Dzīvokļa atslēgas. Foto no arhīva

Dzīvot saskaņā ar likumu: jaunie mājokļa īres noteikumi

527
(atjaunots 09:49 31.07.2017)
Ekonomikas ministrija izstrādājusi likumprojektu, kura mērķis ir likvidēt mājokļu īres nelegālo tirgu, legalizēt ienākumus un papildināt valsts budžetu uz nodokļu rēķina.

RĪGA, 31. jūlijs — Sputnik, Vladimirs Dorofejevs. Īres melnais tirgus jau sen sagādā galvassāpes Valsts ieņēmumu dienestam (VID), kas jau ilgus gadus sapņo piespiest tā dalībniekus maksāt nodokļus. Taču "acu priekšā" ir tikai lielie iznomātāji (māju īpašnieki), bet sīkos noķert ir daudz grūtāk.

Tipiska situācija: ģimenei pieder divi dzīvokļi. Dokumenti liecina, ka ģimene dzīvo abos, taču patiesībā vienu no tiem izīrē. Pašlaik to konstatēt ar dokumentu palīdzību ir neiedomājami: dzīvokļa nomas līgumi nekur nav reģistrēti, iemītnieki maksā skaidrā naudā.

Jaunais likumprojekts problēmu atrisina viegli un izsmalcināti:

1) īpašnieku pienākums ir visus nomas līgumus reģistrēt Zemesgrāmatā; līdz ar to informācija par nomu ir publiska un pieejama;

2) īrnieka pienākums ir pildīt nomas līguma noteikumus tikai gadījumā, ja līgums reģistrēts Zemesgrāmatā;

3) mēnesi pirms ierosinātā likuma stāšanās spēkā visi iepriekš noslēgtie līgumi ir jāpiereģistrē Zemesgrāmatā.

Šķiet, ministrija ir pārdomājusi visu, taču paši nomas tirgus dalībnieki tā nedomā. Principā, pašreizējie normatīvie akti arī paredz nomas līgumu reģistrāciju, tiesa, ne Zemesgrāmatā, bet gan VID. Taču daudzi to nedara.

No vienas puses, nodokļu nomaksas dēļ tiek zaudēta daļa ienākumu, no otras — iznomātājs nesaņem nekādu tiesisko aizsardzību. Ja īrnieks kaut kādu iemeslu dēļ vairs nemaksā, viņu nāksies izlikt no dzīvokļa saviem spēkiem. Likumīga izlikšana izskatās tā: iznomātājs iesniedz tiesā sūdzību par to, ka īrnieks nemaksā par dzīvokli. Laikā, kamēr pienāk sūdzības kārta (tas ir, pat septiņi gadi), nomas nauda parasti netiek maksāta, uzkrājas komunālo maksājumu parādi un nereti pārsniedz paša dzīvokļa vērtību. Namu pārvalde parādu pieprasīs no īpašnieka, taču ir grūti prognozēt, vai viņam izdosies naudu iekasēt no īrnieka. Ja cilvēkam trūka naudas, lai samaksātu īri, no kurienes viņam parādīsies tāda summa, par kuru varētu nopirkt pašu dzīvokli?

Tāpēc parasti šie jautājumi tiek atrisināti bez policijas un tiesas: īrnieka prombūtnē īpašnieks ierodas dzīvoklī, maina slēdzenes un izliek aiz durvīm iemītnieka mantas. Līdz šim likums dzīvokļa īpašniekam nepalīdzēja, taču tagad tas nepasargās arī īrnieku. Jā, viņš var izsaukt policiju un papūlēties atgriezties mājās, taču tikai ar tiesas starpniecību. Kamēr pienāks kārta, kamēr tiks noteikta tiesa… Tātad tikai retais uz ielas izliktais nemaksātājs izvēlas šo ceļu.

Kā pasargāties no krāpniekiem

Dzīvokļu izīrēšana ir saistīta ar vērā ņemamu risku, un krāpnieki ir sastopami no abām pusēm.

Efektīvākā metode pirms īres līguma noslēgšanas — darījuma dalībnieka pases datu pārbaude internetā. Parasti tīmeklī ir atrodama informācija par krāpniekiem, piemēram, vietnē sudzibas.lv. Taču no krāpnieka upura likteņa izvairīties palīdz nevis valsts, bet gan pašu iniciatīva.

Laura Bērziņa — neveiksmīga iznomātāja piemērs. Viņa maksā nodokļus un cieš zaudējumus. Mantojumā viņa saņēma dzīvokli pilsētas otrā malā. Viņa to izīrē, taču darīšanas kārto tik neprasmīgi, ka sākumā īrnieki viņai neko nemaksā, bet pēc tam aizmūk. Divas reizes viņi paķēra līdzi sadzīves tehniku: vieni aiznesa veļasmašīnu, citi — tualetes podu un izlietni.

Protams, vajadzīgs īpašs talants, lai tik neveiksmīgi izvēlētos īrnieku, taču runa ir nevis par Lauras talantiem, bet gan par to, ka likums viņu neaizsargā, lai arī viņa maksā nodokļus. Valsts iesaka konfliktus risināt tiesā, kur vēl nāksies pierādīt, ka tā ir tava veļasmašīna, ka no dzīvokļa to iznesuši tā iemītnieki un tā tālāk.

