Rīgas ēka

Nekustamā īpašuma nodoklis: īpašums ar konfiskāciju

244
(atjaunots 13:43 11.03.2017)
Straujš nekustamā īpašuma nodokļa pieaugums un nekustamā īpašuma īpašnieka interešu aizsardzības mehānisma trūkums padara privātā īpašuma jēdzienu par bezvērtīgu – mēs visi esam tikai īrnieki, kuri maksā valstij pārmērīgu īri.

RĪGA, 10. marts —Sputnik, Ludmila Pribiļska, žurnāla " Bizness Klass" redaktore. Skolotāja Liāna Hiršsone no Rīgas par senču zemē Pētersalā uzbūvēto mājiņu šogad saņemusi paziņojumu par nekustamā īpašuma nodokļa apmaksu vairāk nekā 1700 eiro apmērā. Pērn viņa par šo pašu īpašumu samaksāja 1100 eiro. Tādējādi apstiprinājušās viņas ļaunākās aizdomas, par ko viņa stāstija pirms kada, kad paziņoja, ka dzimtās valsts apreķinātais nekustamā īpašuma nodoklis vienīgajam īpašumam ir konfiscējošs un ES likumdošanai neatbilstošs.

Skolotāja uzsāka parakstu vākšanu tautas iniciatīvu portālā Manabalss par NĪN atcelšanu vienīgajam nekustamajam īpašumam. Īsā laikā tika savākti 10 tūkstoši balsu, kas nepieciešami iniciatīvas pārsūtīšanai Saeimā.

2016. gada 16. jūnijā parlamenta priekšsēdētāja I.Mūrniece publicēja oficiālu paziņojumu, par to ka, pamatojoties uz pilsoņu kolektīvo iesniegumu par nodokļu atcelšanu vienīgajam īpašumam, Saeima uzdevusi Finanšu ministrijai līdz 1. oktobrim sagatavot priekšlikumus. Oktobris pagājis, pienācis jauns gads, bet risinājuma nav. FM ir izskatījusi aptuveni 10 dažādus modeļus, taču neviens nav atzīts par pieņemamu.

Skolotāja Hiršsone negrasās padoties un tagad ir pieteikusi mītiņus, ieplānots marta pēdējā dekādē (ar sīkāku informāciju iespējams iepazīties Lianas Hirssones lappusē sociālajā tīklā Facebook).

Tikmēr kopš nākamā gada kadastrālā vērtība atsevišķām nekustamā īpašuma grupām pieaugs aptuveni par 62%, taču nevienā ministrijā nav aprēķinu, cik cilvēku zaudēs īpašumu, jo nevarēs apmaksāt nodokli un nodokļu parādus.

"Kas notiek ar nekustamā īpašuma nodokli?— citē Liāna komentāros rakstīto, —Tagad dzīvojam kapitālismā, kur privātīpašums ir pasludināts par svētu, bet valdības nepārtrauktās manipulācijas ar "svētā" privātīpašuma nodokļiem, liecina tikai par to, ka Latvijā svēts ir tikai valdības budžets (varas sile) un nekas vairāk. Ja jums pieder privāta māja un zeme zem tās, tad kādu simbolisku nodokli būtu jāmaksā, bet to kas notiek pašlaik,citādi kā par nekustamā īpašuma teroru nosaukt nevar. Rodas iespaids, ka mans privātīpašums nemaz nav mans, bet es to iznomāju vai izpērku no valdības ar ikgadējiem, nepārtraukti augošiem maksājumiem, kuri pilnībā atkarīgi no NĪ spekulantu aktivitātēm mana privātīpašuma apkārtnē. NĪ spekulanti uzšūpo mājokļu "tirgus vērtību", kas sajūgta kopā ar kadastrālo vērtību un mājokļa īpašniekam nav vairs citas iespējas nomaksāt nenormāli uzpūsto NĪ nodokli, kā vienīgi to pārdodot. Tas jau ir klasisks terors."

Tā pati Liāna publicēja sižetu par šī nodokļa parādu apjomiem 2015. finanšu gadā, pamatojoties uz Latvijas televīzijas sižetu par Valsts kases datiem. Rīgā parāds ir vairāk nekā 14 miljoni eiro, kaut gan budžetā bija ieplānots savākt 100 miljonus, un tas nozīmē, ka katrs sestais nekustāma īpašuma īpašnieks nevar tikt galā ar nodokļu slogu.

Džemmas Skulmes lieta

"Latvijas tautas māksliniece Džemma Skulme spiesta pārdot ģimenes relikvijas, lai samaksātu nodokli par māju Mežaparkā" — šis virsraksts marta sākumā parādījās visos informatīvajos portālos.

