Dārzeņi un augļi

Vāc parakstus par PVN samazināšanu veselīga uztura pārtikai

54
(atjaunots 14:55 18.05.2017)
Vairāk nekā desmit tūkstoši cilvēku parakstījuši petīciju ar piedāvājumu samazināt PVN likmi veselīga uztura pārtikai līdz 5% un paaugstināt PVN neveselīga uztura pārtikai līdz 31% līdzšinējo 21% vietā.

RĪGA, 17.maijs — Sputnik. Petīcija par PVN likmes samazināšanu veselīga uztura pārtikai ir saņēmusi vairāk nekā 10 tūkstošus balsu sabiedrības iniciatīvu mājas lapā Manabalss.lv un tiks iesniegta Saeimā.

Konkursa Jaunais vilnis 2013 atklāšana Jūrmalā
© Sputnik / Валерий Левитин

Petīcijas autors Jānis Vanags piedāvā samazināt PVN likmi līdz 5% tādiem veselībai nepieciešamiem un veselīga uztura produktiem kā svaiga gaļa, zivs, piens, kefīrs, biezpiens, olas, pilngraudu produkti, medus, dārzeņi, augļi un ogas, kuri ir audzēti Latvijas klimatiskajos apstākļos.

Kompensēt plānoto nodokļu ienākumus viņš piedāvā ar PVN likmes palielināšanu līdz 31% produktiem, kuri nav nepieciešami ikdienas uzturam, un pārmērīgas lietošanas gadījumā ir kaitīgi: saldināti dzērieni, enerģijas dzērieni, konditorejas cukura izstrādājumi, konditorejas miltu izstrādājumi un visi tie produkti, kuru sastāvā sāls pārsniedz 1,25 g uz 100 g produkta.

Pēc petīcijas autora viedokļa, patērētāji paliks uzvarētājos, jo produkti, kuri ir nepieciešami ikdienas uzturam, kļūs daudz lētāki. Ieguvēji būs arī vietējie uzņēmēji, jo viņu ražotajai produkcijai būs zemāka PVN likme, kā rezultātā palielināsies noieta apjoms.

Petīcija parādījās šajā interneta vietnē 2016.gada februārī, un šī gada aprīlī Zemkopības ministrijas izveidotā darba grupa nonāca pie secinājuma, ka Latvija šobrīd var samazināt PVN likmi svaigiem dārzeņiem, augļiem un ogām par 5%. Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere uzsvēra, ka PVN samazināšana dārzeņiem, augļiem un ogām, ja vien to godīgi ievēros mazumtirdzniecības pārdevēji, paaugstinās Latvijas produkcijas konkurētspēju, iedzīvotāju pirktspēju un, līdz ar to, Latvijā audzēto dārzeņu un augļu pārdošanas apjomus.

Šobrīd Latvijā pārtikas produktu PVN ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā un tas ir 21%, augstāks nodoklis ir tikai Dānijā 25%. Piebildīsim, ka iepriekš Dānijā darbojās akcīze uz saldinātiem dzērieniem, kā arī akcīze produktiem ar augstu tauku saturu, taču abi tika atcelti, jo izrādījās neefektīvi. Dāņi vienkārši sāka pirkt sviestu, saldējumu un gāzētos dzērienus kaimiņvalstīs — Zviedrijā un Vācijā.

54
Pēc temata
Kučinskis sola nepalielināt PVN
Dūklavs: Latvijā ir jāsamazina PVN dārzeņiem un augļiem
Pārtikas produktu cenas: burkāni varbūt kļūs lētāki, taču piens – diezin vai
Portfelis ar Latvijas budžetu, foto no arhīva

Vai nāksies palikt Latvijā? Ierēdņiem samazinājuši komandējumu izmaksas

2
(atjaunots 16:19 27.09.2020)
Latvijas ministriju ierēdņu komandējumu izmaksas tika pazeminātas par 20%, samazinot tās līdz 2,72 miljoniem eiro.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Atbalstot 2021.gada valsts budžeta ietvaru, Latvijas Ministru kabinets samazināja līdzekļu apjomu valsts pārvaldes darbinieku komandējumu izdevumiem, vēsta Mixnews.lv.

