Latvijas armijas karavīri ierindā

Latvijā katram pilsonim tiks sniegta iespēja kļūt par rezervistu karavīru

99
(atjaunots 18:05 23.04.2017)
Latvijas aizsardzības ministrija plāno aicināt brīvprātīgos, lai papildinātu rezervistus vēl par trīs tūkstošiem karavīriem, un sniegs iespēju visiem interesentiem piedalīties apmācībās un sākt dienestu Nacionālajā bruņoto spēku dienestā.

RĪGA, 23.aprīlis — Sputnik. Otrdien Latvijas valdība izskatīs likuma grozījumus par militāro dienestu, kuri paredz, ka katrs Latvijas pilsonis, kurš nevēlas iestāties Zemessardzē, varēs iziet militārās sagatavošanas kursus un kļūt par rezervistu karavīru, raksta Mixnews.lv.

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rezervi veido rezervisti — Latvijas pilsoņi, kuri atstājuši profesionālo dienestu un dienestu Zemessardzē un dienē NBS rezervistos. Šobrīd NBS rezervistos ir 7000 karavīru. Aizsardzības ministrija līdz 2018.gadam plāno apmācīt 3000 rezervistu karavīrus.

Kā uzsver Aizsardzības ministrija, lai palielinātu rezervistu skaitu, Latvijas pilsoņiem ir jādot iespēja brīvprātīgi iziet mācības un stāties dienestā NBS rezervistos.

Grozījumi paredz, ka Latvijas pilsonis, kurš sasniedzis 18 gadu vecumu, taču nav sasniedzis rezervista vecumu, sev piemērotā laikā, piemēram, atvaļinājuma laikā, varēs iesniegt pieteikumu dienestam NBS rezervistos un iziet apmācības kursus. Pēc veiksmīgas šo kursu pabeigšanas viņš būs ieskaitīts NBS rezervistos ar atbilstošu amatu.

Tāpat grozījumi paredz, ka jaunsargi, kuri sasnieguši 18 gadu vecumu, brīvprātīgi izgājuši apmācību un veiksmīgi nokārtojuši speciālā jaunsargu apmācību kursu gala eksāmenus, ko apstiprina Aizsardzības ministrija, un dos zvērestu, tiks ieskaitīti NBS rezervistos karavīra amatā.

Likuma grozījumus ir jāapstiprina Saeimā.

Iepriekš Aizsardzības ministrijas un Izglītības un zinātnes ministrijas darba grupa piedāvāja pasniegt militārās sagatavošanas nodarbības no 1. līdz 9. klasei sākot ar 2018.gadu četru gadu laikā.

Vidusskolā jaunais priekšmets var parādīties no 2020. vai 2021.gada, militārā sagatavošana kļūs par vienu no sešiem obligātajiem izvēles priekšmetiem. Šajā mācību etapā tiks apgūtas praktiskās militārās iemaņas, tai skaitā ieroču apgūšana. Skolēni apgūs starptautiskās militārās likumdošanas pamatus un karavīru pienākumus, uzzinās par armijas lomu valsts aizsardzībā, mācīsies pārvarēt šķēršļus, iekurt uguni, šaut un cīnīties, pilnveidot savu fizisko sagatavotību.

99
Pēc temata
Rezerves karavīriem piemēro naudas sodus par neierašanos uz militārajām mācībām
Ierosināts piešķirt nodokļu atvieglojumus zemessargiem un viņu darba devējiem
Vējonis: armija un zemessargi – Latvijas drošības garants
Grūtniece, foto no arhīva

Cilvēku nav, valsts nepalīdz: kas notiek ar dzimstības līmeni Latvijā

21
(atjaunots 23:09 23.01.2021)
2020. gadā Latvija uzstādījusi jaunu antirekordu dzimstības jomā simt gadu laikā, bet 2021. gadā var pārspēt arī šo "sasniegumu": demogrāfs Ilmārs Mežs devis skumdinošu prognozi.

RĪGA, 24. janvāris — Sputnik. 2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo, bet 2021. gadā rādītājs var būt vēl mazāks. Demogrāfs Ilmārs Mežs pastāstījis par katastrofālās lejupslīdes iemesliem, stāsta Mixnews.lv.

Demogrāfs konstatēja, ka dzimstības līmeni cita starpā ietekmējuši tādi faktori, kā nepietiekams valsts atbalsts, potenciālo vecāku skaita krišanās, kā arī pandēmija Covid-19.

Pie tam pandēmijas negatīvās sekas vēl nāksies novērot 2021. gadā. Demogrāfs paskaidroja: tā kā vīruss izplatījies martā, noteiktu slēdzienu par tā ietekmi būs iespējams izdarīt pēc decembra datiem.
2021. gadā, ņemot vērā pandēmijas ietekmi situācija ar dzimstības līmeni Latvijā var kļūt vēl ļaunāka, uzskata eksperts.
Atgādināsim, ka, saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, 2020. gada decembris izcēlies ar zemāko dzimstības līmeni pēdējo simt gadu laikā.