Ziņa par to, ka Skulmei aprēķinājuši nodokli par summu vairāk nekā 3 tūkstošu eiro apmērā, izsaukusi visai pretrunīgu reakciju. Vieni atriebīgi teica: "dzīvojot šādā mājā, vari to atļauties". Sak, lai pārceļas uz "hruščevku" ja nav naudas.

Citi sēroja: "Mēs esam nabagi un ļauni. Nevaram mīlēt un cienīt sevi un savus labākos. Džemma ir nacionālā bagātība. Dieva dāvana Latvijas tautai. Riebīgi gan skaitīt naudu viņas kabatā. Nedrīkst pieprasīt tik lielu sagudrotu nodokli par vienīgo mājokli. Dzīvot mājā vairākās paaudzēs nav greznība".

Džemmai Skulmei ir 90 gadi, bet viņai nav tiesību un maznodrošinātās statusu nedz no mājokļa kvadratūras viedokļa, nedz tāpēc, ka viņai ir radinieki. Nekādas nodokļu atlaides viņai nepienākas. Latvijā vispār pret nacionālajiem elkiem attieksme ir barbariska. Sanāk, ka vienīga valsts manta ir bijušie prezidenti, kuriem pienākas mūžīgi atvieglojumi. Nevienam citam nekas nepienākas. Nedz tautas aktieriem, nedz tautas māksliniekiem. Pat tāda titula vairs nav.

Kadastrs un konfiskācija

Aprēķināto nodokļu summas kļuvušas tādas, ka īpašniekiem tie var izvērsties par konfiskāciju. Ja dzīvokļus konfiscēte parādu dēļ, tos būtu vieglāk realizēt. Taču, ja nevar samaksāt "bagātie", tas ir bēdīgs signāls, jo dārgam īpašumam pašlaik nav pircēju.

Apartamenti, kas maksā vairāk nekā 500 tūkstošus eiro, faktiski interesē tikai pilsoņus no Krievijas un NVS valstīm. Vietējie iedzīvotāji šādu mājokli nevar atļauties, norāda eksperti. Tāpēc var runāt par to, ka ekskluzīvā nekustamā īpašumu tirgus Latvijā faktiski sabrucis, norādīja laikraksts Diena 24. februārī publicētā rakstā.

Ko valsts un pašvaldības darīs tālāk? Arestēs īpašumu, nacionalizēs? Kādiem nolūkiem tām vajag tik daudz īpašumu, ja tās nezina, ko darīt ar jau esošajiem? Kurš, piemēram, apmaksā nodokli 19 tūkstošus eiro gadā par Nacionālās bibliotēkas ēku Barona ielā, kas stāv tukša kops 2014. gada? Ar kadastrālo vērtību 1 266 711 eiro un ņemot vārā, ka tur nav deklarēts neviens iedzīvotājs, tās nodokļa likme sastāda vismaz 1,5 %!

Un kā notiek Eiropā?

Nenomierināmā Liāna Hiršsone piesaistīja presi un nodokļu konsultantus. Analizējot ES dalībvalstu nodokļu noteikumus, pētnieki atklājuši, ka Latvija ir absolūts čempions nekustamā īpašuma nodokļa ziņā, turklāt, korelējot to ar minimālās algas lielumu, mums vispār nav konkurentu.

Lielākajā ES valstu daļā nekustamā īpašuma nodoklis vienīgajam īpašumam nav jāmaksā vispār, un pat otram īpašumam pastāv ar nodokli neapliekamais minimums.

Visiem skaidrs, ka no savāktiem nodokļiem tiek apmaksāti pašvaldību izdevumi, tai skaitā Rīgā apmēram puse tiek tērēti izglītībai — bērnudārzu audzinātāju un skolu pedagogu algām. Taču šie paši izdevumi ir arī Lietuvā, Igaunijā un citās ES valstīs, kur nez kāpēc nodokļu politika ir citāda un arī pedagogiem netrūkst.

244
Pēc temata
Nelikumības autoservisos un auto tirdzniecībā valstij rada lielus zaudējumus
Pasaules Banka uzskata, ka Latvijā nepieciešams nodokļu samazinājums darbaspēkam ar zemiem ienākumiem
Latvijā krītas alkohola ražošana
Dzintars

Izpārdod "Dzintaru": fabrikai piederošās iekārtas ir nopērkamas

7
(atjaunots 17:45 26.05.2020)
Pārdošanai piedāvāti aptuveni 800 vienību. To vidū ir gan kosmētikas ražošanai paredzētās iekārtas, gan uzņēmuma transporta līdzekļi.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Uzņēmuma "Dzintars" administrators Jānis Ozoliņš izstādījis pārdošanai fabrikai piederošās kosmētikas un parfimērijas ražošanas iekārtas, vēsta Press.lv.

Noskaidrojis, ka pārdošanai izstādītas 749 vienības. To vidū ir ražošanas iekārtas, transporta līdzekļi un cits uzņēmuma īpašums.

