Dienesta suns robežas kontrolpunktā Vientuļi

Nemanāmas pārmaiņas: kontroles pastiprināšanās uz Šengenas robežām

114
(atjaunots 08:41 11.04.2017)
Pārbaudes tiek veiktas dzelzceļa stacijās Zilupē un Kārsavā, muitas punktos Silenē, Terehovā, Pāterniekos, Grebņevā, Vientuļos un Pededzē. Vienota datorizēta pārbaude tiek ieviesta arī Rīgas, Liepājas un Ventspils ostās, kā arī lidostā Rīga.

RĪGA, 11. aprīlis — Sputnik, Vladimirs Dorofejevs. Terorisma apkarošanas ietvaros no pagājušās piektdienas tika pastiprināts dokumentu pārbaudes režīms Šengenas zonas ārējās robežās. Latvijā pārmaiņas skārušas kopīgo robežu ar Baltkrieviju un Krieviju. ES iekšējās robežās, tāpat kā iepriekš, pārbaude notiek izlases kārtībā.

Pastiprināta pārbaude

Kas ir paplašinātā pārbaude? Līdz šim ES pilsoņiem tika pārbaudīta tikai dokumentu esamība, bet tagad katrs iebraukušais pilsonis tiek piereģistrēts elektroniskā datu bāzē.

Pases un identifikācijas kartes pārbauda Šengenas informācijas sistēmā, Interpola bāzē, nacionālās nozagto, nelikumīgi piešķirto, zaudēto un nederīgo braukšanas dokumentu datu bāzēs. Agrāk šādu pārbaudi robežsargi veica tikai izlases kārtībā, bet tagad tai pakļauti visi iebraucēji.

"Tā kā visiem ES pilsoņiem (un tiem pielīdzinātiem Latvijas nepilsoņiem) ir biometriskās pases, tad pārbaude un ieviešana bāzē notiek elektroniski, ar pasu skenera palīdzību," — pastāstīja Sputnik Valsts robežsardzes sabiedrisko attiecību nodaļas galvenā inspektore Kristīne Pētersone.

Pēc viņas teiktā, pases datu nolasīšana aizņem pāris sekundes un ilgi cilvēkus neaizkavē. Ja agrāk robežsargi vienkārši salīdzināja pases fotogrāfiju ar cilvēku, tad tagad tie vēl skenē pasi speciālā skenerī.

Sputnik pajautāja, kā notiek Latvijā dzīvojošo Krievijas vai ASV pilsoņu pārbaude.

"Trešo valstu pilsoņi arī agrāk tika ierakstīti datu bāzē, — atzīme Pētersone. — Biometrisko pasu īpašnieki pārbaudi izgāja ātrāk, citiem nācās gaidīt ilgāk. Bet jebkurā gadījumā trešo valstu pilsoņu pārbaude notika jau sen, un viņiem nekas nav mainījies."

Uz riteņiem

Ja robežu šķēržošie ES pilsoņi pārvietojas ar savu auto, tiek pārbaudīta starptautiskā apdrošināšana un automašīnas derīga tehniskā apskate. Pirmie pārkāpēji jau konstatēti, taču pie Latvijas robežas aizturēto skaits nevis pieaudzis, bet samazinājies.

Fiksēto pārkāpumu vidū — nederīgi dokumenti, robežas šķēršanai nepieciešamo izziņu, apdrošināšanas vai automašīnas tehniskās apskates trūkums, nederīgas vīzas pasēs. Robežsargiem gadās aizturēt arī iereibušus autovadītājus.

Autovadītāju ērtībai robežsargi sākuši izmantot servisu, kas ļauj katram izsekot automašīnu rindas garumu uz robežas. Var apskatīt rindas vēsturi par vairākām nedēļām vai pat mēnešiem. Tas palīdz aprēķināt maršrutu un šķērsot robežu tur, kur rindas ir īsākas. Dati tiek atjaunoti vairākas reizes diennaktī.

Lielākās rindas ir kravas automašīnām. Piemēram, kontrolpunktā Terehovā rinda reizēm pārsniedz 300 autokravas. Bet KP "Grebņevā" tā ir trīs reizes mazāka. Pārējos kontrolpunktos nedēļas nogalē vispār nebija rindas.

