Abiturienti. Foto no arhīva

Latvijas augstskolās pārāk zems abiturientu skaits

51
(atjaunots 08:50 04.08.2017)
Pat "visbiezākajās" universitātēs vēl aizvien ir brīvas vietas – gan maksas, gan budžeta vietas.

RĪGA, 4.augusts — Sputnik. Ne visām Latvijas augstskolām izdevies šovasar izpildīt abiturientu uzņemšanas plānu — taču ne tikai maksas, bet arī uz budžeta vietām, raksta Lsm.lv ar atsauci uz Latvijas Radio.

Latvijas augstskolas atklāja iesniegumu pieņemšanu 1.jūlijā, savukārt elektroniskajā veidā iesniegumu apmācībām varēja iesniegt jau no 26.jūnija. Šajā mācību gadā augstskolām no valsts budžeta tika piešķirti vairāk nekā 30 miljoni eiro, tātad, par valsts naudu varēs mācīties 23 tūkstoši 400 studentu. Taču augstākās izglītības iestādēm arvien grūtāk piesaistīt abiturientus, tādēļ jau otro nedēļu vairākās Latvijas universitātēs un reģionālās augstskolās turpinās papildus uzņemšana.

Visvairāk budžeta vietu ir Rīgas Tehniskajai universitātei (RTU) — vairāk par 6 tūkstošiem. Jaunieši tajā labprāt stājas, taču augstākās izglītības iestādē vēl joprojām paliek brīvas, gan maksas, gan budžeta vietas.

Latvijas Universitāte (LU), kurā ir vairāk nekā 5 tūkstoši budžeta vietu, atklāja papildus uzņemšanu 36 bakalaura programmā un 41 maģistratūras programmā.

Pēc LU prorektora Jāņa Ikstena vārdiem, papildus uzņemšana nenotiek visās specialitātēs.

"Tajā ir vairāk nekā puse programmu, daudzās pieejamas arī budžeta vietas, " paskaidroja Ikstens.

Papildus uzņemšana notiek, gan Rīgas Stradiņa universitātē, kur ir 3 tūkstoši budžeta vietu, gan Lauksaimniecības akadēmijā (2,6 tūkstoši vietu). Ar grūtībām abiturientu piesaistīšanā saskaras arī reģionālās augstskolas.

Pēc Izglītības ministrijas vecākā eksperta Jāņa Paidera vārdiem, ministrija iedala budžeta vietas tā, lai "pievilinātu" vairāk skolu absolventu tiešajām un dabas zinātnēm, savukārt sociālajos un humanitārajos virzienos finansējums tiek samazināts.

Vairāk nekā puse no 16 046 augstskolu  budžeta vietām, kuras pārvalda IZM, paredzētas dabas zinātņu programmām.

"8 563 budžeta vietām tiek sniegts finansējums 26 miljonu eiro apmērā. Sociālajām zinātnēm ar to 2 384 vietām tiek sniegti 4,7 miljoni eiro, savukārt humanitārajām, kur ir mazāk par 2 tūkstošiem vietu, tiek sniegti 4,8 miljoni eiro, " saka Paiders.

Papildus uzņemšana augstskolās turpināsies līdz vasaras beigām. Brīvas vietas pašlaik ir pat, parasti, ārkārtīgi pieprasītās programmās — tādās kā tiesību zinātnes Latvijas Universitātē.    

51
Pēc temata
Sarūk studentu skaits Latvijas augstskolās
Kučinskis solījis studentiem nesamazināt budžeta vietas augstskolās
Jaunieši Latvijā nevēlas kļūt par ārstiem un skolotājiem
Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš

Latvijas premjerministrs novērtēja Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas

1
(atjaunots 11:21 15.08.2020)
Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš uzskata, ka prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā "nebija brīvas un godīgas". Tā viņš nospraudis Latvijas viedokli par notikumiem kaimiņvalstī.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš savā lapā Twitter novērtēja prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā 9. augustā. Savu tvītu premjerts papildināja ar ārlietu ministra Edgara Rinkēviča paziņojumu par divu Latvijas pilsoņu aizturēšanu Baltkrievijā, kas bija publicēts ceturtdien, 13. augustā.