Dzintars
© Sputnik / Sergey Melkonov Sergey Melkonov

Visa īpašuma kopējā vērtība – aptuveni 534 300 eiro, neskaitot PVN.

Piedāvājumi iekārtu iegādei tiek pieņemti līdz 19.jūnijam, visi interesenti var to apskatīt pirms pirkuma.

Iepriekš tika ziņots, ka 30.martā sāksies maksātnespējīgā kosmētikas ražotāja "Dzintars" ražošanas un administratīvo ēku izsole.

Ēkas izstādītas izsolei ar sākumcenu 6,9 milj. eiro apmērā.

Iespējams iegādāties objektu Rīgā, Mālu ielā 30 – zemes gabalu 65 300 kvadrātmetru platībā ar apbūvi, kā arī kustamo īpašumu – inženiertīklus, ofisa tehniku, iekārtas un mēbeles.

Par agrāk slavenā zīmola bēdīgo stāvokli kļuva zināms 2019.gada oktobrī. Jau 12.novembrī Rīgas Pārdaugavas tiesa pasludināja Latvijas kosmētikas ražotāja maksātnespēju un iecēla Jāni Ozoliņu maksātnespējas procesa administratora amatā.

7
Tagi:
Dzintars, Latvija
Pēc temata
Stāsta beigas? "Dzintaru" pasludināja par maksātnespējīgu
Kas zināms par masveida kadru samazināšanu uzņēmumā "Dzintars"
Rokas nost no vietēja biznesa! VID represijas iedzinušas stūrī Latvijas uzņēmējus

Video ir tikai sākums: policija izseko iedzīvotājus sociālajos tīklos

13
(atjaunots 17:29 26.05.2020)
Ziņas no modriem lasītājiem, speciālas programmas un papildu pierādījumi: Latvijas policija aktīvi izmanto sociālos tīklus noziegumu atklāšanai.

RĪGA, 26. maijs — Sputnik. Npret kādu kurzemnieci tika ierosināta administratīvā lieta par atrašanos bērnu laukumā Covid-19 ierobežojumu laikā. Iespējamais pārkāpums policijas redzeslokā nonāca pēc tam, kad pārkāpuma video ievietots sociālajos tīklos.

Valsts policijas (VP) kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Dmitrijs Homenko pastāstīja telekanālam TV3, ka lielāko daļu video ierakstu, attēlus vai citādus materiālus viņiem iesūta vērīgi iedzīvotāji. Piemēram, video ierakstu ar iespējamu apreibinošu vielu lietošanu policisti bez ievērības nedrīkst atstāt.

Noliktava, foto no arhīva
© Sputnik / Михаил Воскресенский

"Ir jāpārbauda šī informācija, jo, kā saprotat, šīs psihoaktīvās vielas paliek asinīs, cilvēkā. Tad vienkārši šo video var pārbaudīt un pierādīt ar citiem objektīviem apstākļiem," konstatēja Dmitrijs Homenko.

Video ieraksts, ko publicējis ātruma režīma pārkāpējs vai video ar iespējamu narkotiku lietošanu, vai kāds cits video pats par sevi esot tikai iespējamā pārkāpuma atklāšanas sākums. Gandrīz vienmēr pārkāpuma pierādīšanai ir nepieciešami papildu pierādījumi.

"No konteksta izrauts video fails no interneta vides nevar kalpot par 100% pierādījumu, jo tas ir kā signāls, kas signalizē, ka, iespējams, noticis pārkāpums," norāda Homenko.

Parasti par sociālajos tīklos manītajiem pārkāpumiem policistus informē iedzīvotāji, tomēr materiālus aktīvi meklē arī paši policisti. Ir speciāla programmatūra, kas, piemēram, pēdējā laikā izmantota, meklējot ar Covid-19 saistītas viltus ziņas.

"Ir speciāli programmnodrošinājumi, kuri ļauj analizēt sociālos tīklus, meklēt pēc atslēgvārdiem, cilvēka komentārus analizēt utt. Tāds sistemātisks un mērķtiecīgs darbs, tieši analizēt informāciju, kas saistīta ar Covid-19 publikācijām," stāsta Homenko.

Valsts policijā atgādināja par piedāvāto lietotni "Mana drošība". Tā sniedz iespēju sazināties ar policiju, nepieciešamības brīdī informēt policiju par savu atrašanās vietu, kā arī ziņot par pārkāpumiem internetā.

13
Tagi:
Latvijas policija, sociālie tīkli
Pēc temata
Ārkārtējas situācijas laikā aug vardarbība ģimenē, taču policija agresorus neaiztur
IeM: policijai ļoti vajadzīgi resursi, nāksies upurēt ēku apsardzi
Velobums Latvijā ir saistīts ar Covid-19: vai šogad pieaugs velosipēdu zādzību skaits
Līdz ar koronavīrusu Baltijas valstīs var ienākt trakie 90.gadi