Finansiālie aprēķini

Parēķini savu algu: banka iepazīstina ar optimistisku kalkulatoru

1312
(atjaunots 11:34 06.07.2017)
Algu kalkulators demonstrē, kā mainīsies iedzīvotāju ienākumi 2018. gadā, ja tiks ieviesta Latvijas Finanšu ministrijas ierosinātā nodokļu reforma.

RĪGA, 6. jūlijs — Sputnik, Jeļena Kirillova. Laikā, kad eksperti cīnās par nodokļu reformas īstenošanu, Finanšu ministrija sadarbībā ar Swedbank Latvia izstrādājusi algu kalkulatoru, kas uzskatāmi demonstrē, kā varētu mainīties iedzīvotāju ienākumi.

Atgādināsim galvenās izmaiņas:

  • atšķirīgas Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes dažādu ienākumu līmeņiem — 20%, 23% un 31.4% (šobrīd 23%);
  • palielināts maksimālais diferencētais neapliekamais minimums līdz 200 EUR (šobrīd 115 EUR). Tas pilnā apmērā tiek piemērots algas izmaksas brīdī, tomēr atsevišķos gadījumos būs nepieciešams iesniegt arī gada ienākumu deklarāciju, lai precizētu piemērotā neapliekamā minimuma (un attiecīgi nomaksātā IIN) atbilstību faktiskajam ienākumu līmenim (piem., ja bijušas būtiskas izmaiņas ienākumos, ir vairākas darba vietas u.c.). Algām no 1000 EUR neapliekamais minimums ir 0.
  • palielināts atvieglojums par apgādājamo līdz 200 EUR (šobrīd 175 EUR);
  • palielinātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas līdz 11% (šobrīd 10.5%).

Sīkāka informācija par nodokļu reformu sniegta Latvijas Finanšu ministrijas mājaslapā.

Jāpiebilst, ka visdažādākie tiešsaistes kalkulatori Latvijā ir ārkārtīgi populāri, taču jau paspējuši sabojāt reputāciju. Piemēram, nesen Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētājs Andris Siliņš asi kritizēja pensiju kalkulatorus, kuri demonstrē nelielas summas.

Siliņš norādīja, ka ikviens, redzot, ka pēc 20 gadus ilga darba viņam pienāksies pensija 60 eiro apmērā, vienkārši nospļausies un darīs visu iespējamo, lai algu saņemtu konvertā. Tāpēc viņš aiicināja Labklājības ministriju likvidēt visus tiešsaistes pensiju kalkulatorus, kuri maldina Latvijas iedzīvotājus.

Pie līdziga slēdziena nonākusi arī Valsts kontrole, kas ieteica uzlabot publiski pieejamos pensiju kalkulatorus un izstrādāt vienu normālu pensijas kalkulatoru, kas ņemtu vērā visus pensiju līmeņus, kā arī mikrouzņēmumu darbinieku gaidāmās pensijas apmēru.

1312
Pēc temata
FM nodokļu reformai piedāvā samazināt IIN līdz 20%, atcelt solidaritātes nodokli un saglabāt mikrozuņēmumu nodokli
Latvija gaida viesstrādniekus
Latvijā minimālā alga ir trešā zemākā ES
Fermeri Latvijā vervē ukraiņus darba roku trūkuma dēļ
Lielbritānijas BTR, foto no arhīva

Latvija sagaidījusi pēdējo bruņumašīnu partiju no Lielbritānijas

3
(atjaunots 21:00 26.10.2020)
Latvijas un Lielbritānijas līgums par lietotu bruņumašīnu iegādi bija parakstīts jau 2014. gadā, un visas 123 mašīnas bija plānots piegādāt jau līdz 2020. gada aprīlim.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Latvijai piegādātas visas 123 kāpurķēžu bruņumašīnas, ko Lielbritānijai saskaņā ar 2014. gadā noslēgto līgumu bija jāpiegādā valsts Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem līdz 2020. gada aprīlim, stāsta Mixnews.lv. Sagaidāma arī vēl viena bruņumašīna saskaņā ar 2019. gadā noslēgto līgumu.

Bruņumašīnu iepirkums izmaksāja Latvijas budžetam 250 miljonus eiro, pie tam patīk tehnika maksāja 40 miljonus, pārējie līdzekļi piešķirti infrastruktūrai, personāla apkalpošanai, bruņutehnikas munīcijai un apkalpošanai.

Pirmās mašīnas no partijas tika nogādātas valstī 2015. gada rudenī, visas bruņumašīnas tika aprīkotas ar prettanku raķešu kompleksiem.

Aizsardzības ministrija atzīmēja, ka 116 armijas mašīnas piegādātas modernizētas, bet 7 bruņumašīnas, kas paredzētas Latvijas kara mehāniķu apmācībām, piegādātas bez kapitālā remonta.

Jāpiebilst, ka morāli novecojušas, pie tam vēl lietotas tehnikas iepirkumi no NATO partneriem, rada speciālistu neizpratni.

Iepriekš jau vēstīts, ka Latvijas Aizsardzības ministrija apturējusi vieglo un vidējo 4x4 mašīnu iegādi, kas izmaksātu valstij 200 miljonus eiro, - resors nolēmis pievērsties bruņumašīnu 6x6 Patria izstrādei un ražošanai. Tomēr projekts, kas sākotnēji tika iecerēts sadarbībā ar Somiju un Igauniju, nesen zaudējis savu partneri. Igaunija nolēmusi pārtraukt dalību projektā tā augsto izmaksu dēļ.