Latvijas politiķis uzskata, ka prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā "nebija brīvas un godīgas". Viņš uzsvēra, ka "Latvija atbalsta Baltkrievijas sabiedrības vēlmi dzīvot neatkarīgā un demokrātiskā valstī".

Politiķis atgādināja, ka pirmdien, 17. augustā, valdības ārkārtas sēdē Latvijas politiķi lems par viedokli šajā jautājumā.

​Iepriekš Latvijas ārlietu ministrs savā Twitter informēja, ka 14. augustā Eiropas Padomes sēdē ārlietu ministru līmenī valsts atbalstīs sankcijas pret Baltkrievijas Republikas amatpersonām.

Ceturtdien Lietuvas prezidents Gitans Nausēda piedāvāja Baltkrievijas valdībai starpnieka iniciatīvu, ko, pēc viņa vārdiem, atbalstījis Latvijas prezidents Egils Levits un Polijas prezidents Andžejs Duda. Viņš brīdināja: ja šī iniciatīva cietīs sakāvi, pret Baltkrieviju, iespējams, tiks vērstas Eiropas un nacionālās sankcijas. Taču jau piektidien, 14. augustā Nausēda informēja: viņaprāt, Aleksandrs Lukašenko vairs nav Baltkrievijas "leģitīmais līderis".

Atgādināsim, ka pēc prezidenta vēlēšanām 9. augustā Baltkrievijā sākās protesti, ko pavadīja sadursmes ar miliciju un aresti.

Protestu laikā Baltkrievijā slimnīcās nokļuvuši vairāk nekā 250 cilvēki, viņu vidū – aptuveni 50 varasiestāžu darbinieku. IeM dati liecina, ka viens cilvēks gājis bojā pēc mēģinājuma likt lietā pret miliciju paštaisītu spridzekli.

1
Tagi:
Krišjānis Kariņš, prezidenta vēlēšanas, Baltkrievija
Pēc temata
Tihanovska paziņoja, ka dibinās padomi varas nodošanai Baltkrievijā
Politologs: Lietuva jau pieķerta revolūcijai Baltkrievijā paredzēto CIP līdzekļu izzagšanā
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju

Pēc uzliesmojuma ģimnāzijā Covid-19 gadījumu skaits valstī krities

14
(atjaunots 15:01 14.08.2020)
Latvijā reģistrēts viens jauns Covid-19 gadījums, pie tam izmeklējumu skaits saglabājas. Aizvadītās diennakts laikā neviens Covid-19 pacients nav nogādāts slimnīcā.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. Aizvadītās diennakts laikā Latvijā veikti 1704 koronavīrusa testi, reģistrēts viens jauns inficēšanās gadījums, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Epidēmijas laikā kopumā valstī veikts 222 531 izmeklējums, reģistrēti 1308 inficēšanās gadījumi, 1078 cilvēki atveseļojušies, 32 miruši.

Pēdējās diennakts laikā neviens nav hospitalizēts ar Covid-19 diagnozi. Stacionāros joprojām ārstējas trīs pacienti ar vidēji smagu slimības gaidu. Kopumā pēc Covid-19 no slimnīcām izrakstīti 198 cilvēki.

Iepriekš Slimību kontroles un profilakses centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs pastāstīja, ka Latvijā, atšķirībā no daudzām citām ES valstīm, izdevies saglabāt zemu Covid-19 saslimstību. Galvenais infekcijas avots patlaban ir cilvēki, kas inficējušies ārzemēs, - viņi veido trešo daļu infekcijas gadījumu.

11. martā Pasaules veselības organizācija izsludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 pandēmiju. PVO dati liecina, ka pasaulē jau fiksēti vairāk nekā 20,4 miljoni infekcijas gadījumu, miruši vairāk nekā 744 tūkstoši cilvēku.

14
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvijā nav jaunu Covid-19 gadījumu – vai atcels ierobežojumus?
Putins paziņoja par pirmās vakcīnas pret koronavīrusu reģistrāciju Krievijā
Ja Gagarins lidotu kosmosā tagad: Latvija ignorē Krievijas vakcīnu