Finanses

Latvijas iedzīvotāji vairāk paļaujas uz radiniekiem, nevis uz valsti

23
(atjaunots 08:33 27.04.2017)
Katram trešajam Latvijas iedzīvotājam darba zaudēšanas gadījumā nebūs ar ko maksāt rēķinus, cilvēki biežāk aizņemas naudu no radiem, nekā no valsts, bet ātro kredītu drīzāk ņems tie, kuri jau ir parādā bankām.

RĪGA, 27. aprīlis — Sputnik. Īslaicīga bezdarba gadījumā katrs trešais iedzīvotājs nespēs apmaksāt tekošos rēķinus, informē Swedbank.

Bankas apdrošināšanas struktūrvienības veiktais pētījums liecina, ka gandrīz katram trešajam Latvijas iedzīvotājam (27%) ieņēmumu pēkšņa krituma gadījumā īslaicīga bezdarba vai slimības dēļ radīsies grūtības ar ikmēneša maksājumiem.

23% respondentu varēs apmaksāt tikai daļu no rēķiniem, bet 42% aptaujāto spēs pilnībā samaksāt rēķinus, tikai nopietni mazinot dzīves kvalitāti. Un tikai 7%, nonākot šādā situācijā, nebūtu gandrīz nekādu problēmu.

Pēkšņas ienākumu krišanās gadījumā, gandrīz puse pataujāto (49%) cer uz tuvinieku atbalstu, un grasās veikt tikai steidzamākos maksājumus. Daudz retāk cilvēki cer saņemt palīdzību no valsts vai pašvaldības (27%), aizņemties naudu no draugiem (26%) vai izmantot savu drošības rezervi, kas ļautu noturēties vismaz trīs mēnešus (24%).

Pat daļējai rēķinu apmaksai vairāk nekā pusei (56%) būs jāgriežas pēc atbalsta pie tuviniekiem. Šādā situācijā aizņemties pie radiniekiem mēģinās 34%. Uz pabalstiem no valsts vai pašvaldības līdzīgā situācijā rēķinās 32% respondentu.

Turklāt iedzīvotāji, kuri nomaksā vairākus kredītus, ienākumiem krītoties, piemēram, pārejošas darbnespējas gadījumā, mēģinātu saņemt "ātro kredītu". Šo iespēju gatavi izmantot 21% aptaujas dalībnieku, kam ir vairākas kredītsaistības bankās, salīdzinot ar 3%, kuri apmaksa tikaā vienu kredītu, un 2% no parādiem brīvo iedzīvotāju.

Vīrieši skatās nākotnē ar lielāku optimismu: 10% vīriešu uzskata, ka īslaicīgas darba zaudēšanas gadījumā varēs pilnā apmērā segt ikmēneša maksājumus, saglabājot ierasto dzīves kvalitāti, sieviešu vidū šo pārliecību atbalsta tikai 4%.

Gandrīz katrs otrais vīrietis (48%) pauž pārliecību, ka spēs veikt nepieciešamos maksājumus, atsakoties no atsevišķiem ierastiem tēriņiem. Sieviešu vidū tā uzskatā 37%.

Aptaujā piedalījās 706 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

23
Pēc temata
Piebalgs: dzīves kvalitātes ziņā Latvija apsteidz Lielbritāniju
Žurnālisti salīdzinājuši dzīves līmeni lielākajās Latvijas pilsētās
Skolotāji Latvijā saņem tikpat, cik apsargi
Лидер партии Согласие Янис Урбанович

Nemēģiniet pataisīt krievus par latviešiem: Urbanovičs atbildēja Saeimas vicespīkerei

4
(atjaunots 18:03 26.11.2020)
Partijas "Saskaņa" līderis, Saeimas deputāts Jānis Urbanovičs norādīja, ka Saeimas vicespīkeres Dagmāras Beitneres-Le Gallas izteikumi par krievvalodīgajiem ir provokatīvi.

RĪGA, 26. novembris — Sputnik. Jānis Urbanovičs vēlreiz uzsvēris, ka nevajag pūlēties visus Latvijā pataisīt par latviešiem, ir jāciena visu mazākumtautību pārstāvji, jāatstāj aizvainojumi pagātnē un jāiet uz priekšu.

19. novembrī Saeimas deputāte no Jaunās konservatīvās partijas Dagmāra Beitnere-Le Galla diskusijā par Sabiedrisko mediju likumu paziņoja, ka "Latvijā nav neviena intelektuāla krievu valodā runājoša personība, kas varētu iedzīvināt pārrunas, dziļākas debates par to, kam īstenībā pieder šie cilvēki, kuriem mājas un dzimtā valoda ir krievu valoda".

Jānis Urbanovičs atzīmēja, ka šie vārdi izskanēja Saeimas tribīnē burtiski nākamajā dienā pēc tam, kad nosvinējām savas valsts dzimšanas dienu, vēlot saules mūžu Latvijai".

"Saeimā tobrīd tika apspriests jautājums par mazākumtautību valodu vietu sabiedriskajos medijos. Bet debates tūlīt fokusējās uz "krieviem".