114
Pēc temata
Robežsargi aizturējuši Albānijas pilsoni ar viltotiem dokumentiem
Taps lidmašīnu pasažieru reģistrs terorisma apkarošanas pasākumu ietvaros
Dubulta kontrole: Latvijas un Lietuvas robežsargi sāk patrulēt robežu
Lācis, foto no arhīva

Lācis saplosījis govi fermera saimniecībā

24
(atjaunots 15:55 08.08.2020)
Lācis apmeties Alūksnes novadā un izposta dravas. Tagad tas ticis klāt pat saimnieka govij, ko pēc uzbrukuma nācies nokaut.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Iedzīvotāji aizvien biežāk novēro lāču valsts teritorijā. Dažkārt tikšanās ar ķepaiņiem tomēr sagādā nevis jaukas fotogrāfijas sociālajos tīklos, bet gan īstas šausmas.

Aizvadītajā nedēļā kādā zemnieku saimniecībā Alūksnes novadā notika ļoti nepatīkams incidents BВ.lv. Saimniecības īpašniekiem tas beidzies ar govs zaudējumu.

Saimniece Iveta pastāstīja: apkaimē visi zināja, ka kaut kur turpat klīst lācis. Dzīvnieks jau bija sapostījis dravu kaimiņos. Tomēr šoreiz lāča klātbūtni izjutusi arī viņa pati.

No rīta lopu aplokā sieviete ieraudzīja paralizētu govi ar nagu plēstām brūcēm. Tās skaidri liecināja – uzbrucis plēsīgs zvērs. Pie tam Iveta konstatēja, ka runa ir tieši par lāci.

Plēsējs bija uzbrucis vislielākajai govij, taču tā no rīta vēl bija dzīva, lai arī glābt to vairs nebija iespējams. Paralizēto dzīvnieku saimnieki bija spiesti nokaut gaļā.

Pie tam sarunā Iveta norādīja, ka risinājuma zemniekiem, kuri spiesti dzīvot kaimiņos ar bīstamo plēsēju, nav – lāči ir aizsargājami dzīvnieki.

Lācis
© Sputnik / Владимир Астапкович

Atgādināsim, ka pēdējos gados Igaunijā īstenoti mērķtiecīgi pasākumi brūno lāču populācijas vairošanai. Tagad viņiem kļuvis šauri Igaunijas teritorijā, un lāči apciemo Latviju.

Turklāt viņi ne tikai pastaigājas pa Latvijas mežiem pierobežas rajonā – viņi dodas dziļāk valstī un apmetas jaunās vietās. Speciālisti lēš, ka Latvijā, iespējams, dzīvo jau 20-50 lāči.

Lāčus medīt aizliegts, jo tie pieder pie aizsargājamo dzīvnieku kategorijas, tos uzrauga Dabas aizsardzības pārvalde.

Savukārt ķepaiņi jaunajā teritorijā nekautrējas iznīcināt dažu labu biškopja stropu. Tāpēc dravu saimniekiem jau iepriekš iesaka aizsargāt savas bites.

24
Tagi:
Latvija, lācis
Pēc temata
Latviju apciemojuši lāči: ķepaiņi nokļuvuši pat līdz deputātam
Vīrietim izdevies iemūžināt lācēnu pāri Ainažu apkaimē
Pandēmijas dēļ tukšajā Tallinā ienākuši lāči
Krievijas lācis ticis Valgas varasiestāžu rokās
Stacionārs fotoradars Juglas ielā Rīgā, foto no arhīva

Autovadītājiem pastāstīja, izvairīties no dubulta soda

18
(atjaunots 15:40 08.08.2020)
Tagad sods par CSN pārkāpumu jāapmaksā mēneša laikā, tomēr, lai paspētu laikus, jāpārliecinās, vai kompetentie dienesti var ar jums sazināties.

RĪGA, 8. augusts — Sputnik. Autovadītājus aicina aktualizēt savu kontaktinformāciju Ceļu satiksmes drošības direkcijas vietnē, lai savlaicīgi saņemtu informāciju par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu, vēsta lsm.lv.

No jūlija sākuma spēkā stājušies jaunie noteikumi, kas paredz: sods jānomaksā mēneša laikā, pretējā gadījumā tas tiks nodots piedziņai tiesu izpildītājiem. Šajā gadījumā nāksies samaksāt jau par trešo daļu vai pat divkārt vairāk, turklāt nav svarīgi, kā fiksēts pārkāpums.

Lai izvairītos no liekiem izdevumiem, vajag savlaicīgi saņemt informāciju par piespriesto sodu un apmaksāt to. CSDD pārstāve Ieva Bērziņa iesaka autoīpašniekiem reģistrēties direkcijas portālā un norādīt aktuālu elektronisko adresi, kurp tiks nosūtītas ziņas par pārkāpumiem. Autovadītājs var šeit uzzināt arī visu informāciju par sevi un palūgt izsūtīt atgādinājumu par sodu.

