Putnēns. Foto no arhīva

Mājvieta vismazākajam pūcēnam: Rīgas zoodārzs aicina apmeklēt Putnu dienu

29
(atjaunots 17:34 30.03.2017)
1. un 2. aprīlī Rīgas zoodārzā un 8. un 9. zoodārza filiālē Cīruļi darbosies Dzeņa darbnīca, kurā varēs iztaisīt būrīšu putniem, paņemt to līdzi un piekārt pie savas mājas.

RĪGA, 30.marts — Sputnik. Šīs nedēļas beigās, 1. un 2. aprīlī Rīgas zooloģiskajā dārzā norisināsies Putnu dienas, vēsta zoodārza mājas lapa.

No plkst. 12:00 līdz 15:00 pie zoodārza bērnu laukuma būs atvērta tradicionālā Dzeņa darbnīca, kurā katrs gribētājs varēs sameistarot ligzdu būri vismazākajai pūcei Latvijā — apodziņam. Pētnieki no Latvijas Pūču izpētes biedrības pastāstīs par šiem putniem plašāk, un pēc tam gatavos būrīšus izvietos valsts mežos un veiks ekoloģiskos sugas izpētījumus.

Katru gadu Dzeņa darbnīcā pieaugušie un bērni taisa mājiņas dažādiem putniem un zvēriem, kuriem atrast dabisku dobumu kļūst arvien grūtāk. Pirms 15-20 gadiem šeit tika taisīti 100-150 putnu būri, un šogad zoodārzs būs sarūpējis 300 zīļu un 300 strazdu būru sagataves.

Pagājušajā un aizpagājušajā gadā bija iztaisītas 200 mājiņas susuriem (mīt Daugavpils un Talsu apkaimē), pirms tam sameistaroja 30 mājiņas bada dzeguzēm (mīt Ādažu poligonā), 30 veltņa ligzdas (Garkalnes apkaimē), kā arī daudz ligzdu mājiņu pelēkai un Urālu pūcei (sadarbībā ar Dabas aizsardzības aģentūru izmitinātas īpaši apsargātās teritorijās).

Gatavo putnu mājiņu varēs paņemt līdzi un piekārt savas mājas apkaimē putniem piemērotā vietā. Pagājušajos gados izgatavotie ligzdu mājiņas izvietotas Latgalē, Vidzemē, Zemgalē un Kurzemē, un dažas devās uz ārzemēm — Lietuvas un Igaunijas dārziem.

Šogad Putnu dienas atbalsta PATA kokmateriāli, Latvijas Ornitoloģijas biedrība, Latvijas Pūču izpētes biedrība un bērnu žurnāls Pūcīte, kurš piedāvās visiem gribētājiem risināt krustvārdu mīklas un dažādus uzdevumus un nofotografēties ar lelli Pūci.

8. un 9. aprīlī Dzeņa darbnīca būs atvērta zoodārza filiālē Cīruļi. No plkst. 12:00 līdz 15:00 ar zoodārza speciālistu palīdzību apmeklētāji varēs izgatavot dzeņu un zīļu būrīšus, kā arī ligzdu mājiņas apodziņam. Turpat varēs skatīt pīļu, pūču, sikspārņu, bada dzegužu, zaļo vārnu, cielavu, mušķērāju un citu putnu un pūkaiņu ligzdu māju izstādi.

29
Pēc temata
Dzeltenā cielava - 2017. gada putns
Latvijā sācies pūču laiks – mežos dzirdama to ūjināšana
Lapsas apēdušas gandrīz visus flamingus Rīgas zoodārzā
Satversmes tiesa, foto no arhīva

Arī invaliditātes pabalsts Latvijā neatbilst Satversmei

5
(atjaunots 17:57 10.07.2020)
Tiesībsargs vēlreiz pierādījis savu taisnību – nenodarbinātu personu ar invaliditāti un senioru pabalstu apmēri ir pretrunā ar Satversmi.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem tā esošajā apmērā ir pretrunā ar Satversmi, konstatēja Satversmes tiesa (ST).

Prasību tiesā 6. martā iesniedza tiesībsargs Juris Jansons.

Sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkiem ar invaliditāti un tiem nenodarbinātajiem cilvēkiem, kuriem nav tiesību saņemt pensiju vai apdrošināšanas atlīdzību par nelaimes gadījumu darbavietā, kā arī valsts maksā viņa bērniem par apgādnieka zaudēšanu. No 1. janvāra minimālā invaliditātes pensija ir paaugstināta no 80 līdz 128 eiro mēnesī, invalīdiem kopš bērnības – no 122,69 līdz 196,30 eiro mēnesī.

Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras datiem, 2020. gada janvārī invaliditātes pensiju saņēma 74 411 Latvijas iedzīvotāji. Taču minimālā pensija ir 33 tūkstošiem cilvēku ar invaliditāti, gandrīz pusei no kopējā skaita. 12 215 (69%) sociālā nodrošinājuma pabalstu saņēmēji ir invalīdi kopš bērnības. Tie ir 63% no visiem sociālās palīdzības saņēmējiem Latvijā.

Saskaņā ar Invaliditātes likumu un Valsts pensiju likumu, invaliditātes pensijas mērķis ir garantēt sociālo nodrošinājumu cilvēkam, kurš objektīvu iemeslu dēļ pavisam vai daļēji nespēj gūt ienākumus patstāvīgi.

Tiesībsargs paziņoja, ka cilvēki ar invaliditāti nostādīti pazemojošā stāvoklī un ka pabalsta nepietiekamība neļauj viņiem, piemēram, saņemt medicīniskos pakalpojumus, kas negatīvi ietekmē viņu veselību. Pēc viņa domām, pienācīgas pensijas nodrošināšana invalīdiem ir valsts pienākums, un šīs saistības ir jāizpilda nekavējoties, neraugoties uz esošo ekonomiskās attīstības līmeni valstī.

ST nonāca pie secinājuma, ka Ministru kabineta noteikumos paredzētais pabalsta apmērs attiecībā uz nenodarbinātām personām ar invaliditāti un senioriem ir pretrunā ar Satversmi. Attiecībā uz šīm iedzīvotāju kategorijām norma, kura nosaka šo pabalstu apmēru, zaudēs spēku no 2021. gada 1. janvāra.

Atzīmēsim, ka šī ir jau otra skaļā lieta, kurā tiesībsargs ir guvis uzvaru. Iepriekš viņš spēja pierādīt, ka Satversmei neatbilst garantētai minimālo ienākumu līmenis. Rindā gaida trešā prasība – par nepietiekamu mediķu atalgojuma palielinājumu.

5
Tagi:
Satversmes tiesa, pabalsts, Jansons
Pēc temata
Tiesībsargs atkal dodas uz Satversmes tiesu. Šoreiz – mediķu algu dēļ
Tiesībsargs iesniedza prasību Satversmes tiesā Latvijas niecīgo pensiju dēļ
Rīdzinieka karte, foto no arhīva

Norēķini ar QR kodu: Rīgu sagaida jaunas sabiedriskā transporta biļetes

5
(atjaunots 15:28 10.07.2020)
"Rīgas satiksme" grasās atteikties no sadarbības ar "Rīgas karte" un pilnveidot e-talonu sistēmu.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Jau līdz gada beigām "Rīgas satiksme" plāno ieviest pasažieriem jaunu brauciena apmaksas veidu – ar QR kodu, vēsta TV3

Šāda projekta īstenošanas iepirkums tiks izsludināts jau šonedēļ.

Valdes priekšsēdētāja Džineta Innusa pastāstīja, ka "Rīgas satiksme" grasās ieviest jaunus biļešu veidus, lai padarītu to iegādi tehnoloģiskāku, ērtāku un pasažieriem vienkāršāku.

No nākamā gada visu e-talonu sistēmu uzturēs "Rīgas satiksme", savukārt sadarbība ar uzņēmumu "Rīgas karte", vismaz esošajā formātā, tiks izbeigta.

Kā tehniski tiks īstenota šī pāreja, pagaidām īsti nav skaidrs, taču "Rīgas satiksmē" apgalvo, ka rīdzinieku ikdienas dzīvi tas nekādā veidā neietekmēšot.

Sputnik Latvija jau stāstīja par neseno incidentu Rīgas transportā, kad kontrolieri skarbi sagrāba bezbiļetnieku un aizrādīja aculieciniecei, kura centās iejaukties.

5
Tagi:
sabiedriskais transports, Rīgas Satiksme
Pēc temata
Rīga atjaunojusi visus braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā
Luksemburga – pirmā valsts ar bezmaksas transportu
Brauciens par 4 eiro, maksa par dzīvokli – 300: ar ko rīdziniekiem draud "Māršala plāns"