Pēdējā laikā arvien biežāk tiek pārkāpta tā robeža, kad varētu uzskatīt, ka neveselīgas starpnacionālās attiecības ir tikai tādas sadzīvisku, "tramvaju un tirgus plača" ķīviņu izpausmes.  Par veselīgu attieksmi es nevaru nodēvēt situāciju, kad provokatīvā veidā no augstās Saeimas tribīnes tiek aizskarta kādai tautībai piederīgo pašcieņa, - Urbanovičs rakstīja savā lapā Facebook. – Pretstatīt Latvijas dažādas kopienas  - tas ir ļoti slidens ceļš. Kad prezidents sadala tautu patriotos un ne patriotos pēc tā, kurā datumā viņi atzīmē kara beigas, kad premjers sapņo, kā latvieši asimilēs krievu bērnus, kad kāds ministrs pauž neuzticēšanos karavīriem viņu politisko izvēļu dēļ - vai tas viss stiprina mūsu valsti? 

Trīsdesmit gados pēc neatkarības atjaunošanas latviešu valodas statuss ir nostiprināts gan Satversmē, gan pilsoņu apziņā. Taču pieņemt to par vienīgo valsts valodu nenozīmē noliegt savu tēva un mātes valodu. Mums nevajag censties visus pārtaisīt par latviešiem, un par mankurtiem - vēl jo vairāk ne!  Mums viņus visus - krievus un baltkrievus, ukraiņus, ebrejus, lietuviešus un visus, visus - vajag par draugiem. Jo viņi ir mūsējie.

Kad pirms dažiem gadiem viena latviešu valodā runājoša "intelektuāla personība" atļāvās krievus nodēvēt par "utīm", ko nevar izdabūt no Latvijas kažoka, ļoti cienījamā veidā uz šo izlēcienu atbildēja teātra kritiķe Silvija Radzobe. Bezgalīga pagātnes pāridarījumu atriebšana var atnest arī nākotnes nāvi, viņa rakstīja.

Ir nepieļaujami, ja vienā dienā politiķi liekulīgi vēl saules mūžu Latvijai, bet nākamajā dienā cenšas nogalināt tās nākotni."

4
Tagi:
Jānis Urbanovičs, Saskaņa, krievvalodīgie, latvieši
Pēc temata
Vai patiešām par "okupantiem" nodēvēti pareizie?
Varai ir izdevīgas krievu un latviešu nesaskaņas: Urbanovičs par Levita maldiem
Krievi brauc prom, Latvijā runās latviski: Lindermans par nacionālistiem un diskrimināciju
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
Vecrīgas pagalmiņš, foto no arhīva

Dzīvojamais fonds Rīgā ir pagrimis: 240 ēkām nepieciešama steidzama renovācija

3
(atjaunots 16:22 26.11.2020)
Steidzamiem remontdarbiem 240 daudzdzīvokļu mājās Rīgā būs vajadzīgs aptuveni miljons eiro. Vēl 300 nami gaida savu kārtu.

RĪGA, 26. novembris — Sputnik. Šogad aptuveni 240 daudzdzīvokļu mājām Rīgā nepieciešams steidzams remonts, stāsta Lsm.lv. Šīm vajadzībām jāatvēl vismaz miljons eiro. Vēl apmēram 300 ēkas nonākušas pie kritiska stāvokļa robežas, un jau tuvākajā laikā var kļūt nelietojamas.

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta pārstāve Ingrīda Mutjanko pastāstīja, ka pārsvarā runa ir par divstāvu koka daudzdzīvokļu mājām. Viņa konstatēja, ka šajās mājās galvenokārt iekārtotas sausās tualetes bedres. Šādas konstrukcijas neparedz dušas kabīņu, veļas mazgājamo mašīnu vai citu ērtību iekārtošanu, ko vēlas cilvēki mūsdienu pasaulē.

"Tas ir ļoti liels ūdens patēriņš, un tas viss aiziet tajās sausajās tualetes bedrēs. Tās pārpildās, gadiem ilgi pagrabā, ja tas ir iekārtots, mitrums ir paaugstināts. Un visas šīs kontrukcijas, ne tikai koka – ir arī metāla sijas, pārsegumi, ko bojā korozija. Un tādās mājās ir ķieģeļu arkas, kas tāpat cieš mitruma rezultātā. Tāpēc šīs mājas jau ir sliktā tehniskajā stāvoklī," atzīmēja Mutjanko.

Īpaša uzmanība jāvelta paneļu daudzstāvu māju iedzīvotājiem. Mājokļu un vides departamenta pārstāve pastāstīja, ka šo ēku tehniskais stāvoklis ir normāls, tomēr vērojams liels morālais nolietojums. Tajās ir mazas platības – nelielas virtuves, nelielas dzīvojamās telpas, bet cilvēkiem, protams, gribas dzīvot komfortablos apstākļos, plašāk un labāk.

Aizvadītajā nedēļā Rīgā, Limbažu ielā sabruka daļa mājas. Saskaņā ar dokumentiem, to vajadzēja remontēt jau 2018. gadā, taču pārvaldnieks nevarēja saskaņot darbu īstenošanas plānu ar īpašniekiem. Šī iemesla dēļ remonts tika atlikts.

Dokumentācija liecina, ka 2020. gadā Rīgas pašvaldība ieguldījusi līdzekļus 56 pašvaldības dzīvokļu remontā.

3
Tagi:
mājokļi, renovācija, Rīga
Pēc temata
Vairāk nekā miljons eiro: rīdzinieki regulāri pārmaksā mājas kopējo skaitītāju dēļ
Dažiem nāksies pārdot mājas augsto nodokļu dēļ: eksperti par "kadastra" pārrēķinu
"Kadastrs" virs tirgus cenas: kam reforma atņems mājokli, un kurš piebāzīs kabatas
Jaunu māju Latvijā būs mazāk