Tātad savu drošību iznomātāji nodrošina ar līguma palīdzību. Piemēram, viņi paši apmaksā komunālos pakalpojumus un lūdz skaitītāju rādītājus atsūtīt fotogrāfijā uz mobilo tālruni, jo neuzticas īrniekiem.

Dzīvokļi tiek izīrēti tikai ar priekšapmaksas noteikumiem, turklāt tiek iekasēta garantijas summa, lai izvairītos no zaudējumiem, kas saistīti ar tehnikas bojājumiem. Dažkārt pirmā iemaksa par dzīvokļa nomu sasniedz trīskāršu īres maksas apmēru. Tam ir zināma jēga, jo citādi no zaudējumiem dažkārt izbēgt neizdosies.

Bez tiesas un izmeklēšanas

Īpašu problēmu izīrētājiem sagādā nemaksātāju izlikšana no mājokļa. Patlaban gandrīz neviens necenšas to atrisināt likumīgā ceļā — tas aizņem pārāk ilgu laiku. Tiesās ir rindas, lēmumu par izlikšanu var gaidīt gadiem.

Jaunais likums sola atrisināt nemaksātāju izlikšanas jautājumus dažu nedēļu, nevis gadu laikā, taču pagaidām tādu piemēru nav, un iznomātaji uz ministrijas solījumiem skatās neuzticīgi.

Pie tam jaunajā likumprojektā ir pārsteidzoša frāze par to, ka valsts nepieņems lēmumus par iemītnieku izlikšanu, ja nomas līgums nav reģistrēts Zemestrāmatā. Tātad, pēc būtības, valsts pūlas piespiest izītētājus: vai nu tu pareizi noformē tiesiskās attiecības un maksā nodokļus, vai arī valsts tev nepalīdzēs izlikt uz ielas nemaksātāju.

Likteņa ironija: tiem, kas nemaksā nodokļus, nekas nemainīsies. Jā, valsts nepalīdzēs tikt galā ar nemaksātājiem, un tad? Arī tagad tā nekādu atbalstu nesniedz.

Kā uzticēties valstij?

Valsts vēlme sakārtot mājokļu īres tirgu ir saprotama, dabiska un, principā, nepieciešama. Šobrīt nodeva par nomu ir rekordzema — tikai 10% no nomas maksas. Tiesa, valsts jau ir informējusi, ka gatavojas to pacelt līdz 20%.

Atliek tikai minēt, kā pieaugs nodeva, ja visi tirgus dalībnieki būs reģistrēti Zemesgrāmatā. Un kāpēc gan to nepacelt?

527
Pēc temata
Daudzdzīvokļu namu īpašniekiem pieprasīts zemes nomas maksas parāds
Dzīvokļu jautājums Babītē: vientuļai mātei draud atņemt bērnus
Ugunsdzēsēji pasludināja virtuves gaisa nosūcējus ārpus likuma
Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš

Latvijas premjerministrs novērtēja Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas

1
(atjaunots 11:21 15.08.2020)
Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš uzskata, ka prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā "nebija brīvas un godīgas". Tā viņš nospraudis Latvijas viedokli par notikumiem kaimiņvalstī.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš savā lapā Twitter novērtēja prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā 9. augustā. Savu tvītu premjerts papildināja ar ārlietu ministra Edgara Rinkēviča paziņojumu par divu Latvijas pilsoņu aizturēšanu Baltkrievijā, kas bija publicēts ceturtdien, 13. augustā.

Latvijas politiķis uzskata, ka prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā "nebija brīvas un godīgas". Viņš uzsvēra, ka "Latvija atbalsta Baltkrievijas sabiedrības vēlmi dzīvot neatkarīgā un demokrātiskā valstī".

Politiķis atgādināja, ka pirmdien, 17. augustā, valdības ārkārtas sēdē Latvijas politiķi lems par viedokli šajā jautājumā.

​Iepriekš Latvijas ārlietu ministrs savā Twitter informēja, ka 14. augustā Eiropas Padomes sēdē ārlietu ministru līmenī valsts atbalstīs sankcijas pret Baltkrievijas Republikas amatpersonām.

Ceturtdien Lietuvas prezidents Gitans Nausēda piedāvāja Baltkrievijas valdībai starpnieka iniciatīvu, ko, pēc viņa vārdiem, atbalstījis Latvijas prezidents Egils Levits un Polijas prezidents Andžejs Duda. Viņš brīdināja: ja šī iniciatīva cietīs sakāvi, pret Baltkrieviju, iespējams, tiks vērstas Eiropas un nacionālās sankcijas. Taču jau piektidien, 14. augustā Nausēda informēja: viņaprāt, Aleksandrs Lukašenko vairs nav Baltkrievijas "leģitīmais līderis".

Atgādināsim, ka pēc prezidenta vēlēšanām 9. augustā Baltkrievijā sākās protesti, ko pavadīja sadursmes ar miliciju un aresti.