Rezultātā nākamā gada budžetā šie izdevumi ir samazinājušies par 20% - līdz 2,72 miljoniem eiro.

Vismazāk ir paveicies Latvijas Aizsardzības ministrijas ierēdņiem. Viņiem izdevumi ir samazināti par 978 384 eiro. Ārlietu ministrijai nāksies samazināt izdevumus par 401 828 eiro, savukārt Iekšlietu ministrijai – par 269 608 eiro.

Atgādināsim, ka Latvijas premjers Krišjānis Kariņš iepriekš atklāja, ka pateicoties ārkārtējās situācijas režīmam, kuru izraisīja Covid-19 pandēmija, daudzas ministrijas un valsts iestādes sākušas taupīt līdzekļus.

Tostarp ĀM uz atcelto komandējumu rēķina ietaupīja 200 tūkstošus eiro, kas sastāda 10% no centrālā aparāta un vēstniecību darbinieku komandējumiem paredzētajiem līdzekļiem. Arī satiksmes ministrs Tālis Linkaits pastāstīja, ka viņa iestādei izdevies ietaupīt 20 tūkstošus eiro.

Toties jūlijā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) atklāja virkni gadījumu, kad valsts amatpersonas par valsts apmaksātiem dienesta komandējumiem saņēma lojalitātes programmu punktus no aviokompānijām, kurus pēcāk izmantoja savu privāto ceļojumu apmaksai.

Tādējādi aviokompāniju lojalitātes programmu punkti daudziem Latvijas ierēdņiem, kuri regulāri brauc komandējumos uz ārzemēm, kļuva par patīkamu papildinājumu algai.

KNAB toreiz iztika ar mutisku aizrādījumu.

2
Tagi:
Latvija, ierēdņi, budžets
Pēc temata
Juris Pūce: mums jānotur ierēdņu pirktspēja
Latvijas ĀM ārkārtējās situācijas apstākļos ietaupījusi lielu naudu uz komandējumu rēķina
"Mēs nesēžam ierakumos": ierēdņiem nedos piesegt korupciju ar ārkārtējās situācijas režīmu
Kur ir taisnīgums? Ļ.Švecova sašutusi par ministra nevēlēšanos samazināt ierēdņu skaitu
Kapu krusts, foto no arhīva

No Latvijas aizbrauca, kapavietu nekopj: pamesto kapavietu problēma Rīgas kapos

13
(atjaunots 16:03 27.09.2020)
Ja kaps Rīgas kapos izskatās nesakopts un pamests, vieta tiks atdota citiem īpašniekiem jaunam apbedījumam.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Rīgas Kapsētu pārvaldes priekšnieks Igors Svincickis pastāstīja radio Baltkom intervijā par to, kā nepazaudēt vietu kapos.

Pēc Svincincka sacītā, Rīgas domē pastāv speciāla komisija. Tā vērtē kapavietu stāvokli. Ja apbedījuma vieta izskatās pamesta un nesakopta, šī vieta īpašniekiem var tikt atņemta.

Kapavietas pamestība paredz, ka apglabātajam, iespējams, nav palicis radinieku, kuri var apkopt kapavietu, vai arī visi, kam bija sakars ar mūžībā aizgājušo, ir aizbraukuši uz ārzemēm, paskaidroja Rīgas Kapsētu pārvaldes priekšnieks.

Komisija katru gadu sastāda šādu vietu sarakstu un publicē informāciju par tām. Ja saimnieki nesniedz ziņas par sevi, tad vieta var tikt nodota jauniem īpašniekiem.