2020. gadā Latvijā reģistrēti 17,5 tūkstoši jaundzimušo – par 1,3 tūkstošiem, jeb 6,9% mazāk nekā 2019. gadā (18,8 tūkstoši).
Pie tam CSP atskaitījās arī par to, ka 2020. gadā mirušo skaits par 11,2 tūkstošiem pārsniedzis jaundzimušo skaitu. 2020. gada decembrī jaundzimušo bija par 1905 mazāk nekā mirušo.

Saskaņā ar CSP datiem, 2021. gada 1. janvārī Latvijas iedzīvotāju skaits sastādīja 1,894 milj. cilvēku.

21
Tagi:
dzimstība, depopulācija, Latvija
Pēc temata
Zemākā dzimstība 100 gadu laikā: demogrāfija Latvijā krītas neredzētā ātrumā
Demogrāfs: šogad dzimstība Latvijā varētu uzstādīt jaunu antirekordu
Zemā dzimstība un sociālie tīkli piebeidza slaveno Rīgas geju klubu
Latviešu skaits sarūk: dzimstība valstī samazinās jau ceturto gadu no vietas
Vakcinācija pret Covid-19, foto no arhīva

Vairāki ārsti saslimuši ar Covid-19 pēc pirmās vakcīnas, vakcinācijas tempi krītas

52
(atjaunots 19:00 23.01.2021)
Dažos gadījumos radusies nepieciešamība atcelt vakcinācijas otro posmu, jo mediķi saslimuši laika posmā starp pirmo un otro vakcīnas devu.

RĪGA, 23. janvāris — Sputnik. Vakcinācijas tempi Covid-19 būtiski kritušies – pirmajā posmā četru dienu laikā vakcīnas saņēmuši 2960 cilvēki, otrajā – tikai 2139 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta dati. Vairāki ārsti saslimuši pirms vakcīnas otrās devas.

Ceturtdien, 21. janvārī tikai 13 cilvēki divās slimnīcās saņēmuši vakcīnas otro devu Covid-19 profilaksei. Salīdzinājumam, vakcinācijas pirmā posma ceturtajā dienā vakcinējušies 698 cilvēki desmit veselības aprūpes iestādēs.
Kopumā vakcīnu pret Covid-19 saņēmis 16 541 ārsts un medicīnas darbinieks, tostarp 2139 saņēmuši abas vakcīnas devas.
Ceturtdien vakcinācijas procesā izmantotas 17 528 BioNTech/Pfizer vakcīnas devas un 1152 Moderna vakcīnas devas. Pfizer vakcīnām noteikts 21 dienas intervāls starp pirmo un otro vakcīnu, citām, ko Latvija patlaban saņem vai plāno saņemt, intervāls sastāda 28 dienas.

Fiksēti vairāki gadījumi, kuros Covid-19 vakcīnas otro devu nācies atlikt, jo starp pirmo un otro vakcīnu cilvēki inficējušies ar koronavīrusu, Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska pastāstīja Latvijas radio ēterā. Viņa paskaidroja, ka ārsti, kas saņēmuši vakcīnas pirmo devu, varēs saņemt otro devu, tiklīdz izveseļosies.

Zavadska piebilda, ka otro vakcīnu izlaist nav ieteicams.

Viņa pievērsa uzmanību arī tam, ka, saskaņā ar novērojumiem, pēc otrās devas saņemšanas nepatīkamās sajūtas ir spilgtāk izteiktas. Piemēram, spēcīgs nogurums vai sāpes dūriena vietā. Taču simptomi, parasti daudzkārt mazāki, nekā pašas slimības gadījumā, ilgst tikai vienu vai divas dienas, apliecināja Zavadska.

Iepriekš Latvijas valdība atbalstīja ierosinājumu iesniegt pieteikumu par valstij papildus pieejamajām 646 510 vakcīnas CureVac devas, tātad tagad no šī ražotāja plānots iegādāties 946 510 vakcīnas devas. CureVac vakcīnas piegāde ieplānota gada pirmajā pusē.

 

52
Tagi:
mediķi, vakcinācija, vakcīna
Pēc temata
Vakcinācijas procesā Latvijā varētu iesaistīt armiju
Publicēts vakcinācijas tempu grafiks Latvijā, Lietuvā un Igaunijā
"Tas ir nepiedodami un nepieņemami": premjers neapmierināts ar vakcinācijas gaitu
Temperatūra un roku tirpšana: Austrumu slimnīca noliedz problēmas pēc vakcinācijas

Snoubordists ASV "pavizinājās" uz lavīnas un izdzīvoja

0
(atjaunots 23:53 23.01.2021)
Jaunietis vizinājās ar sniega dēli Lavlendas kalnu pārejā Kolorādo štatā. Viņš sadomāja pabraukties pa neskartu nogāzi, taču pēkšņi sākās lavīna.

Snoubordists palika dzīvs, pateicoties drošības spilvenam – speciālais aprīkojums neļāva sniegam viņu aprakt.
Braucienu uz lavīnas snoubordists nofilmēja video – tā kadros redzams, no kādām nāves briesmām viņam izdevies izvairīties.

0
Tagi:
ASV
Pēc temata
Nakts huligāni: Vecrīgā sodīti "snovbordisti" no Vācijas un Spānijas