Ieva Bērziņa norādīja, ka ir ļoti svarīgi, lai cilvēks saņemtu informāciju par piespriesto sodu un varētu to operatīvi apmaksāt 30 dienu laikā.

Latvijas Tiesu izpildītāju asociācijas vadītājs Andris Spore atzīmēja, ka pagaidām esot grūti teikt, kā jaunie noteikumi ietekmējuši autovadītājus, jo laiks kopš to stāšanās spēkā nav ilgs.

Viņš pastāstīja, ka 30 dienu termiņš tiek skaitīts nevis no CSN pārkāpuma brīža, bet gan no lēmuma pieņemšanas dienas par soda piespriešanu.

Saskaņā ar jauno likumu, tiek sasaukta neliela sēde policijā, kur lieta tiek izskatīta. Tikai pēc tam tiek pieņemts lēmums, atklāja Spore.

Iepriekš vēstīts, ka jūlija sākumā spēkā stājās arī citi grozījumi. Piemēram, tagad pārkāpumi tiek summēti (agrāk lielākais pārsvēra mazāko). Pie tam virkne naudas sodu par braukšanu alkohola reibumā un bēgšanu no policijas ir būtiski izauguši, bet tāds pasākums, kā administratīvais arests ir svītrots.

18
Tagi:
Ceļu satiksmes drošības direkcija, CSN, sods
Pēc temata
Jauna sodu sistēma par CSN pārkāpumiem: daži pieaugs līdz 7 tūkstošiem eiro
Valsts policija: pieļaujamās alkohola koncentrācijas asinīs samazināšana nepalīdzēs
Fotoradari Latvijā filmēs pārkāpējus no aizmugures
Latvijai nav naudas "gudrajiem" fotoradariem: projekts ir slēgts
Protesti Beirūtā, foto no arhīva

Protestos Beirūtā cietuši vairāk nekā 700 cilvēki

0
(atjaunots 10:54 09.08.2020)
Sestdien tūkstošiem cilvēku izgāja pret valdību vērstā mītiņā ar valdības demisijas un reformu prasībām. Drīz mītiņš izvērtās plašās sadursmēs.

RĪGA, 9. augusts - Sputnik. Sadursmēs starp protestu akciju dalībniekiem un varasiestāžu darbiniekiem Beirutā cietuši vairāk nekā 700 cilvēki, informē RIA Novosti, atsaucoties uz Kataras telekanāla Al Jazeera sniegtajām ziņām.

Iepriekš Libānas armija atbrīvoja valsts Ārlietu ministrijas galveno mītni, kā arī Ekonomikas un Enerģētikas ministriju ēkas, ko sestdien ieņēma protestu dalībnieki. Saskaņā ar telekanāla "Al Hadath" rīcībā esošajiem datiem, Beirutas ielās atkal valda miers.

"Vairāk nekā 728 cilvēki ievainoti protestos Libānas galvaspilsētā," ziņoja telekanāls.

Sestdien tūkstošiem cilvēku izgāja pret valdību vērstā mītiņā ar valdības demisijas un reformu prasībām. Drīz mītiņš izvērtās plašās sadursmēs. Demonstranti ieņēma četru ministriju un banku asociāciju ēkas. Iekšlietu ministrija ziņoja par viena kārtības sarga bojāeju.

4. augustā Beirūtas jūras ostas rajonā, netālu no Libānas Jūras kara spēku bāzes atskanēja spēcīgs sprādziens. Tā vilnis sagrāva un sapostīja desmitiem māju un automašīnu, daudzos galvaspilsētas kvartālos izsisti logi. Vietējās varasiestādes ziņoja, ka sprādziens izcēlies, kad detonēja 2750 tonnas amonija salpetra, kas glabājās noliktavā kopš 2014. gada, kad ķimikālijas konfiscēja valsts muitas dienests. Sprādzienā dzīvības zaudējuši 158 cilvēki, vairāk nekā 6 tūkstoši guvuši ievainojumus.

0
Tagi:
protesti, Beirūta
Pēc temata
Vairāk nekā simt upuru, tūkstošiem cietušo: baismīgais sprādziens Beirūtas ostā
Desmitiem cilvēku gāja bojā sprādziena rezultātā Beirūtas ostā