kāpums Latvijā ir saistīts ar trim faktoriem: palielināts sviesta patēriņš lielajos tirgos – ASV, Krievijā un Ķīnā; piena ražošanas kritums Eiropas Savienībā (pēc dotāciju samazināšanas 2016. gadā) un Jaunzēlandē; bankas spekulācijas ar sviesta krājumiem.

LTA prezidents Henriks Danusēvičs prognozē, ka līdz gada beigām cenas stabilizēsies 9,5 – 10 eiro/kg līmenī, savukārt piens sadārdzināsies par 10 – 20%.

Visas pasaules problēma

Taču, kā raksta CNN, pēc Euromonitor datiem, jūnijā cenas sviestam asi palielinājās par 20%. Iemesli tie paši, kas Latvijā. Francijas Maizes cepēju federācija nosauca šo situāciju par "lielāko krīzi", brīdinot par cenu kāpumu kruasāniem, pīrāgiem un briošī. Viņi draud arī ar sviesta deficītu gada beigās.

Rafaels Moro, Euromonitor analītiķis, paziņoja, ka patērētāji sākuši vairāk lietot uzturā produktus, kuri tiek uzskatīti par dabīgiem, tostarp sviestu. Ja 2010. gadā eiropietis apēda 3,6 kg sviesta gadā, tad 2015. gadā tie bija jau 3,8 kg. ASV Lauksaimniecības ministrijā tāpat apstiprināja sviesta patēriņa kāpumu: no 2,2 kg 2010. gadā līdz 2,5 kg 2015. gadā; kopumā šogad sviestu apēdīs vēl par 3% vairāk.

Tāpat ASV Lauksaimniecības ministrija uzskata, ka piena produktu imports (lielākoties no ES un Jaunzēlandes) uz Ķīnu šogad palielināsies par 38%.

No kurienes nāk pieprasījums

Pēdējie zinātnieku pētījumi parādīja, ka sviests, kura lietošanu agrāk saistīja ar sirds slimībām, izrādījies ne tik kaitīgs, kā tika uzskatīts līdz šim.

"Problēmas ar veselību tagad vairāk saista nevis ar taukiem, bet gan ar cukuru," — paziņoja Moro.

Draudošais deficīts

Pēc Eiropas Komisijas datiem, sviesta ražošana šī gada maijā nokritās par 5%, savukārt tā krājumi pēdējā gada laikā samazinājušies gandrīz divas reizes, jeb par 98%.

Iepriekš, jūlijā, Peters Tuborgs, britu piena giganta Arla vadītājs, paredzēja BBC intervijā, ka Ziemassvētkos būs vērojams piena un saldā krējuma deficīts.

44
Pēc temata
Piena produktu cenas Latvijā strauji pieaug
Pārtikas produktu cenas: burkāni varbūt kļūs lētāki, taču piens – diezin vai
Piena iepirkuma cenas Latvijā – zemākās ES
IKEA

IKEA beidzot sāks pārdot rezerves daļas savai produkcijai

7
(atjaunots 16:36 26.01.2021)
Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

RĪGA, 26. janvāris – Sputnik. Zviedrijas kompānija IKEA plāno pārdot rezerves daļas savām mēbelēm visā pasaulē, lai pagarinātu to kalpošanas laiku, informē ražotāja pārstāve Lena Pripp-Kovača.

"Galvenais aspekts produkcijas kalpošanas laika pagarināšanā ir rezerves detaļu esamība, tāpēc būs iespējams atjaunināt lietas, piemēram, iegādāties jaunu pārvalku vai kājiņas dīvānam," pastāstīja viņa laikrakstam Financial Times.

Uzņēmums izstrādās tiešsaistes pasūtījumu sistēmu, plānots, ka iegadāties rezerves daļas IKEA vietnē varēs jau šogad.

IKEA ir pasaulē lielākais mājsaimniecības preču tirdzniecības tīkls, kas dibināts 1943. gadā. Tas darbojas vairāk nekā 30 valstīs.

Latvijā Zviedrijas mēbeļu tirdzniecības milzis atvēra savu veikalu 2018. gada augustā, bet 2020. gada martā Latvijas un Lietuvas iedzīvotājiem kļuva pieejams interneta veikals.

7
Tagi:
IKEA
Pēc temata
Ko var nopirkt veikalos? Biznesu šokējuši jaunie ierobežojumi
Lieli saimniecības preču un mēbeļu veikali Latvijā pārtrauc darbu brīvdienās
Demontēts dzelzceļš. Foto no arhīva

Melnie metāllūžņi: "Latvijas dzelzceļš" izsludināja jaunu izsoli

31
(atjaunots 16:22 26.01.2021)
"Latvijas dzelzceļš" piedāvā izsolē metāllūžņus ar sākumcenu 230 eiro par tonnu, kopā plānots realizēt apmēram 4300 tonnu.

RĪGA, 26. janvāris - Sputnik. "Latvijas dzelzceļš" no februāra līdz maijam izsolē pārdos ap 4300 tonnu metāllūžņu, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Izsolē piedāvās iegādāties dažāda garuma lietotas dzelzceļa sliedes, nepārsniedzot 12,5 metru garumu, kā arī pārmiju daļas, sliežu stiprinājumus, dzelzceļa vagonu lēninātājus un ritošā sastāva mezglus un detaļas.

Izsoles sākumcena būs 230 eiro par tonnu.

Iepriekš Sputnik ziņoja, ka kravu apgrozījuma krituma fonā "Latvijas Dzelzceļš" izstrādājis jaunu biznesa modeli, kuram jāpalīdz kompānijai izkļūt no krīzes. "Latvijas Dzelzceļa" jaunais biznesa modelis paredz sniegto pakalpojumu spektra paplašināšanu, iekļaujot tajā jūras un automobiļu ekspeditoru pakalpojumus, kā arī termināļu un noliktavu pakalpojumus.

Tāpat "Latvijas Dzelzceļš" pārskatījis arī plānoto un uzsākto projektu īstenošanas iespējas, kas tiek finansēti no ES struktūrfondiem. Kompānija nolēmusi atteikties no dzelzceļa elektrifikācijas projekta. To bija plānots īstenot saiknē ar Daugavpils stacijas pieņemšanas parka un tā piebraucamo ceļu attīstības projektu.

Vienlaikus "Latvijas Dzelzceļš" informēja, ka līdz šī gada beigām tiks atlaisti 1500 darbinieku, kas ir aptuveni 24% uzņēmuma darbinieku.

LDz atbrīvojas arī no nevajadzīga nekustamā īpašuma un neprofila aktīviem.

31
Tagi:
Latvijas Dzelzceļš
Pēc temata
Meževičs pastāstīja, kad Krievija sāks ar Latviju "citādu sarunu"
Ar traku rusofobiju tālu netiksi: eksperts brīdināja Baltiju
Latvijas dzelzceļš gatavojas atlaist vēl aptuveni simt cilvēkus
2020. gadā dzelzceļa kravu pārvadājums Latvijā samazinājās par 40%, caur ostām – par 30%