3
Pēc temata
Lielbritānija turpina savlaicīgi piegādāt Latvijai lietotus bruņutransportierus
Latvija saņēmusi lietotu bruņutehniku no Lielbritānijas
Noderēs britu bruņutransportieriem: Latvijas NBS saņēmuši raķetes "Spike"
Times: Lielbritānija plāno atteikties no tankiem
Latvijas pilsoņa pase, foto no arhīva

Ja būs problēmas, nopērciet Latvijas pasi: vai iespējama pilsonības tirdzniecība

2
(atjaunots 20:19 26.10.2020)
Telekanāls Al Jazeera pieminējis Latviju skandalozā dokumentālajā filmā par Kipras "zelta pasēm". Latvijas PMLP visu noliedz un piesauc latviešu valodu. Saeimas spīkere Ināra Mūrniece ir aizvainota un pārliecināta – Latvijas pilsonība nav nopērkama.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Telekompānija Al Jazeera uzņēmusi filmu, kurā Latvija pieminēta garāmejot, tomēr nepatīkamā rakursā. Žurnālisti organizējuši izmeklēšanu par Kipras "zelta pasēm", stāsta Rus.lsm.lv.

Kā zināms, Kipra dod "cietējiem" pilsonību apmaiņā pret vērā ņemamām investīcijām.

Al Jazeera filmā žurnālists, stādoties priekšā kā Ķīnā par naudas atmazgāšanu notiesāta biznesmeņa pilnvarotais, lūdz Dimitri Siluri, tagad jau bijušo Kipras parlamenta spīkeri, palīdzēt viņa patronam saņemt pasi. Jāpiebilst, ka oktobrī pēc skandāla ap programmu pilsonības piešķiršanai apmaiņā pret investīcijām Siluris atkāpās no amata.

Investīcijas jau ir laba lieta, tomēr notiesātajiem Kipras pilsonības saņemšanas oficiālais ceļš ir slēgts. Tomēr Siluris pieļāva, ka jautājumu būtu iespējams atrisināt par labu uzņēmējam. Un šajā kontekstā viņš piemin Latviju. Sak, ja ar Kipru radīšoties problēmas, pasi varēšot nopirkt tur.

Siluris saka, ka viņam esot sakari ar citiem spīkeriem citās valstīs, un arī tur viņš varot šo to panākt.

"Es pazīstu visu parlamentu priekšsēdētājus. Es nerunāju par Zviedriju vai Dāniju. Es pazīstu Maltu, Latviju, Slovēniju," privātā sarunā paziņoja ierēdnis.

Latvija ir sašutusi un aizvainota.

Latvija reaģēja asi. Šī nianse radīja Latvijas Saeimas spīkeres Ināras Mūrnieces sašutumu. Viņa paziņoja, ka bijusi ļoti sarūgtināta, dzirdot, ka Latvija pieminēta tik neglītā kontekstā.

Hošiminas iedzīvotāji. Foto no arhīva
© Sputnik / Александр Вильф

Mūrniece apliecināja, ka Latvijas pilsonību nopirkt nav iespējams, un viņa personīgi kategoriski noliedz visu Sullira teikto.

Sarunā iesaistījās arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde. Tās pārstāvji uzsvēra, ka esot neiespējami nelikumīgā ceļā, apejot pieņemtās normas, saņemt Latvijas pilsonību.

Pieņemto naturalizācijas kārtību var apiet tikai tie, kam Saeima piešķīrusi pilsonību par īpašiem nopelniem. Pie tam šai procesa gaitai ikviens var sekot, jo process ir atklāts.

Vēl vairāk PMLP rūpīgi un regulāri pārbauda jaunizcepto pilsoņu datus – visus dokumentus un pierādījumus, arī latviešu valodas zināšanas.

Skandāls Kiprā

Kad klajā nāca Al Jazeera izmeklēšana, kurā Kipras augstākie ierēdņi apsūdzēti par pilsonības pārdošanu citu valstu noziedzniekiem, izcēlās milzīgs politiskais skandāls.

Līdz ar Siluri pa ādu dabūja vairāki citi pazīstami politiķi. Pat Kipras parlamenta vadītājs slēptās kameras uzņemtajos kadros sola atbalstīt pilsonības piešķiršanu minētajam neesošajam uzņēmējam no Ķīnas.

Galu galā Kiprā notika pirmais deputātu streiks vēsturē – viņi protestēja pret spīkera darbībām. Pats Siluris atkāpās no amata.

Vienlaikus Eiropas Komisija ieteica pārbaudīt, vai programmas, kas ļauj saņemt Kipras un Maltas pilsonību, atbilst Eiropas likumdošanas normām.

Maltas un Kipras valdībām divu mēnešu laikā jāatbild uz apsūdzībām. Ja EK nesaņems apmierinošas atbildes, iespējams, pret šīm valstīm tiks ieviestas sankcijas.

2
Tagi:
skandāls, Latvija, termiņuzturēšanās atļauja
Pēc temata
EK uzsākusi Kipras un Maltas Uzturēšanās atļauju programmu likumīguma pārbaudi
Latvija var pārskatīt vīzu izsniegšanas kārtību Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem
Gribi dzīvot Latvijā? Maksā 500 tūkstošus eiro