Turklāt tikai mirušā radiem ir tiesības noslēgt līgumu ar Rīgas Kapsētu pārvaldi. Savukārt kapavietu drīkst uzturēt kārtībā jebkurš cilvēks.

Sakoptas vietas atņemšanai pārvaldei nav nekāda pamatojuma.

Latvijā norisinās kapsētu digitalizācijas process. Tas nozīmē, ka dati par apbedījuma vietām visā valsts teritorijā – mirušo attēli, dzīves gadi – tiek pārvesti elektroniskā formātā un publicēti portālā Cemety.lv.

Atgādināsim, ka 2019. gadā Rīgas Kapsētu pārvaldes priekšnieka v.i. Gints Zēla paziņoja, ka, ja Rīga turpinās piešķirt saviem iedzīvotājiem bezmaksas apbedījuma vietas, tad pēc kāda laika kapi būs pilnībā pārpildīti.

Zēla uzsvēra, ka tieši apbedījuma vietas cena kapos varētu motivēt cilvēkus izmantot jau esošās kapavietas, kur ir apbedīti viņu radinieki.

13
Tagi:
emigrācija, Latvija, kapsēta
Pēc temata
Klusā vieta: Madonas novada iedzīvotājs pie kapsētas audzējis marihuānu
Kapsētas ir pārpildītas, Latvijā kļūst populārāka kremācija
Kaps dārgāks nekā bēres: Valsts kontrole īstenojusi kapsētu revīziju
Rūjienas kapsētā nelaiķiem atgādina par parādiem
Alkohola pārdošana, foto no arhīva

Dānijā plāno aizliegt alkohola tirdzniecību pēc plkst. 20:00

0
(atjaunots 16:29 27.09.2020)
Pēc Kopenhāgenas varasiestāžu domām, šis pasākums, ja ne izslēgs vēlās ballītes pie dabas, tad vismaz padarīs tās mazāk trokšņainas.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Kopenhāgenas mērija varētu ieviest alkohola tirdzniecības ierobežojumus, lai nakts stundās padarītu pilsētas parkus un citas pilsētas zaļās zonas mierīgākas, vēsta RIA Novosti.

Врач-нарколог, суггестолог, магистр социальной психологии Борис Фальков
© Photo из личного архива Бориса Фалькова

Kopš augusta Dānijas galvaspilsētā ir spēkā nakts ballīšu aizliegums parkos, kuras bieži vien rīko tūristi. Tas tika izdarīts pēc vietējo iedzīvotāju lūgumiem, kur sūdzējās par troksni. Dabas aizsardzības organizācijas atzīmēja, ka šādu ballīšu dēļ cita dzīvnieki un pēc tām paliek atkritumi.

Neraugoties uz aizliegumu, ballīšu skaits īpaši nesamazinājās – policisti nespēj pastāvīgi patrulēt visas pilsētas zaļās zonas, kuru ir visnotaļ daudz.

Tagad mērija grasās atrisināt problēmu radikālākā veidā – aizliedzot alkohola tirdzniecību vismaz parku un dārzu tuvumā no plkst. 20:00 līdz 6:00. Pēc pilsētas varasiestāžu domām, šis pasākums, ja ne izslēgs vēlās ballītes pie dabas, tad vismaz padarīs tās mazāk trokšņainas. Vienlaikus varasiestādes varētu pacelt naudas sodus par skaļu mūzikas atskaņošanu pēc plkst. 23:00.

Galīgais lēmums tika pieņemts septembra beigās.

0
Tagi:
tirdzniecība, alkohols, Dānija
Pēc temata
Karalieni glābs alkohols. Kā pelna Elizabete II
Vispārējs alkoholisms atcelts: alkohola pārdošana ārkārtējās situācijas laikā ir kritusies
Igaunijā var aizliegt pirkt alkoholu personām līdz 21 gada vecumam
Dodas cīņā kunga prātā. Kā alkohols noved postā amerikāņu karavīrus