Aivars Lembergs

Lembergs no jauna kļuvis par Ventspils mēru un ierosinājis sadalīt Latviju

80
(atjaunots 09:09 20.06.2017)
Ventspils dome no jauna ievēlējusi mēra amatā ilggadējo pašvaldības vadītāju Aivaru Lembergu.

RĪGA, 20. jūnijs — Sputnik. Pirmdien Aivars Lembergs no jauna tika ievēlēts Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amatā. Par viņa kandidatūru balsoja deviņi deputāti, pret — četri.

Latvijai vajadzētu sadalīties divos statistiskajos reģionos, lai attīstītos tās "izmirstošā" daļa aiz  Lielrīgas robežām. Šādu viedokli pauda ilggadējais Ventspils pašvaldības vadītājs, Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas prezidents Aivars Lembergs, vēsta db.lv.

Lembergs uzskata, ka reģiona atdzīvināšanai vajadzīgi steidzami pasākumi, jo, pēc viņa domām, teritorijai aiz Rīgas aglomerāta teritorijas robežām raksturīgs "mākslīgi radīts bads".

Ap Rīgu izveidojies kompakts reģions, kurā iedzīvotāju skaits pieaug atšķirībā no visas pārējās Latvijas, viņš atzīmēja.

"Apskatīsim IKP uz vienu iedzīvotāju, salīdzinot ar ES vidējiem rādītājiem. Rīgas reģionā šis rādītājs sešu gadu laikā (no 2008. līdz 2014. gadam) ir izaudzis līdz 107%, tātad par 7% pārsniedz ES vidējo," — paskaidroja Lembergs. "Rādītāja pieaugums ir arī Vidzemes reģionā (par 4%), Kurzemes reģionā (par 2%), Zemgales reģionā (par 2%), bet Latgales reģionā tas ir apaļa nulle. Savukārt visas Latvijas kopējais vidējais rādītājs — IKP uz vienu iedzīvotāju salīdzinājumā ar ES vidējiem rādītājiem sešos gados no 59% pacēlies līdz 64% jeb pieaudzis par 5%."

Pēc Ventspils mēra domām, problēmas Latvijā rada ne tikai tas, ga valsts galvaspilsēta attīstās ātrāk.

"Kopš iestāšanās ES Latvija ir definēta kā viens liels reģions, no kā teorētiski izriet, ka Latgale ir tikpat attīstīta cik Rīga. Līdz ar to atbalsta intensitāte uzņēmējdarbībai pienākas visiem vienāda," — uzsvēra Lembergs.

Pašvaldību vēlēšanas Latvijā notika 3. jūnijā. Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) rīcībā esošie dati liecina, ka vēlēšanās Latvijā nobalsojuši 50,41% balsstiesīgo. Lielākais apmeklējums bija vērojams Rīgā (58,17%), citās Latvijas pilsētās un rajonos vēlēšanu iecirkņus apmeklēja mazāk nekā puse balsstiesīgo. Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās 2013. gadā piedalījās 45,99%.

Ventspilī vēlēšanās uzvarēja partija "Latvijai un Ventspilij", ko vada Lembergs. Tā saņēma 9 no 13 deputāta mandātiem.

Aivars Lembergs vada Ventspili kopš 1988. gada. Neatkarīgās Latvijas pirmajās  pašvaldību vēlēšanās 1994. gadā, tāpat kā nākamajās vēlēšanās trīs gadus vēlāk viņa nodibinātā partija "Latvijai un Ventspilij" bija vienīgā, kas balotējās domē un saņēma visas 11 deputāta vietas.

80
Pēc temata
Samazinājies pārkrauto kravu apjoms Ventspils ostā
Lembergs kritizē nodokļu reformu
Lembergs: Latvijas ekonomikas ministrs ir nodevējs
Aivars Lembergs: Džordžs Soross grauj Latvijas drošību
Satversmes tiesa, foto no arhīva

Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei

3
(atjaunots 17:57 10.07.2020)
Tiesībsargs vēlreiz pierādījis savu taisnību – nenodarbinātu personu ar invaliditāti un senioru pabalstu apmēri ir pretrunā ar Satversmi.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem tā esošajā apmērā ir pretrunā ar Satversmi, konstatēja Satversmes tiesa (ST).

Prasību tiesā 6. martā iesniedza tiesībsargs Juris Jansons.

Sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkiem ar invaliditāti un tiem nenodarbinātajiem cilvēkiem, kuriem nav tiesību saņemt pensiju vai apdrošināšanas atlīdzību par nelaimes gadījumu darbavietā, kā arī valsts maksā viņa bērniem par apgādnieka zaudēšanu. No 1. janvāra minimālā invaliditātes pensija ir paaugstināta no 80 līdz 128 eiro mēnesī, invalīdiem kopš bērnības – no 122,69 līdz 196,30 eiro mēnesī.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2020. gada janvārī invaliditātes pensiju saņēma 74 411 Latvijas iedzīvotāji. Taču minimālā pensija ir 33 tūkstošiem cilvēku ar invaliditāti, gandrīz pusei no kopējā skaita. 12 215 (69%) sociālā nodrošinājuma pabalstu saņēmēji ir invalīdi kopš bērnības. Tie ir 63% no visiem sociālās palīdzības saņēmējiem Latvijā.

Saskaņā ar Invaliditātes likumu un Valsts pensiju likumu, invaliditātes pensijas mērķis ir garantēt sociālo nodrošinājumu cilvēkam, kurš objektīvu iemeslu dēļ pavisam vai daļēji nespēj gūt ienākumus patstāvīgi.

Tiesībsargs paziņoja, ka cilvēki ar invaliditāti nostādīti pazemojošā stāvoklī un ka pabalsta nepietiekamība neļauj viņiem, piemēram, saņemt medicīniskos pakalpojumus, kas negatīvi ietekmē viņu veselību. Pēc viņa domām, pienācīgas pensijas nodrošināšana invalīdiem ir valsts pienākums, un šīs saistības ir jāizpilda nekavējoties, neraugoties uz esošo ekonomiskās attīstības līmeni valstī.

ST nonāca pie secinājuma, ka Ministru kabineta noteikumos paredzētais pabalsta apmērs attiecībā uz nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem ir pretrunā ar Satversmi. Attiecībā uz šīm iedzīvotāju kategorijām norma, kura nosaka šo pabalstu apmēru, zaudēs spēku no 2021. gada 1. janvāra.

Atzīmēsim, ka šī ir jau otra skaļā lieta, kurā tiesībsargs ir guvis uzvaru. Iepriekš viņš spēja pierādīt, ka Satversmei neatbilst garantētai minimālo ienākumu līmenis. Rindā gaida trešā prasība – par nepietiekamu mediķu atalgojuma palielinājumu.

3
Tagi:
Satversmes tiesa, pabalsts, Jansons
Pēc temata
Tiesībsargs atkal dodas uz Satversmes tiesu. Šoreiz – mediķu algu dēļ
Tiesībsargs iesniedza prasību Satversmes tiesā Latvijas niecīgo pensiju dēļ
Rīdzinieka karte, foto no arhīva

Norēķini ar QR kodu: Rīgu sagaida jaunas sabiedriskā transporta biļetes

5
(atjaunots 15:28 10.07.2020)
"Rīgas satiksme" grasās atteikties no sadarbības ar "Rīgas karte" un pilnveidot e-talonu sistēmu.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Jau līdz gada beigām "Rīgas satiksme" plāno ieviest pasažieriem jaunu brauciena apmaksas veidu – ar QR kodu, vēsta TV3

Šāda projekta īstenošanas iepirkums tiks izsludināts jau šonedēļ.

Valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa pastāstīja, ka "Rīgas satiksme" grasās ieviest jaunus biļešu veidus, lai padarītu to iegādi tehnoloģiskāku, ērtāku un pasažieriem vienkāršāku.

No nākamā gada visu e-talonu sistēmu uzturēs "Rīgas satiksme", savukārt sadarbība ar uzņēmumu "Rīgas karte", vismaz esošajā formātā, tiks izbeigta.

Kā tehniski tiks īstenota šī pāreja, pagaidām īsti nav skaidrs, taču "Rīgas satiksmē" apgalvo, ka rīdzinieku ikdienas dzīvi tas nekādā veidā neietekmēšot.

Sputnik Latvija jau stāstīja par neseno incidentu Rīgas transportā, kad kontrolieri skarbi sagrāba bezbiļetnieku un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties.

5
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Rīga atjaunojusi visus braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā
Luksemburga – pirmā valsts ar bezmaksas transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"