Protestu laikā Baltkrievijā slimnīcās nokļuvuši vairāk nekā 250 cilvēki, viņu vidū – aptuveni 50 varasiestāžu darbinieku. IeM dati liecina, ka viens cilvēks gājis bojā pēc mēģinājuma likt lietā pret miliciju paštaisītu spridzekli.

1
Tagi:
Krišjānis Kariņš, prezidenta vēlēšanas, Baltkrievija
Pēc temata
Tihanovska paziņoja, ka dibinās padomi varas nodošanai Baltkrievijā
Politologs: Lietuva jau pieķerta revolūcijai Baltkrievijā paredzēto CIP līdzekļu izzagšanā
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju

Pēc uzliesmojuma ģimnāzijā Covid-19 gadījumu skaits valstī krities

14
(atjaunots 15:01 14.08.2020)
Latvijā reģistrēts viens jauns Covid-19 gadījums, pie tam izmeklējumu skaits saglabājas. Aizvadītās diennakts laikā neviens Covid-19 pacients nav nogādāts slimnīcā.

RĪGA, 14. augusts — Sputnik. Aizvadītās diennakts laikā Latvijā veikti 1704 koronavīrusa testi, reģistrēts viens jauns inficēšanās gadījums, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

Epidēmijas laikā kopumā valstī veikts 222 531 izmeklējums, reģistrēti 1308 inficēšanās gadījumi, 1078 cilvēki atveseļojušies, 32 miruši.

Pēdējās diennakts laikā neviens nav hospitalizēts ar Covid-19 diagnozi. Stacionāros joprojām ārstējas trīs pacienti ar vidēji smagu slimības gaidu. Kopumā pēc Covid-19 no slimnīcām izrakstīti 198 cilvēki.

Iepriekš Slimību kontroles un profilakses centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs pastāstīja, ka Latvijā, atšķirībā no daudzām citām ES valstīm, izdevies saglabāt zemu Covid-19 saslimstību. Galvenais infekcijas avots patlaban ir cilvēki, kas inficējušies ārzemēs, - viņi veido trešo daļu infekcijas gadījumu.

11. martā Pasaules veselības organizācija izsludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 pandēmiju. PVO dati liecina, ka pasaulē jau fiksēti vairāk nekā 20,4 miljoni infekcijas gadījumu, miruši vairāk nekā 744 tūkstoši cilvēku.

14
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Latvijā nav jaunu Covid-19 gadījumu – vai atcels ierobežojumus?
Putins paziņoja par pirmās vakcīnas pret koronavīrusu reģistrāciju Krievijā
Ja Gagarins lidotu kosmosā tagad: Latvija ignorē Krievijas vakcīnu
Covid-19

Krievija informē par Covid-19 vakcīnas ražošanas sākumu

0
(atjaunots 12:19 15.08.2020)
Krievija pirmā pasaulē reģistrējusi vakcīnu pret koronavīrusu "Sputnik V" un pirmā sākusi tās ražošanu.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Krievijas Veselības ministrija informēja, ka sākta pirmās pret koronavīrusu paredzētās vakcīnas "Sputnik V" ražošana, vēsta RIA Novosti.

Vakcīna izstrādāta Gamaleja vārdā nosauktajā Epidemioloģijas un mikrobioloģijas centrā ar Krievijas Aizsardzības ministrijas speciālistu līdzdalību. Preparāts tika reģistrēts 11. augustā. Vakcīnas ražošana sākta farmaceitosko līdzekļu fabrikā "Binnofarm" Zeļenogradā.

Iepriekš Pasaules veselības organizācijas tehniskie eksperti konstatēja, ka vakcīna dāvās vispārēju labumu, kā jebkura droša un efektīva vakcīna, kas spēs apturēt Covid-19 pandēmiju.

Tāpat zināms, ka iepriekš PVO informēja par pārrunām ar Krieviju jautājumā par vakcīnas "Sputnik V" pārkvalifikāciju atbilstoši starptautiskajiem standartiem.

Krievijas Valsts farmaceitisko līdzekļu reģistra pārstāvji paskaidroja: vakcīna ir šķīdums, kas paredzēts intramuskulārai injekcijai. Tā tiks veikta pakāpeniski: vispirms tiks izmantots I komponents, trīs nedēļas vēlāk – II komponents. Šī shēma nepieciešama ilgstošanas imunitātes fomēšanai, kam jāsaglabājas divu gadu periodā.

Detalizēta informācija par vakcīnu sniegta vietnē www.sputnikvaccine.com.

0
Tagi:
vakcīna, koronavīruss, Krievija
Pēc temata
Putins paziņoja par pirmās Krievijas vakcīnas pret Covid-19 reģistrāciju
Infektologs: vakcīna pret koronavīrusu var izveidot imunitāti uz diviem gadiem
Ja Gagarins lidotu kosmosā tagad: Latvija ignorē Krievijas vakcīnu
"Krievijas vakcīna pret koronavīrusu: vienkārši, kā jau viss ģeniālais"